Udostępnij
Skomentuj

Skrzynka gazowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Odpowiednio wykonana instalacja gazowa jest gwarantem prawidłowego przesyłu energii, ale również bezpieczeństwa.

Wszystko to sprawia, że podczas jej budowy należy trzymać się uznanych norm. To samo tyczy się skrzynki gazowej, która musi zostać przez nas wybrana po uwzględnieniu kilku zasadniczych kwestii.

Budowa skrzynki gazowej

Skrzynka gazowa jest niezwykle istotnym elementem całej instalacji. Znajdziemy w niej między innymi reduktor ciśnienia, gazomierz (w niektórych przypadkach jest on montowany na zewnątrz skrzynki) oraz główny zawór. W tym miejscu można poruszyć pierwsze wymagania dotyczące budowy tych elementów, a w szczególności właśnie zaworu. To on doprowadza gaz do odbiorców, dlatego musi zostać w sposób odpowiedni zabezpieczony.

Bardzo ważna jest jego lokalizacja. Odległość zaworu od poziomu terenu, okien oraz drzwi musi wynosić co najmniej pół metra, choć zaleca się podwojenie tej wartości. Uwagę zwrócić należy również na materiał, z którego został wykonany – powinien być to mosiądz lub brąz.

Jeżeli chodzi o reduktor, wykorzystywany jest on do redukowania ciśnienia do poziomu około 5 kPa, dzięki czemu możliwe stanie się wykorzystanie gazu do obsługi urządzeń znajdujących się w naszym domu. W jego przypadku najważniejsze jest to, aby został zamontowany w sposób stabilny.

Jeżeli decydujemy się na instalację gazomierza poza skrzynką, musimy zadbać o odpowiednią wentylację. Dlatego montuje się go w specjalnym szybie z systemem wentylacyjnym bądź w oddzielnym pomieszczeniu, w którym znajduje się kratka wentylacyjna. W takiej sytuacji należy zadbać o to, by został on zamontowany w odległości około metra od najbliższych urządzeń gazowych, 2,5 metra ponad poziomem terenu oraz co najmniej 0,5 metra od okien, drzwi i innych otworów.

 

Jaka skrzynka gazowa?

Pewne wymagania oraz kryteria dotyczą również samej skrzynki. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, iż powinna być ona usytuować w odległości nie większej niż 10 metrów od budynku wielorodzinnego. W domach jednorodzinnych dopuszcza się odległości większe – najczęściej skrzynka montowana jest wtedy w linii ogrodzenia. Najważniejsze w tym przypadku jest to, aby dostęp do skrzynki okazał się bezproblemowy. Ma to znaczenie przede wszystkim podczas różnego rodzaju awarii bądź różnego rodzaju klęsk żywiołowych.  Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

MATERIAŁ. Kwestia tworzywa, z którego skrzynka gazowa została przygotowana ma wpływ przede wszystkim na jej wytrzymałość w konkretnych warunkach atmosferycznych. Obecnie na rynku spotkać można urządzenia takie jak:

  • skrzynka gazowa plastikowa – niezwykle często stosowana w domach jednorodzinnych. Na rynku dostępne są skrzynki zarówno do montażu na linii ogrodzenia, jak i w specjalnej wnęce czy modele wolnostojące,
  • skrzynka gazowa z laminatu - w produkcji tych skrzynek najczęściej wykorzystywane są tworzywa poliestrowo-szklane. Mówiąc dokładniej, mata szklana, która zazwyczaj występuje w dwóch warstwach, jest nasączana specjalną żywicą poliestrową, dzięki czemu zostaje uodporniona na wpływ warunków atmosferycznych – niskich i wysokich temperatur oraz wilgoci. Dzięki temu skrzynka gazowa z laminatu nadaje się idealnie do wykorzystania zewnętrznego,
  • skrzynka gazowa z metalu – w tym przypadku najczęściej stosowanym materiałem jest stal kwasoodporna, która wykazuje bardzo wysoką odporność – nie tylko na działanie kwasów, ale również zmiennych temperatur oraz uszkodzenia typu mechanicznego. Podczas zakupu skrzynki gazowej zewnętrznej, bardzo ważne jest to, aby decydować się na produkty zabezpieczone antykorozyjnie. Deszcz czy śnieg w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do powstania korozji, która z kolei błyskawicznie niszczy metal. Żeby przeciwdziałać takim sytuacjom, producenci decydują się na przeprowadzenie procesu ocynkowania blachy, który polega na pokryciu jej warstwą cynku. Gwarantuje to kompleksową ochronę najważniejszych urządzeń instalacji gazowej.

SPOSÓB MONTAŻU.  Związany z konstrukcją oraz umiejscowieniem zaworu, reduktora i gazomierza. Na rynku znajdują się:

  • skrzynka gazowa naścienna – montowana bezpośrednio na elewacji, dlatego jest pozbawiona tylnej ścianki,
  • skrzynka gazowa wnękowa – bardzo często zdarza się tak, że elementy instalacji gazowe zakładane są w specjalnej wnęce, dzięki czemu zapewniona zostaje właściwa ochrona przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. W takiej sytuacji skrzynka gazowa przyjmuje formę osłony z profilem. Jest to jeden z najtańszych produktów dostępnych na rynku,
  • skrzynka gazowa podtynkowa – ona również służy do ochrony instalacji „schowane” . Przyjmuje formę obudowy montowanej we wnęce – na zewnątrz widoczne są jedynie drzwi skrzynki,
  • skrzynka gazowa wolnostojąca – jej konstrukcja jest zamknięta, dzięki czemu jesteśmy w stanie zamontować ją na słupkach (za sprawą wyprofilowanej ścianki tylnej) bądź postumentach (modele z płaskim dnem). Tego typu skrzynka gazowa może również być montowana w ogrodzeniu. Do konstrukcji dołączany zostaje zestaw montażowy.

TYP.  W tej kategorii występuje skrzynka standardowa, której rodzaje zostały opisane wyżej oaz skrzynka gazowa podwójna. Stosowana jest ona między innymi w przypadku, gdy gazomierz zamontowany zostaje razem z zaworem głównym i reduktorem ciśnienia, a także w budownictwie wielorodzinnym, gdzie elementów instalacji gazowej może być więcej (np. z dwoma gazomierzami).

SPOSÓB ZAMYKANIA. Skrzynka gazowa musi umożliwiać użytkownikom oraz odpowiednim służbom szybki dostęp do elementów instalacji, dlatego mechanizm zamykający jest bardzo ważny. W sklepach znaleźć można między innymi skrzynki z zamkami na klucz typu trójkąt – jest to bardzo poręczne narzędzie, którego największa zaletą jest możliwość szybkiego wykorzystania (ze względu na prostą i dużą budowę). Równie sprawnym mechanizmem jest tak zwana kłódka energetyczna.

DDODATKOWE WYPOSAŻENIE SZAFKI. W budowie niektórych modeli uwzględniony zostaje daszek – płaski bądź skośny. Umożliwia on sprawne odprowadzenie wody. Zakupić można także skrzynki ze specjalną szybką, dzięki której odczytamy wskazania licznika bez konieczności otwierania drzwiczek.

Skrzynka gazowa – wymiary

Uzależnione są one przede wszystkim od sposobu rozstawienia oraz liczby elementów instalacji gazowej, a także konstrukcji urządzenia. Wymienić można między innymi skrzynki gazowe w rozmiarach:

  • 14x60x60 cm,
  • 15x25x30 cm,
  • 24x60x60 cm,
  • 30x34x20 cm,
  • 30x30x15 cm,
  • 60x60x25 cm,
  • 120x60x25 cm.

Skrzynka gazowa – jaki kolor?

Na różnego forach internetowych często pojawiają się pytania, czy skrzynka gazowa musi być żółta i dlaczego skrzynka gazowa jest żółta. Odpowiedzi należy szukać w zaleceniach Polskiej Spółki Gazownictwa oraz poszczególnych, lokalnych oddziałów gazowych. Kolor żółty został wprowadzony przede wszystkim po to, aby w pewien sposób ujednolicić wygląd skrzynek gazowych.

Podkreślić należy przy tym, że ze względu na postęp techniczny oraz szeroki wybór tego typu produktów, od zaleceń tych powoli się odchodzi. Dzięki temu zakupić możemy również skrzynki brązowe, czerwone czy szare. Montując skrzynkę gazową w swoim domu, powinniśmy jednak zapoznać się z zaleceniami i warunkami stawianymi przez konkretne oddziały PSG.

Czy skrzynka gazowa może być obok elektrycznej? Jest to kolejne bardzo często stawiane pytanie. Obowiązujące normy głoszą, iż ze względów bezpieczeństwa, liczniki gazowe i elektryczne nie mogą być montowane we wspólnych wnękach. Skrzynka gazowa powinna być zakładana w odległości co najmniej metra od skrzynki elektrycznej.

Skrzynka gazowa – cena

Najmniej zapłacimy za typowe osłony, które zakładane są na wnęki. Ich cena nie powinna przekroczyć poziomu 100 złotych. Kilka złotych droższe będą skrzynki naścienne w rozmiarach około 30x34x20 centymetry.

Jeżeli chodzi natomiast o produkty metalowe zabudowane w sposób całkowity, będziemy musieli przygotować się na wydatek rzędu 170-250 złotych. Zdecydowanie najdroższe są natomiast modele wolnostojące z daszkiem oraz skrzynki podwójne. Ich cena bardzo często jest większa niż 300 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.