Chłodzenie CPU be quiet! Dark Rock PRO 3 (BK019)
- Maksymalne TDP: 250 W
- Socket procesora: 754, 775, 939, 940, 1150/1151/1155/1156/1200, 1366, 2011/2011-3, AM3(+)/AM2(+)/FM2(+)/FM1, AM4, AM5
- Sposób montażu: Wertykalny (Pionowy)
- Zobacz pełną specyfikację
Sockety 1150/1151/1155/1156/1200
Zestaw chłodzący dba o utrzymanie generowanych temperatur na względnie niskim poziomie niezależnie od obciążenia. Jest on kompatybilny z procesorami Intela, które dysponują gniazdami 115X oraz nowymi procesorami Intel Comet Lake-S z gniazdem 1200. Są to między innymi procesory Intel Core z odblokowanym mnożnikiem, uniwersalne modele Intel Pentium oraz Celeron, a także procesory serwerowe z rodziny Intel Xeon. W każdym przypadku chłodzenie zapewni sprawne, bezawaryjne działanie.
Sockety AM3(+)/AM2(+)/FM2(+)/FM1
Układ chłodzenia może zostać zamontowany przy procesorach AMD, działających w oparciu o gniazda AM3(+)/AM2(+)/FM2(+)/FM1. Są to przede wszystkim układy z serii Phenom II, Athlon II, FX, Opteron, czy Sempron. Lista zgodnych urządzeń jest bardzo długa, dlatego też chłodzenie może zostać wykorzystane w wielu zróżnicowanych komputerach, wykorzystywanych zarówno przez użytkowników domowych, jak i firmy. Zapewnia utrzymanie generowanych temperatur na względnie niskim poziomie.
Socket 775
Zestaw chłodzenia został przystosowany do komputerów z różnych kategorii sprzętowych, wykorzystywanych nie tylko w domach, ale również w firmach i biurach. Zamontować można go przy procesorach Intela, opartych między innymi na jądrach Prescott, Cedar Mill, Gallatin, Smithfield, Presier i Conroe, a także dysponujących gniazdem 775. Dzięki temu, zestaw sprawdzi się przy wybranych układach Intel Core 2, Xeon, Pentium 4 czy też Celeron D. Zapewni skuteczne utrzymanie temperatur na optymalnym poziomie.
Wertykalny
Konstrukcja chłodzenia pozwala na jego zamontowanie w pozycji wertykalnej, czyli pionowej. Dzięki temu, urządzenie nie zajmuje dużo miejsca w obudowie i umożliwia łatwe zarządzanie pozostałymi podzespołami. Wszystko to idzie w parze z wydajnym, sprawnym działaniem, opierającym się na odprowadzaniu ciepłego powietrza, a także pracy wentylatora, który chłodzi procesor. Odbywa się to w sposób bardzo cichy. Wertykalny sposób montażu nie ogranicza możliwości rozbudowy komputera o nowe podzespoły.
2 wentylatory
Dla większej skuteczności chłodzenia, zestaw został wyposażony w dwa dużych rozmiarów wentylatory, których praca zapewnia niezwykle skuteczne odprowadzanie ciepłego powietrza, a także chłodzenie podzespołów w trakcie pracy. Efektywność zestawu jest gwarantowana niezależnie od rodzaju realizowanych zadań. Oba wentylatory zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów – zrealizowany projekt uwzględnił nowoczesne ułożenie łopatek, co przekłada się na ich działanie. Dwa wentylatory sprawdzą się w wydajnych maszynach.
Średnica 120 mm
Zestaw chłodzenia składa się z radiatora i wentylatora o średnicy wynoszącej 120 mm. Gwarantuje to bardzo wydajne odprowadzanie ciepłego powietrza, przy zachowaniu wysokiej kultury pracy. Wiatrak tej wielkości sprawdzi się w komputerach o wysokiej mocy obliczeniowej, wykorzystywanych między innymi do obsługi gier czy też programów profesjonalnych. Poza dużą średnicą, wentylator wyróżnia się wykonaniem ze specjalnie dobranych materiałów, charakteryzujących się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną.
Podstawa z niklowanej miedzi
Zestaw chłodzący został wyposażony w podstawę wykonaną z niklowanej miedzi. Materiał ten jednocześnie wyróżnia się wysoką przewodnością cieplną, a także odpowiednią wytrzymałością mechaniczną i odpornością na wpływ rozmaitych czynników szkodliwych, które mogłyby doprowadzić do zmniejszenia efektywności pracy sprzętu. Tak wykonana podstawa gwarantuje wysoką skuteczność procesu chłodzenia. Ma wpływ także na stabilne działanie zestawu oraz jego długą żywotność, także w przypadku pracy na pełnych obrotach.
Cisza i wydajność bez kompromisów
Cooler CPU Dark Rock™ od dawna był liderem w kategorii, ale teraz znacznie unowocześniony model Dark Rock Pro 3 jest jeszcze bardziej wydajny. Ten praktycznie bezgłośny cooler CPU typu double Tower wyposażony jest w technologię be quiet! SilentWings®. Idealnie sprawdzi się w systemach overcklocerów i w wydajnych platformach do prac graficznych.
Dark Rock Pro 3 oferuje najlepszą proporcję wydajności do hałasu i najwyższą możliwą niezawodność. Ulepszona wydajność chłodzenia (250W TDP) i wyjątkowo cicha praca (tylko 26,1dB(A) przy maksymalnej prędkości obrotowej) to gwarancja idealnej proporcji pomiędzy wydajnym chłodzeniem a ciszą – prawdziwa cisza i wydajność bez kompromisów.
Niezwykle wysoka wydajność chłodzenia
- Ulepszony, falisty kształt żeber chłodzących z niewielkimi punktami na powierzchni, zwiększa cyrkulację powietrza i poprawia konwekcję ciepła bez zwiększenia poziomu hałasu
- Udoskonalony układ typu double tower to ograniczona waga i wysoka wydajność chłodzenia
- Możliwość instalacji dodatkowego wentylatora 120mm dla ekstremalnej wydajności chłodzenia (dodatkowe zapinki fan clip zawarte w zestawie)
- Siedem wysokowydajnych, miedzianych rurek cieplnych z aluminiowym zakończeniem odprowadza ciepło do radiatora, zwiększając przewodność cieplną
- Niezwykle wysoka wydajność chłodzenia 250W TDP gwarantuje niskie temperatury nawet w szczytowej wydajności
- Nowy układ przewodów cieplnych zwiększa wydajność chłodzenia
Praktycznie bezgłośna praca
- Dwa wentylatory SilentWings® PWM (Przód: 120mm, Wewnątrz: 135mm) z zaawansowanym łożyskiem typu fluid dynamic bearing z rdzeniem miedzianym i dynamicznie wyważanym rotorem to gwarancja optymalnego chłodzenia i głębokiej ciszy
- Wewnętrzny wentylator 135mm SilentWings® PWM z dziewięcioma łopatkami o zoptymalizowanym kształcie i innowacyjnym 6-polowym silniku zapewnia niezakłóconą pracę i mniej wibracji
- Specjalna warstwa izolacyjna ograniczająca wibracje pomiędzy wentylatorem a radiatorem
- Hałas to jedyne 26,1 dB(A) nawet przy 100% PWM
Koncepcja produktu, design i kontrola jakości w Niemczech
- Zwycięzca prestiżowej nagrody Red Dot Design 2014
- Kompatybilny z wszystkimi aktualnymi gniazdami Intel® oraz AMD™
- Radiator całkowicie niklowany na ciemno
- Górna pokrywa ze szczotkowanego aluminium z wysokiej jakości grawerem
- Trzy lata gwarancji
- Szybkie wsparcie poprzez międzynarodową infolinię,
Poniedziałek – Piątek 9:00 do 17:00: +49 (0) 40-736 76 86 – 98
lub w jęz. polskim pod numerem: 22 664 20 58
- Maksymalne TDP 250 W
- Socket procesora 754, 775, 939, 940, 1150/1151/1155/1156/1200, 1366, 2011/2011-3, AM3(+)/AM2(+)/FM2(+)/FM1, AM4, AM5
- Sposób montażu Wertykalny (Pionowy)
- ZALETY:
- + jak testowałem na OCCT to najwyższą temp osiągnąłem 56 stopni przy ustawieniu silence. Przy ustawieniu na standard 52 stopnie. W realnej grze procesor nie pracuje na 100% obciążeniu więc temp są oczywiście niższe.
- + praca wiatraka praktycznie niesłyszalna, pod max obciążeniem również gdyż wtedy zaczynam słyszeć grafikę(Gigabyte GTX-760).
- + przy okazji odbiera mi ciepło z radiatorów na płycie
- WADY:
- - hmm... cena i jeśli można zaliczyć do wad dość kłopotliwy montaż. Z drugiej strony wcale nie taki trudny i w końcu robi się go tylko raz.
Po pierwsze klucz którym dokręcamy podstawę do ramy jest hmmmm no nie wiem jak to nazwać wielkości zapałki ? Nie każdy ma łapę wielkości ziarna ryżu a weź potem się gimnastykuj w rogu płyty gdzie trzeba podejść z nakrętką na gwint (trzymając ją pęsetą a potem tą samą pęsetą trzymamy ten pseudo kluczyk no dobra ale jakoś się dało).
To teraz co mi się podoba.
Jakość wykonania, prostota ściągnięcia wiatraka przynajmniej ten przy kości ram bo gabaryt tegoż radiatora zmusza do ściągnięcia wiatraka lub założenia kości ram przed montażem radiatora no ale jeśli będziemy chcieli dołożyć/zmienić kość to chyba nie będziemy odkręcać całego chłodzenia ja bym ściągnął wiatrak.
Bardzo dobrze chłodzi jednostkę i7-7700K.
- ZALETY:
- + 2 cichutkie wiatraki (chociaż większość marudzi że są głośne i dlaczego beQuiet nie zamontowało swoich super wiatraków, ja nie wiem o co chodzi mi one nie przeszkadzają ale to każdy może mieć swoje zdanie)
- + Świetny przepływ powietrza co skutecznie schładza CPU przy jakimś tam graniu w Wiedżmina czy FarCry 3 temperatura oscyluje w przedziale 55 - 58 stopni (dodam że nie korzystam z pasty dołączonej do układu założyłem 'Grizzly kryonaut' to też pewnie swoje robi)
- WADY:
- - Instrukcja montażu(socket 1151 inne nie wiem)
- - Śmieszny kluczyk do skręcania podstawy grrrrrrrrr.
- - Może się nie zmieścić w każdej obudowie jest wielki.
- ZALETY:
- + 250 TDP
- + (Imponujący wynik)
- +
- + Idealnie gładka oraz duża powierzchnia styku procesora
- + (Lustro)
- +
- + Duża ilość ciepłowodów
- + (7 szt. na każdą wieże)
- +
- + Profilowane i tłoczone finy
- + (Zwiększają powierzchnie radiacji cieplnej)
- +
- + Bardzo ciche wentylatory
- + (Idealny profil łopat wirnika, nadający wysoki przepływ powietrza a także zwieńczający wygląd zestawu)
- +
- + Ekskluzywny wygląd
- + (Czarne finy, ciepłowody a także czarna maskownica wykonana z tak zwanego szczotkowanego aluminium.
- WADY:
- - Wielkość idzie w parze z ciężarem a czarny to kolor na którym mocno widać kurz, trudno to nazwać słabą stroną produktu jednakże należy mieć na uwadze czynniki eksploatacyjne.
- - Bez wątpienia trudno czyścić wewnętrzny wentylator.
- - Wysokość 163 mm zalecane obudowy PC typ Full Tower
Jeśli chodzi o kwestie montowania pamięci ram - przy płycie MSI Z270 Tomahawk prawie w ogóle nie miałem problemu z włożeniem kości już PO założeniu chłodzenia.
- ZALETY:
- + duża wydajność
- + wysoka kultura pracy
- + bardzo dobra jakość wykonania
- WADY:
- -waga
- -wielkość (może być problem z montażem dla niewprawionych osób)
- ZALETY:
- + Wydajność
- + Kultura pracy
- + Czytelna instrukcja montażu
- + Design
- + Wykonanie
- ZALETY:
- + jakość wykonania
- + niesamowita cisza nawet pod obciążeniem
- + niklowane ciepłowody i szlifowana podstawa
- + coler jest ciężki
- + bez problemu wchodzi do Fractal Define R4
- + pięknie się prezentuje przez okno w obudowie :)
- WADY:
- -cena
- -trochę duża różnica w cenie między zwykłym Dark Rock 3
- -trudny montaż na płycie z radiatorami sekcji zasilania
Mój nowy I7 8700K w ustwaieniach domyślnych procesora nie pracuje wolniej niż 4.4GHz na wszystkich rdzeniach a dochodzi do 4.8 GHz (w zależności od scenariusza obciążenia).
Temperatura procesora na tym chłodzeniu nie przekracza 72 st. C
Dodam, że większy wentylator tego BQ ustawiłem na stałe na 650 obr/min a mniejszy na 750 obr/min, Obu też zadałem krzywą zwiększającą prędkość ich obrotów po przekroczeniu 60 st. C na procesorze. Takie ustawienia skutkują max 72 st.C w grach i idealną ciszą w idl'u.
- ZALETY:
- + Wygląd.
- + Wydajność .
- + Jakość wykonania.
- WADY:
- - Może nico za drogi.
- - Gdyby kosztował do 270 zł byłby IDEAŁEM.
- ZALETY:
- + 4930K, 4.3 GHz... 72 stopnie. Dodam, że ten procesor to nie jest król OC.
- + 7 heatpipów z każdej strony, to jest jakaś masakra.
- + Pięknie wykończony, cały anodyzowany na czarno.
- + Do 3 wentylatorów.
- + Nie trzeba super niskoprofilowych pamięci, wystarczą standardowe, które bez problemu wchodzą pod cooler.
- + Cisza, prawdziwa cisza.
- + Cena
- WADY:
- - Dołączone wyposażenie jedynie konieczne do montażu.
- ZALETY:
- + Wydajne chłodzenie.
- + Przy i7 7700k po oc 4.8 GHZ temperatury wynoszą około 65-70C, mimo że wiatraki nie działają w 100%. Procesor nie skalpowany. Napięcie 1.31V. Wyżej jeszcze się nie bawiłem :)
- + Bardzo dobrze wygląda. Mimo gabarytów robi świetne wrażenie.
- + Mi osobiście nie przeszkadza hałas z wiatraków. Lecz przy dużym obciązeniu slychac jak dziala. Nie jak wiatraki a bardzej jak szum wiatru w górach :))(Lubie ten dzwiek, wiem ze sprzet dziala wtedy jak powinien:P)
- WADY:
- -Jak na kogoś kto dotyka to pierwszy raz troche uciążliwy montaż.
- -Trzeba dobrze dobrać obudowe.(W moim przypadku Phanteks Enthoo Pro M)
- ZALETY:
- + Wydajność
- + Cisza
- + Design
- + Cena do jakości
- WADY:
- - Montaż z uwagi na wagę jest dość uciążliwy
- ZALETY:
- + Jakość wykonania
- + Wydajność
- + Design
- WADY:
- - Mniej doświadczeni nabywcy mogą mieć problem z montażem.
- - Dla większości powinna pojawić się tu cena, ale osobiście uważam, że za produkt tej klasy cena jest odpowiednia.
- ZALETY:
- + wygląd
- + kultura pracy
- + niskie temperatury CPU przy testach
- WADY:
- - oczywiście MONTAŻ (ocena dotyczy soketu 1151, ponieważ nie wiem jak montuje się te chłodzenie na innych prockach, ale podejrzewam, że równie kiepsko)
- - instrukcja trochę nie jasna (a'la IKEA)
- ZALETY:
- + Wydajność
- + Wygląd
- + Cisza
- WADY:
- - Trochę cena ale za jakość trzeba płacić niestety...
- ZALETY:
- + poziom chłodzenia wiatrem rewelacyjny
- + zwarta konstrukcja
- + dwa wiatraki
- + zapinki do kolejnego wiatraka w zestawie
- WADY:
- - ciężki radiator, czy wytrzyma tak w zwisie kilka lat....? Tego nie wiem. przydałoby się jednak jakieś dodatkowe mocowanie np. do obudowy.
- - brak trzeciego wiatraka, trzeba sobie go dokupić.
- - W niektórych płytach może być problem z dokręcaniem śrub.
Mam w zasadzie jedno zastrzeżenie. Dokręcanie górnych nakrętek jest trochę irytujące, nie dość że jest mało miejsca to jeszcze ten słaby kluczyk w zestawie.
Pamięci Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16GB zamontowałem bez problemu. Ale w przyszłości dołożenie kolejnych 16GB będzie się wiązało z demontażem całego chłodzenia.
- ZALETY:
- + Wydajność
- + Wykonanie
- + Cicha praca
- WADY:
- - dokręcanie nakrętek
- - wysoka cena
- ZALETY:
- +kultura pracy
- +wydajność
- +wygląd (zależy co kto lubi oczywiście)
- +wykonanie (ani jednego wykrzywionego "żeberka"!)
- +oba wentylatory spięte przejściówką
- +wentyl z przodu można przepiąć na tył
- WADY:
- -bydlaczek :)
- -użytkownik mający pierwszy raz do czynienia z chłodzeniem tego typu może mieć niestety problem z montażem
- -trzeba sprawdzić czy nie będzie kolidować z pamięcią (np. 42mm Ripjawsy siedzą tuż pod ale nie stykają się z wentylatorem)
- ZALETY:
- + 7 rurek cieplnych
- + duże,ciche wentylatory
- + ogromny radiator zbierający nadmiar ciepła
- + odlotowy design
- WADY:
- - wielkość,oraz masa całego urządzenia
- - do montażu należy demontowac płytę główną
Chłodzę nim, na maksymalnych obrotach, procesor Intel Core i7-5930K, 3.5GHz, 15MB, który obecnie jest podkręcony na 4.3GHz. Przy pełnym obciążeniu temperatura nie przekracza 70°C.
- ZALETY:
- + Bardzo dobre chłodzenie
- + Cicha praca
- WADY:
- - Wielkość radiatora. Przy poszerzaniu RAM, musiałem zmienić obudowę na większą. Pamięć HyperX Predator nie mieści się pod chłodzenie. Trzeba opisać wiosła.
- ZALETY:
- + Super cichy
- + W zestawie stelaż do Intela i AMD, do wyboru.
- + Pomimo braku zgodności z LGA 1151 bez problemu da radę i z tym typem płyt głównych
- + Porządna pasta chłodząca z zawartością na 3 sugerowane użycia
- WADY:
- - Super duży - zasłonił dwa sloty RAM w Asus Z170 Pro Gaming
- - Ciężki - i to nie mało
- - Słabo rozwiązany problem z opcją przykręcania do płyt głównych - ledwo idzie wcisnąć palce, gdy rurki odstają 1 cm od płyty głównej w niektórych miejscach
- ZALETY:
- + Wysoka wydajność,
- + Ciche wentylatory,
- + Obłędny wygląd,
- + Zrobione jak czołg
- WADY:
- - Nieco niewygodny montaż - jeśli chłodzenie nie będzie zasłaniało otworów montażowych płyty głównej to montując je samemu polecam nie słuchać się instrukcji i zamontować je na płytę poza obudową,
- - Może zasłaniać slot ram od strony procesora, a przy wysokich kościach pamięci uniemożliwić montaż zwłaszcza tej ostatniej
22 664-20-58
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Chłodzenie CPU be quiet! Dark Rock PRO 3 (BK019) możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Przepraszamy, czat na żywo w tej chwili jest już nieczynny. Jeśli masz jakieś pytanie lub problem, napisz do nas wiadomość lub odwiedź nasze centrum pomocy.
Czat na żywo jest do Twojej dyspozycji codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek: 9:00-17:00