Jaki piekarnik wybrać? Jaki najlepszy? Najważniejsze cechy

| 18 Komentarzy
Zastanawiasz się jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Poznaj ważne aspekty techniczne przed zakupem.

Piekarnik to nieodzowna część wyposażenia współczesnej kuchni, choć nie jest tak mocno eksploatowany jak lodówka czy płyta grzewcza. Jak zatem wybrać piekarnik, by służył nie tylko przez lata, ale także miał wszystkie niezbędne funkcjonalności?

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jak często korzystasz z piekarnika, jest to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdej kuchni. Wysokiej jakości i łatwy w użytkowaniu sprzęt może sprawić, że przygotowywanie posiłków stanie się prawdziwą przyjemnością. Jaki piekarnik wybrać? Kilka wskazówek znajdziesz w tym poradniku.

Rodzaje piekarników i ich zastosowania

Piekarnik pod zabudowę to nieodłączny element każdej kuchni, który służy m.in. do pieczenia pysznych ciast, kruchych ciasteczek, smacznej pizzy czy soczystych pieczeni. Z niektórymi modelami można nawet przyrządzić zdrowe produkty na parze. Zakup piekarnika wymaga rozważenia wielu aspektów obejmujących nie tylko jego wygląd czy wymiary, ale także parametry i funkcje. Żaden nawet najmniejszy element nie jest tu bez znaczenia, jeśli chodzi o piekarnik do zabudowy. Jaki wybrać model? Ta kwestia będzie zależeć od naszych potrzeb.

Jaki piekarnik wybrać? Przede wszystkim należy wyróżnić podstawowe rodzaje, które są dostępne na rynku. Do wyboru mamy:

  • Piekarnik wolnostojący. Pierwszym praktycznym kryterium podziału piekarników jest ich umiejscowienie. Piekarnik wolnostojący jest połączony z płytą grzewczą. Nie wymaga on również obudowywania żadnymi dodatkowymi meblami, dlatego tego rodzaju sprzęt przyda się najbardziej osobom, które posiadają gotową zabudowę kuchenną, w której nie ma już przestrzeni na piekarnik. Wtedy warto również roważyć mini piekarnik.
  • Piekarnik do zabudowy. Do zalet piekarnika do zabudowy należy ładny wygląd, który cechuje jednolitość, ponieważ bez trudu wpasowuje się w całość zabudowy kuchennej. Ten sprzęt daje także możliwość dowolnego zagospodarowania powierzchni Twojej kuchni. Jeśli nie masz gotowej zabudowy, za to posiadasz małą kuchnię, to piekarnik pod zabudowę będzie najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem.
  • Piekarnik elektryczny. Wśród piekarników zarówno do zabudowy, jak i wolnostojących modeli znajdziemy m.in. piekarnik elektryczny. Egzemplarze standardowe mają wymiary 60×60×60 cm i posiadają kilka lub kilkanaście funkcji. Do ich zalet zalicza się prosta obsługa, a także równomierne nagrzewanie i rozprowadzanie ciepła. Te modele są bardzo uniwersalne, gdyż pozwalają na przygotowanie w nich praktycznie każdego dania. Jeśli zależy Ci więc na szybkim działaniu i funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzennym, to piekarnik elektryczny do zabudowy okaże się strzałem w dziesiątkę.
  • Piekarnik z mikrofalą. Piekarnik z mikrofalą łączy w sobie dwie funkcje: piekarnika i kuchenki mikrofalowej. Możemy więc stosować go zarówno do tradycyjnego pieczenia potraw, jak i do szybkiego podgrzewania, tak jak ma to miejsce przy mikrofali. Co więcej, istnieje możliwość wykorzystania obu technologii jednocześnie, aby przyspieszyć proces przygotowania potrawy. Ten typ piekarnika świetnie sprawdzi się w przypadku wyjątkowo małych kuchni lub aneksu kuchennego ze względu na przeważnie niewielkie wymiary (45×60×60 cm).
  • Piekarnik gazowy. Piekarnik gazowy do zabudowy jest zasilany gazem, a to wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji w porównaniu do piekarnika elektrycznego. Jeśli więc zależy Ci na dużej oszczędności, to ten sprzęt będzie optymalnym rozwiązaniem ze względu na korzystne ceny zakupu tych sprzętów i na niskie rachunki za prąd. Oczywiście na rynku znajdziesz także droższe modele, np. piekarnik gazowy do zabudowy Bosch, który ma dwie grzałki (dolną i górną) oraz funkcję termoobiegu.
  • Piekarnik parowy. Z piekarnikiem parowym piecze się tak jak w tradycyjnym piekarniku, ale do tego istnieje możliwość gotowania na parze — jak w specjalnym elektrycznym urządzeniu zwanym parowarem. Dodatkowo można zastosować jedną tylko z tych funkcji lub obie naraz. Wtedy wysokie temperatury są wytwarzane częściowo z gorącego powietrza, jak również z rozgrzanej pary wodnej. Dzięki temu posiłki zachowują wilgotność i składniki odżywcze. Ponadto po takiej obróbce termicznej mięsa są znacznie bardziej soczyste, a warzywa jędrne i zdrowe.

Jak widać, opcji jest wiele. Zatem jaki piekarnik wybrać? Zdecydowanie częściej stosowanym rozwiązaniem są piekarniki do zabudowy – zwłaszcza w nowo wykończonych mieszkaniach. Należy też dodać, że zarówno w przypadku płyt kuchennych, jak i piekarników, coraz rzadziej brane są pod uwagę modele gazowe. Współczesne elektryczne akcesoria do kuchni w większości charakteryzują się wysoką klasą energetyczną.

Co z pozostałymi wariantami, czyli urządzeniami z programem parowym, funkcją mikrofali i dodatkowymi udogodnieniami? Jaki piekarnik sprawdzi się najlepiej? Tutaj wybór zależy już od preferencji użytkownika. Jak zostało wspomniane, urządzenie 2 w 1 może być zbawienne dla osoby z mieszkaniem o małym metrażu. Co więcej, mikrofala i piekarnik w jednym to dobra opcja dla osób, które niezbyt często korzystają z tych urządzeń kuchennych.

Jaki piekarnik wybrać? Najważniejsze parametry

Jeśli zastanawiasz się, jaki piekarnik wybrać do swojej kuchni, to kluczową rzeczą będzie przeanalizowanie jego poszczególnych parametrów. Do najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, zaliczają się nie tylko rodzaj, ale także wielkość, zakres temperatury, programy, prowadnice, czyszczenie oraz moc przyłączeniowa.

  • Wielkość piekarnika. Gabaryty piekarnika uzależnione są od potrzeb użytkowników, liczby osób oraz wielkości kuchni. Dla czteroosobowej rodziny, która często je posiłki w domu, najlepszym wariantem będzie piekarnik o pojemności 75 l, natomiast mniej licznej rodzinie wystarczy 65-litrowe urządzenie.
  • Zakres temperatury i programy. Zwykle zakres temperatury wynosi między 30–300°C. Podstawowa zasada mówi, że im jest on większy, tym bardziej wzrastają możliwości sprzętu. Na przykład niskie temperatury pozwalają na suszenie grzybów lub owoców, a także robienie ciast drożdżowych, natomiast wysokie — pieczenie pizzy lub wypiekanie chleba. Ważna jest także liczba i rodzaj programów, ponieważ to dzięki nim istnieje sposobność dowolnego dostosowania parametrów pracy piekarnika.
  • Prowadnice i moc przyłączeniowa. Odpowiednie prowadnice umożliwiają bardziej komfortową obsługę piekarnika. Do najwygodniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązań należą rodzaje drabinkowe oraz teleskopowe (spotykane w nowoczesnych modelach, takich jak np. piekarnik Bosch), które działają na podobnej zasadzie co szuflada. Natomiast moc przyłączeniowa sprowadza się do całkowitej ilości pobieranych kilowatów przez urządzenia w trakcie jego funkcjonowania. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, to ten parametr powinien być jak najwyższy — tak samo rzecz ma się w przypadku klasy energetycznej.
  • Czyszczenie piekarnika. Sposób czyszczenia piekarnika i otwierania drzwi ma znaczący wpływ na komfort użytkowania urządzenia. Np. piekarnik Samsung posiada emalię łatwoczyszczącą Easy Clean, a piekarnik do zabudowy Bosch — opcję Easy to Clean (umożliwiającą łatwy demontaż drzwi i szyby, a tym samym łatwiejsze mycie sprzętu) oraz powłokę EcoClean (która automatycznie absorbuje tłuszcz osadzający się na powierzchni piekarnika).

Powyższe właściwości z pewnością pozwolą lepiej sprecyzować, jaki piekarnik do zabudowy wybrać, aby całkowicie spełnił nasze oczekiwania. To jednak jeszcze nie wszystko, czego można się spodziewać po współczesnych modelach tych urządzeń.

Jaki najlepszy piekarnik? Obsługiwane funkcje i wyposażenie

Każdy producent oferuje inny wachlarz funkcji, jeśli chodzi o piekarnik do zabudowy. Jakiej firmy urządzenie wybrać? To, który model okaże się nam przydatny, zależy od naszych potrzeb, dlatego warto zdecydować się na sprzęt, który będzie posiadał taką kombinację funkcji i parametrów, jaka nam najbardziej odpowiada, a jednocześnie znajdzie się w rozsądnym przedziale cenowym.

Na przykład piekarnik Whirlpool posiada m.in. turbogrill (który służy do pieczenia dużych kawałków mięsa, takiego jak udziec czy cały kurczak), opcję pieczenia konwekcyjnego (m.in. umożliwiającego pieczenie ciast z nadzieniem na jednym poziomie) czy grill (np. do grillowania warzyw lub kiełbasek). Z kolei model od Samsunga to piekarnik Dual Cook jest podzielony na dwie niezależne strefy, dzięki czemu można w nim piec jednocześnie dwie zupełnie inne potrawy w różnych temperaturach – do tego ich aromaty nie wymieszają się ze sobą.

Tego typu modele wyposażone są także w termoobieg, z którym podgrzewanie przekąsek jeszcze nigdy nie było tak szybkie i bezproblemowe. Zależy Ci na błyskawicznym i równomiernym pieczeniu potraw? Postaw na piekarnik Electrolux z funkcją Even Cooking. Oprócz tego produkty tej marki mają do zaoferowania również termosondę (dzięki której możesz na bieżąco monitorować stan temperatury swoich dań), szybkie nagrzewanie czy czyszczenie katalityczne (automatyczne samoczynne czyszczenie w temp. 250°C).

Który producent ma najlepsze piekarniki?

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Odpowiedź na to pytanie musi być wynikiem analizy naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Na przykład piekarnik Amica dostępny jest już od ok. 800 zł i nawet tańsze modele są wyposażone w nowoczesne teleskopowe prowadnice. Podobnie rzecz ma się z piekarnikiem Beko, który dostępny jest w podobnych cenach, czyli w przedziale 800–1700 zł.

Jeśli chodzi o droższe modele, gdzie producent kładzie duży nacisk nie tylko na zaawansowane funkcje (m.in. nowoczesne i niezwykle wygodne sterowanie elektroniczne, błyskawiczne czyszczenie parowe czy ciche i bezpieczne zawiasy Pre-Stop), ale także na wysoce estetyczne wzornictwo, to tutaj dobrze spisują się m.in. najpopularniejsze piekarniki do zabudowy Samsung. Równie dobrą opinią cieszą się np. piekarniki Bosch, Whirlpool czy Electrolux.

Dalej nie wiesz jaki piekarnik wybrać? Czy na pewno do zabudowy? A może wahasz się nad dodatkowymi funkcjami. W takim przypadku warto zapoznać się jeszcze z rankingami najpopularniejszych i najlepszych urządzeń. Dodatkowo opinie klientów, którzy mieli okazję zweryfikować „w praniu” konkretne produkty, mogą być bardzo pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Udostępnij
4,3
10 ocen
18 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (9)

Ja mam electroluxa z katalizą (EOA 45551OX) i absolutnie nie mogę powiedzieć, by czyszczenie było niedokładne. Jest o wiele bardziej dokładne, niż gdybym miał je robić ręcznie ;)
U nas jest ten nowy piekarniki Amiki - Zen. Po 7 lat z jednym piekarnikiem ta zmiana to była niemalże rewolucja – prowadnice teleskopowe, pyroliza a przy tym design świetny, taki apple wśród piekarników. Byłam w szoku. Za pierwszym razem nie wiedziałam co i jak, ale Panowie z marketu mi wszystko wyjaśnili. Nawet nie wiedziałam, że takie nowoczesne sprzęty istnieją.
U nas od jakiegoś czasu gości też Amica w kuchni, model IN 954 B z czyszczeniem pyrolitycznym i to jest świetna opcja, tym bardziej że takie czyszczenie wcale nie kosztuje więcej niż gdybyśmy policzyli zużycie wody, chemii i ściereczek do umycia z tłuszczu i to bardzo dokładnie, zresztą samodzielnie tak dokładnie się nie da wyczyścić jak robi to pyroliza :)
Ja tez mam electroluxa ale EOB8956VAX. Strasznie fajnie się sprawdza. Jest ogrom funkcji i do tego mogę przygotowywać potrawy w tej opcji SousVide. Moim zdaniem piekarniki 3w1 są przyszłością i ułatwiaja przygotowywanie potraw.
Ostatnio widziałąm te piekarniki i przyznam, że zrobiły na mnie jeszcze większe wrażene gdy mogłam na nie popatrzeć. Wydaje mi się, że bardzo odbrze się one będa sprawowac, Amika ma dobry sprzęt wiec chyba warto w niego inwestować.
też widziałam te piekarniki i również się nad nimi zastanawiałam, ale sądzę, że będa dobre, nawet sama linia IN, która jest bardzo nowoczesna i inteligentna wydaje mi się, ze ułatwi funkcjonowanie. Poza tym słyszałam wiele pozytywnych opinii o Amice.
Mam pytanie jaka wielkosc piekarnika wybrac ,mam teraz standardowy ale chcialabym mniejszy czy 45l czy 50l sama nie wiem?
Ja mam tak samo jak uzytkownik daga, z tym ze z piekarnikiem od Beko. Rewelka. Sam sie czysci, prowadnice telekopowe, piecze ronomiernie...bajeczka. :)
Ja ostatnio kupiłem BEKO (BIR35400XMS) i sprawdza się super.
mam ten sam model-potwierdzam jest super, ale schody zaczęły się jak mąż przypalił pizzę, nie mogłam się pozbyć zabrudzenia żadnymi środkami co przyprawiało mnie o dreszcze bo należę do tych bardziej niż mniej pedantycznych, dopiero na ichemia udało mi się dorwać aktywny żel który sobie poradził z brudem i o dziwo piekarnik nadal działa sprawnie, nie przypala ani nic nie śmierdzi
Ja mam BEKO BVM34500B i w sumie do tej pory nie miałam żadnych problemów, mam nadzieję, że nic nie wykraczę xD
Ja przymierzam się do zakupu nowego piekarnika, bo mój stary nie dopieka równo. Dlatego zastanawiam się nas piekarnikiem Candy z systemem wentylacji, bo to daje równą temperaturę na wszystkich poziomach. No i ma zintegrowany system czyszczenia
Ja ma model Electroluxa, dokładnie model z serii 800 SENSE AssistedCooking, piekarnik ma wbudowane przepisy dzięki czemu nawet mój facet zaczął gotować! Najlepszy sernik upiekłam właśnie w tym piekarniku, bo temperatura i czas pieczenia zostały dostosowane automatycznie, więc wyszło w punkt.
jak korzystasz z tych przepisów, to piekarnik sam sie ustawia tak jak potrzebuje? Tylko ciasta da się tak zrobić czy mięsa, ryby, chleb też?
Też mam wyżej wspomniany model electrluxa i sobie chwalę, szybko można zrobić dobry obiad, sprzęt jest czujny, sam się wyłączy jak potrawa jest gotowa
A jaki model Electrluxa ma funkcję gotowania na parze? Szukam czegoś z polecenia, chce dobrze zainwestować pieniądze.
U mnie padło na electroluxa SteamCrisp, bardzo fajny sprżecik. Kierowałem się tutaj głownie marką, mam zaufanie do tej marki po prostu.
Fajnym piekarnikiem jest także SteamBake od electroluxa, piekarnik ma sporych rozmiarów komorę, w które dużo się zmieści, szybko się nagrzewa i posiada sporo przydatnych funkcji. Nie żałuję zakupu.
Specjalista Morele | 04:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.