Komputer czy konsola do gier? Co wybrać? Co lepsze?

| 4 Komentarze
Konsola czy PC? Czy PCMR dominuje konsolowców? Czy jest na odwrót? Jaka platforma będzie najlepszym wyborem?

Stoisz przed wyborem: komputer do gier a może konsola? Czy w kwestii dominacji jedna platforma wysuwa się na prowadzenie? Dziś poruszymy temat odwiecznej wojny między społecznością PC a konsolową i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto postawić jest na jedną z tych platform. Przedstawimy zalety każdej z nich, które pomogą Wam dokonać wyboru: konsola czy PC? Postaramy się wyłonić zwycięzcę w tej wojnie, która ciągnie się już od tak dawna. To niemożliwe? Czytaj dalej!

Konsola czy PC, czyli dylemat stary jak sama płytka PCB

Reprezentanci wspaniałej PC Master Race zawsze i wszędzie podkreślą dominację komputera stacjonarnego, jako platformy kompletnej i zostawiającej w tyle konsole. Fani sprzętu od Sony czy Microsoftu zaznaczą natomiast, że popularna stacjonarka to ogromne koszty, problemy z grami, skomplikowana obsługa… Jak widać, każdy ciągnie w swoją stronę. Kto zatem ma rację w sporze, który od lat rozpala graczy na całym świecie?

Otóż nikt. Jakkolwiek źle to może zabrzmieć dla wielu zapalonych fanów obu platform, zarówno komputery stacjonarne, jak i konsole mają swoje wady i zalety. Jeżeli chodzi o gaming, każda z tych platform może być fantastycznym sposobem do poznawania nowych tytułów. Każda z nich ma swoje mocne strony oraz wady, które sprawiają, że jej potencjał blednie na tle swojego konkurenta.

Ważne jest więc, by wybrać właściwą platformę gamingową według własnych oczekiwań, albo połączyć je razem, gdy nie potrafimy zrezygnować z dobrodziejstw, jakie nam oferują. Jednak by móc postawić na dane rozwiązanie, musimy wiedzieć o mocnych i słabych stronach konsol i komputerów stacjonarnych.

Konsola czy PC: zalety konsol

Zacznijmy od konsol, platformy, która w naszym kraju nie jest tak popularna, jak na zachodzie. Nie można jej jednak odmówić tego, że z każdym rokiem konsole przyciągają do siebie coraz więcej Polaków. Nie powinno to dziwić, gdyż ta forma uprawiania gamingu wiąże się z naprawdę mocnymi zaletami, którymi nie może się popisać PC. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

Koszt całej inwestycji

Jeden z głównych argumentów, który przyciąga użytkowników do konsol. W tym przypadku wszelkie koszty ograniczone są do zakupu urządzenia, dodatkowego kontrolera, gry oraz ewentualnej przepustki (choć nie jest to regułą). Największym wydatkiem będzie tu rzecz jasna konsola: w przypadku Sony koszt nie powinien przekroczyć kwoty 4 tysięcy złotych, propozycje Microsoftu są jeszcze tańsze – Xbox Series X, czyli mocniejsza konsola giganta z Redmond to koszt około 2500 złotych. Owszem, nie są to małe pieniądze, ale…

Bledną one w porównaniu do wydatków, jakie trzeba przeznaczyć na PC. Budując platformę komputerową z myślą o ogrywaniu obecnych i nadchodzących tytułów, niekiedy samo GPU może kosztować tyle, co cała konsola. Dodajmy do tego procesor, płytę główną, RAM, dyski, zasilacz, obudowę i otrzymujemy kwotę, która znacznie przekracza to, co wydamy na konsolę z całym osprzętem. Prawda, nie każdy składa swojego PC sam, ale nawet gotowe zestawy mają cenę adekwatną do posiadanych podzespołów. Konsola w tej kwestii dominuje, jako platforma stworzona dla mas, która kusi niższą ceną.

Upgrade? Na konsolach nie ma takiej konieczności

Kupujesz grę na daną konsolę i jeśli jest ona z nią kompatybilna – będzie działać bez jakichkolwiek problemów. Gracze konsolowi nie przejmują się kwestią hardware’u. To ogromna zaleta i spokój ducha, na który nie mogą sobie pozwolić gracze PC. Nadejście nowej generacji konsol to jedyny w zasadzie moment, który może wymusić na posiadaczu tej platformy upgrade. Nie będzie to jednak klasyczny upgrade polegający na wymianie danego podzespołu, ale kupno egzemplarza konsoli, który reprezentuje najnowszą generację.

Kwestia problemów technicznych

Lwia część gier na konsole jest całkowicie grywalna w dniu swojej premiery, co niestety nie jest standardem na PC. Ma to związek z tym że specyfikacja techniczna konsol jest taka sama, doskonale poznana przez developerów i nie ulega zmianie w najważniejszych kwestiach. Mając to na uwadze, są oni w stanie tworzyć gry, które działają po prostu lepiej i nie doświadczają tylu problemów technicznych. Na PC jest to o tyle utrudnione, gdyż istnieje ogromna liczba kombinacji sprzętowych, które mogą być źródłem licznych problemów.

Wymagania sprzętowe? Na konsoli nie musisz się nimi przejmować

Konsole dają swoim użytkownikom pewność, że gra, która wchodzi, przykładowo na PS5, będzie działać na tej konsoli. Kropka. Nie ma tu mowy o badaniu wymagań sprzętowych, porównywaniu podzespołów. Jedynym wymaganiem jest posiadanie konkretnej konsoli. To wielka przewaga, której próżno szukać w dziedzinie PC – gracze reprezentujący PCMR muszą sprawdzać minimalne i rekomendowane wymagania każdego tytułu.

Prosta obsługa

Kupno konsoli w zasadzie sprowadza się do wyjęcia jej z pudełka, podłączenia, instalacji gry i gotowe. W pewnym stopniu podobnie może być z PC, o ile kupisz gotowca, niemniej wciąż będziesz musiał go odpowiednio skonfigurować. Budując PC z odrębnych podzespołów, musisz posiadać pewną wiedzę na temat działania PC. Nie jest to wiedza tajemna rzecz jasna, ale odpowiednia budowa i podłączenie podzespołów jest niezbędne, by móc korzystać z komputera. Pod względem obsługi i przygotowania do pierwszego uruchomienia, konsole dominują nad PC.

Gry, które pojawiają się wyłącznie na konsolach

Choć tendencja ulega zmianie (czego dowodem są premiery God of War czy też Marvel's Spider-Man Remastered na PC), wciąż nie brakuje tytułów, które nie wychodzą poza konsole. Owszem, wiele z nich jest ograniczonych tylko do PlayStation lub Xboxa, ale tzw. gry-exclusive są wciąż obecne.

Konsola czy PC: zalety PC

Pora przejść do domeny PC i omówić najważniejsze zalety tej platformy. Poniżej wyszczególniliśmy zalety, które ceni sobie każdy oddany fan PCMR. Zalety te są rzecz jasna nieosiągalne na konsolach – sprawdź, w jakich kwestiach dominuje PC.

Lepsza grafika

Ten argument potrafi działać niczym płachta na byka dla zatwardziałych fanów konsol, ale nie ukrywajmy: wydajny PC absolutnie dominuje najlepsze konsole w tej kwestii. Owszem, wymaga on większych nakładów pieniężnych, ale na odpowiedniej jednostce możemy cieszyć się wysokim klatkażem (wykraczającym znacznie powyżej 60 FPS), mając dostęp do odświeżania obrazu na poziomie 144 Hz (i więcej) oraz ciesząc się rozgrywką w najwyższych rozdzielczościach, takich jak 4K. Zwiększa to doznania płynące z rozgrywki, które możemy jeszcze bardziej rozbudować, podłączając do PC większą liczbę monitorów. Coś, co jest nieosiągalne dla konsol z racji ich ograniczenia technicznego. Niemniej jednak nie musimy rozbijać banku – dana gra prezentuje się lepiej niż na konsoli, nawet na PC ze średniej półki cenowej.

Pełna dowolność w wymianie podzespołów

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z łatwością wymienić każdy podzespół w swoim PC. Twierdzenie, że konsola na to nie pozwala, nie będzie do końca zgodne z prawdą, ale wymaga to więcej pracy, specjalistycznej wiedzy oraz nie dotyczy każdego elementu. W swoim PC możesz wymienić wszystko: procesor, kartę graficzną, kości RAM, nawet wentylator na obudowie, jeśli ten nie podoba Ci się pod względem kolorystycznym.

Miejsce na dysku się kończy? Konsola może wymóc na Tobie konieczność usunięcia zainstalowanej gry, PC pozwala na znacznie szersze możliwości przy podłączaniu dysków. Jedyne czym musisz się przejmować to kwestie kompatybilności (przykładowo, kości DDR5 nie będą pasować do płyty głównej zgodnej z DDR4) oraz zapotrzebowanie na energię (pobór prądu przez nowe podzespoły nie może przekraczać mocy zasilacza). Choć tą drugą kwestię można rozwiązać, kupując nowy i mocniejszy model PSU.

Gaming niczym nieograniczony

Biblioteka gier na konsolach jest rozbudowana, ale nie jest tak rozbudowana, jak możliwości, jakie daje PC. To właśnie na tej platformie możesz kupować gry ze Steama, Epic Games Store, GOG, EA Play czy PC Game Pass, usługi, która pochodzi z konsol Xbox. Te źródła gier są w większości niedostępne dla konsol, a każde z nich osobno oferuje ogromną ilość tytułów. Ich nieobecność na konsolach jest po części zrozumiała, gdyż są to zamknięte środowiska Microsoftu i Sony, gdzie obie firmy niespecjalnie chciałyby się dzielić zyskami z konkurencyjnymi sklepami.

Co więcej, posiadacze konsol są ograniczeni do gier, które są kompatybilne z daną wersją urządzenia. Owszem, trafiają się remastery, istnieje możliwość ogrywania starszych gier, ale generalna zasada jest taka, że na konsoli nie jest łatwo wrócić do klasyki. Na komputerze osobistym tego ograniczenia nie ma: możesz uruchomić Warhammer 40,000: Darktide, grę, która dopiero co wyszła, by po godzinie wrócić do Heroes of Might and Magic III. Co więcej, gry symulacyjne, strategie oraz gry Moba są projektowane pod PC i gra w nich sprowadza się do tej jednej platformy.

Swobodne modyfikowanie gier

Znana maksyma „mod it until it crashes” (tł. „zmodyfikuj to, aż się wysypie”) dosyć zabawnie oddaje pewną cechę, którą znajdziemy jedynie na komputerach. Mody do gier są jednak istotną częścią wielu tytułów, jak choćby Skyrim, Valheim, Minecraft czy też nasz rodzimy Wiedźmin 3, skutecznie rozszerzając ich możliwości i dodając elementy, o których twórcy zapomnieli.

Nowe mapy, tekstury, misje, przedmioty, mechaniki – to wszystko może znaleźć się w modzie do gry i skutecznie rozbudować to, co oferuje. Utalentowane osoby skupione wokół społeczności danej gry sprawiają, że tętni ona życiem przez lata i zapewnia masę zabawy. Modowanie gier jest zatem niezwykle popularne na PC, czego nie można powiedzieć o konsolach. Wszelkie próby modyfikacji gier konsolowych są bardzo trudne do wprowadzenia oraz spotykają się z niechęcią zarówno twórców konsol, jak i developerów gier. Scena moderska na konsolach praktycznie nie istnieje.

Koszt zakupu gier i tytuły dostępne jedynie na PC

Często pomijany aspekt, co może mieć związek z tym że przyćmiewa go argument dotyczący wysokiej ceny budowy PC. Faktem jest jednak to, że gry PC są tańsze niż konsolowe odpowiedniki. PC daje również większe pole do manewru, gdyż nie jesteśmy ograniczeni do jednego sklepu, ale możemy porównać oferty w wielu innych miejscach.

Na PC nie brakuje również gier ograniczonych wyłącznie do tej platformy. Zanim dokonasz wyboru, sprawdź, czy te tytuły mogą zdecydować o ostatecznej decyzji.

Pełen uniwersalizm

Owszem miało być tylko o gamingu, ale to również kwestia, o której trzeba wspomnieć. Kupując komputer, dostajemy urządzenie bardzo wszechstronne, którego zadanie może wykraczać poza granie. Z powodzeniem możemy używać go do pracy, nauki, tworzenia różnych dzieł, oglądania filmów, słuchania muzyki, przeglądania sieci… Możliwości jest absurdalnie dużo. Konsola najczęściej sprowadza się jako platforma rozrywkowa i ogranicza nas do spędzania czasu w ten sposób, nie oferując wiele ponadto.

Konsola czy PC: jaka platforma wygrywa?

A zatem, czy PCMR zdominowało konsole? A może to właśnie gaming na konsolach jest tym jedynym, prawdziwym rodzajem rozgrywki? Naszym zdaniem: żadna z powyższych. Jeżeli mamy się silić na ogłoszenie wyniku, najlepszym wyborem będzie remis. Doprecyzujmy jednak: najlepszą platformą gamingową jest ta, która spełnia Twoje oczekiwania w największym stopniu.

To najlepsze rozwiązanie tego problemu, gdyż każdy gracz jest inny. Jeżeli nie chcesz ingerować w aspekty technologiczne, pragniesz sprzętu, który jak najszybciej wprowadzi Cię do rozgrywki: postaw na konsole. Fani lepszej grafiki, modowania gier, większych możliwości w wymianie podzespołów powinni skłaniać się ku PC. Obie platformy skupiają się na innych aspektach, które niekoniecznie muszą być pożądane przez każdego. Dlatego przed ostatecznym wyborem odpowiedzmy sobie na pytanie, które dotyczy tego, czego bardziej oczekujemy. Wyszczególnione przez nas zalety obu urządzeń pomogą Wam dokonać wyboru.

Komputer czy konsola, a może jedno i drugie?

Jeśli tylko kwestie finansowe nas nie blokują i możemy pozwolić sobie na zakup dobrej klasy komputera PC do pracy oraz do ulubionych gier na tę platformę, a jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić także konsolę, to w zasadzie nie musimy wybierać pomiędzy tymi rozwiązaniami.

Wbrew pozorom wiele osób nie roztrząsa odwiecznego problemu, co wybrać: komputer vs konsola. Optymalnym rozwiązaniem dla wielu osób jest zakup obu urządzeń i zaakceptowanie sporych kosztów z tym związanych.

Decydując się na zakup obu urządzeń, zyskujemy:

  • Oddzielny komputer do pracy, korzystania z Internetu oraz do gier wydawanych wyłącznie na PC.
  • Oddzielną konsolę do gier dynamicznych, sportowych, bijatyk i do gry w większym gronie przed telewizorem.

Niestety nie zawsze można pozwolić sobie na tak duży wydatek, a przynajmniej nie jednorazowo. Wówczas warto postawić na to urządzenie, które lepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i które oferuje możliwość grania w ulubione tytuły i w preferowane rodzaje gier.

Udostępnij
4,7
14 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

ja jestem tego zdania że konsole są lepsze od pc jeśli chodzi o gry
Niby dlaczego?
Bzdury wypisywane na poważnie. Jak to nie można PC podłączyć do dużego TV. Każda dobra karta graficzna ma DisplayPort lub/i HDMI, o DVI nie wspominając. Dodatkowo PC obsługuje nawet kilka monitorów/TV - w oddzielnej konfiguracji.
Tak samo kto mi każe siedzieć przy biurku jak mogę sobie podłączyć pada i leżeć na łóżku na drugim końcu pokoju.
Specjalista Morele | 23:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.