Płyta główna Asus P8B75-V Intel B75 (2xPCX/VGA/DZW/GLAN/SATA3/USB3/DDR3/CROSSFIRE)
- Chipset płyty: Intel B75
- Gniazdo procesora: Socket 1155
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Nie
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
ATX - popularny standard do uniwersalnych zastosowań
Płyta główna w pełnowymiarowym standardzie ATX pasuje do obudów komputerowych typu Full Tower oraz Midi Tower. Jej odpowiednio duże wymiary zapewniają sporo przestrzeni na wszelkie podzespoły, jak również na liczne gniazda rozszerzeń oraz sloty i złącza. To popularny wybór zarówno do komputerów biurowych, jak i również domowych i dla graczy.
Wysoka przepustowość dzięki pamięci DDR3
Ten model płyty głównej jest kompatybilny z pamięcią RAM w standardzie DDR3. Pamięć RAM DDR3 jest wciąż stosowana w starszych komputerach, zapewnia wyższą przepustowość niż pamięć DDR2.
4 sloty pamięci RAM - idealne rozwiązanie dla wymagających użytkowników
Na płycie głównej znalazło się miejsce na cztery sloty na pamięć RAM, dzięki czemu będzie możliwe zastosowanie nawet czterech kości pamięci RAM w konfiguracji z tą płytą główną. Ilość potencjalnie zamontowanej pamięci nada się nie tylko do pracy biurowej czy codziennej rozrywki, ale i również do wydajniejszych jednostek przeznaczonych do gier lub zasobożernych aplikacji.
Kodek audio wysokiej jakości
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowany chipset dźwiękowy Realtek ALC 887, dzięki czemu można będzie zrezygnować z zakupu odrębnej karty dźwiękowej. To ekonomiczne i wygodne rozwiązanie, które pozwala zredukować koszty zakupu komputera. Chipset Realtek ALC 887 jest powszechnie stosowany w licznych płytach głównych z różnych półek cenowych i dobrze oceniany przez użytkowników.
Pełnowymiarowe gniazdo PCI Express x16
Na tej płycie głównej znajduje się jedno gniazdo rozszerzeń PCI Express x16, do którego można podłączyć, na przykład, wydajny układ graficzny. To rozwiązanie, które sprawdzi się w większości konsumenckich, domowych i biurowych konfiguracji. Pojedyncze gniazdo PCI Express x16 jest obecne w wielu płytach głównych z różnych przedziałów cenowych.
Obsługa zintegrowanej grafiki
Jeśli nie zamierzamy korzystać z wysokowydajnych kart graficznych, to do codziennego użytkowania komputera w zupełności wystarczy nam zintegrowana grafika, którą obsługuje ta płyta główna. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy zależy nam na korzystaniu z tej funkcji, do płyty głównej należy dobrać odpowiedni model procesora, który posiada wbudowany układ graficzny.
Standard USB 3.2 Gen 1
USB 3.2 Gen 1, wcześniej nazywane również USB 3.0 lub USB 3.1 Gen 1, które zapewnia szybki transfer danych nawet do 5 Gb/s. Ten popularny i rozpoznawalny standard złącza znajdziemy w większości laptopów czy też komputerów stacjonarnych. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie również do nowszych lub starszych standardów tego złącza.
Uniwersalny port USB 2.0
Choć USB 2.0 jest już starszą generacją tego złącza to wciąż jest niezwykle często stosowany we współczesnych komputerach. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie tego wtyku również do nowszych standardów tego interfejsu, a maksymalna przepustowość na poziomie 480 Mb/s wystarcza do podstawowych zastosowań.
Obsługa Multi-GPU
Ten model płyty głównej to idealny wybór, jeśli planujesz zbudować wydajną konfigurację z więcej niż jednym układem graficznym. Płytę wyposażono w opcję łączenia kart graficznych, dzięki czemu zwiększysz wydajność graficzną swojego komputera. Rozwiązane to jest często wykorzystywane przez entuzjastów płynnej rozgrywki oraz w wydajnych stacjach roboczych.
Karta sieciowa z jednym portem LAN 10/100/1000
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szybkiego łącza internetowego o przepustowości do 1 Gb/s. Ostateczna prędkość transmisji danych będzie zależała od parametrów sieci.
Przetestowaliśmy Asus p8B75-V
Zapraszamy do zapoznania się z recenzją płyty głównej firmy Asus - producenta działającego od 1989 roku głównie na rynku kart graficznych oraz płyt głównych, ale też na rynku napędów optycznych, monitorów, notebooków, telefonów komórkowych czy też systemów chłodzeń komputerowych. Produkt kierowany jest głównie do użytkowników nie mających zamiaru podkręcać procesora oraz oczekujących stabilnej płyty głównej pozwalającej na długą pracę przy komputerze.
Przedstawienie produktu
Opakowanie i akcesoria
Asus P8B75-V jest dostarczany w czarnym pudełku, na którym oprócz logo producenta znajdziemy również znaczki promujące zastosowane w produkcie technologie. Standardowo w pudełku wraz z płytą główną znajdziemy instrukcję obsługi, maskownicę tylnych portów, 2 kable SATA III oraz płytę ze sterownikami i dodatkowym oprogramowaniem, którego omówieniem zajmę się w dalszej części tej recenzji.
Budowa
Konstrukcja została wyposażona w socket LGA1155, któremu towarzyszy chipset B75 zbudowany specjalnie z myślą o procesorach Ivy Bridge obsługujący jednak bezproblemowo starsze procesory z rodziny Sandy Bridge. Płyta wyposażona jest w 4 sloty na pamięci RAM działające w trybie Dual Channel. Posiada 2 sloty PCI-Express, z których jeden jest w najnowszym standardzie 3.0, jednak nie przeszkadza to w żadnym przypadku w montażu kart graficznych ze złączem PCI-Express 2.0. ASUS P8B75-V wspiera również konfigurację Multi-GPU – CrossFireX, jednak ze względu na to, że drugi slot jest elektryczny zaledwie 4x to zastosowanie tej technologii w tym produkcie jest praktycznie bezcelowe. Poza tym do dyspozycji otrzymujemy jeszcze 3 złącza PCI oraz 2 złącza PCI-Express 1x. Możemy zatem śmiało powiedzieć, że płyta została bardzo dobrze wyposażona i pozwoli na swobodną rozbudowę w różnego rodzaju karty rozszerzeń.
W prawym dolnym rogu znajdziemy 6 złączy SATA do podłączenia dysków i napędów - pięć niebieskich w standardzie SATA II oraz jedno białe, w standardzie SATA III. Wszystkie obsługiwane są przez umieszczony nad nimi (chłodzony radiatorem) chipset B75. Nie wykorzystano tutaj żadnych dodatkowych kontrolerów dla złączy tego standardu.
Sekcja zasilania procesora posiada 6 faz. Niestety nie są one chłodzone żadnymi radiatorami, jednak ze względu na to, że chipset B75 nie obsługuje podkręcania poprzez zmianę mnożnika procesora, nie trzeba się obawiać o temperatury sekcji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Asus P8B75-V jako jedna z niewielu płyt opartych na tym chipsecie posiada odblokowaną możliwość zmiany BLCK. Dzięki temu będzie możliwe podkręcenie procesora o jakieś 100-200MHz w zależności od sztuki procesora i jego taktowania bazowego. Konstrukcja Asusa została wyposażona w najnowszy układ zasilania CPU – DIGI+VRM EPU dzięki czemu pod obciążeniem jest to jedna z najbardziej energooszczędnych płyt opartych na chipsecie B75.
Płyta zasilana jest standardowo 24 pinowym złączem, procesor natomiast posiada 8 pinowe złącze zasilania, jednak nie ma przeszkód aby podłączyć do niego zaledwie 4 pinową wtyczkę zasilającą.
ASUS P8B75-V został wyposażony w trzy 4-pinowe złącza wentylatorów. Jedno z nich z pewnością posłuży do zasilania wentylatora znajdującego się na chłodzeniu procesora, do pozostałej dwójki możemy podłączyć wentylatory znajdujące się w obudowie komputerowej.
Na tylnym panelu znajdziemy 2 złącza PS/2 (do podłączenia myszy oraz klawiatury w starym standardzie), 3 wyjścia audio, 4xUSB 2.0, 2xUSB 3.0, złącze LAN Ethernet, wyjścia obrazu DVI oraz D-SUB.
Załączone oprogramowanie
Przyszedł czas na omówienie dodatkowego oprogramowania, które otrzymamy w komplecie z płytą główną.
Na dołączonym nośniku CD otrzymujemy pakiet oprogramowania Asus Suite II, w którego skład wchodzą następujące aplikacje: ASUS Update, DIGI+ Power Control, EPU, FAN Xpert, MyLogo, Network iControl, Probe II, System Information oraz USB 3.0 Boost.
Asus update to aplikacja służąca do aktualizacji BIOSU płyty głównej umożliwiająca zrobienie tego na 3 sposoby: aktualizacja z pliku, z Internetu lub z urządzenia USB.
DIGI+ Power Control oraz EPU – dzięki tym modułom dostosujemy zaawansowane ustawienia oszczędzania energii, a także ustawimy napięcia CPU/RAM oraz wbudowanego w procesor iGPU.
Fan Xpert – jak sama nazwa mówi ta aplikacja posłuży do kontroli obrotów wentylatorów.
My Logo - ten mały programik to raczej ciekawostka niż coś szczególnie przydatnego bowiem służy do zmiany logo bootowania na dowolne jeśli znudziło nam się już logo startowe Asusa.
Network iControl – pokazuje szczegółowe informacje o karcie sieciowej, oraz pozwala dostosować parametry jej pracy. Dzięki niej bez problemu ustalimy priorytety ruchu sieciowego dla obecnie używanej aplikacji albo utworzymy dodatkowe profile działające o określonych w polach w celu jak najlepszego wykorzystania możliwości łącza.
Probe II jest aplikacją monitorującą parametry płyty głównej oraz innych części komputera. Program odczytuje parametry takie jak napięcia zasilacza, ilość obrotów poszczególnych wentylatorów wyrażaną w RPM, temperatury procesora, dysków twardych i płyty głównej. Przydatną funkcją jest ostrzeganie o zbyt wysokich temperaturach.
System Information – wyświetla podstawowe informacje o zainstalowanym procesorze, pamięciach oraz samej płycie głównej.
USB 3.0 Boost – jej celem jest przyspieszenie prędkość przesyłu danych z komputera do urządzeń magazynujących pliki (HDD/SSD/pendrive), które podłączymy do naszego komputera za pośrednictwem portu USB 3.0.
Analiza rynkowa
Spośród płyt opartych na chipsecie B75 zdecydowaliśmy się na rekomendację tego modelu ze względu na niski pobór prądu wśród konstrukcji opartych na tym chipsecie, dobre rozplanowanie złączy na laminacie oraz rozbudowane i ciekawe oprogramowanie dołączane wraz ze sterownikami. Dodatkowo na uwagę zasługuję również możliwość zmiany BLCK procesora, która w przypadku płyt z chipsetem B75 należy do rzadkości. Dopełnieniem zalet jest też 36 miesięczna gwarancja producenta.
Rekomendacja
Polecamy ten produkt osobom, które nie są zainteresowane podkręcaniem procesora oraz jednocześnie oczekują stabilnej i energooszczędnej konstrukcji z długą gwarancją pozwalającą na rozbudowę komputera w dużą ilość kart rozszerzeń czy też dysków twardych.
- Chipset płyty Intel B75
- Gniazdo procesora Socket 1155
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Nie
- Standard płyty ATX
- ZALETY:
- + wykonanie
- + ilość złączy
- + cena
- WADY:
- - ustawienia trybu pracy (oszczedzanie energii, normalny, turbo) możliwe tylko w biosie
- - nie rozpoznaje od razu ddr3 1600mhz. trzeba recznie ustawiać w biosie
Można jej używać do łączenia kart od ATI w technologii Crossfire :) no i posiada 1 slot PCI-E 3.0 x16. SATA III :), 4 sloty na ram\'y. Jest w niej naprawdę wszystko. Ogólnie polecam!
- ZALETY:
- + Bardzo dobry stosunek Ceny do jakości
- + wsparcie ATI crossfire
- + obsługa do 32gb RAM
- + posiada wszystkie nowe wejścia, w tym sata III, PCI-E 3.0, usb 3.0.
- + bardzo przyjazny BIOS
- + ASUS :)
- WADY:
- - Kupując tą płytę trzeba się pożegnać z niektórymi starymi gniazdami, np. IDE
- - ale mnie to bardzo nie przeszkadza.
- ZALETY:
- + Napakowana funkcjami i opcjami, posiada wiele slotów i wejść do rozbudowy, wydajna, estetyczna. :)
- WADY:
- - Nie sprawdzi się jako bumerang, gdyż po wyrzuceniu nie wraca. :D
- ZALETY:
- + Ilość złączy i jakość ergonomicznego wykonania pozwalają zbudować porządną konfigurację komputera.
- WADY:
- - Obsługuje Crossfire a nie wspiera SLI
Polecam
- ZALETY:
- + Cena
- + Socet 1155
- + 2xPCI-E (Crossfire)
- + USB 3.0
- + VGA
- + 32 GB Ram
- + 1 slot dla SATA III(rewelacja dla dysku)
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + jeśli ktoś nie planuje OC to w zupełności wystarczy,
- WADY:
- - brak wyjścia HDMI, sprawę rozwiązuje "zewnętrzne" GPU
- ZALETY:
- + stabilna
- + AI suite
- + niskie temperatury ukladu
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + Jak w opisie płyty, kto jest w temacie będzie wiedział.
- WADY:
- - Tylko jeden port sata 3
- ZALETY:
- + PCI-E 3.0 , SATA III , nie droga.
- WADY:
- - Brak.
- ZALETY:
- + Cena
- + Jakość
- + BIOS
- + Chłodna
- +
- WADY:
- - Nie zauważyłem
- ZALETY:
- + dużo wyjść
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + Duży ilość slotów rozszerzeń
- WADY:
- - za krótko używam
- ZALETY:
- + Jakość
- ZALETY:
- + cena w stosunku do jakości
- + przyjazny BIOS
- + wsparcie dla CrossFire
- WADY:
- - brak wsparcia dla SLI
- ZALETY:
- + SATA III
- + USB 3.0 z wyjściem na złącze obudowy
- + PCI-E 3.0
- WADY:
- - Brak zintegrowanego kontrolera RAID (jak dla mnie)
- - Dziwaczny, graficzny BIOS (ale teraz to już chyba standard)
- ZALETY:
- + Działa.
- WADY:
- - Pobiera prąd.
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
POSIADAM PROCESOR I5 3570