Płyta główna Asus Prime B350-PLUS (90MB0TG0-M0EAY0)
- Chipset płyty: AMD B350
- Gniazdo procesora: Socket AM4
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Nie
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
ATX - popularny standard do uniwersalnych zastosowań
Płyta główna w pełnowymiarowym standardzie ATX pasuje do obudów komputerowych typu Full Tower oraz Midi Tower. Jej odpowiednio duże wymiary zapewniają sporo przestrzeni na wszelkie podzespoły, jak również na liczne gniazda rozszerzeń oraz sloty i złącza. To popularny wybór zarówno do komputerów biurowych, jak i również domowych i dla graczy.
Poznaj możliwości procesorów z socketem AM4
Płyta główna z socketem AM4 jest kompatybilna z konsumenckimi procesorami AMD z serii Ryzen począwszy od serii Ryzen 1000 aż do Ryzen 5000, procesorami AMD Athlon oraz 7. generacją serii A. Socket AM4 współpracuje z szybkimi pamięciami DDR4, zapewnia obsługę magistrali PCIe 4.0 oraz natywną obsługę SuperSpeed USB 10 Gb/s.
Niezakłócona rozrywka i wydajna praca z chipsetem AMD B350
Wydajne konfiguracje z procesorami AMD mogą bazować na płytach głównych z chipsetem B350. Do tego modelu płyty głównej można podłączyć procesory pasujące do gniazda AM4, a więc jednostki takie jak Athlon, Ryzen 1. i 2. generacji po aktualizacji BIOSU. Chipset AMD B350 umożliwia podkręcanie procesora.
Najwyższa przepustowość dzięki pamięci DDR4
Ten model płyty głównej jest kompatybilny z pamięcią RAM w standardzie DDR4. Obecnie jest to najczęściej wybierany standard pamięci RAM, a szczególnie w odniesieniu do nowych i wydajnych konfiguracji. Standard DDR4 pozwala na uzyskanie o wiele wyższej przepustowości pamięci RAM, co ma niebagatelny wpływ na wydajność komputera.
4 sloty pamięci RAM - idealne rozwiązanie dla wymagających użytkowników
Na płycie głównej znalazło się miejsce na cztery sloty na pamięć RAM, dzięki czemu będzie możliwe zastosowanie nawet czterech kości pamięci RAM w konfiguracji z tą płytą główną. Ilość potencjalnie zamontowanej pamięci nada się nie tylko do pracy biurowej czy codziennej rozrywki, ale i również do wydajniejszych jednostek przeznaczonych do gier lub zasobożernych aplikacji.
Kodek audio wysokiej jakości
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowany chipset dźwiękowy Realtek ALC 887, dzięki czemu można będzie zrezygnować z zakupu odrębnej karty dźwiękowej. To ekonomiczne i wygodne rozwiązanie, które pozwala zredukować koszty zakupu komputera. Chipset Realtek ALC 887 jest powszechnie stosowany w licznych płytach głównych z różnych półek cenowych i dobrze oceniany przez użytkowników.
Pełnowymiarowe gniazdo PCI Express x16
Na tej płycie głównej znajduje się jedno gniazdo rozszerzeń PCI Express x16, do którego można podłączyć, na przykład, wydajny układ graficzny. To rozwiązanie, które sprawdzi się w większości konsumenckich, domowych i biurowych konfiguracji. Pojedyncze gniazdo PCI Express x16 jest obecne w wielu płytach głównych z różnych przedziałów cenowych.
Obsługa zintegrowanej grafiki
Jeśli nie zamierzamy korzystać z wysokowydajnych kart graficznych, to do codziennego użytkowania komputera w zupełności wystarczy nam zintegrowana grafika, którą obsługuje ta płyta główna. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy zależy nam na korzystaniu z tej funkcji, do płyty głównej należy dobrać odpowiedni model procesora, który posiada wbudowany układ graficzny.
Standard USB 3.2 Gen 1
USB 3.2 Gen 1, wcześniej nazywane również USB 3.0 lub USB 3.1 Gen 1, które zapewnia szybki transfer danych nawet do 5 Gb/s. Ten popularny i rozpoznawalny standard złącza znajdziemy w większości laptopów czy też komputerów stacjonarnych. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie również do nowszych lub starszych standardów tego złącza.
Uniwersalny port USB 2.0
Choć USB 2.0 jest już starszą generacją tego złącza to wciąż jest niezwykle często stosowany we współczesnych komputerach. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie tego wtyku również do nowszych standardów tego interfejsu, a maksymalna przepustowość na poziomie 480 Mb/s wystarcza do podstawowych zastosowań.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych z technologią RAID
Płytę główną wyposażono w kontroler RAID, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie na niej macierzy. To popularne rozwiązanie, które bywa wykorzystywane celem tworzenia kopii zapasowych i zabezpieczania danych, ale też po to, by połączone dyski oferowały większą przestrzeń wspólną i były odporniejsze na ewentualne awarie.
Obsługa Multi-GPU
Ten model płyty głównej to idealny wybór, jeśli planujesz zbudować wydajną konfigurację z więcej niż jednym układem graficznym. Płytę wyposażono w opcję łączenia kart graficznych, dzięki czemu zwiększysz wydajność graficzną swojego komputera. Rozwiązane to jest często wykorzystywane przez entuzjastów płynnej rozgrywki oraz w wydajnych stacjach roboczych.
Karta sieciowa z jednym portem LAN 10/100/1000
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szybkiego łącza internetowego o przepustowości do 1 Gb/s. Ostateczna prędkość transmisji danych będzie zależała od parametrów sieci.
Płyta główna AMD AM4 ATX z podświetleniem LED, pamięcią DDR4, 32Gb/s M.2, HDMI, SATA 6Gb/s, USB 3.1
- 5X Protection III: Zaawansowana i wszechstronna ochrona sprzętowa
- Podświetlenie LED: Kontrola podświetlenia dla gniazd PCIe i i kanałów audio
- Native M.2: Błyskawiczna prędkość magazynowania
- Wbudowany USB 3.1: Najnowsze połączenie dla ultraszybkiego transferu do 10 Gb/s
- One-stop controls: Zachwalany przez media BIOS UEFI z EZ Flash 3
ASUS Prime to kolejna ewolucja płyty głównej ASUS, która sięga swoich początków w roku 1989. Nasz zespół światowej klasy inżynierów pragnie umożliwić wszystkim korzystanie z możliwości personalizacji i dostrajania, a głównym celem stworzenia Prime było udostępnienie zaawansowanej kontroli – maksymalizacja wydajności, stabilności i kompatybilności dla najlepszego efektu tworzenia własnego zestawu PC. Krótko mówiąc: To czas na Prime.
Dzięki umieszczonym na płycie czujnikom temperatury i sprzętowemu wykrywaniu trybu PWM/DC (4 lub 3 styki) Fan Xpert 2+ upewnia się, że każdy wentylator uzyskuje idealną równowagę skuteczności chłodzenia i niskiego poziomu hałasu!
- Tryb Auto-Tuning: skanuje parametry każdego wentylatora za pomocą jednego kliknięcia.
- Tryb Extreme Quite: zmniejsza prędkość wentylatora procesora poniżej minimalną domyślną wartość, dla wyjątkowo cichej pracy i oszczędności energii podczas małych obciążeń.
- Chipset płyty AMD B350
- Gniazdo procesora Socket AM4
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Nie
- Standard płyty ATX
Polecam każdemu!
PS Oczywiście oprogramowanie Asusa to super strona, nawet odzyskiwanie biosu działa jak trzeba bo niestety nie wyszła mi aktualizacja biosu (awaria zasilania w całym bloku).
- ZALETY:
- + zimna sekcja zasilania
- + super wygląd
- + dużo portów USB
- + oprogramowanie Asusa to mistrzostwo świata
- + czytelne i łatwe w obsłudze UEFI
- WADY:
- -brak! naprawdę, płyta godna polecenia i warta uwagi
BIOS/UEFI jest wg ok, chociaż po przejściu z Asrocka pod 1150, musiałem się chwilę przestawić. Twórcom należy się duży plus za opcje aktualizacji biosu i odzyskiwania go w razie awarii oraz za możliwość fleszu biosa mimo braku cpu/cpu niekompatybilnego. Plus także za natywną obsługę WSZYSTKICH Ryzenów 1st i 2nd gen oraz gwarant wsparcia aż do Zen2+ (2020-2021). Kolejny plus za dużą pomoc przy overclockingu (BIOS sam sugeruje odpowiednie opcje), chociaż niektórych zaawansowanych opcji (np. przy dddr4) - brak.
Tylny panel bez niepotrzebnych złącz, kodek dźwiękowy wystarczający (choć i tak używam zewnętrznego Audiotraka Prodigy HD2) - jedynie montaż zaślepki jest upierdliwy i bardzo łatwo o złe zamocowanie.
Generalnie w tej cenie trudno oczekiwać czegoś więcej - to nie jest płyta do bicia rekordów, ani żadna gejmingowa szmira - po prostu ma stabilnie, dobrze i efektywnie działać. A z tego wywiązuje się znakomicie. Jestem zadowolony z wyboru i nie żałuję wypróbowania kolejnego producenta.
- ZALETY:
- + tania
- + stabilna
- + usb 3.0 i 3.1 2nd gen
- + stonowane ledy
- + PRAWDZIWE chłodzenie (metal, a nie wiejski tjuning z plastiku i ledy)
- + możliwość aktualizacji biosu bez CPU
- + natywna obsługa Ryzen 2nd gen na starcie
- + łatwe i szybkie aktualizowanie biosu
- + złącza PCI i PCI-e 1x
- + łatwe przestawianie pamięci (UEFI samo wykrywa ustawienia i próbuje się do nich dopasować)
- + całkiem estetyczny wygląd
- + obsługa do 64GB DDR4
- + łatwo dostępne M.2 (nie trzeba wyciągać GPU)
- + możliwość obsługi SATA III w trybie Hotplug
- WADY:
- - brak niektórych timingów ddr4 do ręcznego ustawienia
- - brak zaawansowanych opcji podkręcania cpu/ram
- - ez flash widzi JEDYNIE do 8 partycji w poszukiwaniu biosu
- - dla mnie - za mało wyjść usb 2.0 na płycie (są dwa)
- - brak wewnętrznego USB 3.1
Prościej chyba będzie jednak wsadzić tam cokolwiek na AM4 i obejść to w taki sposób.
Płytę zakupiłem z usługą wgrania najnowszego BIOS-u, z uwagi na fakt, iż razem z nią zakupiłem Ryzen 7 2700X.
Po miesiącu użytkowania mogę stwierdzić że płyta sprawuje się fenomenalnie. Pamięci RAM Corsair Vengeance LPX DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL16, po ustawieniu profilu od razu ruszyły w domyślnych parametrach. Po lekkim podniesieniu napięcia, pamięci pracują na 3133 MHz. Informacje na stronie WWW Asusa podają obsługę maksymalnie do DDR 3200, jednak w najnowszym BIOS-ie znajdują się ustawienia aż do DDR 4200.
Ryzen 7 2700X pracuje na płycie bez problemu, działa PB i XFR - bez problemu boostuje do 4,35 GHz, w czasie grania dwa najbardziej obciążone rdzenie trzymają się w okolicy 4,2 GHz. W zależności bilansu energetycznego i termicznego, wszystkie rdzenie potrafią utrzymać 4,1 GHz. Pod OCCT, w miarę nagrzewania się CPU, stopniowo obniża częstotliwość do 3,875-3,9 GHz które utrzymuje już cały czas.
Po zapoznaniu się z wynikami testów, nie zdecydowałem się na podkręcanie CPU, zatem nie wypowiem się na ten temat. Ale przy domyślnych ustawieniach, nawet pod obciążeniem OCCT lub Prime95 przez kilkadziesiąt minut, sekcja zasilania pozostaje co najwyżej mocno ciepła.
POLECAM, nawet do najwyższych modeli AMD.
- ZALETY:
- + bardzo korzystny stosunej jakości do ceny
- + dostępne mnożniki RAM aż do DDR 4200
- + obsługa wszystkich modeli CPU AMD (na lipiec 2018)
- + dwa gniazda PCI
- + czytelne UEFI
- WADY:
- - brak
Jeśli często zmieniasz konfigurację komputera, to warto się zastanowić nad dopłaceniem do płyty z lepszym rozkładem złącz i otworami montażowymi wzdłuż tylnej krawędzi.
- ZALETY:
- + nie płacisz za wyposażenie, którego nie potrzebujesz
- + trochę większy odstęp pomiędzy gniazdem procesora a gniazdami pamięci
- + długa lista pamięci wytestowanych z tą płytą główną
- + jedna z nielicznych płyt wytestowanych z pamięciami 32 GB i więcej
- WADY:
- - brak otworów montażowych wzdłuż tylnej krawędzi
- - brak wewnętrznego złącza USB 3.1
- - 2 gniazda S-ATA, które są zamontowane na krawędzi płyty, znajdują się pod kartą grafiki
- - wewnętrzne gniazda USB znajdują się w wąskiej przestrzeni pomiędzy "piwnicą" na zasilacz a złączem pci-express najbardziej pasującym do zamontowania karty dźwiękowej
- ZALETY:
- + ładny wygląd w obudowie z oknem
- + świetne rozplanowanie złącz
- + przejrzysty BIOS
- + prędkości RAM można też uznać jako plus bo u innych większe taktowania działają stabilnie
- WADY:
- - miałem problem z odkręceniem miejsca, żeby zamontować chłodzenie. Męczyłem się ponad 30 minut. Dopiero 15 śrubokrętem udało się odkręcić.
- - ciężko się montowało przez I/O shield
- - RAM nie odpala w więcej niż 2666mhz (to nie koniecznie wina płyty)
- ZALETY:
- + dostępne wszystkie aktualne technologie (gdy kupowałem)
- + dużo slotów PCI w różnych wersjach i różnych wejść na tylnym panelu,
- + umiarkowana cena
- + czytelność; dzięki opisom na samej płycie i instrukcji bez problemu dałem radę złożyć komputer, chociaż ostatnio robiłem to 10 lat wcześniej
- + zaawansowany i czytelny BIOS
- + ładne podświetlenie przy przezroczystej obudowie ;)
- WADY:
- - tylko jedno wewnętrzne gniazdo USB 3.0; problem gdy chcesz mieć podłączoną obudowę z gniazdami z frontu, a dodać jeszcze jedno urządzenie, np. wewnętrzny czytnik kart; ale niewiele płyt oferuje więcej...
- ZALETY:
- + przejrzysty bios
- + oprogramowanie asusa
- + ładna
- + ledy
- + zero problemów ze sprzętem
- + rozwijająca i przyszłościowa platforma
- + dobre OC (Ryzen 5 1600 na chłodzeniu SPC Fortis 3 na 3,95GHz napięcie 1,4V max temperatury to 65 stopni)
- WADY:
- -brak
Polecam!
- ZALETY:
- + dużo portów usb
- + bezproblemowa instalacja sterowników
- + super bios
- WADY:
- - uwaga na Ryzen 5 i stary bios na płycie = problemy
- ZALETY:
- + Wzmocnione gniazdo PCie
- + Potencjał oc
- + Dobra sekcja zasilania
- + Czytelny i nieskomplikowany bios
- WADY:
- - jak na razie nie stwierdziłem żadnych
Masz te ramy
- ZALETY:
- + usb 3.1
- + slot M2
- + podświetlenie
- + czytelne i przyjazne UEFI
- WADY:
- - jedynym minusem jest to, że nie udało mi się ustawić czestotliwości pamięci RAM wyżej niż 2400 MHz, nie wiem czy to wina płyty czy pamięci RAM (Corsair Vengeance LPX 8GB(2x4GB) 3000MHz)
- ZALETY:
- + Podświetlenie
- + Oprogramowanie ASUSa
- + Czytelny BIOS
- + Sekcja zasilania na wysokim poziomie
- WADY:
- - Wad nie widzę
- ZALETY:
- + Jakość
- + port NVMe
- + Dobry support
- + Obsługa wysoko taktowanych pamięci
- + bios
- + świetna sekcja zasilania
- WADY:
- - hmmm za tę cenę brak
- ZALETY:
- + Dobrze rozplanowana.
- WADY:
- - Jedyny minus jak póki co to "klikające" głośniki w momencie uruchamiania lub wyłączania karty dźwiękowej (podłączona pod głośniki 5.1).
- ZALETY:
- + CMK16GX4M2B3200C16 chodzą na 3066mhz
- ZALETY:
- + prezentuje się rewelacyjnie, przydatne aplikacje do aktualizacji BIOSU do pobrania z internetu, przemyślany rozkład gniazd, przyłączy
- WADY:
- - godzinę mordowałem się z montażem płyty przez i/o shield!
Chodzi z ryzenem 5 1600 i pamięciami vengeance lpx 3000mah (2*4gb)
poo updacie biosu na 2933mhz- więcej sie ponoc nie da)
- ZALETY:
- + najniższe zużycie produ gotowego zestawy. Reszta plusów- każdy sam zauważy.
- ZALETY:
- + LED
- + Design
- + Kultura pracy
- + Oprogramowanie od ASUSa
- WADY:
- - I/O ale nie pociąłem sobie palców jak inni.
- ZALETY:
- + użyteczność
- + wygląd
- + możliwości
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Płyta główna Asus Prime B350-PLUS (90MB0TG0-M0EAY0) możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Przepraszamy, czat na żywo w tej chwili jest już nieczynny. Jeśli masz jakieś pytanie lub problem, napisz do nas wiadomość lub odwiedź nasze centrum pomocy.
Czat na żywo jest do Twojej dyspozycji codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek: 9:00-17:00
- brak problemów z przejściem do BIOSU po uruchomieniu komputera (kolega z płytą od MSI ma niemałe problemy z tym a wręcz nie może tego zrobić)
- procedura POST trwa naprawdę krótko
- Ryzen 5 1600 stabilnie 3,8GHz na powietrzu
Z minusów muszę dodać że po aktualizacji BIOS-u do najnowszej wersji RAMy Adata XPG Z1 2666MHz startują tylko na 2400MHz (po ustawieniu profilu D.O.C.P. - Profile1 co daje 2666MHz i timingi przypisuje wg twórców komputer restartuje się kilka razy po czym wyskakuje komunikat Overclocking failed i musze przejść do BIOSU) . Mam nadzieję że problem zostanie rozwiązany, a tak poza tym to płyta rewelacja jak dla mnie! :)