Jak złożyć komputer? Samodzielnie czy z pomocą sklepu?

| 9 Komentarzy
Jak złożyć komputer? Czy składanie komputera ma sens? A może lepiej kupić gotowy zestaw? Odpowiadamy!

Składanie komputera to dla wielu osób temat, który albo przyciąga pozytywne emocje, albo mrozi krew w żyłach. Jak bowiem dobrać poszczególne podzespoły? Którą obudowę kupić, aby pomieściła to, co chcemy w naszym urządzeniu? Jak złożyć komputer – jest to więc kluczowe pytanie pozwalające już na początku określić, czy jest to zadanie dla nas. Sprawdźmy zatem, jak wygląda budowa komputera. Przeanalizujmy wszelkie za i przeciw tego rozwiązania. A może jednak lepiej nie myśleć, jak złożyć komputer do gier czy pracy biurowej, lecz kupić gotowy zestaw? O tym poniżej!

Polecane komputery gamingowe

Składanie komputera czy zakup gotowego zestawu?

Gdy przychodzi czas zakupu nowej maszyny, wiele osób staje przed istotnym dylematem. Różnego rodzaju sklepy ze sprzętem oferują mnóstwo zestawów, które są zróżnicowane pod względem wykorzystywanych podzespołów. Niektórym to jednak nie wystarcza – zawsze bowiem mamy do czynienia z urządzeniem niejako narzuconym, ograniczonym do rozwiązań, na które zdecydował się producent. Co więc wtedy możemy zrobić?

Dużo lepszym rozwiązaniem dla takich osób okaże się złożenie maszyny z podzespołów dostępnych na rynku. Można zrobić to na własną rękę lub proces ten zlecić pracownikom sklepu, choć samodzielna budowa komputera powinna dać sporo frajdy! Co jest lepszym rozwiązaniem? Wszystko tak naprawdę zależy od naszych potrzeb, a także umiejętności i możliwości finansowych. Prześledźmy więc zalety i wady poszczególnych rozwiązań!

Gotowy zestaw komputerowy – zalety i wady

Na gotowy zestaw powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które poszukują komputera stacjonarnego do pracy. Markowy przygotowany przez producenta (np. Dell, HP, Lenovo, Fujitsu) jest przetestowany, w pełni sprawny i przede wszystkim od razu gotowy do pracy. Nie wymaga od użytkownika fachowej wiedzy – wystarczy podłączyć zasilacz do gniazdka, monitor do stacji roboczej oraz urządzenia peryferyjne jak myszka i klawiatura. Najczęściej od razu jest też zainstalowany system Windows, dzięki czemu nie trzeba martwić się o samodzielną instalację.

W sklepach internetowych (np. morele.net) można spotkać się z dwoma rozwiązaniami. Jednym z nich jest możliwość wyboru wspomnianego markowego komputera stacjonarnego. Duży wybór różnych konfiguracji i firm umożliwia dobór optymalnego pod względem wydajności sprzętu.

Inną możliwością jest zakup złożonego przez specjalistów komputera stacjonarnego, dzięki czemu są to bardziej elastyczne zestawy przygotowane z myślą o potrzebach klientów. Są one objęte zazwyczaj 24-miesięczną gwarancją.

Gotowe zestawy komputerowe – zalety i wady

ZALETY

  • jedna gwarancja na wszystkie podzespoły,
  • pewność działania,
  • po kupieniu od razu gotowy do działania,
  • nie trzeba zazwyczaj martwić się o licencję systemu Windows,
  • nie trzeba tracić czasu na poszukiwania każdego podzespołu oddzielnie,
  • niezawodność.

WADY

  • nie można stworzyć dowolnej konfiguracji,
  • przy tej samej cenie takie zestawy są zazwyczaj mniej wydajne niż składany komputer.

Budowa komputera – zalety i wady

Jeśli jednak liczy się przede wszystkim moc za jak najniższą cenę, można zrezygnować z gotowego zestawu i zdecydować się na złożenie komputera. Najlepszym rozwiązaniem (szczególnie dla osób niedysponujących wystarczającą wiedzą lub ilością czasu) jest skorzystanie z pomocy fachowców (firmy informatycznej) lub specjalistów ze sklepu Morele. W ten sposób uniknie się być może kosztownych pomyłek, a także zaoszczędzi cenny czas. Profesjonaliści nie tylko znajdą odpowiednie podzespoły współpracujące ze sobą, ale również zapewnią bezpieczeństwo oraz gwarancję w razie niespodziewanej awarii.

Składanie komputera – zalety i wady

ZALETY

  • wyższa wydajność w tej samej cenie,
  • możliwość złożenia zestawu, który w najlepszy sposób będzie odpowiadał naszym potrzebom i wymaganiom,
  • moc i parametry podzespołów dopasowane do potrzeb użytkownika.

WADY

  • potrzebna jest przynajmniej podstawowa znajomość budowy komputera,
  • bardzo często podzespoły kupowane są u różnych sprzedawców, przez co mogą obowiązywać różne gwarancje,
  • traci się czas na poszukiwania najlepszych podzespołów oraz ich późniejsze złożenie,
  • konieczność takiego dobierania podzespołów, by te były ze sobą kompatybilne.

Jak złożyć komputer? Samodzielne składanie komputera – na co zwracać uwagę?

Decydując się na samodzielne złożenie komputera bez udziału zewnętrznej firmy, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym cały proces przebiegnie w sposób sprawny i zakończy się sukcesem. Poniżej zostało zaprezentowane składanie komputera stacjonarnego krok po kroku.

  1. Najpierw należy wybrać podzespoły pasujące i współpracujące ze sobą:
      1. obudowa (do której zmieści się wybrana płyta główna) – obudowy PC dostępne są na rynku w różnych rozmiarach, takich jak Big Tower, Middle Tower oraz Mini Tower,
      2. płyta główna (z gniazdem dopasowanym do procesora). Warto zwracać uwagę na rodzaj chipsetu – główne rodzaje to H, B, Z, C oraz X,
      3. procesor – Intel lub AMD. W przypadku tego pierwszego warto celować w procesory przynajmniej 10. generacji, np. procesor Intel Core i5-10400F. Jeśli jednak AMD, to może ,
      4. karta graficzna – jeśli zastanawiasz się, jak złożyć komputer gamingowy, to z pewnością będziesz szukać wydajniejszej karty graficznej. Zadowalające będą np. czy Radeon RX 6700 XT. Do tych z najwyższej półki zaliczyć można lub Radeon RX 6900 XT,
      5. pamięć RAM – standardowe są pamięci DDR4. Postaraj się umieścić komponent o pojemności przynajmniej 8 GB. Bardziej wymagający komputer stacjonarny powinien dysponować już 16 GB pamięci RAM,
      6. dysk twardy HDD lub dysk SSD – te drugie są znacznie szybsze, co przekłada się na większy komfort w trakcie użytkowania komputera stacjonarnego,
      7. ewentualnie dodatkowe chłodzenie,
      8. zasilacz (dostarczający wystarczająco dużo mocy) – pamiętaj, że im bardziej zaawansowane są procesor i karta graficzna, tym zasilacz musi zapewnić więcej energii.

Warto wiedzieć!

Zastanawiasz się nad nowym zestawem komputerowym? Dzięki naszemu asystentowi bez najmniejszych problemów odnajdziesz i dopasujesz do siebie podzespoły, z których chcesz stworzyć swoją konfigurację. Dobierz usługę montażu, jeśli chcesz, aby nasz serwis złożył komputer za Ciebie. Powodzenia!

      1. Na płycie głównej należy zamieścić wszystkie podstawowe podzespoły m.in. procesor wraz z układem chłodzącym. Najpierw w wyznaczonym miejscu (gniazdo) umieszcza się procesor, następnie, przed zamontowaniem radiatora lub wentylatora, trzeba nałożyć pastę termoprzewodzącą (jeśli układ chłodzenia takowej nie posiada). Należy pamiętać o podłączeniu wentylatora do gniazda zasilającego znajdującego się na płycie głównej.
      1. W podłużnych slotach na płycie głównej należy umieścić kości pamięci RAM. Warto przed montażem zapoznać się z instrukcją obsługi, w której zostaną podane informacje o kolejności obsadzania slotów.
      1. Kolejnym krokiem jest instalacja zasilacza w obudowie. Najlepiej umieścić go na dole skrzynki, wentylatorem do dołu.
      1. Następna w kolejności montowana jest płyta główna za pomocą śrubek i kołków dostarczonych przez producenta obudowy. Nie można zapomnieć o podłączeniu portów USB oraz przycisków Power i Reset znajdujących się z przodu obudowy.
      1. Większość nowych obudów ma w swoim wyposażeniu specjalne szyny, które umożliwiają prosty montaż dysków twardych czy SSD. Po włożeniu nośnika na miejsce konieczne jest połączenie dysku z płytą główną za pomocą kabli SATA.
      1. Kartę graficzną umieszcza się w porcie PCI Express.
      1. Na koniec pozostało podłączenie zasilania do płyty głównej, karty graficznej oraz dysków twardych zgodnie z instrukcją lub opisem znajdującym się na zasilaczu.

Przed rozpoczęciem montażu warto się wyposażyć w śrubokręt krzyżakowy, który pozwoli na przykręcenie wszystkich śrubek.

Zobacz także nasz materiał filmowy o składaniu komputera. Zobaczysz w nim, jak poprawnie umieścić procesor w sockecie, jak zamontować chłodzenie i ile pasty należy użyć. Pokazujemy także montaż dysków, w tym SSD, a także poprawne podpięcie zasilania i schludne zarządzanie okablowaniem.

Choć złożenie komputera stacjonarnego nie należy do najtrudniejszych rzeczy, warto skorzystać z pomocy fachowców. Dzięki temu otrzymuje się gwarancję niezawodności, a zaoszczędzony czas można przeznaczyć na przetestowanie nowej gry czy oprogramowania.

Udostępnij
4,9
17 ocen
9 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Bardzo czytelnie i starannie napisany artykuł. Bardzo mi pomógł i myślę,że skorzystam z tego serwisu w celu zakupu komputera.
Może mi ktoś powiedzieć dlaczego człowiek na zdjęciu wsadza śrubokręt w PCI-E ?
Bo nie umi :) Powinien skorzystać z opcji złożenia ;)
Bo pewnie mu jakoś tam śrubka wpadła albo ma kartę na agp i chce dopasować ;)
hej! czy mozna zamowic zestaw u was i dostarczyc (gdzie?) dysk SSD zeby go dolaczyc do skladanego zestawu?
KOMANDOSI W PRZEKRZYWIONYCH OKULARACH KLAS SPECJALNYCH CO IM FLUKI Z NOSA WIECZNIE ŚCIEKAJĄ A KOLEDZY ZABIERAJĄ IM KANAPKI NIE MAJĄ PROBLEMÓW Z DOBOREM JAK I SAMYM SKŁADANIEM KOMPUTERA WIĘC LUZIK TO NIE PRL TERAZ JEST TAK MASZ INTERNET - TO ZŁOŻYSZ STACJONARKĘ BEZ PROBLEMU I PEWNIE ZROBISZ TO Z WIĘKSZĄ STARANNOŚCIĄ W PRZECIWIEŃSTWIE DO PSEUDO SKŁADACZY Z RENOMOWANYCH FIRM AHA I NIE ZGADZAM SIĘ Z ANI 1 WADĄ PODANĄ WYŻEJ BO NAJCZĘŚCIEJ TO LUDZIE MŁODZI SKŁADAJĄ SAMI SOBIE KOMPA BO NIE MAJĄ ZBYT WYSOKICH KIESZONKOWYCH JEŚLI TAKI KTOŚ JEST TOTALNYM LAIKIEM ODWIEDZI FORUM TEMATYCZNE I ZA PARĘ CHWIL SKORZYSTA Z KILKUNASTU JAK NIE KILKUDZIESIĘCIU PROPOZYCJI A ON TYLKO POSKŁADA TO W JEDNĄ CAŁOŚĆ PROSTE PROSTE LUDZIE MYŚLCIE PODOBNO TO NIE BOLI
wiadomo ze samemu lepiej, Ci co składają to byle by było a potem wszystko wykrzywione przyjeżdża i z plombami.
a nie pomyślałeś, że ktoś może nie mieć na to czasu, bo ma własną pracę do wykonania?
Witam. Mam zamiar samemu złożyć komputer. Posiadam wszystkie podzespoły prócz karty graficznej. Czy będę wstanie wstanie później skonfigurować cały komputer? Instalacja systemu, sterowniki itp. Dodam że mój procesor posiada integre.
Specjalista Morele | 09:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.