Jak wybrać CB Radio? Wybieramy najlepsze CB radio do samochodu.

| 0 Komentarzy
Analizujemy parametry techniczne, jakimi wyróżnia się CB Radio. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Spis treści:

  1. Jakie CB Radio wybrać?
  2. Jakie CB Radio wybrać? Rodzaj anteny
  3. Najlepsze CB Radio – jaka cena?

Kierowców do kupna CB radia nie trzeba przekonywać. Dzięki niewielkiemu urządzeniu mogą być nie tylko na bieżąco z sytuacją na drodze, ale też otrzymać z pierwszej ręki informacje na temat kontroli policyjnych czy też postawionych fotoradarów. Jednak kierowcy, którzy po raz pierwszy kupują CB radio, często popełniają podstawowy błąd: wybierają najtańsze zestawy, co niestety przekłada się na kiepską jakość urządzenia.

W większości przypadków, szczególnie przy pierwszych zakupach, kierowcy muszą wyposażyć się w zestaw składający się z radia (TRX) oraz anteny. Zawsze jednak, czy to kupując cały zestaw czy jego poszczególne elementy, należy kierować się indywidualnymi preferencjami, miejscem podróży, a także samym samochodem. Jak się bowiem okazuje, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów omawianego sprzętu, dlatego ich dobór powinien przebiegać w sposób przemyślany. Nie możemy decydować się na pierwsze lepsze rozwiązanie, gdyż w ten sposób bardzo łatwo o błąd.

Polecane CB Radia

Jakie CB Radio wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, ostateczny zestaw składa się z radia oraz anteny, dlatego też postanowiliśmy omówić te elementy osobno. Poniżej wskazujemy na kwestie, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru.

  • Jakość wykonania. Wbrew pozorom, jest to jedna z najważniejszych kwestii, które w żadnym wypadku nie możemy zbagatelizować. Niestety, urządzenia najtańsze, które kuszą konsumentów przede wszystkim ceną, są zwyczaj wykonywane z cienkich materiałów kiepskiej jakości, wyróżniające się bardzo niską wytrzymałością mechaniczną i niewielką odpornością na wpływ warunków zewnętrznych. Związane jest to oczywiście z koniecznością cięcia kosztów. Wszystko to sprawia, że warto zdecydować się na modele z co najmniej średniej półki jakościowej, do produkcji których wykorzystywane są znacznie lepsze tworzywa. Okażą się one również wytrzymalsze, dzięki czemu będą służyć po prostu dłużej. 
  • Funkcje. Kolejna niezwykle ważna kwestia. To wszelkie obsługiwane funkcje decydują bowiem o faktycznych możliwościach i przydatności radia. Obecne urządzenia obsługują między innymi takie opcje jak: 
  • RF Gain– umożliwia regulowanie czułości odbiornika. Jest to funkcja szczególnie istotna w przypadku jazdy przez miasta i zatłoczone aglomeracje,
  • ASC/ASQ Squelch– automatycznie ustawia blokadę szumów. Funkcja powinna stanowić podstawę każdego radia, gdyż zapobiega ciągłemu kręceniu pokrętłem w celu zredukowania szumów,
  • Mic Gain– pozwala na regulację wzmocnienia mikrofonu.
  • ASC mowa o technologii pozwalającej na automatyczną redukcję szumów utrudniających komunikację. 
  • Ilość kanałów. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważny parametr. Obecnie dostępne na rynku CB Radia obsługują przeważnie 40 kanałów, w tym jeden lub tak zwane kanały szybkie.
  • Zakres częstotliwości pracy. Producenci podają zarówno minimalną, jak i maksymalną częstotliwość, na jakiej pracuje urządzenie.
  • Sposób zmiany kanałów. Choć komfort użytkowania zależy od indywidualnych preferencji, do zmiany kanałów wygodniejsze jest pokrętło niż przyciski. Na rynku dostępne są również urządzenia wyposażone w panele dotykowe.
  • Montaż. Producenci oraz sprzedawcy stosują kilka sposób montażu CB radia. Są to m.in.:
  • ramka montażowa– dzięki niej urządzenie można umieścić w miejsce radia,
  • radio dzielone– wyświetlacz montowany jest np. pod klapką, baza w mało widocznym miejscu, a mikrofon zostaje wyprowadzony przez podłokietnik,
  • radio kompaktowe– gruszka wyposażona jest w radio, wyświetlacz, mikrofon oraz przyciski, natomiast niewielkich rozmiarów baza z drugim mikrofonem może być umieszczona w dowolnym miejscu.
  • Mikrofon (gruszka). Przydatną funkcją mikrofonu jest możliwość zmiany kanałów. Dzięki temu nie trzeba sięgać do odbiornika, by w szybki sposób rozpocząć rozmowę na innej częstotliwości.
  • Wyposażenie. Podczas doboru radia, warto zwrócić uwagę również na wielkość i sposób wykonania wyświetlacza, dostępność przycisków modulacji (AM/FM) oraz wszelkich wskaźników pracy urządzenia. Do tego wszystkiego można dodać uchwyt na mikrofon.

Jakie CB Radio wybrać? Rodzaj anteny

Skoro omówione zostało radio, przyszła pora na antenę, która również wykonywana jest na kilka sposobów.

  • Budowa. Teoretycznie przyjmuje się zasadę, że im dłuższa antena cb, tym lepszy odbiór rozmów odbywających się nawet w znacznej odległości. Jednak nie w każdej sytuacji sprawdza się takie podejście. W mieście długa antena może ściągać wiele zakłóceń utrudniających korzystanie z urządzenia. Jeśli więc CB radio będzie użytkowane jedynie na gęsto zabudowanych terenach, warto zdecydować się na antenę o długości około 1 m, która zapewnia przyzwoity odbiór i niezłe parametry pracy. Wybierając długie anteny, należy wybierać modele, które są sztywne, nie balansujące pod wpływem prędkości samochodu czy podmuchów wiatru. Dzięki temu radio nie będzie narażone na zakłócenia oraz rozstrajanie. 
  • Materiał. W tym przypadku sprawa wygląda podobnie jak przy radiu. Tanie anteny wykonane są ze słabej jakości materiałów, co niestety przekłada się na szybkie zużycie i tym samym konieczność kupna nowego egzemplarza.
  • Montaż. Aby okazał się on szybki i łatwy, należy wybierać promienniki o podstawie magnetycznej. W takim przypadku wystarczy postawić antenę na dachu. Pomimo wielu zalet tego rozwiązania, niektórzy kierowcy narzekają na zadrapania, zniszczenie lakieru czy konieczność ciągłego chowania anteny do wnętrza samochodów podczas postojów. Innym sposobem instalacji anteny jest wykonanie otworu w dachu lub wykorzystanie specjalnych uchwytów na relingi lub klapę bagażnika. 

Warto wiedzieć!

Montując antenę, warto pamiętać, by znalazła się pośrodku dachu. Dzięki temu odbiór rozmów będzie najlepszy.

Najlepsze CB Radio – jaka cena?

Ostateczny koszt zakupu omawianego urządzenia w dużej mierze zależy od powyższych parametrów, a także materiałów wykorzystanych podczas produkcji sprzętu. Najtańsze CB Radia kosztują obecnie około 150 złotych, natomiast cena tych najdroższych wynieść może nawet ponad 500 złotych. Wszystko to sprawia, że należy dobierać urządzenie do naszych potrzeb i wymagań, a także specyfiki posiadanego pojazdu.

3,9
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.