Płyta główna ASRock Z77 EXTREME4 Intel Z77 LGA 1155 (2xPCX/VGA/DZW/GLAN/SATA/RAID/DDR3/SLI/CROSSFIRE) (Z77 EXTREME4
- Chipset płyty: Intel Z77
- Gniazdo procesora: Socket 1155
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Nie
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
ATX - popularny standard do uniwersalnych zastosowań
Płyta główna w pełnowymiarowym standardzie ATX pasuje do obudów komputerowych typu Full Tower oraz Midi Tower. Jej odpowiednio duże wymiary zapewniają sporo przestrzeni na wszelkie podzespoły, jak również na liczne gniazda rozszerzeń oraz sloty i złącza. To popularny wybór zarówno do komputerów biurowych, jak i również domowych i dla graczy.
Wysoka przepustowość dzięki pamięci DDR3
Ten model płyty głównej jest kompatybilny z pamięcią RAM w standardzie DDR3. Pamięć RAM DDR3 jest wciąż stosowana w starszych komputerach, zapewnia wyższą przepustowość niż pamięć DDR2.
4 sloty pamięci RAM - idealne rozwiązanie dla wymagających użytkowników
Na płycie głównej znalazło się miejsce na cztery sloty na pamięć RAM, dzięki czemu będzie możliwe zastosowanie nawet czterech kości pamięci RAM w konfiguracji z tą płytą główną. Ilość potencjalnie zamontowanej pamięci nada się nie tylko do pracy biurowej czy codziennej rozrywki, ale i również do wydajniejszych jednostek przeznaczonych do gier lub zasobożernych aplikacji.
Dwa pełnowymiarowe gniazda PCI Express x16
Na tej płycie głównej znajdują się dwa pełnowymiarowe gniazda rozszerzeń PCI Express x16, dzięki czemu możliwe będzie podłączenie do niej dwóch kart rozszerzeń, które wymagają zasilania z PCI Express x16. Planując wydajną konfigurację PC z dwoma wydajnymi kartami graficznymi, można zdecydować się właśnie na płytę główną z dwoma gniazdami rozszerzeń tego typu.
Obsługa zintegrowanej grafiki
Jeśli nie zamierzamy korzystać z wysokowydajnych kart graficznych, to do codziennego użytkowania komputera w zupełności wystarczy nam zintegrowana grafika, którą obsługuje ta płyta główna. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy zależy nam na korzystaniu z tej funkcji, do płyty głównej należy dobrać odpowiedni model procesora, który posiada wbudowany układ graficzny.
Standard USB 3.2 Gen 1
USB 3.2 Gen 1, wcześniej nazywane również USB 3.0 lub USB 3.1 Gen 1, które zapewnia szybki transfer danych nawet do 5 Gb/s. Ten popularny i rozpoznawalny standard złącza znajdziemy w większości laptopów czy też komputerów stacjonarnych. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie również do nowszych lub starszych standardów tego złącza.
Uniwersalny port USB 2.0
Choć USB 2.0 jest już starszą generacją tego złącza to wciąż jest niezwykle często stosowany we współczesnych komputerach. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie tego wtyku również do nowszych standardów tego interfejsu, a maksymalna przepustowość na poziomie 480 Mb/s wystarcza do podstawowych zastosowań.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych z technologią RAID
Płytę główną wyposażono w kontroler RAID, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie na niej macierzy. To popularne rozwiązanie, które bywa wykorzystywane celem tworzenia kopii zapasowych i zabezpieczania danych, ale też po to, by połączone dyski oferowały większą przestrzeń wspólną i były odporniejsze na ewentualne awarie.
Obsługa Multi-GPU
Ten model płyty głównej to idealny wybór, jeśli planujesz zbudować wydajną konfigurację z więcej niż jednym układem graficznym. Płytę wyposażono w opcję łączenia kart graficznych, dzięki czemu zwiększysz wydajność graficzną swojego komputera. Rozwiązane to jest często wykorzystywane przez entuzjastów płynnej rozgrywki oraz w wydajnych stacjach roboczych.
Karta sieciowa z jednym portem LAN 10/100/1000
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szybkiego łącza internetowego o przepustowości do 1 Gb/s. Ostateczna prędkość transmisji danych będzie zależała od parametrów sieci.
Płyta główna Z77 Extreme4 powstała, aby spełnić potrzeby wielu entuzjastów gier komputerowych. Płyta obsługuje najnowsze procesory Intel Core i3/i5/i7 oparte na gnieździe Socket 1155. Obsługuje dwukanałową pamięć DDR3 o maksymalnej pojemności do 32 GB i dwa złącza PCI Express 3.0 x16, jedno złącze PCI Express 2.0 x1 oraz dwa PCI. Dzięki temu zapewnia wysoką jakość grafiki. Płyta obsługuje pamięć DDR3 z szybkością przesyłania danych na poziomie 2800+(OC)/2400(OC)/2133(OC)/1866(OC)/1600/1333/1066 aby dostosować się do wymagań przepustowości najnowszych systemów operacyjnych, grafiki 3D, multimediów i aplikacji internetowych. Z77 Extreme4 posiada 4 porty SATA 3 Gb/s oraz 4 porty SATA 6 Gb/s, które przyspieszają odczyt danych i podwajają przepustowość magistrali. Wbudowany 7.1-kanałowy kodek HD audio (High Definition Audio) umożliwia użytkownikowi odtwarzanie dźwięku w wysokiej jakości.
Wykorzystaj potencjał pamięci ram!
Nowa funkcja ASRock XFast RAM została zaimplementowana do oprogramowania ASRock Extreme Tuning Utility (AXTU). Wykorzystuje ona przestrzeń pamięci RAM, która nie jest wykorzystywana przez 32-bitowe systemy operacyjne. Funkcja pozwala na szybsze uruchamianie wcześniej odwiedzanych stron internetowych, zwiększając prędkość przeglądania zasobów internetu. Dzięki niej aplikacja Adobe Photoshop włącza się 5 razy szybciej. Kolejną zaletą jest częstotliwość odczytu danych z dysku HDD/SSD, dzięki czemu zwiększają one swoją żywotność. W przypadku wykorzystania procesora AM3+ oraz systemu operacyjnego Windows XP, musisz korzystać z dedykowanej karty graficznej.
Zmniejsz czas oczekiwania stron
ASRock XFast LAN to efektywne narzędzie pozwalające w łatwy sposób hierarchizować aplikacje internetowe. Innowacyjna funkcja kieruje ruchem w sieci zmniejszając czas ładowania stron i przesyłu pakietów. Jest to najwygodniejszy sposób na wzrost wydajności.
Szybszy transfer USB
Technologia ASRock XFast USB zmienia standardy wysokiej wydajności obliczeniowej. Płyty główne ASRock wraz ze zintegrowaną funkcją XFast USB zapewniają najszybszy na Świecie transfer danych. Analizując poniższy wykres, technologia ASRock XFast USB zapewnia przyrost wydajności portów typu USB 3.0 nawet do 5X!
- Chipset płyty Intel Z77
- Gniazdo procesora Socket 1155
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Nie
- Standard płyty ATX
- ZALETY:
- + stabilność
- + ilość złączy
- + sekcja zasilania
- + jakość wykonania
- WADY:
- - mało gadżetów:)
Fakt, że nie jestem fanem ekstremalnego podkręcania zestawu, ale lekkie podkręcenie zawsze mile widziane.
- ZALETY:
- + Dobra sekcja zasilania, poprawne rozmieszczenie slotów na płycie, stabilna praca z 2 dyskami talerzowymi i jednym SSD oraz kartą ATI 7990.
- WADY:
- - Na dzień dzisiejszy nie zauważyłem. Ciekawi mnie jaka będzie żywotność kondensatorów po 2-3 latach w temperaturze pow. 50 stopni celsjusza.
- ZALETY:
- + Same mocne strony.
- + Asrock Instant Boot -przy mojej konfiguracji 5 sekund trwa ładowanie windowsa
- + Wreszcie przyjazna obsługa -UEFI BIOS
- + Stabilna, mocna sekcja zasilania radiatory nie grzeja się idealna do podkręcania.
- WADY:
- - Problem z uruchomieniem biosu w momencie gdy było podłączonych kilka urzadzeń pod USB (typu,drukarka,kamera,smartfon itd.)Problem z napięciam na USB? Nie doszedłem do tego jeszcze ale pomogło podłączenie HUBA aktywnego z porządnym zasilaczem.
- ZALETY:
- + dużo pinów na zasilanie
- + USB 3.0 na płycie jak i z tyłu
- + 2x PCI pod dwie nowoczesne karty
- + IMO przyjemny wygląd
- + łatwy montaż CPU (to moja pierwsza stacja z procesorem z rodziny i3/i5/i7)
- + stonowany wygląd (kwestia gustu)
- + dodatkowe wyposażenie w zupełności wystarcza
- WADY:
- - na płycie ze sterownikami i softem jest masa śmiecia. Prawie tyle co w laptopach ze sklepowymi systemami, nie polecam instalować wszystkiego.
- ZALETY:
- + Bardzo dobra sekcja zasilania;
- + Radiatory na sekcji zasilania i na chipsecie;
- + Ilość złącz interface'owych typu USB 3.0;
- + Możliwość SLI/Crossfire;
- + Świetna jakość laminatu i komponentów znajdujących się na płycie, solidne wykonanie;
- + UEFI - możliwości konfuguracji, OC, bardzo szybki boot;
- + Przyciski Power i Reset na płycie;
- + Wyświetlacz diagnostyczny;
- + chipset Z77;
- + Wygląd.
- WADY:
- - Brak
- ZALETY:
- + dwa wejścia 16x PCI Express
- + duża ilość USB 3.0 (przedni panel!)
- + wspiera SLI i CrossFireX
- + dobry dostęp do wej/wyj głównych zastosowań płyty
- + cena
- + jest ładna :D można pozbyć się obudowy
- + lub bocznej ścianki :D
- + bardzo szybki start BIOS'u
- + wejścia HDMI, DVI i VGA
- WADY:
- - na razie brak
- ZALETY:
- + UEFI BIOS
- + CMOS reset przycisk na panelu z interfejsami
- + Power ON, Reset button bezposrednio na mainboard
- + 2 pozycyjny wyswietlacz na mainboard wyswietlajacy np komunikaty bledu plyty
- + dbalosc o detale
- + ciekwy design
- + solidna konstrukcja
- + kazdy element wykonany z materialow wysokiej jakosci
- + niska cena jak na produkt o tych parametrach
- + przyjazny uzytkownikowi interfejs UEFI BIOS
- WADY:
- - brak diagnostyki w UEFI BIOS chociaz to tylko kwestia czasu
- ZALETY:
- + Rozbudowany bios i wysokiej jakości komponenty. Wszystko działa pod Linux. Możliwość ściągania BIOSu z internetu z poziomu ustawień BIOS. Wydaje się być szybka (ale nie mam porównania z innymi płytami)
- WADY:
- - GUI konfiguratora BIOS brzydki niesamowicie (ale to moje odczucie). Niektóre dodatkowe funkcje (ale nie związane z działaniem sprzętu) dostępne tylko dla Windows.
- ZALETY:
- + Chipset Z77
- + PCI-E 3.0
- + UEFI BIOS
- + Duże możliwości OC
- + Dobra sekcja zasilania CPU
- + Wyświetlacz diagnostyczny
- + Jakość wykonania
- WADY:
- - Cena mogłaby być niższa
- - Ubogie wyposażenie
- ZALETY:
- + Chipset Z77
- + PCI-E 3.0
- + UEFI BIOS
- + Duże możliwości OC
- + Dobra sekcja zasilania CPU
- + Wyświetlacz diagnostyczny
- + Jakość wykonania
- WADY:
- - Cena mogłaby być niższa
- - Ubogie wyposażenie
- ZALETY:
- + dużo technologi typu XFastLan etc.
- + bardzo dobre chłodzenie chipsetu
- + tanie
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + wydajna, proste oc dla każdego kto wie co i jak, Lucid Virtu wszystkie opcje,
- + dobrze chłodzona, obsługa pamięci 2800MHz, w komplecie proste złącze sata i zagięte w L, dobra cena, 4 USB 3.0
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + Łatwa możliwość OC
- + Solidne wykonanie
- + Cena
- + Duża ilość usb 3.0 / sata 3
- + Dobre rozstawienie na dane podzespoły
- WADY:
- - BRAK
Bye, bye old bios, UEFI jest genialne :). Pamiętajcie żeby dokładnie sprawdzić listę kompatybilnych pamięci. Ja sprawdzałem i mógłbym przysiąc że tam były, ale niestety...
- ZALETY:
- + To wszystko prawda http://www.asrock.com/mb/Intel/Z77%20Extreme4/index.pl.asp
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + Dobrze zbudowana
- + Super wydajna
- + Otwarte opcje overclockingu
- + Nowe i stare złącza
- + Przyciski awaryjnego power i reset na karcie
- WADY:
- -Złącza SATA3 pod kątem
- -Mało miejsca przy dużym radiatorze CPU
- ZALETY:
- + Jakość wykonania. SLI. Duża ilość złączy.
- WADY:
- - Za krutki czas by stwierdzić czy są.
- ZALETY:
- + Sekcja zasilania, mostki, radiatory na nich zamontowane, wyposażenie, świetny stosunek cena/jakość.
- WADY:
- - można by upchnąć jeszcze za dwa porty usb 3.0
- ZALETY:
- + stabilna praca,
- + dobrze rozmieszczone gniazda,
- + łatwa w montażu,
- + porządna sekcja zasilania CPU
- + wysoka jakość
- WADY:
- - mogli by dodać zewnętrzny panel USB 3.0 jak w wersji Extreme 6
- ZALETY:
- + dobrze wykonana
- + na płycie jest wszystko co powinno być (oprócz złącz IDE)
- + niewygórowana cena
- + uaktualnianie biosu z netu (opcja tylko z routerem)
- WADY:
- - jeszcze nie zauważyłem :)
- ZALETY:
- + Stabilność.
- + Wspiera większość nowych technologii.
- WADY:
- - Brak.
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu