Informacja o strategii podatkowej realizowanej przez Morele.net Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie za rok podatkowy trwający od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021.
I. Podstawa prawna obowiązku sporządzenia i podania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy trwający od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021.
Przepis art. 27c ust. 1 w związku z art. 27b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r.. poz. 1800).
II. Dane podatnika zobowiązanego:
Morele.net Sp. z o.o.
al. Jana Pawła II 43B , 31-864 Kraków
Nr KRS: 0000390511
Nr NIP: 9451972201
zwany dalej: Morele.net lub Spółką.
III. Informacje o Morele.net oraz ogólne założenia strategii podatkowej realizowanej w roku podatkowym trwającym od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021.
Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Morele.net Sp. z o.o. jest sprzedaż detaliczna i hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania oraz sprzedaż detaliczna i hurtowa sprzętu gospodarstwa domowego.
Strategia podatkowa Morele.net nie jest ujęta w formie oficjalnie przyjętego, jednego dokumentu wewnętrznego z uwagi na brak ustawowej podstawy prawnej przewidującej obowiązek nadawania strategii podatkowej określonej formy. Strategia podatkowa funkcjonuje jako system zasad, wytycznych, procedur i instrukcji, które umożliwiają dążenie do prawidłowego i terminowego wywiązywania się z obowiązków podatkowych. Morele.net dąży do prawidłowej realizacji ustawowych obowiązków podatkowych ciążących na Spółce jako naturalnej konsekwencji prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej. Wykonywanie zobowiązań podatkowych w sposób zgodny z przepisami prawa, zarówno w zakresie wysokości, jak i terminu, ma dla Spółki charakter priorytetowy.
Strategia podatkowa Morele.net uwzględnia m.in. następujące zagadnienia:
Ryzyko podatkowe
Morele.net opiera się na definicji ryzyka podatkowego sformułowanej w treści „Wytycznych w zakresie Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego” w wersji 2.0. z czerwca 2020 r., sygnowanych przez Krajową Administrację Skarbową. Zgodnie z tą definicją, ryzyko podatkowe jest ogólną orientacją co do zagrożeń podatkowych, jakie mogą pojawiać się w ramach działalności danej firmy lub wynikać z samego faktu działania w określonej branży.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, obejmującej sprzedaż detaliczną i hurtową komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania oraz sprzedaż detaliczną i hurtową sprzętu gospodarstwa domowego Spółka rozpoznaje istotne ryzyka podatkowe występujące w tej branży i podejmuje systematyczne działania zmierzające do ich ograniczenia. Główne ryzyka identyfikowane przez Morele.net dotyczą obszaru podatku od towarów i usług, w szczególności w zakresie nieumyślnego zawarcia transakcji z podmiotami, które potencjalnie mogą próbować dokonywać oszustw podatkowych. Działania zabezpieczające przed materializacją tego ryzyka koncentrują się na skrupulatnym stosowaniu procedur w zakresie zatwierdzania nowych dostawców jak również w zakresie dokumentowania transakcji oraz weryfikowaniu klientów przy transakcjach WDT.
Tzw. apetyt na ryzyko
Morele.net bazuje na definicji tzw. apetytu na ryzyko sformułowanej w treści wskazanych wyżej „Wytycznych w zakresie Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego”. Zgodnie z tą definicją, tzw. apetyt na ryzyko, jest to pożądany poziom ryzyka podatkowego, które firma jest gotowa zaakceptować w swojej działalności. Określając na potrzeby niniejszej informacji o strategii podatkowej dopuszczalny przez Morele.net poziom ryzyka podatkowego, Spółka dla jego zobrazowania, może posłużyć się zakresem, gdzie na jednym z jego skrajnych końców znajduje się akceptacja dla agresywnej optymalizacji podatkowej (wariant skrajnie ryzykowny), zaś na przeciwległym końcu tego zakresu znajduje się akceptacja dla realizacji obowiązków podatkowych zawsze według najmniej korzystnej dla Spółki linii interpretacyjnej przepisów podatkowych (wariant skrajnie konserwatywny). Umiejscowiony w tym zakresie apatyt Spółki na ryzyko jest zdecydowanie bliższy wariantowi konserwatywnemu. W zakresie apetytu na ryzyko, Spółka jest skłonna stosować warianty korzystniejsze jedynie wówczas, gdy znajdują one mocne uzasadnienie w treści przepisów prawa, orzecznictwie sądowym lub interpretacjach indywidualnych.
Poziom zaangażowania organu zarządzającego w proces podejmowania decyzji
z zakresu planowania podatkowego
Zarząd Morele.net dochowuje należytej staranności celem zapewnienia prawidłowości rozliczeń podatkowych. Zarząd Spółki aktywnie uczestniczy w procesie podejmowania decyzji z zakresu planowania podatkowego.
Raportowanie
Raportowanie w Spółce jest wielostopniowe. Na najniższym stopniu pracownicy działu księgowości raportują swoje wątpliwości do Głównego Księgowego. Główny Księgowy raportuje do Dyrektora Finansowego. Raportowane są przypadki wymagające konsultacji w zakresie obowiązków podatkowych.
Składanie deklaracji
Morele.net kładzie nacisk na obowiązek terminowego składania deklaracji podatkowych. Realizowana przez Spółkę strategia podatkowa zakłada również składanie korekt deklaracji podatkowych w każdym przypadku ujawnienia zdarzenia powodującego konieczność jej dokonania.
Strategia płatności zobowiązań podatkowych
Realizowana strategia kładzie duży nacisk na terminową realizację płatności zobowiązań podatkowych. Strategia ta zakłada, że w przypadku zaistnienia konieczności dokonania wyboru kolejności w spłacie poszczególnych zobowiązań Spółki, zobowiązania podatkowe mają pierwszeństwo.
IV. Informacje o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy trwający od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021. przewidziane w treści art. 27c ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
1. Informacje o stosowanych przez Morele.net procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie.
Morele.net wdrożyła i stosuje procedury, procesy oraz instrukcje, umożliwiające zarządzanie wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie. Spółka jest świadoma zmian zachodzących w prawie podatkowym, które mogą mieć potencjalny wpływ na jej rozliczenia podatkowe, stąd regularne dokonuje przeglądu i aktualizacji tych procedur (procesów, instrukcji).
Przykłady:
Procedura/proces |
Opis |
Procesy rozliczeniowe | Procesy określające zasady dotyczące kalkulacji i weryfikacji zobowiązań podatkowych. |
Procedura zatwierdzania nowego dostawcy | Procedura określająca zasady postępowania w zakresie zatwierdzenia nowego dostawcy oraz okresowej weryfikacji stałych dostawców Spółki. |
Procedura postępowania w dokumentacji transakcji WDT | Procedura określająca zasady weryfikacji kontrahentów w zakresie transakcji WDT oraz kompletowania odpowiedniej dokumentacji. |
Procedura MDR | Procedura identyfikowania i raportowania schematów podatkowych. |
Procedura należytej staranności w zakresie podatku u źródła. |
Procedura mająca na celu dochowywanienależytej staranności przy ustalaniu obowiązkówpodatkowych i formalnych Spółki w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw.podatku u źródła). |
Dla potrzeb prawidłowego wywiązywania się z obowiązków podatkowych, Morele.net zatrudnia specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje i wiedzę, którzy to pracownicy:
- odpowiedzialni są za wypełnianie obowiązków podatkowych,
- sprawują nadzór nad procesami podatkowymi,
- monitorują zmiany przepisów prawa podatkowego,
- uczestniczą w szkoleniach podatkowych,
- dzielą się wiedzą z pozostałymi pracownikami Morele.net,
- korzystają ze wsparcia zewnętrznych doradców podatkowych.
Merytoryczna i techniczna realizacja obowiązków podatkowych Morele.net obciąża Dział Księgowości oraz Dział Kadr i Płac. Kluczowe stanowiska w tych działach powierzane są osobom dysponującym odpowiednimi kwalifikacjami oraz doświadczeniem.
Pracownicy Działu Księgowości raportują wykonanie swoich obowiązków z zachowaniem poszczególnych stopni hierarchii – poprzez Głównego Księgowego do Dyrektora Finansowego. Dyrektor Finansowy pełni równocześnie funkcję Członka Zarządu Spółki. Zapewnia to Zarządowi stały dostęp do danych będących podstawą dla kluczowych decyzji podejmowanych w celu realizacji obowiązków podatkowych ciążących na Morele.net, a także zapewnia możliwość koordynacji realizacji procesów pomiędzy Działem Księgowości, a pozostałymi działami Spółki w zakresie realizacji funkcji podatkowej. Dział Księgowości pozostaje z innymi działami w stałym kontakcie.
Realizacja funkcji podatkowej w Morele.net odbywa się z czynnym udziałem Działu Compliance. Dział Compliance, uczestniczy w działaniach mających lub mogących mieć wpływ na wykonanie obowiązków podatkowych ciążących na Spółce. Dział Compliance uczestniczy bowiem w kształtowaniu zobowiązań umownych podejmowanych przez Spółkę w sposób umożliwiający prawidłowe wykonanie obowiązków podatkowych. Działanie to obejmuje opiniowanie, projektowanie i zatwierdzanie umów lub porozumień jak również wprowadzanie do nich zapisów gwarantujących bezpieczeństwo podatkowe Spółki. Z drugiej strony Dział Compliance sygnalizuje do Działu Księgowości oraz Kadr i Płac okoliczności, zidentyfikowane w trakcie wykonywanych przez siebie zadań, które mogą mieć znaczenie dla prawidłowego wykonania funkcji podatkowej.
2. Informacje o stosowanych przez Morrele.net dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
W roku podatkowym trwającym od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021 Morele.net nie stosowała dobrowolnych form współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej. W szczególności, Spółka:
- nie była stroną umowy o współdziałanie z organami Krajowej Administracji Skarbowej.
- nie zawarła, ani nie wystąpiła z wnioskiem o zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego.
3. Informacje odnośnie do realizacji przez Morele.net obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Podatki płacone przez Spółkę w roku podatkowym trwającym od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021:
Danina Publiczna | Status |
Podatek od towarów i usług | Podatnik |
Podatek dochodowy od osób prawnych | Podatnik |
Podatek dochodowy od osób fizycznych | Płatnik |
Podatek od czynności cywilnoprawnych | Podatnik |
Spółka dochowuje należytej staranności w zakresie terminowego i poprawnego rozliczania podatków bezpośrednich oraz pośrednich. Według najlepszej wiedzy Spółki, Morele.net terminowo i prawidłowo wypełniła obowiązki związane z wszystkimi zobowiązaniami podatkowymi w Polsce, zarówno jako podatnik jak i płatnik.
4. Informacja o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, z podziałem na podatki, których dotyczą
W roku podatkowym trwającym od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021, Spółka na bieżąco analizowała dokonywane transakcje oraz czynności z punktu widzenia raportowania schematów podatkowych. W roku podatkowym trwającym od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021, Spółka nie zidentyfikowała transakcji bądź czynności posiadającej cechy schematu podatkowego w związku z powyższym, Spółka nie przekazała informacji o schematach podatkowych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.
5. Informacje o realizowanych przez Morele.net transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej.
W roku podatkowym trwającym od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021, Spółka realizowała transakcje z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej. Były to transakcje towarowe ze spółką UAB “PIGU”.
6. Informacje o planowanych lub podejmowanych przez Morele.net działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W roku podatkowym trwającym od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021 Spółka nie planowała ani nie podejmowała działań restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
7. Informacje o złożonych przez Morele.net wnioskach o wydanie:
a) ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej;
W roku podatkowym trwającym od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021 Spółka nie złożyła wniosków o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.
b) interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej.
W roku podatkowym trwającym od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021 Spółka nie złożyła wniosków o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej;
c) wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług;
W roku podatkowym trwającym od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021 Spółka nie złożyła wniosków o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług.
d) wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.
W roku podatkowym trwającym od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021 Spółka nie złożyła wniosków o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.
8. Informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych Morele.net na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i na podstawie art. 23v ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.
W roku podatkowym trwającym od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021 Spółka nie dokonywała żadnych rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i na podstawie art. 23v ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.
Komentarze (0)