Płyta główna ASRock J4105-ITX
- Chipset płyty: Intel SoC
- Gniazdo procesora: Wbudowany
- Liczba slotów pamięci: 2
- Praca bezprzewodowa: Nie
- Standard płyty: Mini ITX
- Zobacz pełną specyfikację
Mini ITX - najlepsze rozwiązanie do najmniejszych jednostek komputerowych
Płyta główna w formacie Mini ITX została zaprojektowana z myślą o komputerach HTPC, ale obecnie bywa stosowana także w komputerach stacjonarnych do użytku domowego i biurowego. Miniaturowe wymiary płyty Mini ITX umożliwiają zastosowanie jej w obudowie typu Midi Tower, Mini Tower, Micro Tower, HTPC, Cube Tower oraz Slim. Małe wymiary płyty skutkują jednak mniejszą liczbą dostępnych gniazd i portów.

Wbudowany procesor
Ten model płyty głównej dysponuje zintegrowanym procesorem, dzięki czemu nie trzeba będzie kupować odrębnej jednostki CPU. To energooszczędne i ekonomiczne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w komputerach biurowych, terminalowych oraz w mini PC.

Intel SoC - ergonomiczne rozwiązanie o wysokiej wydajności
Płytę główną wyposażono w chipset Intel SoC, który stosowany jest w odniesieniu do wbudowanych w płytę główną procesorów tej marki. Układ dzięki swojej konstrukcji i technologii zużywa mniej energii i wymaga znacznie mniej przestrzeni niż standardowy chipset.

Najwyższa przepustowość dzięki pamięci DDR4
Ten model płyty głównej jest kompatybilny z pamięcią RAM w standardzie DDR4. Obecnie jest to najczęściej wybierany standard pamięci RAM, a szczególnie w odniesieniu do nowych i wydajnych konfiguracji. Standard DDR4 pozwala na uzyskanie o wiele wyższej przepustowości pamięci RAM, co ma niebagatelny wpływ na wydajność komputera.

2 sloty pamięci RAM - doskonałe rozwiązanie do pracy i rozrywki
Na płycie głównej zastosowano dwa sloty na pamięć RAM, co oznacza, że możliwe będzie zastosowanie dwóch kości pamięci RAM w konfiguracji z tą płytą główną. Dwa sloty RAM pozwolą na zamontowanie wystarczającej ilości pamięci do pracy biurowej i codziennej rozrywki.

Sprawdzone rozwiązanie audio
Wysoką jakość dźwięku i świetną współpracę z dobrej klasy słuchawkami lub głośnikami zapewni zintegrowany chipset dźwiękowy Realtek ALC 892. Wybierając takie rozwiązanie, można zrezygnować z zakupu osobnej karty dźwiękowej. To jeden z popularniejszych i częściej stosowanych chipsetów dźwiękowych na płytach głównych.

Obsługa zintegrowanej grafiki
Jeśli nie zamierzamy korzystać z wysokowydajnych kart graficznych, to do codziennego użytkowania komputera w zupełności wystarczy nam zintegrowana grafika, którą obsługuje ta płyta główna. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy zależy nam na korzystaniu z tej funkcji, do płyty głównej należy dobrać odpowiedni model procesora, który posiada wbudowany układ graficzny.

Gniazdo M.2 na opcjonalny moduł Wi-Fi
Płyta główna została wyposażona w gniazdo M.2 przeznaczone na opcjonalną kartę sieciową, pełniącą kontrolę nad łącznością bezprzewodową Wi-Fi oraz Bluetooth. Gdy nasza płyta nie posiada fabrycznie wbudowanej funkcji pracy bezprzewodowej, to rozwiązanie może okazać się dla nas szczególnie przydatne, gdyż w każdej chwili możemy dokupić i zamontować kompatybilny moduł.

Standard USB 3.2 Gen 1
USB 3.2 Gen 1, wcześniej nazywane również USB 3.0 lub USB 3.1 Gen 1, które zapewnia szybki transfer danych nawet do 5 Gb/s. Ten popularny i rozpoznawalny standard złącza znajdziemy w większości laptopów czy też komputerów stacjonarnych. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie również do nowszych lub starszych standardów tego złącza.

Uniwersalny port USB 2.0
Choć USB 2.0 jest już starszą generacją tego złącza to wciąż jest niezwykle często stosowany we współczesnych komputerach. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie tego wtyku również do nowszych standardów tego interfejsu, a maksymalna przepustowość na poziomie 480 Mb/s wystarcza do podstawowych zastosowań.

Karta sieciowa z jednym portem LAN 10/100/1000
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szybkiego łącza internetowego o przepustowości do 1 Gb/s. Ostateczna prędkość transmisji danych będzie zależała od parametrów sieci.

J4105-ITX
ASRock Super Alloy
Czterordzeniowy procesor Intel® J4105 (do 2,5 GHz)
Obsługuje moduł DDR4 2133/2400 SO-DIMM
1 PCIe 2.0 x1, 1 M.2 (klucz E)
Opcje wyjścia graficznego: D-Sub, HDMI, DVI-D
7.1 CH HD Audio (Realtek ALC892 Audio Codec), Czapki audio ELNA
4 USB 3.1 Gen1 (2 z przodu, 2 z tyłu)
- Chipset płyty Intel SoC
- Gniazdo procesora Wbudowany
- Liczba slotów pamięci 2
- Praca bezprzewodowa Nie
- Standard płyty Mini ITX
Szkoda, że złącza USB 2.0 i 3.0 na płycie są współdzielone, oraz że nie ma wyjścia coaxial.
Zasadniczo zero problemów, płyta po prostu działa. Szkoda, że złącze USB 3.0 na płycie jest współdzielone z USB 2.0 i w efekcie trzeba się na jeden typ zdecydować. Na stronie Asrocka wybór przetestowanych kości RAM jest ograniczony ale ja z tą płytą kupiłem w Morele 1x pamięci GR2400S464L17S/4G GoodRAM. Płyta pracowała bardzo stabilnie ale dokupiłem drugi taki sam moduł. Dodatkową zaletą jest, że teraz pamięci pracują w Dual Channel (system automatycznie z Single Channel rozpoczął pracę w Dual Channel). Kości, czy to w wersji 1x4GB (gniazdo A1) czy 2x4GB (Gniazda A1+B1) pracowały i pracują bezproblemowo z tą płytą.
Zakupiona płyta ma najnowszy UEFI w wer. P1.40 z 08/06/2018 aktualny także do dziś. W sumie dobra płyta do miniPC ale do zainstalowania także w posiadanych dużych obudowach ATX (będzie dużo miejsca wolnego wokół :). Procesor J4105 Intela z wbudowaną grafą całkiem wydajny i spełnia moje oczekiwania. Mały pobór prądu, pasywne chłodzenie bardzo dobrze współpracuje z Linuxami i różnymi środowiskami graficznymi.
Cały zestaw (płyta, 2x4GB RAM, 3xHDD, 1xDVD) zasilany jest zasilaczem ATX Be Quiet typ: System Power B9 300W (BN206) z Morele a wentylator jest niesłyszalny (niski pobór prądu). Sprawdzony także na Fortron FSP 300-60EGA
Co mi przeszkadza? To że system operacyjny może wystartować tylko trybie UEFI (brak BIOS). Na płycie jest gniazdo M2 do obsługi karty M.2 combo (WiFi+BT) ale mi to nie pasuje, bo nie lubię Wi-Fi i wolałbym gniazdo do obsługi dysku M2, bo wtedy ta płyta dostała by skrzydeł :)
HDMI jest kapryśnie i nie działa z każdym urządzeniem - mój TV z 2009 roku nie wyświetla przez HDMI nawet ustawień BIOS - musiałem podłączyć TV przez złącze VGA. Z rzutnikiem działa bez problemu. Nie ma możliwości uruchomienia systemu w trybie "legacy", płyta obsługuje tylko uruchamianie w trybie UEFI.
Dziękuję osobom, które oceniały wcześniej - bardzo pomogliście, szczególnie w kwestii RAM.
- ZALETY:
- + Dekodowanie sprzętowe kodeków HEVC
- + VP8
- + VP9
- + Wsparcie w najnowszych systemach operacyjnych (Windows 10
- + Ubuntu 18.04 LTS)
- + Trzy wyjścia video
- + Mały pobór prądu
- + Pasywne chłodzenie
- WADY:
- - Start systemu operacyjnego tylko w trybie UEFI
- - Kapryśne wyjście HDMI (nie działa z każdym telewizorem)
- - Brak wyjścia cyfrowego dźwięku po kablu (coax)
- - Kłopotliwy dobór pamięci RAM
Polecam kupić 8 gb ramu na samym początku 4 gb to za mało.
Cały zestaw pracuje z najtańszym zasilaczem atx be quiet, niskie zapotrzebowanie na energię powoduje że wentylator w zasilaczu jest niesłyszalny.
- ZALETY:
- + Cicha praca
- + Niska cena
- + Mały pobór prądu
- WADY:
- - Zgodność pamięci RAM znalezienie odpowiednich to loteria
https://develmonk.com/2019/08/02/asrock-j4105-itx-16gb-and-32gb-memory-configuration-tests/
Market


Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
1. pod jakim linuxami i ich wersjami sprawdzałeś tą płytę (Debian, Mint itp) i czy powłoka graficzna (Cinnamon, XFCE it) ma znaczenie
2. pisząc "Brak problemów pod linux przy kernelu 4.15 i wyżej" wskazywałby, że np. w najnowszym Debianie Stretch 4.9.0-8 z kernelem 4.9.130-2 mogą być jakieś problemy, jakie (sam doświadczyłeś, może gdzie wyczytałeś) ?
3. Z jaką wersją BIOS kupiłeś swoją płytę ? Na stronie Asrocka jest najnowsza 1.4 do instalki tylko przez Win10 co mnie trochę martwi bo windy nie ma i chcę tylko korzystać z linuxa (Debian, Mint). Orientujesz się może, czy da radę przez Instant Flash w UEFI czy nawet klasycznie bootując z pendrajwa z plikami nowego BIOS ?
4. RAM który podałeś, pracuje w jednym module czy konieczna jest obsada 2x4GB ?
5. I jakbyś miał inne doświadczenia z pracą pod linuxem, to chętnie wiedzę przyswoję ;)
1. Płyta pracuje na stałe jako HTPC pod kontrolą Ubuntu 18.04.1 LTS. Mam zainstalowane środowisko Mate, ale praktycznie go nie używam, podstawowym desktopem jest Kodi uruchamiany jako sesja, nie w sesji. Uruchamiałem też Manjaro 17 z pendrive. Nie sądzę, aby środowisko miało znaczenie
2. Wydaje mi się, że dopiero kernel 4.11 wprowadził support dla Gemini Lake, a dopiero o 4.14 mówiono, że wsparcie dla HVEC 10bit działa OK. Jeżeli musisz mieć oficjalnego LTS, to może być słabo. Ale w backportach leży 4.19 nawet, pytanie tylko, czy płyta wstanie z 4.9 na tyle, żeby apt poszedł skądkolwiek.
3. Nie pamiętam, ale na dzień dobry flashowałem. Specjalnie do tego celu instalowałem Windows i trzymam dysk w szufladzie (windows możesz ściągnąć z MS i zrobić to na trialu). Z windowsa PE nie poszło :[ O ile sam bios można przez InstantFlash, o tyle Intel TXE już nie, a to właśnie musiałem zrobić, ponieważ w wersji, którą miała płyta w momencie przybycia był jakiś bug, który coś mi psuł - nie pamiętam co, ale coś z iGPU
4. Mam jedną kość 4GB, zazwyczaj nawet 1GB nie wykorzystuje więc dwóch mi nie trzeba
5. Na tej płycie jako tako nie pracuje, tylko oglądam filmy i słucham muzyki (choć ostatnio raczej netflix na PS4 i spotify na amplitunerze). Komputer robi też za serwer NAS (ma dodatkowy kontroler ASM1062 na PCIe, 6 dysków + BD-ROM), czasem podnoszę na nim też serwery FTP i WWW, robię nmap, apacheBenchmark, odpalam torrenta - wszystko, co trochę trwa, a nie wymaga uwagi w trakcie. Zasadniczo zero problemów, płyta po prostu działa, ubuntu też - raz na miesiąc apt dist-upgrade zrobię, zawsze bez problemów
1.Ja osobiście odpaliłem najnowszego Freenas i nie widzę póki co, żadnych problemów.
3.Moja płyta, już ma (chyba) wgrany najnowszy EUFI - pokazuje wersje "J4105-ITX P1.40" , zresztą, jest w tym EUFI narzędzie do upgradu z opcjami:
-Instant Flash
-Internet Flash - DHCP (Auto IP), Auto
-Network Configuration
ciężko powiedzieć, czy działa, bo, jak pisałem, raczej mam już najnowszy.
4.Sam posiadam ram 2x Crucial DDR4 SODIMM 4GB 2400MHz CL17 (CT4G4SFS824A), który bezproblemowo pracuje w trybie Dual-Channel.