Jaką sokowirówkę wybrać?

| 7 Komentarzy
Naturalne soki owocowe są bogactwem wielu witamin. Sokowirówka pozwoli Ci je przygotować we własnym domu

Soki ze świeżych owoców i warzyw to pożądane i popularne napoje, które można nie tylko kupić w kawiarni czy restauracji, ale także samodzielnie przyrządzić w domu. Co ważne, do wyboru mamy aż trzy urządzenia, które to umożliwią: wyciskarka do cytrusów, a także sokowirówka.

Polecane sokowirówki

Dobra sokowirówka – czyli jaka?

Jeśli decydujesz się kupić sokowirówkę warto, abyś znał korzyści z jej posiadania. Soki pozyskiwane przy pomocy tego urządzenia mają wyjątkowy smak i zapach, a także są bogate w wiele witamin i mikroelementów. Są naturalne, pozbawione konserwantów i ulepszaczy, smaczne, a przede wszystkim zdrowe. Ten doskonały napój przygotujemy właśnie w sokowirówce, a najlepsza to taka, która spełni Twoje wymagania pod względem funkcjonalności.

Zapewnia ona świeżość przygotowywanych napojów. Sprzęt jest łatwy w obsłudze i w zależności od parametrów pozwala wycisnąć różną ilość soku. Chcąc zakupić dobry sprzęt, powinieneś brać pod uwagę opinie innych użytkowników. Także ranking takich urządzeń sporządzany przez niezależne firmy pozwoli Ci podjąć słuszną decyzję. Sokowirówki Bosch są jednymi z najczęściej wybieranych ze względu na cenę, jakość wykonania i łatwość obsługi.

Jakie są najważniejsze parametry sokowirówki?

Najważniejsze parametry sprzętu, na jakie musisz zwrócić uwagę to:

  • Moc sokowirówki, która pozwoli ci na pracę z różnymi rodzajami owoców i warzyw. Urządzenie o mocy 400 W będzie dobre do miękkich cytrusów, zaś modele od 700 W wzwyż poradzą sobie nawet z warzywami korzeniowymi. Większość sprzętu dostępnego na rynku posiada regulację obrotów, co umożliwi Ci dopasowanie mocy do swoich potrzeb. Tryb wolnoobrotowy pozwala na zachowanie większej ilości miąższu w oddzielonym soku oraz lepsze wydobycie wartości odżywczych, a szybkoobrotowy sprawia, że końcowy produkt jest bardziej klarowny i otrzymywany jest w krótszym czasie.
  • Głośność urządzenia to parametr, o którym też musisz pamiętać, gdyż duża moc sokowirówki oznacza większy hałas podczas pracy.
  • Wielkość i jakość sitka, które mają wpływ na szybkość oraz trwałość sprzętu. Powinny mieć dobrą przepuszczalność oraz dobrze wykonane noże. Zależy to od materiału, z jakiego zostały zrobione. Niskiej jakości elementy wykonane są z plastiku i mają niewielkie rozmiary. Często się zapychają i są mało wydajne. Sita wysokiej jakości posiadają noże centryczne wykonane ze stali nierdzewnej. Rodzaje sitek warunkuje sposób wykonania ścianek separujących płyn od cząstek stałych. W większości urządzeń ten element jest wykonany z perforowanej stali. Sita najwyższej jakości mają ściany wykonane z mikrosiatki. Ten materiał jest znacznie bardziej przepuszczalny, przez co otrzymujemy większe ilości soku.
  • Średnica otworu wlotowego to ważny element, gdyż od niego zależy, jak duże kawałki owoców i warzyw możesz w nim umieścić. Duży otwór pozwoli Ci na podawanie większych porcji pokrojonych owoców i warzyw lub umieszczanie ich w całości, co pozwoli na szybsze przygotowanie soku.
  • Ostrza sokowirówki odpowiedzialne za rozdrabnianie powinny być gęsto umieszczone, co zwiększy ich efektywność.
  • Wielkość pojemnika na miąższ jest ważna, jeśli chcesz przygotować odpowiednią ilość soku. Większa pojemność pozwoli Ci na podanie napoju do picia dla większej liczby osób jednocześnie.

Jak działa sokowirówka?

Podstawą sokowirówki jest korpus, w którym umieszczony jest silnik elektryczny oraz pojemnik na miąższ zwany pulpą. W górnej części jest specjalny otwór w kształcie komina, przez który dostarczane są produkty. W centralnej części urządzenia znajduje się sitko wyposażone w niewielkie ostrza, które odpowiadają za dokładne rozdrobnienie owoców i warzyw. Obraca się ono z prędkością od 6000 do 12000 tysięcy obrotów na minutę i przetwarza produkty na jednolitą masę.

Warzywa i owoce, takie jak marchew czy jabłka, zostają dokładnie zmielone. Wytworzona siła odśrodkowa przeciska powstałą pulpę przez sito i oddziela sok od miąższu. W pojemniku z odpadami zbierają się oddzielone części stałe, zaś czysty sok spływa do zewnętrznego naczynia lub do specjalnej komory, którą można wyjąć, a zawartość przelać. Po użyciu sprzęt należy rozłożyć i dokładnie umyć, aby metalowe części nie pokryły się rdzą, a resztki nie pleśniały.

W zależności od wielkości sitka i obrotów silnika gotowy produkt zawiera więcej miąższu lub jest bardziej klarowny. Wpływa to na wartości odżywcze soku.

Dla kogo sokowirówka?

Wszystkie osoby dbające o swoje zdrowie chętnie korzystają z takich urządzeń jak sokowirówka. Pozwoli Ci ona przygotować pyszny sok pomarańczowy lub warzywny napój pomidorowy. Jeśli kontrolujesz swoją wagę, urządzenie pomoże przyrządzić dietetyczny eliksir wspomagający odchudzanie. Marchew i przygotowany z niej sok korzystnie wpływają na cerę, zaś sok jabłkowy jest źródłem błonnika i wspomaga procesy trawienne.

Odpady powstałe w procesie pozyskiwania soku nadają się na składniki ciast, które w ten sposób możesz dosłodzić, gdyż cukier pozyskiwany jest z resztek owoców. Jest to idealne rozwiązanie dla diabetyków. Pulpę, która gromadzi się w specjalnym pojemniku, można także zjeść bezpośrednio. Odpowiedni przepis na jej wykorzystanie możesz znaleźć w internecie. Producent sokowirówki Philips w swojej ofercie ma dedykowaną broszurę z przepisami na soki i koktajle, które będą odpowiednie dla wszystkich.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem sokowirówki?

Kupienie sokowirówki nie musi stanowić problemu. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne rzeczy, aby wybór był łatwiejszy. Materiały, z jakich wykonane są poszczególne elementy urządzenia to jeden z podstawowych czynników, jakie należy brać pod uwagę. Noże powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, która jest trwała i długo pozostaje ostra. Najlepsze sitka zrobione są z mikrosiatki, która w przeciwieństwie do siatek perforowanych pozwala na lepszą separację pomiędzy sokiem i miąższem.

Mocny silnik urządzenia to również ważny parametr. Jeżeli chcesz przetwarzać tylko miękkie owoce i warzywa, wystarczy, że kupisz sokowirówkę o mocy nieprzekraczającej 400 W. Do twardych produktów lepszy będzie sprzęt od 700 W. Regulacja mocy to także dobry pomysł, jeśli nie masz pewności, jakie soki będziesz przygotowywał. W zależności od tego przez ile czasu urządzenie będzie w ciągłym użyciu, pamiętaj, że sokowirówki o małej mocy szybko się nagrzewają i konieczne jest robienie przerw.

Jeżeli zamierzasz często używać sokowirówki, istotnym parametrem dla Ciebie powinno być to, czy możesz ją czyścić w zmywarce. Takie ułatwienie sprawi, że chętniej będziesz sięgał po urządzenie. Na rynku są też sokowirówki z dodatkowymi funkcjami, takimi jak wybór klarowności soku czy wstępne czyszczenie urządzenia. Ciekawostką są sprzęty, które łączą w sobie funkcje sokowirówki i blendera. Dzięki temu oprócz soków możesz także przygotować pyszne koktajle.

Udostępnij
4,9
5 ocen
7 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Ja obecnie tylko bazuję na sokowirówce, jakiś czas temu szukałam czegoś niedrogiego ale dobrze wykonany i padło na Amicę, to jest model jk3011 i naprawdę daje sobie radę. 900W starcza jej z powodzeniem, nie hałasuje tak jak kiedyś sokowirówki, do tego stalowe sito i prostota obsługa. W zestawie dają też oczywiście szczoteczkę do czyszczenia sita. W tej cenie warto imho.
A ja mam wyciskarkę Zebra, duży otwór, 38 obr/min i cały BPA- free.
Bzdury, jak sok z sokowirówki może nie zawierać miąższu. Te tabelki są chyba pomylone.
Ja mam z wyciskarki czysty sok. Ale słyszałam że to zależy od sprzętu. ja mam firmy kalorik i mogę uzyskać dowolną konsystencję w zależności od ochoty :)
Ja mam wyciskarkę Redmond i jestem zadowolona. Tania (w promocji zapłaciłam 450 zł) i mocna wyciska nawet orzechy i zioła. Co prawda sok jest z miąższem (nie ma możliwości wyboru klarowności soku) ale im więcej miąższu tym więcej błonnika.
Teraz używam wyciskarki wolnoobrotowej Redmond i jestem bardzo zadowolona. W promocji można ją kupić za 450 zł i jest bardzo dobra. Pracuje cicho i wydajnie.
Ja używam wyciskarki wolnoobrotowej Kuvingsa https://wyciskarkisokow.pl/ i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że była to dobra inwestycja. Dzieci najczęściej piją soki z jabłek, marchwi, kiwi i cytrusów, a my z mężem dosłownie z wszystkich warzyw i owoców. Bardzo posmakował nam też sok z liści pokrzywy. Polecam spróbować.
Specjalista Morele | 11:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.