Dysk SSD Patriot 240 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (PH240GPM280SSDR)
- Format dysku: M.2 2280
- Interfejs: PCI-E x4 Gen3 NVMe
- Pojemność dysku: 240GB
- Szybkość odczytu: 3000 MB/s
- Szybkość zapisu: 2200 MB/s
- Zobacz pełną specyfikację
Format M.2 2280
Dyski SSD o formacie M.2 powstały z myślą o zastosowaniu minimalistycznych rozwiązań. Ich rozmiary przypominają niewielką kartę i znajdą zastosowanie przy konstrukcji komputerów z mniejszą obudową. Decydując się na zakup dysku SSD M.2, możesz wybrać jedną z kilku długości. Im dłuższy dysk, tym więcej kości pamięci można zainstalować. Przy wyborze dysku SSD powinieneś dokładnie sprawdzić, czy Twoja płyta główna wyposażona jest w odpowiednie wejście. Szeroka oferta pozwoli na wybór sprzętu wielu producentów.
Pojemność dysku do użytku codziennego - 240 GB
Ten model dysku oferuje pojemność 240 GB, co czyni go świetnym wyborem do większości codziennych zastosowań. Przestrzeń ta będzie wystarczająca na kluczowe dane, pliki, zdjęcia i programy, a także na podstawowe kopie zapasowe.
Pojemność nominalna | Pojemność rzeczywista | Liczba zdjęć1 | Liczba plików mp32 | Liczba godzin filmów FullHD3 |
120 GB | 112 GB | 37 333 | 32 000 | 28 |
240 GB | 223 GB | 74 333 | 63 714 | 56 |
480 GB | 447 GB | 149 000 | 127 714 | 112 |
960 GB | 894 GB | 298 000 | 255 429 | 223 |
1.92 TB | 1750 GB | 583 333 | 500 000 | 437 |
1Zdjęcie = 3MB 2mp3 = 3,5MB 31h filmu FullHD = 4GB
Interfejs PCI-Express NVMe
Interfejs określa typ złącza, jakim dysk SSD łączy się z naszym komputerem. W przypadku PCI-Express mamy do czynienia z uniwersalnym złączem, które pozwala na przesyłanie danych z dużą prędkością. Dyski o takim rodzaju połączenia, które wspierane są technologią NVMe charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością i stanowią doskonałą opcję dla wymagających użytkowników. Na dużą uwagę zasługuje błyskawiczna wymiana plików pomiędzy dyskami NVMe. Szeroka oferta obejmuje sprzęty wielu różnych producentów.
Odczyt danych na poziomie 3000 MB/s dla najbardziej wymagających użytkowników
Tylko niektóre dyski SSD oferują prędkość odczytu danych na tak wysokim poziomie. To prawdziwa elita wśród nośników SSD, a także rozwiązanie po które warto sięgnąć, gdy liczy się bardzo szybkie działanie komputera, systemu, gier i programów. Bez względu na to, czy szukasz dysku pod system, a może raczej do prac projektowych lub gier, to może być bardzo dobry wybór.
Szybki zapis danych na poziomie 2200 MB/s
Tylko najlepsze dyski SSD mogą zaoferować tak wysoką prędkość zapisu danych. Nośnik ten umożliwia zapis z prędkością na najwyższym poziomie, co czyni go idealnym wyborem do profesjonalnych zastosowań. Dysk o tych parametrach warto wybrać do zaawansowanych prac graficznych i projektowych, do gier i animacji. Takie parametry działania dysku uczynią pracę przy komputerze zdecydowanie bardziej komfortową.
Klucz typu M
Klucze są to specjalne nacięcia, jakie znajdziemy na karcie dysków SSD o formacie M.2. Dzięki temu nie podłączymy dysku do złącza, która okaże się niekompatybilne. Krawędziowe złącze z kluczem typu M może obsłużyć protokół SATA oraz PCIe. Należy wziąć pod uwagę, że w przypadku PCIe możemy liczyć na obsługę, która odpowiada standardowi PCI x 4, czyli 2000 MB/s. Warunkiem jest możliwość obsługi tej prędkości przez system. Aby wybrać odpowiedni dysk, który możemy połączyć z płytą główną, należy sprawdzić jej specyfikację techniczną.
Większość dysków - nawet SSD - do komunikacji wykorzystuje protokół AHCI. Bardzo się przyzwyczailiśmy do tego rozwiązania, bo się po prostu sprawdzało i z reguły pozwalało w pełni cieszyć możliwościami dostępnych do tej pory napędów. Jednak trzeba sobie uświadomić, że to rozwiązanie ma już na karku kilkanaście lat, a to w świecie technologi szmat czasu.
Następcą dla AHCI jest protokół NVMe czyli Non-Volatile Memory Express. Co go wyróżnia? Otóż korzysta on z dużej liczby prostych, nieskomplikowanych poleceń, dzięki czemu jest mniej wymagający pod względem liczby transferów do pamięci operacyjnej. Charakteryzuje się też bardzo małymi opóźnieniami oraz pozwala wchodzić w stan niskiego poboru energii bez interwencji oprogramowania. Jednak jego unikalną cechą jest możliwość korzystania z kilku kanałów komunikacji w tym samym czasie. To bardzo przyszłościowe funkcja, którą docenimy mając w komputerze dyski SSD o naprawdę szybkich transferach.
Kolejnym rozwiązaniem, którego możliwości powoli się wyczerpują, jest interfejs SATA. Jego dominacja w naszych komputerach jest wciąż niepodważalna, ale użytkownicy oczekujący naprawdę bezkompromisowej wydajności, zwłaszcza jeśli operują głównie dużymi plikami/projektami/obrazami, powinni zacząć korzystać z technologii i dysków SSD ze złączem M.2 i protokołem PCI-Express.
Tu na rynek wkracza firma Patriot ze swoim modelem Hellfire, który konsoliduje wszystkie cechy nośnika SSD nowej generacji. Patriot Hellfire wykorzystuje złącze M.2 (2280) PCI-Express Gen 3.0 x4 i pracuje pod dyktando protokołu NVMe 1.2, przekraczając tym samym barierę wydajności w żaden sposób nieosiągalną dla wysłużonego SATA 6.0 Gb/s. To produkt skierowany dla entuzjastów, graczy oraz profesjonalistów, którzy chcą się cieszyć nieprawdopodobnie wysokimi transferami, szybkim czasem dostępu oraz możliwością pełnego wykorzystywania zalet pracy w systemie wielozadaniowym.
Patriot Hellfire M.2 PCIe wykorzystuje ośmiokanałowy kontroler Phison PS5007 i bardzo trwałe kości pamięci MLC NAND TOSHIBA.
Hellfire M.2 SSD NMVe
- Format złącza: M.2 (2280)
- Interfejs: PCI-E Gen. 3.0 x 4
- Protokół: NVMe 1.2
- Kontroler: Phison 5007
- Pamięć cache: dla pojemności 240GB = DDR3L 256MB dla pojemności 480GB = DDR3L 512MB
- ECC Recovery do 120bits/2KB
- Średni czas bezawaryjnej pracy(MTBF): 2.000.000 godzin
- Zastosowane technologie: S.M.A.R.T. TRIM Static and Dynami Wear-Leveling Bad Block Management Advanced Garbage Collection
- Format dysku M.2 2280
- Interfejs PCI-E x4 Gen3 NVMe
- Pojemność dysku 240GB
- Szybkość odczytu 3000 MB/s
- Szybkość zapisu 2200 MB/s
- ZALETY:
- + Cena. Prędkość transmisji danych.
Windows odpala się 7s (do ekranu logowania). Z tego ok. 4s to boot BIOSU. Instalacja Windowsa z DVD bez problemowa. Płyta od razu widzi dysk w AHCI. W porównaniu do poprzedniego setupu czyli płyty z SATA2 (niestety) i SSD 500/500 jest duża różnica, porównywalna z przejściem z HDD na SSD. Aczkolwiek gdyby stary SSD był pod SATA3 ta różnica mogła by być mniejsza - ale moim zdaniem i tak zdecydowanie odczuwalna. Komputer służy do zastosowań typowo biurowych. Nie ma karty graficznej, nigdy żadnej gierki nie zobaczy. W biurze, gdzie czas to pieniądz M2 NVMe to konieczność, polecam zdecydowanie dołożyć te kilka stówek. Jeżeli natomiast ktoś składa kompa gamingowego nie musi kupować aż tak szybkiego dysku, lepiej dołożyć do karty graficznej a zostać przy SSD.
DRAM Cache: 240GB = DDR3L 256MB
Operating Temperature - 0° ~ 70°C
ATTO: Sequential Read & Write Transfer:
240GB: Up to 3000MB/s Read | Up to 2300MB/s
CDM: Sequential Read & Write Transfer:
240GB: Up to 2740MB/s Read | Up to 1090MB/s
realny
2740MB/s odczyt 1090MBS zapis
w realu jest lepiej niż "zapodaje" producent
nie wiem dlaczego ludzie sugerują się przepustowością kontrolera 3200/2400
to tak jakby wymagać od dysku HDD SATA 3 transferów rzędu 600MB/s co nawet dyski SSD SATA3 nie dają rady
dysk spełnia z nawiązką założenia producenta
za tą cenę nie kupi się nic lepszego
- ZALETY:
- + wg producenta 2700/1000 MB/s w realu jest znacznie lepiejiej
- + cena
- + możliwości kontrolera 3200/2400
- WADY:
- - fakt naklejka niezbyt estetyczna
Naprawdę wydajny dysk.
- ZALETY:
- + Wydajność, wydajność, na dysk systemowy rewelacja.
- WADY:
- - Brak choćby małego radiatorka. Grzeje się dość mocno temp. potrafi dojść do ok. 80 st. zapewne ta biała naklejka na kosciach pamieci też przyczynia się do tego.
Podłączony pod Asrock Taichi x370 w złącze ultra M.2, benchmark ATTO pokazuje transfer dla plików >1MB 2400/2950 MB/s na windzie 8.1.
Działa jako systemowy, bezproblemowa instalacja windy, przynajmniej na moim asrocku.
Temperatury:
Speed fan pokazuje 43 stopnie w spoczynku a więc raczej ok
W stresie osiąga 55 stopni, nie wiem czy to dużo, ale jest lato
- ZALETY:
- + Szybkość
- + Cena
- + Pojemność
- WADY:
- - Brzydka biała naklejka
Moim skromnym zdaniem w ciągu trzech lat zapomnimy co to były magnetyczne dyski talerzowe i dyski SSD Sata 3, a obudowy nie będą miały już kieszeni na dyski twarde - w tym zakresie- rewolucja.
- ZALETY:
- + 1) prędkość, prędkość, prędkość
- + 2) złącze M2 - brak kabelków i kłopotów z mocowaniem gdzieś w obudowie.
- WADY:
- - No jednak trzeba mieć płytę główną ze złączem albo lepiej ze złączami M2
- ZALETY:
- + Szybkość - Windows uruchamia się w pojedyncze (3? 5?) sekundy. Restart komputera przy FastBoot poniżej 10sek. Czasy orientacyjne. Znacznie więcej niż potrzeba w desktopie.
- + Cena niewiele wyższa niż SSD z interfejsem SATA, niższa niż innych M.2 PCI na MLC.
- WADY:
- - Producent nigdzie nie potwierdza informacji że wykorzystane są pamięci MLC.
- - Czy potrzeba aż tak dużej szybkości w PC?
- ZALETY:
- + Prędkość
- + Cena
- WADY:
- - Jak ktoś niżej napisał - brzydka naklejka, fajny byłby jakiś radiator, choćby nawet i kosmetyczny
- - U mnie nie widać SMART-ów w HDTune
- ZALETY:
- + Ogromna prędkość
- + Absolutnie niskie czasy dostępu
- + Przyzwoita pojemność
- + Cena wciąż spada!!!
- + kilka dni po zakupie znów zmalała (szkoda, że nie poczekałem)
- WADY:
- - Przed zakupem wymaga sprawdzenia kompatybilności z płytą, dokumentacji oraz aktualizacji BIOS
Odczyt: 2325 MB/s. czas dostępu 0,059s.
Zapis: 1302 MB/s/ czas dostępu 0,042s.
Czyli 3-5 krotnie lepszy wynik od średniej klasy dysku SSD podłączonego przez SATA.
Ciężko za tą cenę wyhaczyć coś lepszego.
- ZALETY:
- + szybkość (włosy z głowy zrywa)
- + cena
- ZALETY:
- + Szybkość działania, małe gabaryty.
- WADY:
- - Cena
- ZALETY:
- + Wydajność, cena ( w porównaniu do konkurencji )
- WADY:
- - W obudowie z oknem wygląda po prostu tragicznie, ta biała naklejka która jest w dodatku odwrócona o 180 stopni drażni jak mało co. Jeżeli komuś zależy i na wyglądzie to sugeruję odpuścić te zakup.
- ZALETY:
- + Szybkość, niewielkie wymiary i niezawodność
- WADY:
- - Drogi, może sprawić trudności w instalacji
+ Cena. Prędkość transmisji danych.
- ZALETY:
- + Prędkość transmisji danych
- + Cena
- WADY:
- - Duże temperatury w trakcie pracy
- ZALETY:
- + Bardzo szybki.
- WADY:
- - Wysokie temperatury.
- ZALETY:
- + pojemność, szybkość, małe wymiary, nowoczesność...
- WADY:
- - nie ma
Mam taki sam dysk systemowy (procesor i7-7700K + MSI Z270 GAMING M5 + Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 2x8GB, 3200MHz) a wyniki mierzone (AS SSD Benchmark; CrystalDiskMark 5; SSD-Z) są o wiele niższe od podanych przez Ciebie i Producenta :(
- ZALETY:
- + Cena do jakości
- + Moc:
- + odczytu
- + zapis
- WADY:
- - temperatury na poziomie 56 stopni praca - stres ( jeśli to nie ma wpływu na żywotność to dla mnie ok )
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Dysk SSD Patriot 240 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (PH240GPM280SSDR) możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Przepraszamy, czat na żywo w tej chwili jest już nieczynny. Jeśli masz jakieś pytanie lub problem, napisz do nas wiadomość lub odwiedź nasze centrum pomocy.
Czat na żywo jest do Twojej dyspozycji codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek: 9:00-17:00