Który monitor najlepszy - 4:3, 16:9 czy 21:9? Jaki kupić?

| 7 Komentarzy
Wybór odpowiedniego monitora odgrywa niebagatelną rolę. Sprawdź, co charakteryzuje wybrane parametry.

Właściwe specyfikacje techniczne, kompatybilne z posiadanym dotychczas sprzętem komputerowym, stanowią najważniejszy element poszukiwań urządzenia. Można wskazać parametry, które cieszą się największą popularnością wśród konsumentów. Jako pierwszy przykład należy wymienić ekrany o proporcjach 4:3 oraz 5:4. Mają nieco prostokątny kształt i przeznaczone są przede wszystkim do użytku domowego. Produktami o takich wymiarach są urządzenia takie, jak czarny monitor Asus, dedykowany również do pracy, a także nauki.

Polecane monitory

Jakie są stosowane proporcje monitorów?

Kolejna grupa parametrów, którym przypisuje się sympatię użytkowników, to 16:19 i 16:10. Warto tutaj podkreślić, iż przedstawione specyfikacje najczęściej charakteryzują ekrany, jakie można spotkać w domach konsumentów. To najbardziej popularny wybór zarówno wśród gamerów, jak i osób poszukujących urządzeń do codziennej eksploatacji. Tutaj jako przykład można wskazać modele innej popularnej marki - np. monitor Samsung. Te wyświetlacze występują również z matową, profesjonalną powłoce, ograniczającej występowanie kłopotliwych refleksów.

Ostatnie, można powiedzieć, najbardziej zaawansowane formaty stanowią monitory 21:9. To urządzenia ultrapanoramiczne, o nadzwyczajnej rozdzielczości i większym polu widzenia. Dedykowane są dla osób, które posiadają szersze wymagania dotyczące efektów graficznych. Propozycją takiego produktu będzie tutaj monitor Acer, którego marka oferuje także modele charakteryzujące się szybkim czasem reakcji oraz wysoką jakością obrazu, pozwalającą na rejestrację detali oraz różnorodnej gamy kolorystycznej.

Różnice pomiędzy monitorami 4:3, 16:19 oraz 21:9

W poszukiwaniu odpowiedniego sprzętu, kompatybilnego z Twoim komputerem, ale także dostosowanego do warunków użytkowania, pomocne może być wskazanie różnic, jakie występują pomiędzy wymienionymi formatami i urządzeniami. Pierwszym, oczywistym punktem są proporcje ekranu, które wpływają na kształt oraz odbiór obrazu. To, co jest najbardziej znaczące w tym aspekcie, to przede wszystkim preferencje indywidualnego konsumenta. Zatem pomiędzy wymienionymi parametrami, które mogą charakteryzować, przykładowo, monitor Lenovo, występuje dysonans polegający na szerokości pola widzenia.

Kolejną różnicą pomiędzy wspomnianymi specyfikacjami może być przeznaczenie – na ekranach charakteryzujących się mniejszymi wymiarami, takimi jak 4:3, rozgrywki gamingowe bywają utrudnione. Wraz ze zwiększającą się liczbą formatu następuje rozwój jakości działania sprzętu, jak i rozdzielczość, wskazana przy nieustannie postępującej technologii. Monitor Acer potrafi wychwycić najmniejsze detale, wpływające na odbiór szaty graficznej gier video. Idealnie spełnia swoje zadanie także podczas efektownych animacji.

Warto również zwrócić uwagę na urządzenie, jakim jest monitor Samsung, którego marka także cieszy się dużą popularnością. W oferowanych urządzeniach proponuje redukcję migotania, sprawiającą, że oczy użytkownika osiągają zmęczenie w znacznie wolniejszym tempie, a wysoka jakość obrazu, osiągana za pomocą matrycy VA, potrafi zachwycić najbardziej wymagającego gamera. Z kolei model Acer może posiadać nieco szybszy czas reakcji od innych modeli – 1 ms. Zdecydowanie wpływa to na responsywność, pozwalając na natychmiastową reakcję przeciwnika w czasie gry.

Jaki format ekranu wybrać w zależności od sposobu użytkowania komputera?

Sposób użytkowania komputera w znaczący sposób wpływa na dobór jego poszczególnych części – niezależnie od tego, czy jest to pamięć RAM, karta graficzna czy jakikolwiek inny element, dużą rolę odgrywają tutaj warunki eksploatacji. Oczywiste jest, że im częstsze i bardziej intensywne korzystanie ze sprzętu, tym lepiej zainwestować w lepsze technologie. Dotyczy to również ekranu urządzenia, interfejsu wszystkich wykonywanych operacji, dzięki któremu możemy praktycznie działać. Monitor Lenovo stanowi jeden z najpopularniejszych wyborów w tym zakresie, możesz jednak rozważyć także inne opcje dostępne na rynku.

Wiadomo już, że najczęściej stosowanym parametrem jest proporcja 16:9. Dlaczego? Głównie ze względu na uniwersalność tej specyfikacji – taki ekran sprawdzi się zarówno w warunkach intensywnego użytkowania, jak i eksploatacji o umiarkowanym charakterze. Pole widzenia jest na tyle szerokie, iż zapewnia optymalny poziom komfortu oraz nie męczy wzroku. Oprócz urządzenia marki Samsung, monitor Acer, charakteryzujące się wymienionymi wymiarami, bywają polecany ze względu na dużą jakość pracy. Ranking sprzętu komputerowego wskazuje ich wysokie pozycje. Jako ich zdecydowany atut można także określić redukcję niebieskiego światła, pomocną podczas długiej pracy przy komputerze.

Sprzęt o mniejszych specyfikacjach technicznych w tym zakresie nie oznacza jednak braku zastosowania wśród konsumentów. Proporcje 4:3 sprawdzą się szczególnie podczas zwykłego, codziennego użytkowania, np. do pracy zdalnej czy nauki. Urządzenia takie, jak zakrzywione monitory Asus zapewniają obraz w jakości SXGA, przeznaczonej do warunków biurowych oraz mieszkalnych. Gwarantują także możliwość montażu na ścianie pomieszczenia, dzięki czemu pozwala na udostępnienie większej przestrzeni dla innych obiektów i przekątną monitora 22 cale. Są także kompatybilne z TV czy PC.

Proporcje ekranu – dlaczego to tak ważny parametr?

Specyfikacja techniczna ekranu ma szczególne znaczenie dla osób, które w długotrwały i intensywny sposób korzystają z komputera, czyli np. graczy profesjonalnych. W świecie e-sportu trzeba zadbać o odpowiedni odbiór obrazu, ponieważ responsywność urządzenia odgrywa niebagatelną rolę. Szybka reakcja stanowi podstawę pracy gamerów, to ona wpływa na wysokość osiąganych wyników, a nierzadko – zarobków. Zwykły monitor Lenovo LCD, ale również Acer, Asus czy Samsung są w stanie udostępnić wymagane technologie oraz parametry, dlatego warto poszukać urządzenia o odpowiednich parametrach.

Rozdzielczość, a co za tym idzie – proporcje ekranu spełniają także ważne zadanie w pracy osób zajmujących się grafiką czy fotografią. Edycja zdjęć, wykonywanie animacji czy ilustracji wymaga odpowiednio dobranego sprzętu, który pozwoli na dostrzeżenie, wychwycenie i poprawę najróżniejszych detali. Z drugiej zaś strony, wiedza na temat znaczenia poszczególnych parametrów, jakie może mieć np. standardowy monitor Acer, bywa przydatna także zwykłemu użytkownikowi – jest w stanie pomóc w zaoszczędzeniu kosztów albo uzasadnić inwestycję w lepszy, bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt.

Najważniejsze cechy monitorów panoramicznych

Urządzenia tego typu udostępniają możliwość szerokokątnego pola widzenia, co przekłada się na odbiór danej sytuacji przedstawionej w rozgrywce gamingowej. Taka technologia pozwala na dostrzeżenie wielu szczegółów, które nie byłyby zwyczajnie widoczne na zwykłym sprzęcie. Przykładem takiego produktu jest panoramiczny monitor Samsung, którego marka charakteryzuje się prostym, nowoczesnym designem, pozwalającym na zawieszenie wyświetlaczy na ścianie. Jedną z ich najważniejszych cech jest płynność wyświetlanych treści – posiadają wysoka częstotliwość odświeżania, dzięki czemu obraz prezentowany jest bez żadnych opóźnień.

Interesującą propozycję w świecie urządzeń panoramicznych jest również panoramiczny monitor Asus 4K. To, co wpływa na wyjątkowość wyświetlaczy tego producenta to jakość Full HD, zapewniająca nie tylko komfort w trakcie pracy oraz użytkowania multimediów, ale i gwarantująca niezwykłe doznania audiowizualne. Kolorystyka oraz wyrazistość obrazu umożliwia długotrwałą, satysfakcjonującą rozgrywkę, efektywną pracę nad projektem graficznym, a także obejrzenie najnowszej produkcji streamingowej na ulubionej stronie internetowej.

Udostępnij
4,2
7 ocen
7 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (6)

Wystarczy znajomość twierdzenia Pitagorasa, żeby stwierdzić jak jesteśmy rolowani przez producentów monitorów, telewizorów, palmów, etc. Mam monitor Benq 19" z proporcją 4:3. Wysokość ekranu, to 30 cm. Szerokość ok. 38cm. Proste wyliczenie z wzoru (4x)^2 + (3x)^2 = P^2 (P to Przekątna, bo przecież w opisach handlowych, wszyscy posługują się przekątną ekranu w calach). Ponieważ ekran w tym Benq jest już nieco za mały, pomyślałem o ekranie wysokości 40cm. Oczywiście proporcje to już 16:9 bo 4:3 .....już nikt nie produkuje. Jakież było moje zdziwienie kiedy po użyciu Pitagorasa dla nowej proporcji - (16x)^2+ (9x)^2= P^2 , wyszło mi, że nowy monitor o wysokości ekranu 40cm, powinien mieć przekątną ......... 32". Dla sprawdzenia policzyłem swojego starego Benq ale dla proporcji 16:9. Wyszło, że jeśli chodzi o wysokość ekranu to obecnym odpowiednikiem jest ......... 24". Konkluzja jest następująca. Wybrano proporcje 16:9 DLATEGO, że w porównaniu z 4:3 dla tej samej wysokości obrazu (dawniej ilości linii) zawiera ona MNIEJ PIXELI, czyli jest TAŃSZA. Czyli mamy jakby "po Polsku". Lepiej ale gorzej. A podobno zmowy korporacyjne są na Świecie ścigane.
Peter, oglądałeś zapewne film panoramiczny na swoim 4x3. I jak? Słabo, co? :)
Niestety na matrycy 16x9 też nie jest za dobrze bo oglądając filmy znowu pojawiają się marginesy na górze i u dołu. Cóż, obawiam się, ze najlepszym kompromisem jest duży monitor o proporcjach 21x9.
4:3 to nie jest proporcja kwadratu jak autor uparcie twierdzi w tekście.
Jest jedna ważna rzecz. Jak jest stara karta graficzna to może być lepszy monitor 4:3. Właśnie kupiłem szerokokątny i wszystko rozciągnięte, bo nie mogę dobrać dobrej rozdzielczości do monitora :(
Kolejny dobry artykuł, który mnie uświadomił, że format 21:9 jest problematyczny.
Słabią mnie wywody, które analizują przydatność elementów składowych zestawu komputerowego, do oglądania filmów lub gier. Słabią mnie rozważania co da się jeszcze podkręcić i czym można by to jeszcze schłodzić. Wystające rurki podłączone do kranu, monitory ultra-extra-super-panorama do oglądania filmów, których nie da się już objąć wzrokiem i temu podobne absurdy. To pandemia zafundowana przez żądnych zysków producentów, to horror. Horror, bo znakomita większość kupujących nie kieruje się przy zakupach rozumem, lecz odpowiednio spreparowaną reklamą, opinią tzw. "ekspertów" i nowinkami. Gdy rozwiązanie jest nowsze, to na pewno jest lepsze (no i co najważniejsze - tego nie mają jeszcze znajomi). Może warto byłoby się trochę opamiętać. Komputer PC to urządzenie zaprojektowane głównie do pracy (personalny pomocnik). Do oglądania filmów w domu, wymyślono telewizor, a do pogrania w gry - konsolę gier. Zaś "Edek złota rączka", czyli twój PC, wprawdzie potrafi wiele, ale też wielu rzeczy nie wykona tak jak zrobiłby to profesjonalista (czyli urządzenie dedykowane); choćby dlatego, że nie posiada specjalistycznego zaplecza. A producenci, tak jak już wspomniał "Peter", na każdym kroku robią ludzi w balona i to zazwyczaj bardzo, bardzo skutecznie. Pozdrawiam.
21/9 czyżby nowy „lepszy” standard, na który zostaniemy skazani przez producentów za jakiś czas, wymuszający zmianę telewizora/monitora?
Specjalista Morele | 12:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.