Jak wybrać sztućce i akcesoria do grilla? Co kupić?

| 0 Komentarzy
Planujesz grillowanie na świeżym powietrzu? Sprawdź, jakie sztućce, akcesoria i dodatki mogą Ci się przydać!

Wiele poradników grillowania całkowicie pomija kwestię wyboru akcesoriów, zupełnie jakby po wyborze grilla już nic nie mogło pójść nie tak. Tymczasem właśnie wybór nieodpowiednich akcesoriów do grilla i sztućców może być poważną przeszkodą, która nie pozwoli cieszyć się ani chwilami spędzonymi na przygotowywaniu dań, ani na ich konsumpcji.

Jakie sztućce kupić do grilla?

Tradycyjne widelce i łopatki, wykorzystywane na co dzień w kuchni, nie spełniają zbyt dobrze swej roli podczas letnich imprez i spotkań w ogrodzie. Z jednego prostego powodu – są po prostu za krótkie. Nie pozwalają więc na swobodne i bezpieczne obracanie steków, szaszłyków bądź warzyw. Dlatego bardzo ważna okazuje się inwestycja w odpowiedni zestaw sztućców do grilla. Co powinien obejmować taki komplet? Z całą pewnością powinny znaleźć się w nim następujące przedmioty:

  • widelce do mięs – zazwyczaj posiadają dwa długie zęby, dzięki czemu bez trudu przebijają nawet najgrubsze kawałki mięsa;
  • łopatki – służą przede wszystkim do zdejmowania przyrządzonych potraw z rusztu, spora część modeli posiada specjalne wycięcia pozwalające na odsączanie dań z nadmiaru tłuszczu;
  • szczypce – dość uniwersalne narzędzie ułatwiające chwytanie i obracanie poszczególnych produktów, na przykład kiełbasek czy owoców.

Warto też kupić jednorazowe naczynia i sztućce do grilla. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu osobom zabieganym i zapracowanym, które nie lubią tracić czasu na sprzątanie po gościach. Plastikowe kubki, talerze, widelczyki i nożyki być może nie wyglądają zbyt efektownie, ale są niezwykle praktyczne. Przede wszystkim nie wymagają czyszczenia. Nie trzeba co chwila wstawać od stołu i przerywać biesiadowania, by pozmywać. Po skończonym spotkaniu wystarczy wyrzucić wszystkie zużyte egzemplarze do kosza na śmieci. Ta opcja świetnie sprawdzi się również wtedy, gdy ucztujesz poza domem i nie masz dostępu do szklanych naczyń.

Jakie akcesoria do grilla ogrodowego wybrać?

Odpowiednio dobrany ruszt do grilla ogrodowego to bez wątpienia podstawa udanego imprezowania na świeżym powietrzu. Ułatwia przygotowywanie przysmaków, nie tylko typowej karkówki czy skrzydełek z kurczaka, ale również bardziej wyrafinowanych potraw, chociażby ryb czy owoców morza. Wpływa też w znaczący sposób na komfort korzystania ze sprzętu. Wspomniany element konstrukcyjny występuje w kilku wariantach. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim kształtem, rozmiarem, a także surowcem, z jakiego zostały wykonane.

Najczęściej i najchętniej wybieraną opcją jest nierdzewna kratka do grilla, odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, korozję oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Tego typu zakup może być postrzegany w kategoriach inwestycji – przetrwa bowiem zdecydowanie dłużej niż jeden sezon. W dodatku ma jeszcze inny ważny atut – atrakcyjną, przystępną cenę. Wydatek nie obciąży więc zbyt mocno domowego budżetu i przyniesie mnóstwo rozmaitych profitów.

Siatka do grilla ma mniejszą lub większą gęstość. Pierwsze z przywołanych rozwiązań warto wykorzystać przy przyrządzaniu mięsa (steków, karkówki, udek, piersi bądź skrzydełek z kurczaka), drugie natomiast – doskonale sprawdzi się w przypadku kotletów mielonych i burgerów. Wniosek? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie, przemyśl wszystko dobrze i odpowiedz sobie na pytanie: jakie rarytasy zamierzasz przygotowywać. Jeśli zamiast tradycyjnych kiełbasek i karkówki wolisz dorsza lub łososia, sięgnij po ruszt do grilla okrągły z szerszym rozstawem prętów.

Polecane grille ogrodowe

W jakie akcesoria do grilla elektrycznego warto inwestować?

Niezbędny element wyposażenia zarówno grilla elektrycznego, jak i ogrodowego stanowi tacki aluminiowa. Czemu nie należy rezygnować z ich posiadania? Przede wszystkim chodzi o względy bezpieczeństwa i kwestie zdrowotne – smażenie produktów spożywczych bezpośrednio na ruszcie nierzadko prowadzi do powstawania szkodliwych substancji i związków toksycznych wywierających negatywny wpływ na samopoczucie i zaburzające pracę narządów wewnętrznych. Zastosowanie podkładki rozwiązuje ten problem. Pamiętaj jednak, by po zakończeniu biesiadowania wyrzucić akcesoria i zastąpić je nowymi.

Ciekawą alternatywą dla prezentowanych wyżej gadżetów są tace stalowe. Cechuje je dużo praktyczność. W przeciwieństwie do jednorazowych podkładów wytworzonych z aluminium nie wymagają częstej wymiany. Można na nich grillować najrozmaitsze rodzaje dań – począwszy od steków, drobiu czy warzyw, a na krewetkach skończywszy.

Akcesoria do grilla gazowego

Właścicielom tego typu urządzeń z pewnością przyda się dwustronna płyta żeliwna do grilla. Jakie korzyści niesie za sobą przywołany zakup? Spore oszczędności, czasu i nerwów. Akcesorium szybko się nagrzewa i równomiernie rozprowadza ciepło, co znacznie skraca czas smażenia poszczególnych produktów i zapobiega ich przypalaniu. Warzywa, owoce morza, ryby i mięso zachowują wszystkie soki i wartości odżywcze, co dodatkowo wzbogaca ich smak.

Poza tym płyta żeliwna łączy w sobie kilka funkcji. Gładka powierzchnia zachowuje się niczym patelnia do grillowania, a karbowana – przypomina zwyczajny ruszt. Wniosek? Inwestując we wspomniane rozwiązanie, zyskujesz wielozadaniowy, solidny i wytrzymały gadżet o bardzo szerokim zastosowaniu.

Akcesoria do grilla murowanego

Tego typu grill (podobnie zresztą jak inne modele) ogrodowy zyska pełną funkcjonalność, jeśli wyposażysz go w kawałek blatu – ceglanego, kamiennego, drewnianego lub jakiegokolwiek innego. Dodatkowym udogodnieniem będzie bez wątpienia system półek. Odłożysz na nie węgiel potrzebny do rozpałki, przyrządzone już dania albo dodatki do kiełbasek czy karkówki (różnego rodzaju sosy, ketchup, chrzan, musztardę).

Akcesoria do grilla ze stali nierdzewnej czy innego materiału?

Akcesoria do grillowania ze stali szlachetnej wydają się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż gadżety wykonane przy użyciu tworzyw sztucznych. Dlaczego? Wspomniany materiał wykazuje silne właściwości bakteriobójcze. Hamuje rozwój drobnoustrojów. Poza tym – jak zasygnalizowano wcześniej – cechuje go duża solidność, odporność i wytrzymałość. Dodatkowo łatwiej utrzymać go w czystości.

Jakie akcesoria kupić do czyszczenia grilla?

Nie należy zapominać o sprzętach do czyszczenia, bez nich zestaw do grillowania trudno uznać za kompletny. Niezwykle skutecznym orężem w walce z zabrudzeniami, jest specjalna szczoteczka z twardym włosiem, dostosowana do pielęgnacji różnych rodzajów rusztu. Warto zaopatrzyć się również w odpowiednie spraye i pianki (są niezawodne w przypadku zaschniętych plam z tłuszczu czy jedzenia). Wystarczy spryskać nimi powierzchnię, odczekać chwilę, a potem przetrzeć każdy pręt delikatną ściereczką.

Opcjonalne akcesoria grillowe

Możesz również zainwestować w mniej konwencjonalne dodatki do grilla, na przykład:

  • nakłuwacz do steków – dzięki niemu mięso łatwiej skruszeje i wchłonie wszystkie niezbędne przyprawy (sól, pieprz, ostrą paprykę), a w konsekwencji nabierze zupełnie innego smaku podczas smażenia;
  • prasa do hamburgerów – pozwala na uformowanie idealnych kotletów, równych pod względem nie tylko kształtu, ale też grubości;
  • termometr do mięsa – ułatwia przygotowywanie steków mniej wprawnym kucharzom.

Ile kosztuje zestaw do grilla?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jakie akcesoria finalnie wybierzesz – ceny poszczególnych gadżetów wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Nie musisz jednak kupować wszystkich przyrządów od razu, ale spokojnie kompletować swój wymarzony zestaw do grilla, uwzględniając swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania.

4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.