Chłodzenie CPU Noctua NH-D15
BESTSELLER!Noctua NH-D15 chromax.black
Zbudowany w oparciu o legendarny model NH-D14 i dążący do osiągnięcia najwyższej cichej wydajności chłodzenia, flagowy model Noctua NH-D15 to elitarna chłodnica dwuwieżowa spełniająca najwyższe wymagania. Rozszerzony układ rur grzewczych i dwa wysokiej jakości wentylatory NF-A15 140 mm z obsługą PWM do automatycznej kontroli prędkości pozwalają jeszcze bardziej poprawić wielokrotnie nagradzaną wydajność NH-D14.
Dodatkowe informacje
Wyposażony w zaufany, profesjonalny system montażu wielu gniazd SecuFirm2™, sprawdzoną pastę termoprzewodzącą Noctua NT-H1 i pełną 6-letnią gwarancję producenta, NH-D15 tworzy kompletne rozwiązanie najwyższej jakości, które stanowi luksusowy wybór dla overclockerów i cichych -entuzjastów podobnie.
- Maksymalne TDP 220 W
- Podświetlenie Nie
- Socket procesora 1150/1151/1155/1156/1200, 1700, 2011/2011-3, 2066, AM3(+)/AM2(+)/FM2(+)/FM1, AM4, AM5
- Sposób montażu Wertykalny (Pionowy)
najlepsze chłodzenie powietrzne jakie stworzono. Bardzo wysoka jakość i niesamowite osiągi. Wersja opracowana z myślą o wysokoprofilowych pamięciach (wyciety radiator).
Tu uwaga: nominalna wysokość chłodzenia to 165mm. W przypadku gdy masz zamontowane pamięci wysokoprofilowe (z wysokimi radiatorami), pamięć zmiści się spokojnie w podcięciu radiatora ale prblem może sie pojawić gdy bedziesz chciał zamontowac drugi wiatrak (w zestawie) na radiatorze. Są trzy sposoby:
1. nie montować go wcale - nie ma takiego przymusu, gdyż potwierdzona różnica w temperaturach (miedzy zestawem z jednym, środkowym wiatrakiem, a zestawem z zamontowanym dodatkowym wiatrakiem) to 2 stopnie C.
2. sposób: montaż wiatraka od strony pamięci ale kilka mm wyżej. Wiatrak wystaje ponad radiator - uwaga: wys. takiego zestawu to ok. 172mm
3. wiatrak montuje się na radiatorze od strony wyjść płyty głównej, tuż przy wiatraku tylnym obudowy, jako odciągający ciepłe powietrze z radiatora i podający je bezpośrednio na wiatrak tylny obudowy - różnica w temperaturach żadna, a mam wrażenie że ciepłe powietrze z radiatora szybciej opuszcza obudowę.
Jeden z moich najlepszych zakupów.
Konfiguracja w jakiej śmiga:
i7 4790K + Noctua NH-D15, Gigabyte z97x Gaming 3, 2x8GB G.Skill TridentX, Gigabyte R9 270X Windforce, SSD 256 GB ADATA + 3 inne dyski talerzowe (2 w RAID MIRROR), Zasilacz Thermaltake Smart SE Modular 630W, Obudowa Cooler Master 690 III, wiatraki dod. SilentiumPC.
- ZALETY:
- + 1. To jest najlepiej chłodzący potwór powietrzny. Nie znalazłem testu innych rozwiązań powietrznych, które chłodziłyby lepiej. Sam widzę, że temperatury na procku są stabilnie niskie i to przy stałym zablokowanym taktowaniu procesora na 4,4 GHz z kompem w szafce pod biurkiem.
- + 2. Solidność wykonania i jakość, jakość, jakość. Kto montował tego typu chłodzenia, ten wie jak łatwo jest pociąć sobie place.. Nie wiem jak Noctua to robi, być może każdą blaszkę radiatora szlifują oddzielnie, ale nie sposób tym się pochlastać.
- + 3. Zdjęcia nie oddają jakiej wielkości jest ten potwór, a jednak sposób i łatwość montowania jest naprawdę zadziwiająca.
- + 4. Podcięcia radiatora na wysokoprofilowe pamięci - wchodzą nawet wysokie Tridenty, a gdyby miały kilka milimetrów więcej, to też by weszły.
- + 5. 6 termorurek z każdej strony
- + 6. Luksusowe pakowanie produktu
- WADY:
- - W przypadku tego chłodzenia nawet cena nie jest wadą. Tu naprawdę płaci się za wysoką jakość i wydajność.
- -
- - Przy zakupie tego chłodzenia trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie będzie kolidowało z pierwszym slotem na płycie głównej. W przypadku płyty Gigabyte z97x Gaming 3 pierwszym slotem od gniazda procesora jest PCIEx i ten slot zostaje zablokowany przez Noctuę co dużym problemem nie jest, jeśli jednak pierwszym slotem będzie PCIE x16 pod grafikę, to najpewniej ona tam nie wejdzie.
Znałem sposób w jaki jest zapakowane, wiedziałem jak jest wykonane, to wszystko z przeglądu różnych chłodzeń, dlatego tu mnie nic nie zaskoczyło.
Posiadam sporawą obudowę Fractal Design Define R5, ale nawet w niej musiałem się trochę nagimnastykować przy montażu Noctua. Chłodzenie jest ogromne. W obudowie albo się podłączy górne zasilanie procesora i dopiero zamontuje kolumnę chłodzenia, albo nie da się rady wpiąć tego zasilania.
Chłodzenie nie robi choinki z wnętrza komputera, całe szczęście.
Może dziwić kolorystyka lecz prawdę powiedziawszy to komputer jest dla mnie do pracy, a nie do oglądania. Ma być solidnie i bezproblemowo.
Mocowanie samej wieży proste i nie nastręcza większych trudności poza samymi gabarytami. Wentylatory mocuje się bardzo łatwo.
Pierwszy slot PCIe jest raczej nie do wykorzystania.
Pierwsze pomiary w spoczynku nie rozczarowywały, ale też nie były jakieś spektakularne. Temperatura ok. 5 st. C niższa w stosunku do poprzedniego chłodzenia. Dopiero włączenie renderowania i wówczas pomiar temperatury dał obraz możliwości Noctua. Chwilowe najwyższe odnotowane przez HWINFO temperatury jednego z rdzeni to 87 st. C. Stale utrzymywała się temperatura to 74 do 75 st. C. W stosunku do poprzedniego chłodzenia to jest różnica ok. 16 st. C. To naprawdę dużo. W obu przypadkach stosowałem tę samą pastę Thermal Grizzly Kryonaut.
Co może istotne to w przypadku Noctua słychać jest przy obciążeniu procesora 100% tylko szum powietrza, a nie hałas z wentylatora.
- ZALETY:
- + Spełnia swoją rolę bez robienia hałasu przy tym.
- WADY:
- - Może być niekiedy cena
- - choć takiego chłodzenia nie kupuje się do procesora za 800 złotych.
Kupilem to chłodzenie w miejsce mojego starego kranena (X62 v.2 (RL-KRX62-02)) i nie spodziewałem się aż takiego spadku temperatury.
To chłodzenie podważa sens istnienia chłodzeń cieczą AIO, chyba że nie da rady zamntować takiego kolosa na mobo.
W stressteście na moim ryzenie 7 2700x (bez oc) kraken zaczął z temperatuą 69 stopni a po jakichś 15-20 minutach dobijał do 83.
Noctua (z zamontowanym 1 wentylatorem) testowana w podobnych warunkach zaczęła od 61 stopni na 67 kończąć.
Sukces tego drugiego to w dużej mierze pewnie zasługa dobrze wentylowanej obudowy.
W przyszłości planuje dołożyć jeszcze dwa wentyle 120mm więc wynik będzie jeszcze lepszy.
Żeby osiągnąć jeszcze lepszą wydajność trzeba by pewnie złożyć bardzo konretne customowe chłodzenie cieczą.
Ale wracając do oceny produktu samego w sobie, ten wielki goły kawałek metalu uformowany w radiator jest piękny, po prostu piękny.
To jest piękno jakie potrafią docenić nieliczni :D muszę jednak przyznać że spodziewałem się że będzie jeszcze większy :(
Wentylatory są bardzo dobrej jakości, a co ich kolorystyki to cóź... jest "noctuowa". W przyszłości zamienię je na pasujące pod kolor obudowy.
Montaż nie nastręcza jakichś większych problemów, mam dość ciasną obudowę ale jestem w stanie zamontować/wymontować wewnętrzny wentylator jedynie wyciągając karte graficzną (protip: górny klips zakładamy "podnosząc" wentylator, a dolny po prostu ciągniemy).
Sam radiator montuje się banalnie łatwo.
Gigabyte dorzucił do mojej obudowy dobry backplate więc nic się nie gnie, sterczy sztywno.
Chłodno polecam :)
Mimo iż drogi to wart zachodu, bo jest w stanie konkurować z chłodzeniami wodnymi które są w przedziela 500-600zł, choć niewątpliwą wadą w stosunku do nich jest że pracuje na powietrzu z obudowy a nie może zaciągnąć chłodnego z zewnątrz, więc przy ciepłej karcie grafiki jego wydajność nieco spada jak na każdym chłodzeniu powietrznym. Niby są tańsze alternatywy ale żadna nie przewiduje montowania z wysokim ramem, tu wchodzą nawet tridenty.
- ZALETY:
- + bardzo wysoka wydajność
- + wysoka jakość wykonania
- + cichy
- + wygodny montaż
- + bogaty zestaw dodatków
- + podcięcia na wysokie kości ram, z obu stron! przydatne na platformie 2011
- + wentylatory można niemal dowolnie montować aby z niczym nie kolidowały
- WADY:
- -CENA w stosunku do powietrznej konkurencji
- -kolor wentylatorów jak zawsze fatalny
- -podstawa mogłaby być lepiej wypolerowana (można samemu się pobawić w polerkę)
- -przy wysokim OC i testach syntetycznych jest wyraźnie słyszalny
- -wymaga dużej i dobrze wentylowanej obudowy, do większości tanich modeli się nie mieści
OCCT nie robi na nim wrażenia nawet w okolicach 4.8-4.9 GHz...
- ZALETY:
- + * Najcichsze chłodzenie z jakim miałem do czynienia, obecnie najgłośniejszym elementem komputera w bezczynności jest dysk HDD...
- + * Bezkompromisowa wydajność, świetny zarówno dla zwolenników ciszy (chociaż w tej sytuacji polecałbym wersję z jednym wentylatorem NH-D15-S), jak i wyciskaczy siódmych potów z procesorów
- WADY:
- - * Rozmiar - nie każda obudowa pomieści tak wysokie chłodzenie
- - * Kompatybilność - kupiłem dość wysokie pamięci RAM (Corsair Dominator - 55 mm), przez co jeden z wentylatorów musiał wylądować z drugiej strony. Pod wieżami jest 64 mm miejsca, jednak 150 mm wentylatory zmniejszają tę przestrzeń do 32 mm
- - * Wygląd? - nie każdemu pasuje ten brązowo-żółty kolor kojarzący się ze starym sprzętem, ja go akurat uwielbiam! Mam również słuchawki Sennheiser HD598 w tej samej kolorystyce ;)
Solidne wykonanie radiatorów, ładnie zapakowane części pod platformę Intel i osobno pod platformę AMD. Biorąc go do ręki nie ma się wrażenia, że zaraz coś odleci, się urwie, albo coś podobnego.
Ładnie schładza mój CPU intel i7 4790K.
W idle mam 29 C, w stresie 34-40 C
Nie podkręcałem jeszcze, ale myślę, że przy takich temperaturach można ładnie sobie pozwolić na OC, a sam procek nie należy do najchłodniejszych.
Co do wytrzymałości łożysk nie mogę się wypowiedzieć, bo za krótko go mam.
- ZALETY:
- + bardzo cichy z filtrami noise
- + poprawia ogólny przepływ powietrza w obudowie
- + dobra pasta termo-przewodząca
- + chłód, chłód, chłód
- + starannie wykonane części zarówno plastikowe jak i metalowe
- WADY:
- - nieco kłopotliwy montaż wentylatorów na druty (ale i tak lepszy niż jakieś delikatne gumeczki)
- - niby dostosowany do wysokich pamięci RAM, ale nawet w tak dużej obudowie jak Fractal Design FD-CA-DEF-XL-R2 podejrzewam, że byłby kłopot z pomieszczenie wysuniętego wentylatora.
- - kurzołap :)
- ZALETY:
- + 1. Cicha praca
- + 2. Zaskakująco niskie temperatury
- + 3. Kozacki wygląd
- + 4. Stosunkowo łatwy montaż
- WADY:
- - 1. To nie jest wada ale trzeba idealnie sprawdzić rozmiary chłodzenia i układ płyty głównej. Chłodzenie może nachodzić na pierwszy slot na płycie i również na ramy. Trzeba po prostu dobrze sprawdzić i pomierzyć wszystko żeby potem nie płakać :)
do tej obudowy: Obudowa Corsair Carbide Series 300R Compact Black pasuje niemalże na styk.
- ZALETY:
- + dobrze chłodzi i jest cichy.
- + mam i4790K i przy rednerowaniu chodził na 100stopni cały czas.. aż dziwne ze nic mu się nie stało ;)
- +
- + teraz w dochodzi do 60stopni, jeszcze ich nie przekroczył :O
- + gwarancja aż na 6 lat też jest spoko.
- WADY:
- - Montaż niby prosty, ale za pierwszym razem się nie udał - ważne, by podokręcać te śruby na początku "na sucho" zeby troche się wyrobił ten zestaw, bez tego nie byłem w stanie dokrecić chłodzenia do płyty głównej i zamiast to zrobić w godzinę, robilem pół dnia ;)
- -
- - na MSI GAMING Z97 5 pasuje ideolo, drugi wiatrak zamontowany troche krzywo, bo wchodzi już na pamięc RAM, ale jakos dałem radę, najwyżej torche podmucha na własnie ów pamięc RAM przy okazji ;)
Opinia pochodzi z modelu: Chłodzenie CPU Noctua NH-D15 chromax.black
Zasilanie GPU wertykalnie postawione trochę zachodzi na wentylator, ale da się dopasować. Pamięci Ripjaws też wymagają podniesienia wentylatora trochę, więc nie wejdzie do każdej budy.
- ZALETY:
- + ciche
- + chłodne
- WADY:
- - duże, ale to też jego zaleta jest w sumie
Polecam.
- ZALETY:
- + Wydajność
- + Jakość wykonania
- + Wygląd
- WADY:
- - Dla niektórych rozmiar może być problemem. Radiator jest ogromny, zachodzi na banki pamieci ram (w zasadzie wentylator zachodzi bo sam radiator nie)
- ZALETY:
- + najlepsza wydajność na rynku
- + podcięcia na ram z obu stron
- + rewelacyjny system montażu
- + bardzo ciche wentylatory nawet pod pełnym obciążeniem
- + bogaty zestaw akcesoriów
- + wysokiej klasy pasta termiczna w zestawie
- + bardzo wysoka jakość wykonania
- WADY:
- -KOLOR wentylatorów jak zawsze dramatyczny
- -cena mogłaby być niższa
- ZALETY:
- + Cichy
- + Łatwy montaż
- + ładnie chłodzi
- WADY:
- - Mało ciekawy wygląd I brak jakiejś estetyki.
- ZALETY:
- + Kompatybilność z duża ilością podstawek
- + Kompatybilność z pamięciami RAM
- + Duża wydajność
- + Cicha
- + Niskie temperatury procesora
- + 6 lat gwarancji
- WADY:
- - Cena
- - Należy mięć pojemną obudowę
- ZALETY:
- + Wydajność porównywalna z AIO 240 -280mm, cisza!
- WADY:
- - W na wielu płytach, w wielu obudowach przedni wentylator będzie kolidował z pamięcią ram.
+Chłodzenie bardzo dobre.
+Wyniki porównywalne do chłodzeń wodnych.
+Duże solidne.
+Świetnie wykonane.
+Cena bardzo przystępna.
+Na trybie "standard" bardzo ciche.
+Tryb standard na pewnym etapie overclockingu procesora starcza.
Minusy:
-Bardzo duże chłodzenie, dlatego polecam zakup tylko do dużych obudów komputera.
-Pamięci RAM muszę mieć profil "low", oczywiście mogą być normalne kości, lecz wtedy jeden wiatrak musi dotykać jedną kość RAM (w tym przypadku może się pojawić niewielka różnica temperatur), oraz trzeba wtedy sprawdzić czy panel boczny się zamknie.
- ZALETY:
- + cichy
- + najbardziej wydajny schładzacz konwencjonalny na rynku
- WADY:
- - charakterystyczna kolorystyka Noctua nie wszystkim przypadnie do gustu; po prostu prawie nigdy nie pasuje do pozostałych komponentów
- ZALETY:
- + prawidłowo zamontowany jest cichy i wydajny
- WADY:
- - bardzo duży
Noctua jest trwała (w starszych moich komputerach D14 czy C14 działają praktycznie non stop od 8-9 lat).
Przy problemach z wysokimi pamięciami RAM przedni wentylator NF15 można zastąpić NF12 (a NF15 zastosować jako chłodzenie obudowy).
Alternatywnie wersja NDH15S jest z jednym wentylatorem NF15 i asymetryczna przez co wyżej nad grafiką o jeden slot PCIE (odsłania w niektórych płytach pierwszy slot PCIEx1)
- ZALETY:
- + Wygląd.
- + Skuteczność chłodzenia.
- + Dołączona pasta termoprzewodząca jest rewelacyjna.
- + Szczegółowa instrukcja (choć montaż jest dosyć prosty)
- WADY:
- - Cóż, mógłbym się przyczepić rozmiaru, ponieważ w porównaniu ze wcześniejszym wiatrakiem (Spartan PRO HE923) ten jest olbrzymem, ale już wiem dlaczego ;)
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Chłodzenie CPU Noctua NH-D15 możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.