Jak wybrać kino domowe? Jakie najlepsze? Czy warto?

| 2 Komentarze
Wyjaśniamy, z czego powinno składać się dobre kino domowe i jak dokonywać wyboru poszczególnych elementów.

Oglądanie filmów na kiepskim telewizorze i przy kiepskim nagłośnieniu może szybko uprzykrzyć życie kinomaniakom. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem jest kino domowe, które pozwoli zaspokoić potrzeby audiowizualne poprzez odtwarzanie dźwięku oraz obrazu wysokiej jakości.

Coraz lepsze technologiczne rozwiązania pozwolą cieszyć się wrażeniami podobnymi jak w sali kinowej. To jednak nie wszystko, ponieważ nowoczesne zestawy kina domowego pozwalają stworzyć prawdziwe multimedialne centrum rozrywki, gwarantujące nie tylko najwyższe doznania filmowe czy muzyczne, ale również gamingowe oraz sieciowe.

Polecane kina domowe

Z czego składa się kino domowe?

Mówimy w tym miejscu nie o pojedynczym urządzeniu RTV, ale o całym zestawie, który składa się z kilku elementów. Ich dobór może różnić się w zależności od naszych potrzeb.

  • Odtwarzacz Blu-Raylub odtwarzacz DVD – absolutna podstawa kina domowego, bez której nie może powstać żaden zestaw.
  • Amplituner.
  • Zestaw głośników – istnieją różne systemy, ich opisem zajmiemy się w dalszej części tekstu.
  • Serwer NAS – rozwiązanie alternatywne, które pozwoli nam magazynować pliki
  • System strumieniowania wideo – jeśli chcemy oglądać telewizję poprzez połączenie internetowe.

Do takiego zestawu należy jeszcze dobrać dobrej jakości telewizor lub projektor multimedialny, który pozwoli cieszyć się wrażeniami niczym w sali kinowej. Poszczególne elementy kina domowego można dobrać samemu bądź też skorzystać z gotowych rozwiązań przygotowanych przez producentów.

W poradniku skupiono się przede wszystkim na odtwarzaczach, amplitunerze oraz głośnikach, jako że to właśnie te sprzęty znajdują się w zintegrowanych zestawach przygotowanych przez firmy z branży RTV. Poradnik jak kupić telewizor znajduje się w oddzielnym artykule.

Zestaw kina domowego - odtwarzacz DVD/Blu-Ray

Zaczniemy od elementu podstawowego, a więc urządzenia, które rozsyła sygnał do innych urządzeń. To odtwarzacz jest odpowiedzialny za dostarczenie zarówno obrazu, jak i ścieżki dźwiękowej. Musi on więc być dobrej jakości, a także gwarantować odczyt różnych formatów.

Oczywiście najlepszym obecnie wyjściem będzie zakup odtwarzacza Blu-Ray, ponieważ zapewnia obsługę treści o najwyższej jakości. Tego typu urządzenie można zastąpić odtwarzaczem sieciowym, który nie ma napędu na płyty, jednak pozwala na odtwarzanie udostępnionych danych znajdujących się na innych komputerach/urządzeniach podpiętych do sieci lokalnej. Najczęściej wyposażony jest w szybkie porty przesyłu danych jak USB 3.0 czy eSATA pozwalające na podłączenie zewnętrznego nośnika danych. Niektóre modele mają dodatkowo możliwość zapisu filmów oglądanych w telewizji bezpośrednio na dysk bądź też wypożyczenia tytułu z serwisów VOD.

Oczywiście do tego wszystkiego dochodzi połączenie z siecią – wiele odtwarzaczy multimedialnych daje nam dostęp do takich aplikacji jak Netflix czy HBO GO. Dla osób, które nie posiadają telewizora Smart TV, będzie to bardzo dobre rozwiązanie.

Jak wybrać najlepszy zestaw kina domowego? Z dobrym amplitunerem

Jest to wzmacniacz z tunerem (odbiornikiem radiowym), który pełni jedną z ważniejszych ról w zestawie kina domowego. To w nim najczęściej znajduje się dekoder oraz procesor dźwięku, odpowiadający za przekształcenie sygnału cyfrowego na analogowy. Do niego też podpinane są głośniki, odtwarzacz oraz telewizor. Wiele z najnowszych modeli pozwala również na podłączenie konsoli do gier czy nawet komputera.

Przy wyborze amplitunera, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • liczba kanałów– od tego zależy, ile maksymalnie głośników może zostać podłączonych. Najczęściej spotykane konfiguracje to 5.1 oraz 7.1, jednak bez problemu znaleźć można również zestaw 11.2, który kierowany jest do najbardziej wymagających użytkowników. Pierwsza liczba oznacza liczbę zwykłych głośników, druga (po kropce) informuje o możliwości podłączenia subwoofera. Na którą konfigurację najlepiej się zdecydować? Odpowiedź zależy przede wszystkim od zasobności portfela – im więcej głośników, tym wyższa cena zestawu. Obecnie najczęściej wykorzystywany jest zestaw 7.1. Osoby chcące dysponować systemem z najwyższej półki decydują się również na zestawy 11.2, natomiast użytkownicy chcący oszczędzić ograniczają się do systemu 5.1,
  • moc wyjściowa– aby zachować dobrą jakość dźwięku, urządzenie powinno dysponować mocą od 100-150 W na jeden kanał. Należy zachować czujność, gdy producent podaje ogólną moc amplitunera. Firmy przygotowujące zestawy wysokiej jakości podają najczęściej wartość typu: 5 x 100 W, dzięki czemu klient ma pewność, że 100 W przeznaczonych jest na każdy kanał oddzielnie. Teoretycznie, im wyższa moc wzmacniacza, tym lepsze wrażenia dźwiękowe. Jednak warto pamiętać, że do niewielkiego pomieszczenia, nie należy kupować amplitunera o wysokiej mocy, gdyż efekt może być odwrotny od zamierzonego,
  • rozmiary– amplitunery należą do większych i cięższych urządzeń, dlatego też warto zastanowić się, gdzie zostanie on umieszczony. W przypadku dysponowania małą ilością miejsca, należy szukać rozwiązań bardziej kompaktowych,
  • formaty dźwięku– warto również zwrócić uwagę na ilość dekodowanych formatów dźwiękowych. Im więcej, tym lepiej.

Amplituner czy wzmacniacz do kina domowego?

Często przy kompletowaniu zestawu pojawia się pytanie, co okaże się lepsze: amplituner czy wzmacniacz. Wszystko zależy przede wszystkim od przeznaczenia zestawu. Jeśli urządzenia miałyby służyć przede wszystkim do słuchania muzyki, lepiej zainwestować w dobrej klasy wzmacniacz, który zapewni lepsze doznania dźwiękowe. Jednak w sytuacji, gdy zestaw ma służyć przede wszystkim do oglądania filmów, to najlepszym rozwiązaniem jest kupno amplitunera.

Jeżeli poszukiwany jest sprzęt uniwersalny, który zapewni zarówno doznania dźwiękowe dla kinomaniaka, jak i audiofila, można zastosować połączenie obu rozwiązań. Do zestawu należy dokupić zarówno wzmacniacz, jak i amplituner wyposażony w wejście pre-out, a następnie odpowiednio połączyć urządzenia.

Dobry zestaw kina domowego – dobór głośników

W przypadku, gdy odtwarzacz przetwarza i rozsyła dźwięk, to głośniki odpowiadają za jakość jego brzmienia. Dobór głośników będzie ważny zarówno dla osoby, która zamierza korzystać z zestawu przede wszystkim do oglądania filmów, jak i dla audiofilów. Jeśli kino domowe jest kompletowane samodzielnie, należy sprawdzić, w ile wyjść został wyposażony amplituner. Najczęściej spotykanymi zestawami są:

  • 5.1– rozwiązanie najbardziej podstawowe i najtańsze - składa się z dwóch głośników przednich, jednego centralnego, dwóch tylnych oraz dodatkowego subwoofera odpowiadającego za generowanie niskich dźwięków. Po takim zestawie możemy spodziewać się lepszych efektów niż w przypadku korzystania z dwóch głośników, jednak nie możemy tu mówić o pełnym „kinowym” efekcie. Warto podkreślić, że na rynku znajdują się również zestawy 5.0, a więc pozbawione subwoofera.
  • 7.1 – w zestawie znajdują się kolejne dwa głośniki „efektowe”. Taki zestaw zapewnia dźwięk głębszy i bardziej przestrzenny, dlatego jest w stanie spełnić potrzeby bardziej wymagających użytkowników.
  • 11.2 – system najbardziej rozbudowany, który podczas pracy korzysta z bardzo zaawansowanych urządzeń rozsyłających dźwięk. W jego skład wchodzą wysokiej jakości głośniki pełnozakresowe oraz obsługujące niższe rozdzielczości – dzięki temu uzyskiwana jest odpowiednia głębia.

Oczywiście na rynku znajdują się również jeszcze bardziej rozbudowane zestawy, składające się z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu głośników. Warto również zwrócić uwagę na to, jakiego materiału użyto do osadzenia głośników. By dźwięk był lepszej jakości, powinno być to drewno, a nie plastik czy zwykła sklejka. Jednak wiąże się nie tylko z lepszym wykonaniem i brzmieniem, ale również wyższą ceną.

Jeśli kino domowe ma być przede wszystkim zestawem uniwersalnym, pozwalającym zarówno oglądać filmy, jak i słuchać muzyki, każda z kolumn powinna być tego samego rozmiaru. W innym przypadku zaleca się by głośniki znajdujące się przodu oraz pośrodku były większe od tych umieszczonych z tyłu.

Przy wyborze kolumn należy pamiętać także o pomieszczeniu, w którym będzie znajdować się kino domowe. Warto sprawdzić, jaką moc mają głośniki, a także jakie pasmo przenoszenia obsługują. To te dwa parametry głównie decydują o jakości dźwięku, a nie sam rozmiar kolumny.

Kino domowe – jakie złącza?

Amplituner powinien być wyposażony w kilka podstawowych interfejsów, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości zestawu:

  • HDMI – przesyła do odbiornika wysokiej jakości obraz oraz dźwięk, umożliwia podłączenie nowych telewizorów, monitorów, laptopów czy konsol,
  • analogowe RCA (audio) – umożliwia transmisję sygnału audio. Złącze może być wykorzystane do podłączenia subwoofera,
  • Component– złącze do przesyłu sygnału video w dobrej jakości. Jego obecność może być konieczna w przypadku starszych modeli odtwarzaczy DVD
  • S-Video – również służy do przesyłu obrazu, jednak oferuje niższą jakość,
  • USB– umożliwia podłączenie dodatkowych urządzeń, takich jak dysk czy pendrive, a nawet aparat fotograficzny.

W amplitunerze znajduje się najczęściej po kilka złączy jednego rodzaju, by zapewnić jak największe możliwości multimedialne zestawu. Oczywiście nie należy zapominać również o modułach Bluetooth i Wi-Fi, które zdecydowanie rozszerzają możliwości kina domowego.

Jak dobrać kable do kina domowego?

Wbrew pozorom, przewody łączące amplituner z innymi elementami zestawu są równie ważne. Najlepiej zainwestować w dobrej jakości kable, które nie spłycą i nie pogorszą jakości dźwięku. Przewody wykonuje się przede wszystkim:

  • z miedzi- na rynku znajduje się jej kilka rodzajów. Im bardziej zanieczyszczona, tym gorsza jakość dźwięku. Najczystsza postać miedzi jest oznaczona symbolem 6N, najbardziej zanieczyszczona 3N,
  • ze srebra– zapewniają dźwięk lepszej jakości niż kable z miedzi,
  • ze złota lub platyny– to rozwiązanie jest bardzo drogie, jednak zapewnia najwyższą możliwą jakość.

Jak rozstawić kino domowe?

Nim zostanie podjęta decyzja o kupnie kina domowego, należy zastanowić się, w jakim pomieszczeniu zostanie umieszczony zestaw. Od wielkości pokoju zależeć będzie m.in. rodzaj, a także cena urządzeń. Im większa przestrzeń, tym większa jest potrzebna moc oraz rozmiar głośników. Po wybraniu odpowiedniego sprzętu, należy rozstawić go według kilku ogólnych zasad:

  • po bokach telewizora ustawione są dwa przednie głośniki,
  • głośnik centralny umieszcza się pod ekranem,
  • dwie pozostałe kolumny należy rozstawić po bokach w tylnej części pomieszczenia, najlepiej za kanapą,
  • należy również zwrócić uwagę na długość wykorzystanych kabli. Im krótszy przewód łączący głośnik z amplitunerem, tym dźwięk będzie lepszej jakości, choć przy pewnych długościach (jak 4 metry) różnice nie są zauważalne dla ludzkiego ucha.

Niektórych przeraża nie tylko ilość dodatkowego sprzętu, ale również pojawienie się dodatkowych kabli, które należy rozmieścić po pokoju. Producenci wprowadzają do zestawów tylne głośniki bezprzewodowe, które odbierają dźwięk bez konieczności przeciągania przewodów przez cały pokój. Należy jednak pamiętać, że dźwięk w głośnikach bezprzewodowych jest gorszy od tradycyjnego rozwiązania.

Zalety i wady kina domowego

ZALETY

  • pozwala poczuć się jak w sali kinowej
  • bardzo dobra jakość obrazu
  • wysoka jakość dźwięku przestrzennego
  • estetyczny wygląd zewnętrzny

WADY

  • dodatkowe urządzenia w pomieszczeniu, szczególnie przy pełnych zestawach
  • dodatkowe kable rozmieszczone po pokoju

Kompletne kino domowe wymaga zainwestowania odpowiednich pieniędzy, do tego dochodzi konieczność zagospodarowania sporej ilości miejsca. Jednak oprócz zestawu kina domowego, składającego się z oddzielnych urządzeń, można pokusić się o rozwiązania nieco mniejsze.

  • Soundbar, czyli listwa dźwiękowa. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane nie tyle kinomaniakom, co estetom, którzy dbają o minimalizm mieszkania i szukają oszczędności miejsca w pomieszczeniu. Co prawda dźwięk jest gorszej jakości niż chociażby zestaw 5.1, ale z drugiej strony jest wystarczający dla mniej wymagających widzów.
  • Minikino. Składa się z mniejszej ilości głośników niż w przypadku pełnego zestawu, ograniczonego do np. dwóch głośników. Idealnie sprawdza się w małych pomieszczeniach.

Jeżeli zależy nam na maksymalizacji jakości dźwięku oraz obrazu, co zapewni najlepsze doznania, kino domowe wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Oczywiście zawsze konieczna okaże się dokładna analiza wszystkim wchodzących w jego skład elementów.

 
5,0
3 oceny
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Zacząłem was czytać, jak przeczytałem ,że 5.1 to minimum zrezygnowałem. Jeszcze napiszcie, że Jakiś tam samsung ma 900 watt, a lg 1000 i który jest lepszy????!!! Żaden!
Ymaha ma lepsze Głosniki o mocy 2000 wat
Specjalista Morele | 20:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.