Chłodzenie CPU Raijintek Themis (0P105255)
- Maksymalne TDP: 150 W
- Podświetlenie: Nie
- Socket procesora: 775, 1150/1151/1155/1156/1200, 1366, 2011/2011-3, AM3(+)/AM2(+)/FM2(+)/FM1
- Sposób montażu: Wertykalny (Pionowy)
- Zobacz pełną specyfikację
Sockety 1150/1151/1155/1156/1200
Zestaw chłodzący dba o utrzymanie generowanych temperatur na względnie niskim poziomie niezależnie od obciążenia. Jest on kompatybilny z procesorami Intela, które dysponują gniazdami 115X oraz nowymi procesorami Intel Comet Lake-S z gniazdem 1200. Są to między innymi procesory Intel Core z odblokowanym mnożnikiem, uniwersalne modele Intel Pentium oraz Celeron, a także procesory serwerowe z rodziny Intel Xeon. W każdym przypadku chłodzenie zapewni sprawne, bezawaryjne działanie.
Sockety AM3(+)/AM2(+)/FM2(+)/FM1
Układ chłodzenia może zostać zamontowany przy procesorach AMD, działających w oparciu o gniazda AM3(+)/AM2(+)/FM2(+)/FM1. Są to przede wszystkim układy z serii Phenom II, Athlon II, FX, Opteron, czy Sempron. Lista zgodnych urządzeń jest bardzo długa, dlatego też chłodzenie może zostać wykorzystane w wielu zróżnicowanych komputerach, wykorzystywanych zarówno przez użytkowników domowych, jak i firmy. Zapewnia utrzymanie generowanych temperatur na względnie niskim poziomie.
Socket 775
Zestaw chłodzenia został przystosowany do komputerów z różnych kategorii sprzętowych, wykorzystywanych nie tylko w domach, ale również w firmach i biurach. Zamontować można go przy procesorach Intela, opartych między innymi na jądrach Prescott, Cedar Mill, Gallatin, Smithfield, Presier i Conroe, a także dysponujących gniazdem 775. Dzięki temu, zestaw sprawdzi się przy wybranych układach Intel Core 2, Xeon, Pentium 4 czy też Celeron D. Zapewni skuteczne utrzymanie temperatur na optymalnym poziomie.
Wertykalny
Konstrukcja chłodzenia pozwala na jego zamontowanie w pozycji wertykalnej, czyli pionowej. Dzięki temu, urządzenie nie zajmuje dużo miejsca w obudowie i umożliwia łatwe zarządzanie pozostałymi podzespołami. Wszystko to idzie w parze z wydajnym, sprawnym działaniem, opierającym się na odprowadzaniu ciepłego powietrza, a także pracy wentylatora, który chłodzi procesor. Odbywa się to w sposób bardzo cichy. Wertykalny sposób montażu nie ogranicza możliwości rozbudowy komputera o nowe podzespoły.
1 wentylator
Zestaw został wyposażony w dużych rozmiarów wentylator, który pozwala na skuteczne obniżanie generowanych temperatur. Wykonanie łopatek i obudowy przekłada się na niezwykle efektywną pracę, niezależnie od generowanego obciążenia. Dzięki temu, wentylator dobrze sprawdzi się podczas chłodzenia urządzeń należących do różnych kategorii – nie tylko tych uniwersalnych, ale także wykorzystywanych do obsługi bardziej zaawansowanych operacji, na przykład w komputerach biznesowych czy też biurowych.
3 ciepłowody
Skuteczne odprowadzanie ciepła z podzespołu gwarantują 3 wysokiej jakości rurki grzewcze, które zostały wykonane ze specjalnie dopasowanych materiałów. Zastosowana konstrukcja chłodzenia zapewnia wysoką efektywność działania, także wówczas, gdy realizowane są szczególnie wymagające zadania, w trakcie których wykorzystywana jest pełna moc komputera. Dzięki temu, zestaw chłodzenia może zostać zamontowany w maszynach gamingowych, a także w komputerach do obsługi oprogramowania profesjonalnego.
Średnica 120 mm
Zestaw chłodzenia składa się z radiatora i wentylatora o średnicy wynoszącej 120 mm. Gwarantuje to bardzo wydajne odprowadzanie ciepłego powietrza, przy zachowaniu wysokiej kultury pracy. Wiatrak tej wielkości sprawdzi się w komputerach o wysokiej mocy obliczeniowej, wykorzystywanych między innymi do obsługi gier czy też programów profesjonalnych. Poza dużą średnicą, wentylator wyróżnia się wykonaniem ze specjalnie dobranych materiałów, charakteryzujących się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną.
Żywotność 40000
Zamontowane łożysko, rurki cieplne, obudowa i wentylator przekładają się na żywotność systemu chłodzenia wynoszącą 40 tysięcy godzin. Pozwala to na wykorzystanie go w różnych warunkach i komputerach. Także tych wyróżniających się bardzo wydajnymi podzespołami, które pozwalają na obsługę najbardziej zaawansowanych programów. Długa żywotność została osiągnięta także poprzez użyte materiały konstrukcyjne, dobrze sprawdzające się w warunkach zwiększonej temperatury, a także sporego obciążenia.
Podstawa aluminium + miedź
Podstawa urządzenia została wykonana z aluminium i miedzi. Połączenie tych materiałów przekłada się na zwiększoną wydajność działania. Chłodzenie w sposób niezwykle skuteczny odprowadza ciepło generowane na podzespole, a także prowadzi do utrzymania temperatur na względnie niskim poziomie. Podstawa wyróżnia się również wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na wpływ czynników szkodliwych. W sposób bezpośredni przekłada się to na wydłużenie żywotności całego zestawu chłodzenia.
Raijintek Themis
Raijintek przedstawia chłodnicę wieżową, która jest koncepcyjnie w segmencie slim design. W ten sposób osiąga maksymalną kompatybilność z płytami głównymi oraz odpowiednimi gniazdami i modułami pamięci RAM. Mimo to oferuje doskonałą wydajność chłodzenia w średnim zakresie. Osiąga się to dzięki wysokości chłodnicy, ponieważ przy 157 mm znajduje się ponadprzeciętna powierzchnia chłodząca, która jest zalana trzema rurkami cieplnymi. Themis wykorzystuje również kilka nowo opracowanych technologii, które są godne prawdziwego tytana.
Radiator
Aluminiowy radiator jest jednym z najbardziej płaskich w swoim rodzaju, dzięki czemu zapewnia niezwykle wysoki poziom kompatybilności. Dzięki głębokości zaledwie 5 cm Themis jest idealna do walizek o ograniczonej przestrzeni. Dodatkowo radiator przeznaczony jest do montażu dwóch wentylatorów zamiast jednego. W ten sposób oferuje możliwość przyszłej modernizacji w celu zwiększenia przepływu powietrza i wydajności chłodzenia.
Miedziane ciepłowody
Ciepłowody opierają się na konstrukcji zwanej technologią CDC firmy Raijintek z bezpośrednim kontaktem z procesorem. Oznacza to, że ciepło odpadowe jest odprowadzane jeszcze skuteczniej. Płytkowe z rurkami cieplnymi nie wymaga lutowania poszczególnych warstw, a zamiast tego je dociska. Z jednej strony ten środek minimalizuje ryzyko uszkodzenia rurek cieplnych i zwiększa efektywność odprowadzania ciepła, z drugiej strony ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko, a Themis jest produkowana w całości zgodnie z Green IT.
Wentylator
Fajnie wyglądający czerwono-biały wentylator to model 120 mm z 4-pinowym złączem PWM i niesamowitym maksymalnym przepływem powietrza 133,2 m³/h. Może być kontrolowany przez płytę główną, dzięki czemu automatyczna regulacja reguluje się w zależności od zapotrzebowania na moc, a Themis może być cicha jak szept, ale w razie potrzeby może również generować maksymalną wydajność chłodzenia. Wentylator mocowany jest za pomocą kołków tłumiących drgania zamiast zacisków. Cztery dodatkowe piny, które są dołączone do opcjonalnego wentylatora (np. Boreas Beta firmy Raijintek), umożliwiają instalację kolejnego 120 wentylatorów.
Łatwy montaż
Dzięki zestawowi montażowemu Themis może używać każdego aktualnego gniazda, a tym samym wszystkich odpowiednich procesorów. Bardzo łatwa instalacja jest bardzo przyjazna dla użytkownika i jasno wyjaśniona w dołączonej instrukcji.
- Maksymalne TDP 150 W
- Podświetlenie Nie
- Socket procesora 775, 1150/1151/1155/1156/1200, 1366, 2011/2011-3, AM3(+)/AM2(+)/FM2(+)/FM1
- Sposób montażu Wertykalny (Pionowy)
Kupiony do CPU Core i5-3570K. Z boxowym coolerem wycisnąłem 4 GHz, liczyłem, że z tym spokojnie przekroczę barierę 4,5 GHz albo i nawet do 5 GHz podejdę. Cóż....bez problemu ;) Póki co na 4,35 GHz w stresie jądra osiągają TYLKO 40-45 stopni! :O Mogą osiągnąć jeszcze dwukrotnie wyższą temperaturę, także będę cisnął ile fabryka dała ;) Na pewno pomaga pasta Zalmana STG2 oraz obudowa z 5 wentylatorami 120mm Zalman Z3 Plus.
Montaż raczej nie był trudny. Mały problem był z założeniem wentylatora. Trzeba to zrobić po założeniu radiatora na procesor, ponieważ gdy spróbujemy z wentylatorem, nie będziemy mieli dostępu do śrubki trzymającej cooler z płytą i backplatem.
- ZALETY:
- + wydajność na pewno dobra (ciężko ocenić różnice po między boxowym, ponieważ wsadziłem razem do nowej obudowy)
- +
- + niezbyt trudny montaż
- + ładne kolory wentylatora ;)
- WADY:
- - brak dołączonych gumek na drugi wentylator
Schładzacz mieści się dokładnie na styk, został może 1 mm wolnej przestrzeni między najwyższym punktem schładzacza a blachą obudowy :F
Wentylator pracuje niezwykle cicho jego obroty nie wychodzą ponad 700 na minutę, średnio utrzymują się przy wartości ~650rpm. Nie przeprowadzałem stress testów, ale w pomieszczeniu o temperaturze 23 stopni Celsjusza temperatura procesora przy zwykłym użytkowaniu trzyma się 33-35 stopni (karta graficzna 36 stopni więc wpływ niewielki).
Sloty na pamięci i sloty kart rozszerzeń są w pełni odsłonięte, kłopot może sprawić dopięcie gumkami spodu wentylatora, ale wystarczy je najpierw delikatnie zahaczyć a następnie zaciągnąć wentylator ku górze. Przy grubszych palcach można pozostawić zasilacz wysunięty poza obudowę, wtedy jest wystarczająco miejsca na wszelkie manewry.
Nie wypowiem się co do jakości pasty dołączonej do zestawu, gdyż jej nakładanie sprawiło mi ogrom kłopotów (czyszczenie tego termoprzewodnika z płyty głównej to koszmar) i ostatecznie zwróciłem się ku wiernej tubce Arctic Cooling mx-2 ;)
- ZALETY:
- + Cisza
- + Duża wydajność
- + Duży zapas mocy
- + Łatwość montażu
- + Gratis pasta termoprzewodząca
- + Cena/jakość
- WADY:
- - Dość miękkie żeberka radiatora (wystarczy delikatnie się obchodzić i jest ok)
- - Opakowanie dołączonej pasty termoprzewodzącej to kpina (nie da się normalnie nałożyć tej pasty).
Obecnie po blisko pół roku korzystania z tego chłodzenia stwierdzam, że wszystko jest ciągle w porządku i mogę polecić ten produkt innym.
Phenom II X4 940 na fabrycznym chłodzeniu i słabej paście (temp. w pomieszczeniu 22st.):
- spoczynek 33-34 stopnie
- obciążenie OCCT 60-63 stopnie
Po założeniu Themisa i pasty do niego dołączonej:
- spoczynek 26 stopni
- OCCT 41-43 stopnie
Wyniki mówią same za siebie, czekam na Arctic Cooling MX-2, powinno jeszcze spaść. Jak widać, jest spory zapas na OC. Głośności nie oceniam bo jest to dla mnie sprawa drugorzędna, jedynie mogę napisać, że w spoczynku na wysokości głowy przy otwartej obudowie jest niesłyszalny spośród wentyli obudowy, w stresie lekko szumi, nie osiąga 100% obrótów (1300 gdzie maksymalne to 1500)
- ZALETY:
- + cena
- + wygląd
- + niesamowita wydajność za śmieszne pieniądze
- + potężne rurki cieplne
- + prosty, intuicyjny montaż
- WADY:
- - sposób montażu na AMD to jakaś porażka, na Intelu mamy wybór czy horyzontalnie czy wertykalnie a tu jesteśmy skazani na horyzont. Tak ciężko było by dołączyć dwie blaszki więcej?
- - z lekka miękkie finy, ale raczej bez wpływu na komfort użytkowania
- - stopa mogła by być nieco lepiej zeszlifowana, ale w tej cenie można przebaczyć;)
Co prawda montowałem to bez wyjmowania płyty głównej, więc pewnie gdybym najpierw montował chłodzenie, a później płytę byłoby łatwiej. Chłodzenie cichsze od intelowskiego.
- ZALETY:
- + Niska cena
- + Wydajność
- + Cisza
- + Łatwość montażu (praktycznie beznarzędziowe), tylko w ostatniej fazie potrzebny śrubokręt.
- + Małe wymiary
- + Pasuje do Z3+
- WADY:
- - Trudności przy montażu wentylatora (w przypadku zamontowanej płyty w obudowie).
- ZALETY:
- + Cena, wydajność, cichy.
- WADY:
- - Pasta termoprzewodząca podana nie w strzykawce tylko w takiej saszetce przez co beznadziejnie się ją wyciska i można łatwo zepsuć robotę. Ale daję piątkę, bo cena powala i nawet płacąc te 23 zł za pastę MX2 chłodzenie jest najbardziej opłacalne (nie wiem jaką pastę dodają w innych modelach).
- ZALETY:
- + Ładny design
- + Utrzymuje niskie temperatury
- + Prostota instalacji na płycie głównej
- + Rozmiar (nie zasłania slotów pamięci RAM)
- WADY:
- -Sposób instalacji wiatraka (nie zmienia to efektu działania)
- -Miękkie blaszki, które łatwo wygiąć
sprawdzalem tempy cpu HWMonitor'em to w bf3 720p strednie tempy min 25 w czasie spogladanie (bf3 nadal wlaczony) 38 max 40 (troche wyzsza min przy 1080 ale reszta identyczna)procek fx 4130 3.8
ogolna ocena ode mnie to 4.87
- ZALETY:
- + TANI (cena/JAKOSC)
- + stosunkowo cichy
- + wydajny
- + tak zrobione mocowanie ze nie koliduje z RAM'em
- + ladny wyglad
- WADY:
- - malutkie problemy z mocowaniem
- - przez rozmiar byl maly problem z zamocowaniem plyty glownej (musialam ja wyciagnac aby zamontowac backplate)
- ZALETY:
- + cena
- + wydajność
- + łatwy montaż
- + mnogość mocowań na różne sockety
- WADY:
- - mogły by być gumki do zamontowania 2 wentylatora
- ZALETY:
- + Montaż w miarę łatwy nawet dla tych którzy montują takie chłodzenie pierwszy raz. Na najniższych obrotach praktycznie niesłyszalny (najcichszy element w komputerze), przy czym trzyma temperaturę na poziomie 33-35 stopni. Podczas grania jeszcze nie testowałem.
- WADY:
- - Na razie nie stwierdzam. Za krótki czas użytkowania. Może trochę głośny na najwyższych obrotach.
Wydajnościowo porównywalny z Noktuą z dwoma wiatrakami. W 40 minutowym stres teście i7 4770K nie przekroczył 70 stopni C. 3h z BF4 - 66 stopni. Przy zamkniętej obudowie w zasadzie go nie słychać.
W opisie brak informacji, że pasta termoprzewodząca jest w zestawie.
- ZALETY:
- + Wydajność.
- + Cena.
- + Poziom hałasu.
- + Dość solidne wykonanie jak na ten poziom cenowy.
- WADY:
- - Brak "gumek" do instalacji drugiego wiatraka. Solidniejsze były by metalowe zapinki.
Wydajnościowo porównywalny z Noktuą z dwoma wiatrakami. W 40 minutowym stres teście i7 4770K nie przekroczył 70 stopni C. 3h z BF4 - 66 stopni. Przy zamkniętej obudowie w zasadzie go nie słychać.
W opisie brak informacji, że pasta termoprzewodząca jest w zestawie.
- ZALETY:
- + Wydajność.
- + Cena.
- + Poziom hałasu.
- + Dość solidne wykonanie jak na ten poziom cenowy.
- WADY:
- - Brak "gumek" do instalacji drugiego wiatraka. Solidniejsze były by metalowe zapinki.
- ZALETY:
- + Zmieści się do większości obudów, nie jest zbyt wysokim chłodzeniem
- + Rewelacyjnie chodzi procesor
- + Jeden wiatrak w zupełności daje radę, ale można dokupić drugi, jednak wtedy trzeba się gdzieś postarać o gumowe kołeczki do zamocowania.
- WADY:
- - Nie stwierdzam żadnych
- ZALETY:
- + Dobrze chłodzi
- + Stosunek cena/jakość
- + Cichy
- WADY:
- - Poniżej 1400 obr/min łożysko wentylatora piszczy
- - Delikatny
- ZALETY:
- + cena/jakość
- + bardzo cichy
- + łatwy w montarzu
- + temperatury porównywalne z coolerami które są 2x droższe
- WADY:
- - minusów brak. Nie zastanawiać się tyko go brać !
Dodatkowym atutem są grubsze rurki cieplne od konkurencji w tym przedziale cenowym.
- ZALETY:
- + Łatwy montaż
- + Wysoka wydajność
- + Jakość wykonania
- + Cena
- WADY:
- - Brak
- ZALETY:
- + Cichy, świetnie chłodzi
- WADY:
- - Słabo się nakłada pastę termoprzewodzącą z zestawu, ponieważ nie jest ona umieszczona w strzykawce tylko w foliowym opakowaniu i to bez łopatki, więc ciężko wygrzebać tą pastę ze środka. Nastomiast co do jakości pasty to się nie wypowiem, bo nie udało mi się z nią nic zrobić.
- ZALETY:
- + Spełnia zadanie na 110%. Świetna pasta przewodząca w komplecie.
- WADY:
- - Wiatrak na full potrafi hałasować. Upierdliwy do bólu montaż, ale chyba inaczej się nie dało by pasował.
Jedyny minus to montaż dla platformy AMD.
W intelu można zdecydować, w którą stronę chce się go zamontować (góra/dół lub lewo/prawo - patrząc w obudowę) a w AMD mamy już tylko 1 opcję ( góra/dół ).
- ZALETY:
- + Cena/jakosć
- + Wydajność
- + Cicha praca
- WADY:
- - Brak gumek dla 2 wentylatora
- - Montaż dla platformy AMD
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Chłodzenie CPU Raijintek Themis (0P105255) możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.