Jaki komputer do gier wybrać? Budujemy komputer dla gracza

| 2 Komentarze
Ile kosztuje dobry komputer do gier? Z czego powinien się składać? Mamy kilka podpowiedzi.

Komputer do gier – to pojęcie, przez ostatnich kilkanaście lat, znacząco ewoluowało. Jeszcze nie tak dawno temu był to po prostu wydajny komputer domowy, wyposażony w dedykowaną kartę graficzną. Z biegiem czasu różnica w wydajności poszczególnych podzespołów zwiększyła się jednak na tyle, że ciężko nadal stosować takie uproszczenie. Ponadto zmieniła się świadomość kupujących, którzy doskonale wiedzą, do jakich zadań będzie używany ich komputer. Czym dziś jest komputer do gier?

Polecane komputery gamingowe

Najprościej rzecz ujmując to komputer, którego podzespoły zostały dobrane w taki sposób, by zapewnić możliwość komfortowego grania nawet w bardziej wymagające, najnowsze gry PC. To komputer, w którym pierwsze skrzypce gra karta graficzna, jednak pozostałe komponenty nie odbiegają od niej w aspekcie wydajności, by nie powstało zjawisko tzw. wąskiego gardła.

Dodatkowo, coraz częściej twórcy komputerów do gier kładą nacisk na ich aspekt wizualny. Szeroką popularność zdobyły obudowy z przeszkloną ścianą boczną, pozwalającą obserwować znajdujące się wewnątrz podzespoły. Taki zabieg wymógł na twórcach komponentów konieczność zadbania o to, jak się prezentują, przez to coraz częściej spotyka się m.in. podświetlenie LED RGB. Znaleźć je można, między innymi, na płytach głównych, pamięciach RAM, wentylatorach, kartach graficznych a nawet dyskach SSD PCIe.

Jaki komputer do gier wybrać? Co powinien mieć komputer do gier? Czy złożyć go samemu, czy może powierzyć to zadanie komuś innemu? Ile kosztuje komputer do gier? Na te pytania odpowiemy w niniejszym poradniku.

Jaki komputer do gier? Co powinien mieć komputer dla gracza?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli tego, co powinno znaleźć się wewnątrz komputera do gier. Jako pewne uproszczenie przyjmijmy, że nie podejmujemy się modernizacji dotychczas używanego komputera stacjonarnego, a budujemy zupełnie nową jednostkę, z przeznaczeniem typowo do gier komputerowych. Wcześniej wspomnieliśmy, że najważniejszym podzespołem takiego komputera jest karta graficzna, dlatego to na jej zakup przeznaczona zostanie lwia część kosztów. Wcale nie oznacza to jednak, że pozostałe komponenty powinniśmy potraktować po macoszemu, a wręcz przeciwnie. Budujemy jednostkę, która ma nam posłużyć przynajmniej kilka lat, dlatego stabilność i niezawodność zestawu ma tu bardzo wysoki priorytet.

Którą kartę graficzną wybrać? W przypadku budowy komputera do gier warto nie żałować pieniędzy i sięgnąć po jedno z najnowszych rozwiązań, wykorzystujących układy rynkowych liderów - NVIDIA i AMD. W przypadku kart z układami NVIDIA najlepiej rozejrzeć się za jedną z najnowszych kart, na przykład NVIDIA GeForce RTX 3050. Naturalnie, może to być również znacznie wydajniejsza karta - granicą jest tu wyłącznie budżet. Podobnie w przypadku układów AMD - wybór karty graficznej powinniśmy zacząć od modelu AMD Radeon RX 6600 i wydajniejszych.

W zależności od dostępnego budżetu, karcie graficznej powinien towarzyszyć wydajny procesor. Zdecydowana większość komputerów gamingowych wykorzystuje procesory serii Intel Core i5 i AMD Ryzen 5, których osiągi są w zupełności wystarczające do praktycznie wszystkich gier. Naturalnie, bardziej wymagający gracze wybiorą droższe warianty - Intel Core i7 bądź AMD Ryzen 7, a ci ze zdecydowanie mniejszym budżetem - Intel Core i3 albo AMD Ryzen 3. Ponownie wszystko sprowadza się do dostępnych funduszy. Należy jednak pamiętać o tym, by odpowiednio zbalansować dobierane podzespoły. O ile para Intel Core i3 i NVIDIA GeForce RTX 3050 poradzi sobie bardzo dobrze, tak gdy tę samą kartę graficzną zestawimy z bardzo mocnym procesorem, po prostu przepłacimy za niewykorzystaną wydajność.

Budując komputer dla gracza należy również dobrać odpowiednią pamięć, zarówno operacyjną jak i przeznaczoną na przechowywanie danych. Tego typu komputer powinien dysponować minimum 16 GB pamięci RAM, a absolutne minimum dla dysku to 500 GB. Warto kupić dysk SSD PCIe, gdyż to właśnie on zapewnia najwyższą prędkość odczytu i zapisu danych, będąc przy tym niewiele droższym od dysków SATA.

Co jeszcze powinno znaleźć się w komputerze dla gracza? Oczywiście zasilacz i obudowa. Jak dobrać zasilacz do komputera do gier? Warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych producentów zasilaczy i kupić jeden z rekomendowanych modeli, które będą w stanie zaopatrzyć w energię nasz zestaw podzespołów. Co z obudową? Z całą pewnością lepiej zainwestować w jeden ze sprawdzonych, polecanych modeli. Dobra obudowa to bowiem znacznie więcej, niż tylko wygląd komputera. Właśnie od niej, w dużym stopniu, zależy temperatura pracy podzespołów, a zatem również kultura pracy zestawu.

Jak złożyć komputer dla gracza?

Składanie komputera dla gracza to, wbrew pozorom, prosty i naprawdę przyjemny proces, pozwalający przy okazji zdobyć nieco wiedzy o tym, jak komputer działa. Czego będziemy potrzebować? Kilku godzin wolnego czasu i śrubokręta. Przyda się również nieco wolnego miejsca - świetnie do tego celu nadaje się stół kuchenny. Połączenie poszczególnych komponentów ze sobą i umieszczenie ich w obudowie zajmuje nieco czasu, zwłaszcza, gdy to nasz pierwszy komputer, jednak uczucie satysfakcji, jakie pozostaje na długi czas z pewnością jest tego warte.

Składając komputer dla gracza warto posłużyć się jednym z poradników dostępnych w internecie. Może to być zarówno poradnik tekstowy, jak i materiał wideo z serwisu YouTube. Jest ich na tyle dużo, że z pewnością każdy znajdzie wystarczająco przystępny i zrozumiały.

O czym pamiętać przy składaniu komputera? To czynność, która ma przynieść przyjemność i satysfakcję, dlatego nie warto się denerwować - złożenie pierwszego zestawu zajmuje chwilę czasu i nie wszystko idzie od razu tak, jak byśmy tego chcieli. Warto pamiętać, że wbrew pozorom dość trudno cokolwiek uszkodzić. Wystarczy trzymać się treści poradnika, by wszystko zadziałało tak, jak powinno.

Jest jeszcze jedna opcja, kiedy chcemy samodzielnie dobrać komponenty komputera do gier, ale nie chcemy składać go samodzielnie. Można powierzyć to zadanie sklepowi internetowemu, w którym składamy zamówienie. Na życzenie taki komputer może trafić do nas np. z zainstalowanym systemem operacyjnym, przez co będzie gotowy do użycia już od momentu wyjęcia z pudełka.

Komputer do gier - złożyć samodzielnie czy kupić gotowy?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest dość trudna, ponieważ zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Najistotniejsza różnica sprowadza się jednak do aspektu wolności wyboru. Tylko składając komputer samodzielnie mamy pełny wpływ na to, jakie komponenty się w nim znajdą. Gotowe zestawy komputerowe, choć często oferowane z możliwością rozbudowy, zawsze skazują nas na brak możliwości wyboru czy to obudowy, czy zasilacza, czy np. płyty głównej. Czy to oznacza, że zawsze warto zdecydować się na samodzielne złożenie komputera? Otóż nie.

Gotowy zestaw komputerowy, co do zasady, będzie tańszy, niż wszystkie podzespoły które w nim się znalazły kupione oddzielnie. Oznacza to, że w większości przypadków będzie rozwiązaniem bardziej opłacalnym niż samodzielne składanie komputera od podstaw. Większa cena za większą możliwość personalizacji to najistotniejsza różnica między gotowym komputerem a złożonym z indywidualnie dobranych komponentów.

Kupując gotowy komputer należy jednak wystrzegać się kilku rzeczy. Taki zestaw powinien pochodzić wyłącznie od zaufanego dostawcy, cieszącego się nieposzlakowaną opinią. Tylko pewny sprzedawca gwarantuje odpowiednią jakość komponentów czy brak problemów z ewentualną realizacją uprawnień wynikających z tytułu rękojmi czy gwarancji.

Dobry komputer do gier - jakie akcesoria?

O ile tylko budżet pozwoli, komputer do gier powinien zostać wyposażony w odpowiednie akcesoria, aby przyjemność korzystania z niego była jak największa. Tak podstawowe elementy wyposażenia stanowiska komputerowego, jak klawiatura do gier, mysz czy monitor powinny być przygotowane do intensywnej, często wielogodzinnej eksploatacji, zwłaszcza jeśli poświęcamy na gry wiele czasu w ciągu dnia.

Klawiatura mechaniczna, mysz dla graczy, monitor o ponadstandardowej częstotliwości odświeżania, z technologią redukującą negatywny wpływ na wzrok użytkownika to rzeczy, o których warto pomyśleć przy zakupie komputera. Coś jeszcze? Z pewnością przyda się wygodny fotel, słuchawki czy głośniki. Niezbędnym akcesorium w przypadku transmitowania rozgrywki czy gier wieloosobowych z komunikacją głosową będzie również dobrej jakości mikrofon. Oczywiście, wszystko zgodnie z rzeczywistymi potrzebami konkretnego gracza.

Ile kosztuje dobry komputer do gier?

Kwestia kosztu komputera do gier jest dość zawiła. Jak wiadomo, poszczególne komponenty, które różnią się od siebie wydajnością, znacząco różnią się również ceną. Z tego powodu nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to, ile kosztuje komputer do gier. Przyjęliśmy jednak, że mowa o dobrym komputerze do gier, czyli takim, który jest w stanie sprostać oczekiwaniom zdecydowanej większości nabywców. Załóżmy zatem, że nie będzie to komputer dla najbardziej wymagających graczy, ale też pomińmy zestawy podstawowe.

Dobry komputer dla gracza złożymy z karty graficznej NVIDIA geforce rtx 3060, procesora Intel Core i5, 16 GB pamięci RAM, dysku SSD PCIe 1 TB, zasilacza 600 W i jednej z najpopularniejszych obudów. Cena takiego zestawu, na moment przygotowania niniejszego materiału to nieco ponad 5000 złotych.

Udzielając odpowiedzi na pytanie postawione w nagłówku kierujmy się powyższą kalkulacją. Dobry komputer do gier, w pierwszej połowie 2022 roku, to koszt około 5000 złotych. Decydując się na słabszą kartę graficzną czy mniejszy dysk, najprawdopodobniej uda nam się zmieścić w budżecie 4000 złotych. Co istotne, wciąż będzie to komputer, który warto kupić do gier.

Wybór komputera do gier nie jest prosty. Wierzymy jednak, że dzięki naszej pomocy uda się Wam złożyć dokładnie taki zestaw, na jakim chcielibyście grać. Powodzenia!

bulb-learn-more-section-icon

Sprawdź w Black Friday 2024

Black Friday komputery - Cyber Monday komputery

Udostępnij
4,5
14 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Fajnie się czytało ale co do wad komputera stacjonarnego :
- brak mobilności to nie wada ponieważ sama nazwa stacjonarny mówi : pozostający w miejscu, stały .
- zajmuje więcej miejsca, moim zdaniem nie jest to wadą bo jeśli ktoś kupuję komputer gamingowy to i dom, mieszkanie ma duże i na brak miejsca nie marudzi .

A tak po za tym zgadzam się z tym co przeczytałem choć te wady to tylko pretekst do szukania wad, których nie ma :) .
Warto dodać iż komputery gotowe są bardzo dobre dla osób które nie mają doświadczenia w składaniu, lecz tą samą lub nawet większą wydajność można uzyskać za parę groszy mniej samemu składając :) A po za tym to bardzo dobry artykuł.
Specjalista Morele | 15:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.