Jak wybrać kombiwar i parowar? Szybkie gotowanie na parze.

| 2 Komentarze
Wybieramy dobry sprzęt kuchenny

Zdrowa żywność, dania przygotowywane na parze, nie smażone na tłuszczu, stają się w naszym kraju modne i popularne. Wśród urządzeń zasługujących na uwagę znajdują się kombiwary oraz parowary, które umożliwiają w prosty i szybki sposób przygotować ukochane danie bez wykorzystania procesu smażenia.

Kombiwar czy piekarnik?

Osoby przyzwyczajone do potraw przyrządzonych w piekarniku, mogą nie przestawić się na stosowanie kombiwaru. Jednak to relatywnie niewielkie urządzenie jest bardziej energooszczędne (szczególnie w porównaniu z piekarnikiem elektrycznym) oraz charakteryzuje się krótszym czasem przyrządzania potraw. Dodatkowo świetnie sprawdza się w małych kuchniach, gdzie nie ma miejsca na montaż pełnowymiarowego piekarnika.

Kombiwar czy parowar?

Wszystko zależy od potrzeb domowników. Parowar to urządzenie wyspecjalizowane umożliwiające przygotowanie potraw na parze, czyli dietetycznych dań zaliczanych do zdrowej kuchni. Jeśli jednak potrzebne jest urządzenie wielofunkcyjne, które pozwoli także usmażyć kurczaka lub podgrzać wczorajszy obiad, warto zdecydować się na kombiwar.

Jak zbudowany jest kombiwar?

Kombiwar to urządzenie, które zastąpiło popularne prodiże. Jego funkcje nie ograniczają się tylko do gotowania na parze. Pozwala on na podgrzewanie i przypiekanie, co w pewnym stopniu pozwoli zastąpić piekarnik. Kombiwar składa się z kilku podstawowych części:

  • podstawy
  • rusztu
  • szklanego pojemnika
  • pokrywy
  • grzałki halogenowej

Do czego można wykorzystać kombiwar?

To mobilne urządzenie może być wykorzystywane w rozmaitych celach. Jego podstawowe funkcje to:

  • gotowanie na parze – na dno pojemnika wlewa się odrobinę wody. Składniki układa się na tacce z otworami.
  • rozmrażanie – dzięki precyzyjnemu ustawieniu temperatury oraz termoobiegowi możliwe jest rozmrożenie produktów. Aby nie spiec żywności, należy co 5 minut sprawdzać jej stan.
  • podgrzewanie – aby skorzystać z tej funkcji, należy ustawić temperaturę na ok. 50°C. Można podgrzewać potrawy wcześniej przygotowane, jednak przez cały czas należy kontrolować proces, by nie dopuścić do ich przypalenia.
  • pieczenie – to niepozorne urządzenie może w pewnym stopniu zastąpić piekarnik, gdyż umożliwia pieczenie ciast czy mięsa. Co ważne, pieczenie nie wymaga wykorzystania tłuszczu, dzięki czemu potrawy są zdrowe i zachowują soczystość.
  • grillowanie – w zestawie znajduje się również specjalny ruszt, który umożliwia przyrządzenie steków, ryb, kotletów.
  • smażenie – wbrew pozorom, kombiwar może pozwolić na smażenie potraw takich jak frytki. Przed włożeniem żywności do pojemnika należy je zanurzyć i namoczyć w oleju.
  • gotowanie jaj

Jak działa kombiwar?

W pokrywie kombiwaru szczelnie zamykającej pojemnik jest umieszczona grzałka halogenowa wytwarzająca promienie podczerwone. Wentylator odpowiada za równomierne rozprowadzenie gorącego strumienia powietrza, tworząc termoobieg. W ten sposób żywność poddawana jest obróbce termicznej.

Jak używać kombiwaru?

Istnieje kilka podstawowych zasad, na które warto zwrócić uwagę, jednak przed skorzystaniem z urządzenia należy zapoznać się z instrukcją obsługi lub przepisami kulinarnymi przewidującymi użycie kombiwaru:

  • Nie można ustawić zbyt wysokiej temperatury np. przy pieczeniu kurczaka.
  • Warzywa oraz mięso powinny być zawinięte w folię aluminiową, dzięki czemu pozostaną soczyste.
  • Do pojemnika nie powinno wkładać się zbyt dużej ilości składników, gdyż powietrze może nie mieć swobodnego obiegu.

Na co zwracać uwagę? Jak wybrać dobry kombiwar?

Moc

Generalnie, im większa moc kombiwaru, tym szybciej zostanie przygotowana potrawa, choć większość urządzeń charakteryzuje się podobną mocą mieszczącą się w przedziale 1200-1500 W.

Pojemność

Pojemność pojemnika ma wpływ na jednorazową wielkość przyrządzanych potraw. Jest to szczególnie ważny parametr dla dużych rodzin, gdzie konieczne jest ugotowanie obiadu dla większej ilości osób. W zależności od modelu, pojemność może wynosić od 11 do 19 litrów. Niektórzy producenci dodają specjalny pierścień montowany u góry kombiwaru, który może zwiększyć pojemność urządzenia o 7 litrów.

Temperatura

Kombiwar umożliwia zmianę temperatury, dzięki czemu można dostosować jego działanie do rodzaju potrawy oraz sposobu gotowania. W standardowym urządzeniu zakres temperatury wynosi od 65°C do 250°C. Jeśli konieczne jest również podgrzewanie i rozmrażanie potraw, warto wybrać modele, w których minimalna wartość temperatury to 0°C.

Czy kombiwar jest szkodliwy?

Kombiwar zachowuje naturalny smak oraz większość wartości odżywczych, dlatego też nie ma potwierdzonych dowodów na to, że kombiwar może wywoływać niepożądane skutki.

Zalety kombiwaru

Nie wszyscy doceniają kombiwar. Najczęściej niechęć wynika z braku doświadczenia oraz braku umiejętności przyrządzania potraw tym urządzeniem. Aby cieszyć się dobrze ugotowanym jedzeniem, warto najpierw zapoznać się z instrukcją obsługi. Dlatego też nie należy zawsze sugerować się negatywnymi opiniami znalezionymi na forach internetowych, na których niezadowoleni użytkownicy skarżą się na surowe jedzenie czy wysuszone warzywa. Dlaczego więc warto zdecydować się na kombiwar? Poniżej została zaprezentowana krótka lista zalet:

  • możliwość smażenia bez dodatkowego tłuszczu
  • mnogość funkcji zamkniętych w jednym urządzeniu
  • kompaktowe rozmiary
  • potrawy zachowują wartości odżywcze.
 

Jak wybrać parowar?

Jak działa parowar?

Parowar, podobnie jak kombiwar, składa się z kilku elementów. W dolnej podstawie znajduje się pojemnik na wodę. Powyżej są rozłożone półki/tacki, na których można układać produkty. Całość szczelnie zamyka pokrywa.

Co można gotować?

W parowarze można ugotować niemal wszystkie składniki jak:

  • warzywa
  • ryby
  • mięsa

Niektóre modele umożliwiają dodatkowo przygotowanie produktów sypkich jak kasza czy ryż.

Na co zwracać uwagę?

Pojemniki

Pojemniki są podstawowym wyposażeniem każdego parowaru. Im jest ich więcej (i są większe), tym więcej różnych składników można jednocześnie przygotować. Standardowo w zestawie znajdują się trzy pojemniki oraz trzy tacki z otworami. Zdarzają się także parowary wyposażone w specjalne pojemniki umożliwiające przygotowanie kaszy czy ryżu.

Ułożenie pojemników

Producenci stosują dwa rozwiązania:

  • pojemniki ułożone pionowo – urządzenie zajmuje mniej miejsca na blacie
  • pojemniki ułożone poziomo – choć parowar jest większych rozmiarów, zapobiega mieszaniu się smaków.

Zużycie energii

Parowar, wbrew pozorom, nie przyczyni się znacząco do wzrostu rachunków. Biorąc pod uwagę przygotowanie 5 posiłków tygodniowo, należy spodziewać się rachunku za prąd wyższego o 3-4 zł w skali miesiąca.

Regulacja czasu gotowania

Niektóre modele są wyposażone w funkcję, która automatycznie dobiera czas gotowania do rodzaju potrawy.

Czy parowar jest zdrowy?

Jak najbardziej! Umożliwia przygotowanie zdrowych potraw gotowanych na parze, bogatych w wartości odżywcze oraz witaminy.

Zalety parowaru

Najważniejszą zaletą parowaru jest łatwe przygotowanie potraw gotowanych na parze, a więc zdrowych i bogatych w składniki odżywcze. Obiad przygotowany w ten sposób może zawierać nawet o połowę kalorii mniej, co dla osób dbających o linię będzie miało niebagatelne znaczenie.

Udostępnij
4,5
1 ocena
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Ja korzystam z parowaru bo raczej nie zdarza mi sie smazyc czegokolwiek. U mnie sprawdzil sie ten z morphy richards, wielofunkcyjny, dlugo utrzymuje cieplo potrawy i ma np dodatkowy pojemnik na ryz ;D
Parowar z philipiaka jaką ma pojemność?
Specjalista Morele | 17:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.