Płyta główna ASRock AB350 PRO4
- Chipset płyty: AMD B350
- Gniazdo procesora: Socket AM4
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Nie
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
ATX - popularny standard do uniwersalnych zastosowań
Płyta główna w pełnowymiarowym standardzie ATX pasuje do obudów komputerowych typu Full Tower oraz Midi Tower. Jej odpowiednio duże wymiary zapewniają sporo przestrzeni na wszelkie podzespoły, jak również na liczne gniazda rozszerzeń oraz sloty i złącza. To popularny wybór zarówno do komputerów biurowych, jak i również domowych i dla graczy.
Poznaj możliwości procesorów z socketem AM4
Płyta główna z socketem AM4 jest kompatybilna z konsumenckimi procesorami AMD z serii Ryzen począwszy od serii Ryzen 1000 aż do Ryzen 5000, procesorami AMD Athlon oraz 7. generacją serii A. Socket AM4 współpracuje z szybkimi pamięciami DDR4, zapewnia obsługę magistrali PCIe 4.0 oraz natywną obsługę SuperSpeed USB 10 Gb/s.
Niezakłócona rozrywka i wydajna praca z chipsetem AMD B350
Wydajne konfiguracje z procesorami AMD mogą bazować na płytach głównych z chipsetem B350. Do tego modelu płyty głównej można podłączyć procesory pasujące do gniazda AM4, a więc jednostki takie jak Athlon, Ryzen 1. i 2. generacji po aktualizacji BIOSU. Chipset AMD B350 umożliwia podkręcanie procesora.
Najwyższa przepustowość dzięki pamięci DDR4
Ten model płyty głównej jest kompatybilny z pamięcią RAM w standardzie DDR4. Obecnie jest to najczęściej wybierany standard pamięci RAM, a szczególnie w odniesieniu do nowych i wydajnych konfiguracji. Standard DDR4 pozwala na uzyskanie o wiele wyższej przepustowości pamięci RAM, co ma niebagatelny wpływ na wydajność komputera.
4 sloty pamięci RAM - idealne rozwiązanie dla wymagających użytkowników
Na płycie głównej znalazło się miejsce na cztery sloty na pamięć RAM, dzięki czemu będzie możliwe zastosowanie nawet czterech kości pamięci RAM w konfiguracji z tą płytą główną. Ilość potencjalnie zamontowanej pamięci nada się nie tylko do pracy biurowej czy codziennej rozrywki, ale i również do wydajniejszych jednostek przeznaczonych do gier lub zasobożernych aplikacji.
Sprawdzone rozwiązanie audio
Wysoką jakość dźwięku i świetną współpracę z dobrej klasy słuchawkami lub głośnikami zapewni zintegrowany chipset dźwiękowy Realtek ALC 892. Wybierając takie rozwiązanie, można zrezygnować z zakupu osobnej karty dźwiękowej. To jeden z popularniejszych i częściej stosowanych chipsetów dźwiękowych na płytach głównych.
Pełnowymiarowe gniazdo PCI Express x16
Na tej płycie głównej znajduje się jedno gniazdo rozszerzeń PCI Express x16, do którego można podłączyć, na przykład, wydajny układ graficzny. To rozwiązanie, które sprawdzi się w większości konsumenckich, domowych i biurowych konfiguracji. Pojedyncze gniazdo PCI Express x16 jest obecne w wielu płytach głównych z różnych przedziałów cenowych.
Korzystaj z najszybszych dysków dzięki złączu M.2
Korzystaj z szybkich i nowoczesnych dysków SSD podłączanych do złącza M.2. Na tej płycie głównej znajduje się jeden slot M.2, a dzięki temu możliwe będzie podłączenie wydajnego dysku SSD o dowolnej pojemności. Dyski podłączane są krawędziowo, bezpośrednio do płyty głównej, ich wymiary są zminimalizowane, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele miejsca wewnątrz obudowy.
Obsługa zintegrowanej grafiki
Jeśli nie zamierzamy korzystać z wysokowydajnych kart graficznych, to do codziennego użytkowania komputera w zupełności wystarczy nam zintegrowana grafika, którą obsługuje ta płyta główna. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy zależy nam na korzystaniu z tej funkcji, do płyty głównej należy dobrać odpowiedni model procesora, który posiada wbudowany układ graficzny.
Standard USB 3.2 Gen 1
USB 3.2 Gen 1, wcześniej nazywane również USB 3.0 lub USB 3.1 Gen 1, które zapewnia szybki transfer danych nawet do 5 Gb/s. Ten popularny i rozpoznawalny standard złącza znajdziemy w większości laptopów czy też komputerów stacjonarnych. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie również do nowszych lub starszych standardów tego złącza.
Uniwersalny port USB 2.0
Choć USB 2.0 jest już starszą generacją tego złącza to wciąż jest niezwykle często stosowany we współczesnych komputerach. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie tego wtyku również do nowszych standardów tego interfejsu, a maksymalna przepustowość na poziomie 480 Mb/s wystarcza do podstawowych zastosowań.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych z technologią RAID
Płytę główną wyposażono w kontroler RAID, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie na niej macierzy. To popularne rozwiązanie, które bywa wykorzystywane celem tworzenia kopii zapasowych i zabezpieczania danych, ale też po to, by połączone dyski oferowały większą przestrzeń wspólną i były odporniejsze na ewentualne awarie.
Karta sieciowa z jednym portem LAN 10/100/1000
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szybkiego łącza internetowego o przepustowości do 1 Gb/s. Ostateczna prędkość transmisji danych będzie zależała od parametrów sieci.
ASRock AB350 Pro4
- ASRock Super Alloy
- Wspiera nową serię procesorów AMD Ryzen
- Pamięć RAM DDR4 3200+ (OC) (Ryzen CPU) / 2400 (A-series APU)
- Wyjścia graficzne: HDMI, DVI-D, D-Sub
- 7.1 CH HD Audio Realtek ALC892
- 6x SATA3, 1x Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4), 1x M.2 (SATA3)
- 8 USB 3.0
- Realtek Gigabit LAN
- Chipset płyty AMD B350
- Gniazdo procesora Socket AM4
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Nie
- Standard płyty ATX
- ZALETY:
- + OC ryzen 1600 na 3.8 przy napięciu 1.35v
- + OC RAM 3200 przy napięciu 1.35
- WADY:
- - brak
Asrock AB350 Pro4 ma minimalistyczny, wręcz nieco industrialny wygląd - żadnych jarmarcznych światełek, po prostu czerń, biel i metal, duży plus za to. Z tyłu znajduje się jeden port PS/2 - szkoda, że nie ma dwóch jak w wersji AB350M Pro4, co jest szczególnie przydatne kiedy chce się zainstalować Windowsa 7, a podczas jego instalacji porty USB nie działają(!). Warto dodać, że Asrock na swojej stronie ma łatkę modyfikującą instalację Windowsa 7 tak, by ten mógł współpracować z tą płytą (nazywa się to Windows 7 USB Patcher). Brawo Asrock!
Na płycie bez problemu zmieściło się chłodzenie be quiet! Shadow Rock 2 - ważne jednak, aby wpierw zainstalować RAM, bo potem jest to raczej niemożliwe. Odnośnie instalacji RAMu: Chryste, jak on ciężko wchodzi. Wysiłek porównałbym z przeprowadzaniem RKO. Ponadto zupełnych laików ostrzegam, że w instrukcji jest błąd i poszukiwanie drugiego zatrzasku przy gnieździe pamięci RAM jest daremne - przy każdym slocie znajduje się tylko jeden.
Nie wiem też czy to problem z wymiarem płyty czy rozstawem otworów pod ATX w mojej obudowie (Fractal Design R5 Blackout Edition Windowed), ale płyta nie sięga do najbardziej oddalonych od panelu tylnego otworów montażowych. Sprawia to, że nie jest ona podparta na jednym z końców. Płyta podczas montażu podzespołów (szczególnie dużych kart graficznych, o czym poniżej) wygina się, ale nie wydaje żadnych niepokojących dźwięków. Sprawa wrażenie solidnej i wytrzymałej.
W moim zestawie jest problem z kompatybilnością karty graficznej GeForce GTX Titan - system się uruchamia, słychać dźwięk ekranu logowania, niestety nie ma obrazu (testowane na dwóch Titanach, pod Windowsem i Ubuntu). Problem nie wystąpił z kartą Radeon (nie pamiętam dokładnie serii, chyba HD8xxx), Titan Black i Titan Z. Trudno jednoznacznie wskazać winnego, ale płyta główna jest na liście podejrzanych.
Podsumowując - jeśli chcesz tanią, solidną płytę główną pod Ryzena bez wbudowanych kolorowych światełek, bierz. Jeśli do tego chcesz ECC - bierz koniecznie.
- ZALETY:
- + Obsługa ECC
- + Wykonanie i wygląd
- + Przyjazna Windows 7
- + Cena
- + Bogaty BIOS
- WADY:
- - Tylko jeden port PS/2
- - Błąd w instrukcji
- - Nieopisane funkcje w BIOSie
- ZALETY:
- + można podkręcac procka (ale tez z głową bo małe chłodzenie w sekcji zasilania)
- WADY:
- - sekcja dźwiękowa (ale jak tylko grasz i rozmawiasz przez discorda to tego minusa nie ma dla Ciebie ^^)
Zainstalowałem na tej płycie Ryzen 2400g i działa wyśmienicie. Pamięci G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVKB) działając w XMP na pełnych 3200Mhz bez zająknięcia.
CPU Ryzena podkręciłem pod Windowsem za pomocą Ryzen Master do stabilnych 4Ghz przy 1.45v.
GPU Ryzen podkręciłem do stabilnych 1550Mhz przy 1.2v (przy 1600Mhz na 1.225 zaliczyłem zwiechę).
Bardzo dobra płyta, moim zdaniem jest już dojrzałym produktem po najnowszych aktuzalizacjach biosu.
- ZALETY:
- + Cena
- + Aktualizacja Biosu
- + Bogata liczba złączy
- + 2xM2
- + Brak Problemu z OC Ramu
- WADY:
- - nie widzę żadnych
a bym zapomniał SATA i M.2 też są :)))
nie ma oświetlenia led - nic nie plumka, mruga, świeci *może to jakiś defekt???
- ZALETY:
- + cena
- + ma wszystko co potrzeba
- WADY:
- - brak led
- - nie ma led
- - ło matko to nie jest trendi
- ZALETY:
- + cena
- ZALETY:
- + Czytelny oraz funkcjonalny bios
- + Dobra sekcja zasilania
- + Sloty m.2
- + Dużo złącz sata
- ZALETY:
- + Działa z AMD Ryzen 5 2600
- + Dużo slotów
- + Stosunek ceny do jakości
- ZALETY:
- + Wygląd
- + Dobre OC
- + Możliwosci rozbudowy
- WADY:
- - Brak
- ZALETY:
- + Cena
- + Złącza
- + Dużo wejść
- + Elegancka
- + Dobrze wykonana
- WADY:
- - Brak
https://www.x-kom.pl/p/427810-pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-3200mhz-ripjaws-v-cl15-red-2x8gb.html?gclid=CjwKCAjwm-fkBRBBEiwA966fZJc0ViDwmBKYMQTImSGVlDqt6jQ4m7zhaSA2lC6jzpukHKTE_-7D0xoCfYkQAvD_BwE
Jedna dziwna rzecz jest taka, że przy dwóch kościach pamięci trzeba je włożyć w sloty A2/B2 zamiast A1/B1 żeby działało XMP...
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Płyta główna ASRock AB350 PRO4 możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Przepraszamy, czat na żywo w tej chwili jest już nieczynny. Jeśli masz jakieś pytanie lub problem, napisz do nas wiadomość lub odwiedź nasze centrum pomocy.
Czat na żywo jest do Twojej dyspozycji codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek: 9:00-17:00