Płyta główna Asus ROG STRIX B550-I GAMING
- Chipset płyty: AMD B550
- Gniazdo procesora: Socket AM4
- Liczba slotów pamięci: 2
- Praca bezprzewodowa: Bluetooth, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax)
- Standard płyty: Mini ITX
- Zobacz pełną specyfikację
Niezwykle funkcjonalna płyta główna
Płyta główna to element sprzętu komputerowego, na którym można zamontować ważne dla działania PC narzędzia. Tym samym umożliwia się poszczególnym modułom i komponentom bezproblemową komunikację i płynny przesył danych. Doskonałym przykładem tego typu sprzętu jest płyta główna Asus ROG STRIX B550-I GAMING, która cechuje się dużą zadaniowością. Jest wyposażona w zestaw podstawowych elementów takich jak np. różnego rodzaju procesory, gniazda, z których pomocą można przyłączyć karty rozszerzeń oraz pamięć operacyjną. Urządzenie gwarantuje doskonały przesył danych i daje możliwość zapisania na płycie wielu plików dzięki pamięci w standardzie DDR4. Posiada wiele zróżnicowanych złączy, które pomogą Ci rozbudować płytę w upragniony sposób, tak aby, jak najlepiej spełniała Twoje wymagania. Producent zadbał również o to, aby sprzęt posiadał bogate wyposażenie, które powinno pomóc Ci w poznawaniu produktu.
Doskonała pamięć w standardzie DDR4
Ważnym elementem budowy płyty głównej jest typ zamontowanej na niej pamięci. Sprzęt wyprodukowany przez firmę Asus jest wyposażony w model DDR4 zaopatrzony w złącze DIMM i dwa sloty. Dzięki jego obecności urządzenie może pracować z częstotliwością wahającą się od 2133 MHz do nawet 5100 MHz. Jest to wyznacznik szybkości pracy pamięci RAM i w tym wypadku obejmuje większe wartości niż standardowe, najczęściej spotykane modele. Do wykorzystania masz aż 64 GB pamięci, na których bez trudu zapiszesz niezbędne pliki. Warto wiedzieć, że w konstrukcji tej funkcji użyto wysoko cenionej wielokanałowej architektury Dual-Channel. Produkt jest też wyposażony w BIOS wyprodukowany przez firmę AMI UEFI. Dzięki niemu w pamięci stałej płyty głównej zostaje zapisany zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Warto wiedzieć, że BIOS jest zapisany w pamięci ROM.
Rozbuduj płytę wedle swoich potrzeb
Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne składanie PC i duże znaczenie ma dla nich rodzaj i ilość dostępnych na produkcie przyłączy. Sprzęt firmy Asus jest wyposażony w gniazdo rozszerzeń PCI Express x16 oraz dwa typy złączy napędów — M.2 slot, a także SATA 3. Ogromną rolę odgrywa również, obecność złącz wewnętrznych, wśród których można wyróżnić różne typy slotów USB i złącza CPU FAN oraz RGB LED. Duże znaczenie ma też obecność czujnika termicznego i przyłącza panelu systemu. Warto zapoznać się również z elementami panelu tylnego, wśród których można znaleźć kilka rodzajów złączy USB, przycisk BIOS Flashback, DisplayPort, a także dwa sloty anteny WiFi plus trzy złącza audio. Dodatkową wygodę i komfort gwarantuje nieskomplikowany kształt sprzętu. Ułatwia on umieszczenie płyty głównej we wnętrzu obudowy komputera i wygodne podpinanie do niej niezbędnych komponentów.
Szereg doskonale dopracowanych funkcji
Wiele osób wymaga, aby płyta główna, którą posiadają, pozytywnie wpływała na rodzaj emitowanego przez głośniki dźwięku. Ten model sprzętu może zaoferować Ci krystalicznie czyste brzmienia za sprawą obecności chipsetu dźwiękowego SupremeFX. Technologia audio ROG obsługuje kanał audio 7.1 i gwarantuje krystalicznie doskonały dźwięk niemalże studyjnej jakości, który świetnie sprawdzi się zarówno podczas chwil relaksu, jak i podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Zapewnia płaskie pasmo przesyłu dla różnorodnych typów dźwięku i dba o to, aby nie zgubić żadnego z jego detali i tym samym zagwarantować jak najbardziej naturalne brzmienie. Dodatkową zaletą jest obecność dwóch wyjść na panelu przednim, które są napędzane wzmacniaczami. Z ich pomocą z łatwością dostarczysz dźwięk do różnego typu słuchawek i docenisz zarówno subtelne, jak i wyraziste brzmienia.
Gwarancja szybkiego przesyłu danych
Dzięki temu, że płyta główna wyprodukowana przez firmę Asus jest wyposażona w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000/2500 oraz chipset karty sieciowej Intel WiFi 6 AX200 może bezprzewodowo łączyć się z urządzeniami Bluetooth i na tej samej zasadzie współpracować z siecią WiFi. Dzięki niej możesz osiągnąć niezwykle szybkie transmisje sieci, doskonałą wydajność i obsługę większej liczby sprzętu. Brak konieczności podłączania do komputera kabli sprawia, że Twoje otoczenie wygląda bardziej estetycznie, ale również pomaga Ci oszczędzić czas, który byłby konieczny do odnalezienia odpowiedniego przewodu w plątaninie innych kabli. Z kolei wbudowana w płytę główną karta 2,5 GbE znacznie przyspiesza wszelkie bezprzewodowe transfery sieciowe, zwiększając prędkość przesyłu aż o 2,5 raza. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną cieszyć się płynną rozgrywką w wysokiej rozdzielczości.
- Chipset płyty AMD B550
- Gniazdo procesora Socket AM4
- Liczba slotów pamięci 2
- Praca bezprzewodowa Bluetooth, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax)
- Standard płyty Mini ITX
- ZALETY:
- + Świetny wygląd
- + Świetne przeszklenie
- + Świetna wentylacja
- + Działa stabilnie bez żadnych bluescreenów
- + Kompatybilna z 2 standardami RGB i poprawnie wykrywa RGB w pamieciach RAM
- + Profile cichy - standard - full pozwalają cieszyć się pracą lub "schłodzić turbinę" gdy chcemy zmniejszyć temperatury po intensywnej sesji
- WADY:
- - Riser nie obsługuje PCIe 3.0 i trzeba kombinować
- - żeby pierwszy raz odpalić płytę gdy nasza karta pracuje na PCIe 4
- - Bez podłączenia dołączonej do płyty anteny zapomnij o zasięgu bluetooth
Uważam, że ASUS ma ogromne doświadczenie w budowie świetnych i super wydajnych ROG'ów. Miałem płytę pod LGA2011 miałem pod Z97 i nigdy mnie nie zawiodły. Cuda można było z nimi robić. Tutaj tak Asus dał z siebie mocne 70%. Maximus VII Impact był totalnie odjechaną płytą z pionowa postawionymi płytkami od VRM, karty dźwiękowej, karty sieciowej z NVMe. MIał też pionową kartę rozszerzeń o dwa wentylatory i LN2. Gdyby ta płyta miała coś takiego - WOW.
U mnie pracuje bardzo stabilnie z Ryzenem 5800X i RTX3060TI w obudowie Corsair Obsidian 250D (uwielbiam tą obudowę), gdyż po prostu przeraziła mnie cena DDR5. Ogólnie wszystkie nowe płyty się grzeją i takie mamy czasy. I tak jest lepiej niż w serii X570.
- ZALETY:
- + obsługa najnowszych (na ten monet Ryzenów - seria 5000
- + PCIe 4.0
- + Chłodzenie NVMe (ja korzystam z ADATA SX8200)
- + Bardzo ładny design
- + Wszystko działa od strzału
- + Jakość części - super
- + Płyta jest w stanie obsługiwać zarówno ARGB jak i zwykłe RGB jednocześnie.
- + Można wyłączyć w BIOS'ie totalnie bezużyteczny wentylatorek na VRM (temperatury są identyczne jak na mojej starej płycie (ASUS MAXIMUS VII IMPACT
- + karta 2,5Gbps ale do grania jest top mało potrzebne
- + Dobra karta dźwiękowa
- WADY:
- - wentylator 30mm na VRM jest totalnie bezużyteczny. VRM zawsze się będzie grzał ale ten wentylatorek w niczym nie pomaga a tylko irytuje. Nie rozumiem czemu nie można zaprojektować sekcji jak np w starych ROG Maximus VII Impact. Grzała się ale była totalnie pasywna.
- - Tylko trzy złącza wentylatorów. W wcześniejszym Maximusie były 4 i każdy miał opcję Start Stop. Tutaj mamy CPU CHA i AIO. To ostatnie steruje się jak taczkami , nie ma funkcji Start Stop. Totalny bezsens.
- - Brak optycznego wyjścia na backplate
- - Nie wiem po co nadal wyjście USB - gniazdo jack. Lepsze by było wyjście optyczne.
- - Brak wyświetlacza POST
- - Brak fizycznych przycisków uruchamiania na płycie (przydatne kiedy buduje się kompa z całkowicie customowym chłodzeniem
- ZALETY:
- + mocna sekcja zasilania
- + złącze USB-C
- + obsługa RGB
- + praktycznie niesłyszalny wiatrak na sekcji zasilania
- + stonowana stylistyka
- + wi-fi
- + przycisk do flashowania biosu
- WADY:
- - bios mógłby być bardziej intuicyjny, niektóre opcje trudno znaleźć
- - oprogramowanie Armoury Crate, to jakaś pomyłka, można zapomnieć o sensownym kontrolowaniu efektów RGB
Polecam, chociaż cena wysoka.
- ZALETY:
- + Format itx
- + Wysokiej jakości wykonanie
- + Super kodeki audio <3
- + podświtlone jacki i w nocy łatwo przepiąć :P
- + sekcja zasilania sie nie poci
- + wentylator na Vrm jest nie słyszalny
- + ucb C na front panel
- + Dobry bios ale jak dla mnie brakuje paru opcji ;/
- + Możliwość zamontowania procesora R7 5800X3D [XD]
- + Dobre zarządanie ARGB
- WADY:
- - CENA
- - CENA
- ZALETY:
- + jakość wykonania
- + wyposażenie
- + opcje dodatkowe
- WADY:
- - brakuje ciut opcji RGB
Odejmuję pół gwiazdki za permanentnie pracujący wentylator VRM.
- ZALETY:
- + solidna budowa
- + dobre temperatury na sekcji zasilania
- WADY:
- - wystający element który zakrywa złącza przy tyle płyty może utrudniać montaż radiatora
Na minus i to ogromny tylko jeden USB 2.0 header. Jeśli jednak nie masz AIO i kontrolera do wentylatorów, to można brać w ciemno.
- ZALETY:
- + FFB działa bardzo dobrze
- + Jakość wykonania
- + Przyzwoite pedały
- WADY:
- - Na razie nie ma się do czego przyczepić
- ZALETY:
- + bardzo dużo opcji konfiguracji
- + chyba jako jedyna miniITX ma USB-C
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Musisz albo ominąć riser i zbootować soft na pająka, albo użyć swojego risera, ale z kartą obsługującą max pcie 3.0. Potem wchodzisz w bios, ustawiasz PCIE 3.0 i już potem będzie działać zawsze i z każdą kartą.