Co to jest Dual SIM w smartfonie? Polecane telefony z Dual SIM

| 0 Komentarzy
Na rynku jest coraz więcej ofert ze smartfonami z Dual SIM. Które z modeli telefonów są najbardziej polecane?

Czym jest Dual SIM w smartfonach?

Dual SIM to nic innego jak funkcja w smartfonie, która polega na możliwości korzystania z dwóch kart na jednym aparacie. Jest to jednoznaczne z tym, że na jednym telefonie możesz obsługiwać dwa całkowicie różne numery. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, zwłaszcza dla osób, które, np. prowadzą własną działalność. Dzięki temu mogą one mieć jedno urządzenie, które jednocześnie pełni rolę telefonu służbowego, jak i prywatnego. Jaki smartfon z Dual Sim będzie najlepszy? Odpowiedź na to znajduje się w tym artykule!

Które telefony obsługują technologię Dual SIM?

Najlepsze smartfony Dual SIM w tej chwili są produkowane m.in. przez Xiaomi, Apple oraz Samsunga. Wybierając telefon, zawsze warto zwracać uwagę na markę, gdyż jest to niejako gwarancją jakości, choć i opinie innych użytkowników mogą mieć istotny wpływ na cały proces decyzyjny.

Możesz wziąć pod uwagę na przykład smartfon Xiaomi, model Mi 9T 128GB Dual SIM N, który jest stosunkowo tani, posiada bardzo zaawansowany aparat, 128 GB pamięci wbudowanej, wydajny procesor, 6 GB pamięci RAM oraz wyświetlacz AMOLED 6.4”. Z kolei smartfon Apple 11 to model, który jest wodoszczelny, odporny i wytrzymały na uszkodzenia zewnętrzne. Dodatkowo tym, co niezwykle istotne i z pewnością decyduje o jego ogromnej popularności, jest fakt, że ma do zaoferowania 64 GB pamięci wbudowanej, 4 GB pamięci RAM, wyświetlacz IPS 6.1” oraz wysokiej jakości aparat fotograficzny. Całość działa pod systemem iOS 13.

Polecane smartfony Dual SIM

Rodzaje Dual SIM w smartfonach

Wśród najważniejszych i najbardziej powszechnych rodzajów Dual SIM wyróżnia się trzy tryby: aktywny, stand-by i pasywny. Czym różnią się między sobą? Postaramy się to w prosty sposób wytłumaczyć.

W przypadku rozwiązania typu aktywny Dual SIM obydwie karty przez cały czas, gdy aparat jest włączony, są aktywne. Sprawdzi się to u osoby, która potrzebuje mieć równoczesny kontakt prywatny i służbowy, a nie chce nosić ze sobą dwóch oddzielnych smartfonów. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki temu, że telefon posiada wbudowane dwie anteny GSM. Co ważne, połączenia przychodzące będą się różnić dźwiękiem. Jeżeli ktoś zadzwoni do Ciebie w momencie, gdy prowadzisz rozmowę, otrzyma komunikat, że główna linia jest zajęta i musi poczekać. Mając aktywny Dual SIM, możesz również w każdej chwili przekierować dane połączenie.

Drugi tryb, czyli stand-by Dual SIM charakteryzuje się tym, że karty są aktywne równocześnie, ale tylko do chwili, gdy nie zaczniesz korzystać z Internetu albo rozpoczniesz połączenie głosowe. W takiej sytuacji, jeśli ktoś będzie próbował dodzwonić się na drugi numer, zostanie zazwyczaj przekierowany automatycznie na pocztę głosową. Dlaczego tak się dzieje? Tego typu telefon ma wbudowaną tylko jedną antenę GSM, w związku z tym nie można równocześnie prowadzić rozmów z dwóch numerów. Druga karta, podczas korzystania z pierwszej, zawsze się czasowo dezaktywuje.

Trzeci tryb, czyli pasywne Dual SIM, umożliwia aktywność wyłącznie jednej z dwóch kart. Jeśli zdecydujesz się na tego typu telefon, wówczas będziesz musiał ręcznie przełączać się pomiędzy kartami. Jest to rozwiązanie obecnie rzadko stosowane.

W telefonie typu smartfon Samsung spotkać się można z jeszcze jednym rozwiązaniem, mianowicie Smart Dual SIM, który jest pomiędzy trybem aktywnym a stand-by. Zaletą tego wyjścia jest to, że nie ma możności przeoczenia istotnego telefonu, ponieważ wszystkie połączenia są automatycznie przekierowane na główną linię.

Jak działa Dual SIM?

Jeśli posiadasz telefon na dwie karty – jak działa takie urządzenie? Smartfon, który wyposażony jest w Dual SIM, ma dwa sloty na karty. Czasami jeden z nich jest jednocześnie wejściem na kartę pamięci, ale spokojnie można go używać również jako zwykłego wejścia na kartę z nowym numerem telefonu. Dzięki temu rozwiązaniu na jeden aparat mogą przychodzić SMS-y i połączenia głosowe kierowane do dwóch różnych numerów.

Wady i zalety telefonów z Dual SIM

Ogromną zaletą telefonów z Dual SIM jest ich oszczędność. Zamiast dwóch aparatów, możesz mieć po prostu jeden. Po co nosić dwa telefony – prywatny i służbowy – skoro wszystko można mieć w jednym urządzeniu?

Telefony z funkcją Dual SIM okazują się świetnym pomysłem w wielu przypadkach. Jednym z nich jest, wspomniane wcześniej, połączenie telefonu prywatnego ze służbowym z jednoczesnym ich rozdzieleniem. To naprawdę bardzo dobre rozwiązanie, w jednej chwili można załatwiać sprawy służbowe, a zaraz kontaktować się z bliską osobą. Co najlepsze, telefon prywatny pozostaje prywatnym, nikomu nie musisz go już udostępniać.

Kolejna zaleta smartfonów Dual SIM to możliwość zwiększenia Internetu w telefonie. Nikt przecież nie powiedział, że w drugim slocie koniecznie musisz zainstalować kartę do dzwonienia; równie dobrze może być z dostępem do sieci. Dzięki takiemu zastosowaniu telefonu możesz być praktycznie przez cały miesiąc on-line i nie będziesz musiał martwić się o dodatkowe kosztu z racji używania Internetu. Jedno urządzenie, a tyle korzyści!

Jednak telefony typu Dual SIM to nie tylko same zalety. Muszą być niestety również i wady. Jest ich kilka: przede wszystkim zwiększenie poboru mocy, a co za tym idzie – znaczne skrócenie czasu pracy urządzenia na jednej baterii. Dwie anteny GSM, dwie karty – to wszystko jest stosunkowo dużym obciążeniem dla telefonu, dlatego nie spodziewaj się, że będzie on trzymać tak długo jak zwykły telefon. Częste ładowanie raczej powinno Ci wejść w krew. Pytanie – czy to naprawdę tak duży problem? To już z pewnością zależy od sytuacji.

Problemem może się także pojawić, gdy zakupiony przez Ciebie telefon z funkcją Dual SIM ma jedynie dwa sloty, przy czym jeden jest również przeznaczony na kartę pamięci. W takiej sytuacji będziesz zmuszony zdecydować – drugi numer czy większa pamięć na dane. Może to być szczególne utrudnienie dla osób, które traktują telefon jak swój mały i przenośny komputer. Jeżeli jednak traktujesz telefon wyłącznie jako narzędzie do połączeń głosowych i ewentualnie wiadomości tekstowych, to nie będzie dla Ciebie żaden problem.

Dla niektórych wadą może się okazać również tryb stand-by albo pasywny w telefonach typu Dual SIM. Jeżeli dużo się kontaktujesz telefonicznie, to w pewnych sytuacjach osoba dzwoniąca nie będzie mogła się z Tobą połączyć. Z drugiej jednak strony, jeżeli prowadzona aktualnie rozmowa byłaby istotna np. dla Twojej firmy, to również nie przerwałbyś jej, by odebrać inne połączenie.

Telefony z funkcją Dual SIM coraz częściej pojawiają się w salonach i sklepach, gdyż stanowią wygodne rozwiązanie dla wielu osób, m.in. tych, które posiadają przynajmniej dwa telefony – prywatny i służbowy. Aparaty Dual SIM to z pewnością wstęp do nowego rodzaju telefonów, które będą jeszcze bliżej potrzeb człowieka.

4,9
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.