Błyskawiczne suszenie ubrań dzięki zastosowaniu wirówki

| 0 Komentarzy
Ubrania suche w kilkanaście minut? Dzisiaj jest to możliwe i to bez konieczności kupowania drogiego sprzętu!

Najważniejsze parametry wirówek i odpowiednia konserwacja

To, czy Twoja wirówka będzie skutecznie suszyć ubrania oraz posłuży Ci przez wiele lat, jest uzależnione między innymi od tego, jak o nią dbasz. Duże znaczenie ma także dodatkowe wyposażenie urządzenia. Pewne niestandardowe funkcjonalności potrafią znacząco uprościć korzystanie z tego sprzętu. Wybierając suszarkę do ubrań z wirnikiem, powinieneś również zwrócić uwagę na prędkość obrotów oraz maksymalny załadunek. W ten sposób odpowiesz sobie na pytanie, czy dany modelu odpowiada Twoim potrzebom. Wirówka to przydante urządzenia, bo konwencjonalne pralki ładowane od frontu nie są w stanie równie skutecznie odwirować ubrań. 

W poszukiwaniu odpowiedniej wirówki

Czy wybór między ogromnym wydatkiem a wielogodzinnym oczekiwaniem na odparowanie wody z ciuchów jest nieunikniony? Okazuje się, że z pomocą profesjonalnej wirówki Twoje ulubione spodnie czy bluzki mogą być suche w kilkanaście minut. Ostateczne efekty zależą jednak od tego, jaki model urządzenia wybierzesz. Czy będzie to niewielki sprzęt turystyczny o ograniczonych możliwościach, czy może urządzenie gabarytowo przypominające pralkę. Ważne są również inne parametry, które decydują o skuteczności działania oraz żywotności wirówki. Poniżej znajdziesz garść porad.

Polecane wirówki

Jak dbać o wirówkę?

Jak w przypadku każdego urządzenia również z wirówką należy obchodzić się w określony sposób, aby wydłużyć czas eksploatacji. W grę wchodzą tutaj między innymi wszystkie zasady dotyczące użytkowania sprzętu elektrycznego. Maszyna do suszenia ubrań wymaga podłączenia do gniazda z uziemieniem. Najlepiej, aby było ono niezależne. Niewskazane jest korzystanie z przedłużacza, chyba że zostanie on sprawdzony i zaakceptowany przez wykwalifikowanego elektryka. Kluczową kwestią jest unikanie wszelkich źródeł ciepła. Mogą one stanowić zagrożenie dla silnika i innych podzespołów. Dlatego też nie stawiaj wirówki w sąsiedztwie kaloryfera. W przypadku modeli turystycznych należy natomiast trzymać urządzenie z dala od słońca. Wielu użytkowników ma w zwyczaju stawiać na sprzęcie RTV i AGD różne przedmioty. Wykorzystują oni ich pokrywy jako blaty. Oczywiście czasami można sobie na to pozwolić, jednak absolutnie nie wolno kłaść na powierzchni maszyny gorących przedmiotów. Ponadto może dojść do uszkodzenia przez zbyt duże obciążenie. Tym samym wirówka z pewnością nie powinna służyć jako półka do trzymania przyborów łazienkowych o dużej wadze czy też detergentów.

Jak czyścić wirówkę?

Regularne czyszczenie urządzenia jest niezbędne dla zachowania go w odpowiednim stanie technicznym oraz po to, aby z bębna wyciągać czyste ubrania. Do mycia wnętrza wirówki najlepiej wykorzystać delikatną, miękką szmatkę, która nie uszkodzi powierzchni. Wskazane jest również zastosowanie niewielkiej ilości środków czyszczących. W tym przypadku użyj preparatów organicznych, które są bezpieczniejsze zarówno dla sprzętu, jak i dla zdrowia osób, które z nich korzystają. Używaj również odkamieniaczy, aby zwiększyć żywotność sprzętu. Nie mniej istotną kwestią jest mycie filtra. Jego przepustowość jest gwarantem czystości zawartości maszyny wirującej. Najlepiej wyjmować go po każdym wirowaniu, aby wykonać płukanie w zwykłej, czystej wodzie.

Dodatkowe funkcje

Zasadniczym zadaniem takiego sprzętu jest całkowite lub częściowe wysuszenie ubrań. Niemniej często są to urządzenia wielofunkcyjne. Przede wszystkim w wielu przypadkach istnieje możliwość wykorzystania ich również do prania. Co prawda typowe wirówki nie pozwalają na wykonanie pełnowartościowego czyszczenia każdego rodzaju tkanin, jednak dzięki nim w grę wchodzi tak zwana przepierka. Realne staje się na przykład odświeżenie t-shirtów czy cienkich spodni. Z pewnością funkcja ta jest bardzo przydatna w podróży lub po prostu wtedy, gdy szybko potrzebujemy czystych ciuchów. Przejście przez cały program w tradycyjnej pralce zabiera natomiast wiele czasu. Brak funkcji prania w wirówce nie oznacza wcale, że nie dasz rady dzięki niej odświeżyć ubrań. Istnieją bowiem urządzenia, które umożliwiają wykonanie samego tylko płukania. W takim przypadku zdołasz nawet użyć odpowiedniego płynu, który nada Twoim ciuchom przyjemnego zapachu. Warto podkreślić, że opcja ta występuje raczej w większych wirówkach stojących, rzadziej w sprzęcie turystycznym.

Komfortowe rozwiązania

Istotnym wsparciem będą dla Ciebie nie tylko dodatkowe funkcjonalności wirówek, ale również rozwiązania zwiększające komfort ich użytkowania. W nowoczesnych urządzeniach możesz ich znaleźć co najmniej kilka. Najważniejsze z nich to:

  • automatyczne zatrzymanie, dzięki któremu nie musisz wyłączać sprzętu. Wystarczy, że otworzysz klapę, a po kilku sekundach praca zostanie wstrzymana. Jest to ułatwienie, dzięki któremu możesz wirować ubrania przez dokładnie taki czas, jaki chcesz
  • blokada zamknięcia, sprawiająca, że dopóki nie złapiesz w określony sposób uchwytu lub nie zdejmiesz zatrzasku, urządzenie pozostanie zamknięte. Rozwiązanie to zapobiega przypadkowym otwarciom
  • dodatkowe wyważenie, przydatne ze względu na specyfikę budowy i sposobu pracy wirówki, w której trakcie generowane są duże wibracje. W celu ich uniknięcia niektórzy producenci wyposażają sprzęt w specjalne systemy. Jeżeli Twoje urządzenie go nie ma, możesz zawsze skorzystać z maty antywibracyjnej

Prędkość wirowania

W przypadku pralek, suszarek i innych urządzeń pokrewnych prędkość wirowania określa się poprzez liczbę obrotów wykonywaną w ciągu minuty. Jeśli chodzi o wirówki, wskaźnik ten bywa bardzo różnorodny. Najmniejsze i najprostsze urządzenia generują maksymalnie 800 obrotów w czasie 60 sekund. Mowa tutaj o modelach przenośnych. Natomiast najpotężniejsze wirówki stacjonarne potrafią suszyć ubrania, obracając bębnem nawet 2800 razy. Im wyższa prędkość wirowania, tym lepszy efekt suszenia. Innymi słowy, wyjmując ubrania z wirówki kręcącej bębnem ponad 2000 razy na minutę, nawet nieco grubsze tkaniny będa całkowicie suche. Mniej niż 1000 obrotów nie gwarantuje całkowitego wysuszenia żadnych ciuchów. Niemniej jednak nie zawsze wskazane jest korzystanie z urządzeń, których komory poruszają się z największą prędkością. Rzecz w tym, iż wysokie wartości tego parametru powodują:

  • więcej zagnieceń na ubraniach
  • głośniejszą pracę urządzenia
  • zniszczenie delikatnych tkanin

Wielkość załadunku wirowania

Im więcej ubrań włożysz za jednym razem do bębna, tym mniej suszeń będziesz musiał wykonać. Dlatego też pożądana jest duża ładowność komory. Najpojemniejsze wirówki umożliwiają jednoczesne odpompowywanie wody z załadunku o wadze nawet 7-8 kg. Natomiast najmniejsze urządzenia turystyczne cechują się pojemnością 2-3 kg. Warto jednak pamiętać, że nigdy nie należy przeładowywać wnętrza sprzętu. W takim przypadku praca urządzenia jest nieefektywna. Ponadto może dojść do jego uszkodzenia. Miej na uwadze, że woda sama w sobie również wiele waży; chcąc zmieścić wszystkie ciuchy, przed umieszczeniem ich w suszarce porządnie je wyciśnij. Nie tylko będą dzięki temu lżejsze, ale również zajmą mniej przestrzeni.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.