Jak wybrać mysz komputerową? Laserowa czy optyczna?

| 5 Komentarzy
Mysz optyczna czy laserowa? Oto najpopularniejsze rodzaje myszy komputerowych.

Tak się składa, że myszki komputerowe to obok klawiatury mało doceniany element przy zakupach wyposażenia komputera. Wielu użytkowników zazwyczaj wychodzi z założenia, że im taniej, tym lepiej, decydując się na najprostsze modele, których często jedynym wyróżnikiem są jaskrawe kolory. Jednak dobrze dobrana myszka do PC posłuży latami, a także zwiększy komfort użytkowania. Dlatego też warto nad jej wyborem spędzić więcej niż kilka chwil, zwłaszcza biorąc pod uwagę wykorzystywany przez nią sensor. Na rynku najczęściej spotkać możemy myszki optyczne oraz laserowe, dlatego to właśnie na nich skupimy się najbardziej. Zatem jaka mysz lepsza optyczna czy laserowa? Wybór wcale nie jest oczywisty.

Wbrew pozorom urządzenia te różnią się znacznie, co oczywiście wymusza na nas ich dokładniejszą analizę. Ważne jest przede wszystkim określenie, do czego najczęściej będzie wykorzystywana: myszka dla graczy czy do prac biurowych? A może przy projektowaniu grafiki komputerowej? Rodzaje myszy komputerowych mają tu niebagatelne znaczenie. Trzeba spojrzeć na nieco więcej parametrów niż tylko na to, czy dany produkt to mysz optyczna czy laserowa.

Polecane myszki

Rodzaje myszek komputerowych – zasada działania

Jakie są typy myszy komputerowych? Jak działa to urządzenie? Pierwsza myszka kulkowa stosowana przez użytkowników komputerów osobistych wykorzystywała do działania metalową kulkę oraz dwie rolki, odpowiedzialne za przenoszenie ruchu na ekran monitora. Mechaniczne części urządzenia sprawiły, że szybko wyszła z użytku. Po pewnym czasie pojawiły się nowocześniejsze alternatywy.

  • Mysz optyczna. Urządzenie wykorzystujące diody, które oświetlają powierzchnię pod urządzeniem. Działają w oparciu o diody świetlne (LED) wysyłające sygnał – odbity od podłoża jest rejestrowany przez specjalną kamerkę. W ten sposób określane jest położenie myszy, a informacja zostaje wysłana do komputera.

Modele tego typu nie mają przy tym elementów mechanicznych, dzięki czemu są trwalsze oraz łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Ich wadą jest mniejsza precyzja (w porównaniu z myszami laserowymi). Z drugiej strony umożliwiają pracę na różnego rodzaju powierzchniach, nie tylko gładkim, najlepiej jednolitym blacie biurka.

  • Mysz laserowa. Jest to nowsza odmiana myszek optycznych, wykorzystująca diody laserowe. Dzięki temu „gryzoń” wykazuje większą precyzję działania i płynność ruchu. Myszki laserowe bardzo często są wykorzystywane przez graczy oraz profesjonalistów korzystających z zaawansowanych programów do obróbki grafiki i materiałów wideo.

Pozostaje również kwestia ceny, jeśli chodzi o to, czy mysz laserowa czy optyczna będzie dla Ciebie lepszym wyborem – myszki optyczne są przeważnie tańsze, dlatego stanowią dobry wybór wówczas, gdy szukamy urządzenia do czynności standardowych, takich jak przeglądanie zasobów internetowych czy też tworzenie krótkich tekstów. Dobrej jakości myszy laserowe sprawdzą się natomiast w sytuacji, gdy kluczowym parametrem jest precyzja działania. Za większą jakość musimy oczywiście zapłacić więcej.

Rodzaje myszek komputerowych – podłączenie do komputera

Wiesz już, jak działa mysz optyczna czy laserowa oraz to, która jest przeznaczona bardziej do gamingu. Warto teraz skupić się na tym, jak podłączane są te akcesoria do komputera.

Co to jest plug&play?

Technologia plug&play określa, czy dany komputer ma zdolność do łączenia się z urządzeniami peryferyjnymi bez konieczności konfiguracji sprzętowej. Technologię jako pierwsza użyła firma Microsoft. Komputer z plug&play rozpoznaje kod identyfikacyjny danego urządzenia i na tej podstawie z nim współpracuje.

Skoro dokonaliśmy wstępnej charakterystyki dostępnych na rynku sensorów, należy pochylić się także nad innymi parametrami, które są równie ważne dla komfortu korzystania z myszek komputerowych. Jednym z nich jest bez wątpienia sposób komunikacji urządzenia z komputerem. Wyróżniamy tu dwa zasadnicze rodzaje myszy komputerowych:

  • Mysz przewodowa. Jest to wciąż najpopularniejsza odmiana myszy dla komputerów stacjonarnych, jeśli chodzi o gaming. Może ich wybór na rynku jest już nieco mniejszy niż myszek bezprzewodowych, ale profesjonalni gracze wolą nadal korzystać ze sprzętów z przewodami. Z komputerem komunikuje się za pomocą kabla podpiętego do portu USB lub PS/2 (coraz rzadziej spotykanego). Takie połączenie nie jest narażone na zakłócenia pracy, dlatego często korzystają z niego wspomniani gracze. Podczas dynamicznych rozgrywek sieciowych liczy się każdy ułamek sekundy, toteż ewentualne opóźnienia działania gryzonia mogą wpłynąć na wynik rozgrywki. Wszystko to sprawia, że w świecie gamingowym myszki przewodowe dominują. Oczywiście kabel pozbawia nas pewnej swobody działania, która jest ważna chociażby w biurze, a także w sytuacji, kiedy z myszki korzystamy podczas obsługi takich sprzętów jak telewizor.
  • Mysz bezprzewodowa. Choć do komunikacji nie wymagają przewodu, ograniczeniem myszy bezprzewodowych jest konieczność zasilania za pomocą baterii lub akumulatorów. Mogą również pojawić się kłopoty z zasięgiem lub zakłócenia w transmisji. W zależności od konkretnego modelu optyczna czy laserowa mysz może wykorzystywać protokół Bluetooth bądź transmisję radiową na częstotliwości 2,4 GHz.

Z drugiej jednak strony dobrej jakości myszki bezprzewodowe okażą się niezwykle wygodnym sprzętem, którego jedynym ograniczeniem jest zasięg pracy nadajnika. Nie mówimy tu o około 2 metrach, jak w przypadku urządzeń przewodowych, a nawet kilkunastu metrach, przy warunkach sprzyjających propagacji fal radiowych. Dzięki temu tego typu gryzonie okażą się dobrym wyborem na biurkach o większej powierzchni roboczej, a także wtedy, gdy odległość od naszego stanowiska pracy do komputera jest większa niż 2 metry.

Dobrym pomysłem jest zakup myszy komputerowej, która może pracować zarówno bezprzewodowo, jak i przewodowo. Taki model oferuje choćby producent PREYON. Jego myszka optyczna PREYON Owl Wireless może być bez problemu użytkowana bez zbędnych kabli, ale jeśli tylko akumulator wyczerpie swoją energię, to będziesz kontynuować swoją pracę czy rozrywkę multimedialną, wpinając odpowiedni przewód.

Warto podkreślić, że modele bezprzewodowe dzielą się na 3 rodzaje. Podział ten związany jest z wykorzystywanymi technologiami. Urządzenia standardowe korzystają z połączenia radiowego – nadajnik podłączany do komputera działa na częstotliwości 2,4 GHz. Takie rozwiązanie jest tanie, jednak może podlegać licznym zakłóceniom, zwłaszcza gdy w pobliżu znajduje się sporo urządzeń korzystających z tej samej częstotliwości.

Na rynku dostępne są także myszki bezprzewodowe pozbawione nadajnika. Są to urządzenia Bluetooth, które zwłaszcza w droższych, bardziej rozbudowanych wariantach, mogą komunikować się z kilkoma sprzętami naraz. Po stronie ich wad należy zapisać jednak gorszy czas reakcji oraz wyższą cenę. Najwięcej należy zapłacić jednak za myszki bezprzewodowe Wi-Fi – modele z wyższej półki oferują spory zasięg działania oraz stosunkowo stabilne połączenie. Nie są to jednak szczególnie popularne konstrukcje.

Myszka bezprzewodowa – akumulatory czy paluszki?

Jaka myszka bezprzewodowa będzie najlepsza? Zasilanie omawianych urządzeń popularnymi paluszkami (bateriami AAA lub AA) może być na dłuższą metę kłopotliwe. Jeśli komputer jest narzędziem do pracy, warto zamiast zwykłych baterii kupić akumulatory. Choć są droższe, mają jedną dużą zaletę – można je ponownie naładować. Innym rozwiązaniem jest zakupienie myszy z zamontowanymi na stałe ogniwami. Ładowanie odbywa się najczęściej za pomocą przewodu, jednak nie jest ono szczególnie uciążliwe. Współczesne myszki bezprzewodowe wystarczy ładować raz na kilka tygodni.

Jaką myszkę wybrać? Najważniejsze parametry

Przechodzimy do kolejnych parametrów, które odgrywają kluczową rolę w sposobie działania wybranej przez nas myszki. Pozwoli to ocenić, jaka mysz optyczna czy laserowa będzie odpowiednia. To na podstawie poniższych parametrów należy wybrać adekwatny rodzaj myszki komputerowej.

  • Rozdzielczość (czułość) sensora. Stosuje się tu podobną zasadę jak w przypadku matryc. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Działanie myszki jest dokładniejsze (bardziej precyzyjne), a także szybsze. Jednak w przypadku domowych zastosowań ten parametr jest jednak kwestią drugoplanową. Nawet najbardziej podstawowe sensory oferują czułość na poziomie, który bez najmniejszych problemów sprosta wszystkim zadaniom typowego, domowego użytkownika.

Jeśli szukamy myszki gamingowej, należy celować w modele, które pozwalają na regulację parametru DPI. Wartość czułości ma bowiem wpływ na kontrolę naszej postaci w grze – jest ona dobierana w zależności do typu rozgrywki oraz indywidualnych preferencji użytkownika.

  • Częstotliwość raportowania. Parametr odgrywa ważną rolę w przypadku profesjonalnych czy gamingowych zastosowań. Określa on, jak często w ciągu sekundy urządzenie komunikuje się z komputerem. Im częściej, tym reakcja myszy jest szybsza.

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich parametrów ergonomia ma istotne znaczenie nawet w przypadku użytku domowego nieprofesjonalnego. Kształt urządzenia, który będzie pasował do dłoni użytkownika, podniesie wygodę i szybkość pracy. Kupienie zbyt małej lub zbyt dużej myszy może przynieść irytację i dyskomfort, a czasem nawet uniemożliwić pracę.

Na rynku są dostępne urządzenia uniwersalne, które będą dobrze sprawować się prawie u każdego użytkownika komputera. Co prawda nie będzie to tak duży komfort pracy, jak w przypadku dopasowanej myszy, jednak ograniczy poszukiwania sprzętu ergonomicznego. Oczywiście zdecydować możemy się również na modele specjalne, które zmniejszają obciążenie mięśni, co wpływa na kondycję naszych dłoni i rąk. Mowa tu przede wszystkim o myszkach pionowych.

  • Jakość wykonania. Jest ona szczególnie ważna przy zastosowaniach profesjonalnych. Tanie materiały i kiepska jakość wykonania zmusi do częstego wymieniania urządzenia, dlatego warto rozejrzeć się za gryzoniami, które nie tylko dobrze leżą w dłoni, ale i nie przerażają słabym wykonaniem.
  • Dodatki. Choć obecnie wiele myszek działa bez większego problemu na gładkich powierzchniach, niektóre wymagają dokupienia specjalnej podkładki. W tej materii przede wszystkim należy kierować się estetyką wykonania i trwałością materiałów. Pojawiają się również podkładki ze specjalną podpórką na nadgarstek czy wbudowanym hubem z portami USB. Jako dodatek uznać należy również podświetlenie w myszkach, które w przypadku niektórych modeli (zwłaszcza gamingowych) może być regulowane i zmieniane.
  • Mysz do tabletu. Są to z założenia urządzenia mobilne obsługiwane za pomocą dotyku, jednak niektóre osoby potrzebują dodatkowego urządzenia ułatwiającego sterowanie w systemie. Myszki do tabletów charakteryzują się niewielkimi wymiarami i ubogimi funkcjami. Działają w oparciu o Bluetooth.

Mysz dla gracza – jak wybrać?

Jest to najprawdopodobniej najbardziej rozbudowana kategoria produktowa. Producenci tworzą rozwiązania, które mają pozytywnie wpłynąć na grę, nie tylko amatorską, ale i profesjonalną. Dlatego też dobór myszy jest równie ważny, jak pozostałych komponentów (jeśli nie należy się do grupy tzw. niedzielnych graczy). Oprócz wyżej wymienionych parametrów warto również przyjrzeć się bliżej innym cechom i funkcjom myszy dla graczy.

  • Ciężarki. System ciężarków umożliwia dostosowanie wagi myszki do własnych preferencji, a także odpowiednie wyważenie urządzenia.
  • Akceleracja wsteczna. Jest to zjawisko szczególnie widoczne w tańszych myszach optycznych. Charakteryzują się one gorszym odwzorowaniem ruchu urządzenia przy szybkim poruszaniu „gryzoniem”. Na ekranie kursor może zacząć przeskakiwać do innego punktu lub też spowalniać swoje ruchy. Producenci droższych modeli skierowanych minimalizują to zjawisko.
  • Ślizgacze. Znajdują się na spodniej części myszy. Ułatwiają ruch po gładkiej (i nie tylko) powierzchni. W przypadku myszy dla graczy ślizgacze powinny charakteryzować się długą żywotnością. W profesjonalnych rozwiązaniach producenci stosują rozwiązania mogące wytrzymać dystans ok. 200-250 km. Po ich zużyciu możliwe jest dokupienie nowych ślizgaczy o wybranych przez siebie właściwościach.
  • Przyciski programowalne. Za minimalną ilość przyjmuje się 5 przycisków programowalnych. Niekoniecznie też należy stosować zasadę, że im więcej, tym lepiej, ze względu na małą powierzchnię myszy do zagospodarowania. Należy zastanowić się, jaki typ gier jest najczęściej wykorzystywany oraz w jaki sposób mogą zostać wykorzystane przyciski.
  • Przyciski dodatkowe. Są to przyciski, do których zostały przypisane nietypowe funkcje, pozwalające skrócić wykonywanie niektórych czynności. Mowa tu między innymi o przyciskach odpowiadających za włączanie eksploratora gry czy sterowanie kamerą. Niektóre myszki komputerowe mają sporo tego rodzaju klawiszy. W przypadku PREYON Falcon Gaming mamy do czynienia aż z 9 programowalnymi przyciskami, co wpływa na funkcjonalność tego sprzętu.
  • Pamięć wewnętrzna. Niektóre modele myszek dysponują pamięcią wewnętrzną, która pozwala na zapisanie kilku profili ustawień.

Po analizie wszystkich wymienionych wyżej parametrów wybór odpowiedniej myszki komputerowej okaże się znacznie łatwiejszy. Wracając jeszcze do kwestii najważniejszej, a więc doboru sprzętu pod względem wykorzystywanego sensora, należy pamiętać, że wiele zależy od tego, w jaki sposób urządzenie ma być wykorzystywane. Mysz optyczna czy laserowa? Myszka optyczna okaże się dobrym wyborem podczas codziennych aktywności, jeśli jednak zależy nam na maksymalnej precyzji działania (tylko na gładkich powierzchniach), powinniśmy celować w dobrej jakości sprzęt, jakim jest myszka laserowa.

Udostępnij
5,0
9 ocen
5 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Powiem tak, jest mnóstwo opcji jak wybrać dobrą mysz, ale każdy potrzebuje czegoś innego. Dla większości ludzi wystarczy zwykła mycha z netto za 20 zł - i tak więcej z niej nie wyciągną. Duża część ludzi chce dobrej myszki gamingowej. Całkiem słusznie bo są uniwersalne i dobre. Ale w pewnych zawodach, np grafik 3D, potrzeba czegoś więcej. Wiem, bo sam zacząłem korzystać z nowej myszki Logitecha MX Master 2S i w zastosowaniach profesjonalnych sprawdza się idealnie. Szczególnie jeśli ktoś korzysta z 3 komputerów na raz, bo dizęki technologii Logitech Flow można przenosić zawartość między 3 komputerami. Mam ją już kilka ładnych dni i chwalę sobie zarówno ślizgacze jak i to, że nie potrzeba podkładek żeby działała. Jest bardzo precyzyjna i mimo tego, że jest bezprzewodowa to wytrzymuje przeszło 2 miesiące bez ładowania.
Nice try Logitech :)
Napisałeś, że korzystasz z niej od kilku dni, jak to best możliwe ze wytrzymuje 2 miesiące bez ładowania? Czy tak przeczytałeś w internecie i podajesz dalej?
ja mam optyczną fury i sprawuje się bardzo pozytywnie
pozdro600
Specjalista Morele | 12:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.