Płyta główna MSI B550-A PRO
BESTSELLER!- Chipset płyty: AMD B550
- Gniazdo procesora: Socket AM4
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Nie
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
W pogoni za nowoczesnymi technologiami
Płyta główna to drukowany obwód elektronicznego urządzenia, na którym można zamontować ważne dla działania komputera elementy. Z jej pomocą wszystkie moduły i części składowe sprzętu są w stanie się komunikować i zgodnie współpracować. Przykładem doskonale działającego, niezwykle funkcjonalnego i komfortowego w użytkowaniu produktu tego typu jest płyta główna MSI B550-A PRO.
Urządzenie jest wyposażone w szereg niezawodnych opcji, które ułatwią Ci złożenie własnego oprzyrządowania oraz sprawią, że będzie on doskonale działał. Jest wyposażony w świetnej jakości procesory, pamięć operacyjną oraz wiele przeróżnych gniazd, które umożliwiają zamontowanie potrzebnych Ci rozszerzeń lub połączenie sprzętu z urządzeniami, które zajmują się przechowywaniem danych. Dzięki nim otrzymasz szansę na nieprzerwaną problemami technicznymi rozgrywkę lub pracę i poprawisz swoje wyniki.
Wysoka jakość i niezwykła funkcjonalność
Za sprawą zastosowania Serii PRO osoba, która korzysta z PC wyposażonego w tę płytę główną, może bez trudu zwiększyć wydajność swojej pracy i sprawnie rozwijać swoje umiejętności zarówno podczas emocjonujących rozgrywek, jak i w trakcie zadań zleconych przez pracodawcę. Zsynchronizowane z jej działaniem funkcje zapewnią minimalizację każdego problemu, jaki może pojawić się podczas użytkowania i sprawi, że będzie on dłużej sprawny i zachowa wysokie parametry.
Duży wpływ na długość i jakość działania płyty ma również obecność systemu chłodzenia, który znacznie ułatwia obsługę większej ilości rdzeni i jest gwarantem niezawodnej pracy sprzętu, mimo nakładania na niego dodatkowego obciążenia. Jego specyficzna konstrukcja sprawia, że temperatura CPU jest stale kontrolowana i utrzymywana na optymalnym, niskim poziomie. Dba o to regulator chłodzenia PWM stworzony przez firmę MSI.
Niebywała wygoda i komfort użytkowania
Twórcy płyty głównej zadbali o to, aby charakteryzowała się ona dużą łatwością montażu, zestawem inteligentnych rozwiązań, które mają pomóc w jej codziennym użytkowaniu oraz znaczną wygodą obsługi. Ważne jest też to, że dzięki prostej, klasycznej budowie produktu korzystanie z jego zróżnicowanych funkcji jest niemalże intuicyjne. Płyta jest wyposażona w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000 z chipsetem Realtek RTL8111H. Procesory, w jakie jest wyposażona to AMD Ryzen a kontrolery RAID, które są na niej dostępne to RAID 0, RAID 1 i RAID 10.
Ważną informacją może się również okazać rodzaj gniazda procesora — w tym wypadku jest to socket AM4. Tego typu dane techniczne mogą się okazać niezbędne dla osób, które pragną same złożyć odpowiadający ich potrzebom komputer. Posiadając te informacje, z łatwością można wybrać odpowiedni sprzęt, który będzie sprawnie funkcjonował razem z płytą.
Doskonały dźwięki i obraz na wyciągnięcie ręki
Parametrem, który odgrywa znaczącą rolę w momencie wyboru odpowiedniej dla Twoich potrzeb płyty głównej, jest informacja, w jakim standardzie pamięci pracuje. W wypadku opisywanego teraz urządzenia jest to typ DDR4 ze złączem DIMM. Dodatkowo sprzęt posiada aż cztery sloty pamięci, której częstotliwość pracy waha się od 1866 MHz do nawet 4400 MHz. Maksymalna ilość pamięci, jaką możesz zapełnić, wynosi 128 GB.
Producenci urządzenia zadbali również o to, aby użytkownicy ich produktu mogli korzystać z pamięci wielokanałowej, która jest doskonałym udogodnieniem dla osób, które chcą z pomocą tej płyty głównej złożyć gamingowy komputer. Doskonale sprawdza się również w wypadku stacji roboczych i urządzeń, które mają gwarantować wysoką wydajność. Jej działanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu architektury wielokanałowej Dual-Channel.
Możliwość kreatywnej i swobodnej rozbudowy
Szansa na nieustanne rozbudowywanie płyty i poszerzanie jej kompetencji i możliwości jest niezwykle cenioną cechą wśród osób, które samodzielnie składają urządzenia, takie jak np. komputery. Za sprawą wyposażenia jej w stabilną sieć LAN, niezwykle szybki transfer z pomocą magistrali USB oraz szybką i niezawodną pamięć masową produkt z serii MSI PRO jest w stanie zaoferować Ci niesamowitą elastyczność dostępnych możliwych połączeń w obrębie płyty głównej.
Sprzęt posiada również dwa typy gniazd rozszerzeń PCI Express x1 oraz PCI Express x16, oraz dwa różniące się od siebie typy złączy napędów. Pierwszy z nich to połączenie M.2 slot podczas gdy drugie to SATA 3. Dodatkowo posiada aż piętnaście różnych typów złączy wewnętrznych i panel tylny wyposażony w dziesięć rodzajów odmiennych połączeń.
- Chipset płyty AMD B550
- Gniazdo procesora Socket AM4
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Nie
- Standard płyty ATX
- ZALETY:
- + chłodzenie VRM
- + posiada port COM
- + brak świecidełek
- WADY:
- - początkowe problemy z BIOS
I należy bardzo stanowczo montować RAM. Nierozdziewiczone sloty lubią dawać pozór, że wszystko „siedzi”, ale nie wierzcie im. Trzy godziny rozkminiałem problem, a na źle wmontowany RAM wpadłem przypadkowo w akcie desperacji, bo „na oko” wszystko się zgadzało. Nie, to nie jest mój pierwszy montaż. -,-'
Płyta posiada sześć złącz chłodzenia, i to *nie licząc* CPU (który, jak trzeba, ma dwa dedykowane złącza — do wiatraka oraz do pompy). Jak chce się (na przykład po flashowaniu BIOSu) resetować CMOS wyjęciem baterii, to najpierw trzeba wydłubać pięciomilimetrowy kawałek plastiku tkwiący w blokadzie gniazda baterii. Ten plastik nie jest do niczego zamocowany, po prostu zabezpiecza blokadę. Jak kto chce, to może go nawet włożyć z powrotem.
WAŻNE: jeśli po pomyślnym boocie nic nie widać na ekranie, poeksperymentujcie z przełączeniem monitora na inne wyjście grafiki, bez względu na to, czy będzie to karta, czy iGPU procesora. *KTÓREŚ* wyjście pokazuje sygnał z komputera. Po konfiguracji można wrócić do swojego normalnego wyjścia (u mnie DisplayPort). Sam BIOS (Click BIOS 5) nie taki zły, jak niektórzy mówią, ale może przemawia przeze mnie doświadczenie z MSi sprzed 5 lat ;p od 2019 używałem płyty głównej Gigabyte i pochwalam przejrzystość.
Jednak jakimś sposobem te złącza chłodzenia oraz zarządzanie energią tego egzemplara wygrały tu z Gigabytem, bo ni stąd ni zowąd na i tak dosyć gorącym procku bez podkręcania, mam 10°C w dół (według HWINFO64). Chłodzę od paru lat cegłą be quiet! Dark Rock Pro 3, radiator przenosił ciepło po mistrzowsku, ale dotknąć się go przez to nie dało, nawet przez obudowę. Zamiast pasty kładłem ciekły metal od marki z misiem, tym razem postawiłem na normalną pastę — też od misia — i choć radiator nie robi się już taki żarzący, to procesor też nie.
Użytkowniku! Pamiętaj ustawić profil XMP dla swojej pamięci!
O ile zatem płyta czegoś durnego nie wywinie, mogę pochwalić, choć samo uruchomienie to przygoda sama w sobie.
Kupując pamięć z myślą o pracy w XMP należy wybrać pamięci jednostronne, to pójdą nawet na 4400 MHz od strzała Za to płytka nie dogadała się zupełnie z dwustronnymi (bez literki s na końcu kodu modelu) IRDM Pro 2x16GHz. Szybkość RAMu ma znaczenie na integrze, u mnie między 2166 a 4400 nawet przy 1:2 jest różnica 21 a 37 klatek w Furmarku, więc sporo (MSI Papa edition :D )
- ZALETY:
- + Sztywna
- + dużo miedzi w płycie
- + mnogość wyjść i złącz
- + silna i dobrze chłodzona sekcja zasilająca
- + diody signalizujące przyczyny problemów w bootowaniem
- WADY:
- - trzeba się oswoić z BIOS/UEFI, ale to w zasadzie nie jest wada, wymaga przyzwyczajenia
- - uważać na dobór pamięci, trzeba sprawdzić kompatybilność RAM na stronie specyfikacji tej płyty MSI
- - Z IRDM Pro dwustronnymi (bez s w kodzie modelu) się nie polubiła
Niektualny BIOS z 2021 roku nie obsługuje nowszych procesorów. Trzeba go aktualizować przed zamontowaniem procesora.
- ZALETY:
- + dwa gniazda dysków m.2
- + wydajna i stabilna praca
- + wygląd klasy premium
- WADY:
- - stary BIOS z 2021 roku
- - tylko jeden radiator na dysk m.2
- - brak pełnej instrukcji w zestawie
Podsumowując, serdecznie polecam
#shoutout
- ZALETY:
- + Chłodzenie sekcji zasilania.
- + Radiator dla dysku SSD M2
- + Wygodny montaż
- + Sztywna
- + Estetyczne wykończenie
- + Wygodna aplikacja do sterowania płytą z poziomu Windowsa
- WADY:
- - Brak Bluetooth.
- - Niewielka liczba wyjść USB (4 sztuki).
- - Mało przyszłościowa (gniazdo procesora AM4 wychodzi z użycia).
- ZALETY:
- + Czytelność BIOS
- + Jakość wykonania / Cena
- + Wsparcie MSI
- ZALETY:
- + Jakość wykonania
- + Możliwości
- + Kompatybilność z Ryzen 5 5600 i kościami ram 2 x 16gb 3600mhz
- WADY:
- - Drugi slot na m2 jest bez radiatora, aczkolwiek nie jest to jakaś bardzo uciążliwa kwestia
- ZALETY:
- + Ładnie się prezentuje
- + Niezła jakość wykonania
- + Dużo miejsca
- + Prostota montażu
- + Hub na wentylatory
- WADY:
- - Jedynie kolor przewodów przedniego panelu audio w kolorze "tęczowej musztardy" (jedyny przewód
- - który nie jest czarny)
- ZALETY:
- + cena
- + sporo złącz sysfan
- + dobra i chłodna sekcja zasilania
- + radiator dla dysku m2
- + czarne pcb
- + złącze usb typ-c
- WADY:
- - w moim egzemplarzu problem z termopadem na radiatorze
- ZALETY:
- + Cena,chłodzenie,2x m2 w tym jeden chłodzony.
- WADY:
- - Brak
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Płyta główna MSI B550-A PRO możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Przepraszamy, czat na żywo w tej chwili jest już nieczynny. Jeśli masz jakieś pytanie lub problem, napisz do nas wiadomość lub odwiedź nasze centrum pomocy.
Czat na żywo jest do Twojej dyspozycji codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek: 9:00-17:00