Płyta główna ASRock Z370 PRO4
- Chipset płyty: Intel Z370
- Gniazdo procesora: Socket 1151 (Coffee Lake)
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Nie
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
ATX - popularny standard do uniwersalnych zastosowań
Płyta główna w pełnowymiarowym standardzie ATX pasuje do obudów komputerowych typu Full Tower oraz Midi Tower. Jej odpowiednio duże wymiary zapewniają sporo przestrzeni na wszelkie podzespoły, jak również na liczne gniazda rozszerzeń oraz sloty i złącza. To popularny wybór zarówno do komputerów biurowych, jak i również domowych i dla graczy.
Niezawodna praca dzięki procesorom z socketem 1151 (Coffee Lake)
Płyta główna z socketem 1151 Coffee Lake będzie kompatybilna wyłącznie z procesorami z serii Coffee Lake marki Intel. Podstawka LGA 1151 Coffee Lake to zmodyfikowany socket 1151, który dostosowano pod względem energetycznym tak, by mógł zasilać nowszą generację procesorów.
Pracuj i graj bez spadków mocy dzięki chipsetowi Intel Z370
Płytę główną wyposażono w chipset Intel Z370, który będzie kompatybilny z procesorami Intel Coffee Lake 8. oraz 9. generacji. To rozwiązanie ze średniej półki cenowej świetnie sprawdzi się w średnio rozbudowanych konfiguracjach i pomoże wydobyć pełen potencjał drzemiący w wydajnych komponentach.
Najwyższa przepustowość dzięki pamięci DDR4
Ten model płyty głównej jest kompatybilny z pamięcią RAM w standardzie DDR4. Obecnie jest to najczęściej wybierany standard pamięci RAM, a szczególnie w odniesieniu do nowych i wydajnych konfiguracji. Standard DDR4 pozwala na uzyskanie o wiele wyższej przepustowości pamięci RAM, co ma niebagatelny wpływ na wydajność komputera.
4 sloty pamięci RAM - idealne rozwiązanie dla wymagających użytkowników
Na płycie głównej znalazło się miejsce na cztery sloty na pamięć RAM, dzięki czemu będzie możliwe zastosowanie nawet czterech kości pamięci RAM w konfiguracji z tą płytą główną. Ilość potencjalnie zamontowanej pamięci nada się nie tylko do pracy biurowej czy codziennej rozrywki, ale i również do wydajniejszych jednostek przeznaczonych do gier lub zasobożernych aplikacji.
Sprawdzone rozwiązanie audio
Wysoką jakość dźwięku i świetną współpracę z dobrej klasy słuchawkami lub głośnikami zapewni zintegrowany chipset dźwiękowy Realtek ALC 892. Wybierając takie rozwiązanie, można zrezygnować z zakupu osobnej karty dźwiękowej. To jeden z popularniejszych i częściej stosowanych chipsetów dźwiękowych na płytach głównych.
Dwa pełnowymiarowe gniazda PCI Express x16
Na tej płycie głównej znajdują się dwa pełnowymiarowe gniazda rozszerzeń PCI Express x16, dzięki czemu możliwe będzie podłączenie do niej dwóch kart rozszerzeń, które wymagają zasilania z PCI Express x16. Planując wydajną konfigurację PC z dwoma wydajnymi kartami graficznymi, można zdecydować się właśnie na płytę główną z dwoma gniazdami rozszerzeń tego typu.
Korzystaj z najszybszych dysków dzięki dwóm złączom M.2
Korzystaj z szybkich i nowoczesnych dysków SSD podłączanych do złącza M.2. Na tej płycie głównej znajdują się dwa sloty M.2, a dzięki temu możliwe będzie podłączenie do niej dwóch dysków SSD o dowolnej pojemności. Dyski podłączane są krawędziowo, bezpośrednio do płyty głównej, ich wymiary są zminimalizowane, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele miejsca wewnątrz obudowy.
Obsługa zintegrowanej grafiki
Jeśli nie zamierzamy korzystać z wysokowydajnych kart graficznych, to do codziennego użytkowania komputera w zupełności wystarczy nam zintegrowana grafika, którą obsługuje ta płyta główna. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy zależy nam na korzystaniu z tej funkcji, do płyty głównej należy dobrać odpowiedni model procesora, który posiada wbudowany układ graficzny.
Gniazdo M.2 na opcjonalny moduł Wi-Fi
Płyta główna została wyposażona w gniazdo M.2 przeznaczone na opcjonalną kartę sieciową, pełniącą kontrolę nad łącznością bezprzewodową Wi-Fi oraz Bluetooth. Gdy nasza płyta nie posiada fabrycznie wbudowanej funkcji pracy bezprzewodowej, to rozwiązanie może okazać się dla nas szczególnie przydatne, gdyż w każdej chwili możemy dokupić i zamontować kompatybilny moduł.
Standard USB 3.2 Gen 1
USB 3.2 Gen 1, wcześniej nazywane również USB 3.0 lub USB 3.1 Gen 1, które zapewnia szybki transfer danych nawet do 5 Gb/s. Ten popularny i rozpoznawalny standard złącza znajdziemy w większości laptopów czy też komputerów stacjonarnych. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie również do nowszych lub starszych standardów tego złącza.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych z technologią RAID
Płytę główną wyposażono w kontroler RAID, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie na niej macierzy. To popularne rozwiązanie, które bywa wykorzystywane celem tworzenia kopii zapasowych i zabezpieczania danych, ale też po to, by połączone dyski oferowały większą przestrzeń wspólną i były odporniejsze na ewentualne awarie.
Obsługa Multi-GPU
Ten model płyty głównej to idealny wybór, jeśli planujesz zbudować wydajną konfigurację z więcej niż jednym układem graficznym. Płytę wyposażono w opcję łączenia kart graficznych, dzięki czemu zwiększysz wydajność graficzną swojego komputera. Rozwiązane to jest często wykorzystywane przez entuzjastów płynnej rozgrywki oraz w wydajnych stacjach roboczych.
Karta sieciowa z jednym portem LAN 10/100/1000
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szybkiego łącza internetowego o przepustowości do 1 Gb/s. Ostateczna prędkość transmisji danych będzie zależała od parametrów sieci.
ASRock Z370 Pro4
- Obsługuje procesory Intel® Core ™ 8. generacji (Gniazdo 1151)
- Obsługa DDR4 4266+ (OC)
- 2 PCIe 3.0 x16, 3 PCIe 3.0 x1, 1 PCI, 1 M.2
- AMD Quad CrossFireX ™
- Opcje wyjścia grafiki: HDMI, DVI-D, D-Sub
- 7.1-kanałowy dźwięk HD (Realtek ALC892 Audio Codec), ELNA Audio Caps
- 6 SATA3, 2 Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4 i SATA3)
- 8 USB 3.1 Gen1 (5 Tył, 1 Typ C, 2 Przednie)
- Intel® Gigabit LAN
- Intel® Optane ™ Ready
- Chipset płyty Intel Z370
- Gniazdo procesora Socket 1151 (Coffee Lake)
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Nie
- Standard płyty ATX
- ZALETY:
- + Bogate złącza (m.in usb c)
- + Stabilna praca
- + Częste aktualizacje bios
- + Niskie temperatury
- WADY:
- - Audio przeciętne
Audio się zacina słuchanie muzyki to jakiś koszmar.
Wejście Ethernet to samo kabel trzyma się na słowo honoru i to nie wina kabla i tylko modlić się żeby nie przerwało."
Jak dla mnie po złożeniu wszystkiego w całość (Pamięć HyperX Fury DDR4, 8GB, 2400MHz, CL15, Płyta główna ASRock Z370, ATX,Zasilacze [SilentiumPC] Vero L2 Bronze 600 W SPC165,Dyski SSD Patriot Hellfire 240GB M.2 (PH240GPM280SSDR), Procesory [Intel] Core i3-8100, Quad Core, 3.60GHz, 6MB, LGA1151, 14nm, BOX) i dodam, że wszystko umieściłem w Obudowie MODECOM Oberon Pro. Śmiga wszystko jak należy z Windowsem 10.
Aktualizacja Win10, na wcześniejszym komputerze (dysk talerzowy, i3, ram 8gb ddr3, łącze 150Mbps to samo w obu przypadkach) trwała bardzo długo (kilka godzin), masakra.
Zaś przy tym zestawie, podczas ściągania + instalacji aktualizacji ( dodam, że wykonywałem w tym czasie różne dodatkowe czynności) do ponownego uruchomienia komputera mniej więcej 40 min. + kilka minut do ponownego uruchomienia się windowsa.
Windows 10 po wszystkich aktualizacjach startuje w kilka sekund, może jak będzie mi się chciało i będę pamiętał to to zmierzę i podam :)
Jedynie do czego mogę się przyczepić to do zasilacza ( i może obudowy i jej wycięć na kable) SilentiumPC Vero L2 600W, Przy tej obudowie kabel zasilający do płyty głównej odrobinę za krótki, tzn. dało się ale bez luzu. No ale to nie o tym wątek :)
Dodam, że audio nic się nie zacina ( testowane na yt, muzyka z płyty i w grach np. cs go, tu jak bym słyszał więcej niż poprzednio :) ) i kabel od internetu dobrze się trzyma.
- ZALETY:
- + Cena / Jakość
- + Dobre wsparcie producenta(sterowniki, bios)
- + 2x złącza m2
- + USB typu C
- + złącze anteny WiFi, w innych płytach w podobnej cenie(wyższej) chyba nie ma takiego złącza. Przydatne gdy np. net po kablu pada(wifi w domu). Wystarczy mieć komórkę z netem ;) i można się ratować.
- + Częstotliwość pracy pamięci, duża rozpiętość.
- WADY:
- - brak
Według różnych rankingów czy testów płyty z chipsetem Z370 wypadają lepiej od konkurencji. Pozwalają również na zainstalowanie w nich procesora z możliwością podkręcania. W sumie z czego wiem to tylko z tym chipsetem jest to możliwe.
Oczywiście nie musicie aktualizować biosu jeśli zainstalujecie tu procesor 8 generacji.
Reszta to już detale i kosmetyka.
- ZALETY:
- + 4 sloty na pamięci ram
- + możliwość łączenia dwóch kart graficznych
- + czytelny bios
- + menu do podkręcania procesora co powinno ułatwić sprawę
- + dobre temperatury
- WADY:
- - wyglądem nie powala
- - ale to nie jest najważniejsze
- - nie obsługuje 3000mhz tylko 2995
- - ale to nie jest ogromna wada
- - nie obsługuje wi-fi
- - bez jego adaptera który kosztuje 100 zł
Jeśli ktoś chce instalować system Windows 7, musi mieć mysz i klawiaturę na złącze ps/2, płyta w momencie instalacji nie widzi urządzeń podpiętych do portów usb 3.1, to samo jest z portami usb 2.0 na front panelu.
- ZALETY:
- + Niskie temperatury
- + Czytelny Bios
- + Kolor laminatu
- + duża liczba złącz
- WADY:
- - problemy podczas instalacji WIndows 7
- ZALETY:
- + niska cena
- + bogate wyposażenie jak na tą cenę
- + łatwy w obsłudze bios
- + aktualizacje
- + dużo wejść USB
- + Trzy porty Pci- ex
- + stabilna
- WADY:
- - mało wejść dla wentylatorów ale to nie jest aż tak duży problem :)
- - kolorystycznie nijaka
- ZALETY:
- + Jedna z tańszych jeśli chodzi o chipset Z370
- + m.2 Ultra
- + BIOS/UEFI
- + Bogate złącza (m.in usb c)
- + obsługuje wiele częstotliwości pracy pamięci
- WADY:
- - Zbyt droga w stosunku do płyt, które są przeznaczone pod najnowsze procesory amd
- - ugina się podczas montażu
Aktualizacja biosu z poziomu płyty (LAN/ręcznie) lub z poziomu Windows. Po prostu bajka. Ale najbardziej przekonały mnie dwa wejścia M.2 ULTRA oraz M.2 WiFi.
Polecam
Czy ktoś z Państwa orientuje się, czy posiadając komputer stacjonarny z tą płytą główną jesteśmy w stanie w jakiś sposób zrobić sobie bluetooth w komputerze aby za jego pomocą łączyć się z różnymi urządzeniami zewnętrznymi np bezprzewodowym głośnikiem bluetooth ?
Na razie tyle po krótkim użytkowaniu
- ZALETY:
- + USB-C
- +
- + aktualizacja biosu z poziomu systemu Win10
- WADY:
- - brak SPDiF
- ZALETY:
- + Dużo opcji ułożenia
- + Dobre spasowanie elementów
- + nie trzeszczy podczas jazdy
- + Mocna przyssawka
- WADY:
- - Głośny
- - Mi osobiście brakuje pochylenia w dół
- - bo stawiam go na parapecie.
- - Na większych wybojach ramię może opaść. Szybkie poprawienie i jedziemy dalej :)
- ZALETY:
- + Jedna z tańszych jeśli chodzi o chipset Z370
- + Posiada wszystko co trzeba
- WADY:
- - Mało intuicyjna instrukcja obsługi
- - Mało radiatorów na sekcji zasilania
- ZALETY:
- + Solidne wykonanie
- WADY:
- - Podczas montażu kabla operującego przedni panel usb ułamał się jeden pin
- ZALETY:
- + Ładny wygląd
- WADY:
- - Brak LED
- - Cena
- - Sekcja zasilania
- ZALETY:
- + Matryca IPS/144MHZ/1 MS/ bardzo przydatna regulacja/matryca no-frame
- WADY:
- - Matryca LCD; słaby design; i bolączka czarnego koloru
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Płyta główna ASRock Z370 PRO4 możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Przepraszamy, czat na żywo w tej chwili jest już nieczynny. Jeśli masz jakieś pytanie lub problem, napisz do nas wiadomość lub odwiedź nasze centrum pomocy.
Czat na żywo jest do Twojej dyspozycji codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek: 9:00-17:00
Ps. Wg producenta jeśli masz dwie kości pamięci RAM (dwukanałowe) powinny znaleźć się w gniazdach A2 i B2. Chcesz powiedzieć, że u ciebie to nie działało?
Ja mam Windows 10, więc trudno stwierdzić czy Win7 będzie działał. Teoretycznie nie powinno być problemu. Ale dla pewności lepiej zobacz na zagranicznych forach.
U mnie pobiera aktualizacje, resetuje sie, ale bios nadal jest w wersji podstawowej