Płyta główna MSI B350 PC MATE
- Chipset płyty: AMD B350
- Gniazdo procesora: Socket AM4
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Nie
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
ATX - popularny standard do uniwersalnych zastosowań
Płyta główna w pełnowymiarowym standardzie ATX pasuje do obudów komputerowych typu Full Tower oraz Midi Tower. Jej odpowiednio duże wymiary zapewniają sporo przestrzeni na wszelkie podzespoły, jak również na liczne gniazda rozszerzeń oraz sloty i złącza. To popularny wybór zarówno do komputerów biurowych, jak i również domowych i dla graczy.
Poznaj możliwości procesorów z socketem AM4
Płyta główna z socketem AM4 jest kompatybilna z konsumenckimi procesorami AMD z serii Ryzen począwszy od serii Ryzen 1000 aż do Ryzen 5000, procesorami AMD Athlon oraz 7. generacją serii A. Socket AM4 współpracuje z szybkimi pamięciami DDR4, zapewnia obsługę magistrali PCIe 4.0 oraz natywną obsługę SuperSpeed USB 10 Gb/s.
Niezakłócona rozrywka i wydajna praca z chipsetem AMD B350
Wydajne konfiguracje z procesorami AMD mogą bazować na płytach głównych z chipsetem B350. Do tego modelu płyty głównej można podłączyć procesory pasujące do gniazda AM4, a więc jednostki takie jak Athlon, Ryzen 1. i 2. generacji po aktualizacji BIOSU. Chipset AMD B350 umożliwia podkręcanie procesora.
Najwyższa przepustowość dzięki pamięci DDR4
Ten model płyty głównej jest kompatybilny z pamięcią RAM w standardzie DDR4. Obecnie jest to najczęściej wybierany standard pamięci RAM, a szczególnie w odniesieniu do nowych i wydajnych konfiguracji. Standard DDR4 pozwala na uzyskanie o wiele wyższej przepustowości pamięci RAM, co ma niebagatelny wpływ na wydajność komputera.
4 sloty pamięci RAM - idealne rozwiązanie dla wymagających użytkowników
Na płycie głównej znalazło się miejsce na cztery sloty na pamięć RAM, dzięki czemu będzie możliwe zastosowanie nawet czterech kości pamięci RAM w konfiguracji z tą płytą główną. Ilość potencjalnie zamontowanej pamięci nada się nie tylko do pracy biurowej czy codziennej rozrywki, ale i również do wydajniejszych jednostek przeznaczonych do gier lub zasobożernych aplikacji.
Sprawdzone rozwiązanie audio
Wysoką jakość dźwięku i świetną współpracę z dobrej klasy słuchawkami lub głośnikami zapewni zintegrowany chipset dźwiękowy Realtek ALC 892. Wybierając takie rozwiązanie, można zrezygnować z zakupu osobnej karty dźwiękowej. To jeden z popularniejszych i częściej stosowanych chipsetów dźwiękowych na płytach głównych.
Pełnowymiarowe gniazdo PCI Express x16
Na tej płycie głównej znajduje się jedno gniazdo rozszerzeń PCI Express x16, do którego można podłączyć, na przykład, wydajny układ graficzny. To rozwiązanie, które sprawdzi się w większości konsumenckich, domowych i biurowych konfiguracji. Pojedyncze gniazdo PCI Express x16 jest obecne w wielu płytach głównych z różnych przedziałów cenowych.
Obsługa zintegrowanej grafiki
Jeśli nie zamierzamy korzystać z wysokowydajnych kart graficznych, to do codziennego użytkowania komputera w zupełności wystarczy nam zintegrowana grafika, którą obsługuje ta płyta główna. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy zależy nam na korzystaniu z tej funkcji, do płyty głównej należy dobrać odpowiedni model procesora, który posiada wbudowany układ graficzny.
Standard USB 3.2 Gen 1
USB 3.2 Gen 1, wcześniej nazywane również USB 3.0 lub USB 3.1 Gen 1, które zapewnia szybki transfer danych nawet do 5 Gb/s. Ten popularny i rozpoznawalny standard złącza znajdziemy w większości laptopów czy też komputerów stacjonarnych. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie również do nowszych lub starszych standardów tego złącza.
Uniwersalny port USB 2.0
Choć USB 2.0 jest już starszą generacją tego złącza to wciąż jest niezwykle często stosowany we współczesnych komputerach. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie tego wtyku również do nowszych standardów tego interfejsu, a maksymalna przepustowość na poziomie 480 Mb/s wystarcza do podstawowych zastosowań.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych z technologią RAID
Płytę główną wyposażono w kontroler RAID, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie na niej macierzy. To popularne rozwiązanie, które bywa wykorzystywane celem tworzenia kopii zapasowych i zabezpieczania danych, ale też po to, by połączone dyski oferowały większą przestrzeń wspólną i były odporniejsze na ewentualne awarie.
Obsługa Multi-GPU
Ten model płyty głównej to idealny wybór, jeśli planujesz zbudować wydajną konfigurację z więcej niż jednym układem graficznym. Płytę wyposażono w opcję łączenia kart graficznych, dzięki czemu zwiększysz wydajność graficzną swojego komputera. Rozwiązane to jest często wykorzystywane przez entuzjastów płynnej rozgrywki oraz w wydajnych stacjach roboczych.
Karta sieciowa z jednym portem LAN 10/100/1000
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szybkiego łącza internetowego o przepustowości do 1 Gb/s. Ostateczna prędkość transmisji danych będzie zależała od parametrów sieci.
MSI B350 PC MATE
- Wspiera procesory 7 gen. Serii A oraz procesory Ryzen.
- Pamięć RAM DDR4-1866/ 2133/ 2400/ 2667(OC)/ 2933(OC)/ 3200(OC)+ Mhz
- DDR4 Boost: Zwiększ wydajność pamięci DDR
- VR Ready: Ciesz się wrażeniami wirtualnej rzeczywistości bez opóźnień
- Audio Boost: Wynieś swoje wrażenia audio na wyższy poziom
- EZ Debug LED: Najłatwiejsza metoda na zlokalizowanie usterki
- Turbo M.2 z prędkością do 32Gb/s
- Komponenty 4 klasy militarnej ze zwiększoną wytrzymałością
- Click BIOS 5
- Certyfikat WHQL dla Windows 10
- Chipset płyty AMD B350
- Gniazdo procesora Socket AM4
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Nie
- Standard płyty ATX
- ZALETY:
- + Cena
- + Ryzen 1600X działał od nowości na starym BIOSIE.
- + Wygląd
- + Wprowadzili w BIOSIE możliwość regulacji krzywych wentylatorów
- + Posiada chłodzeni (chyba dosyć porządne) sekcji zasilania, czego nie mają inne tańsze płyty.
- + Możliwość OC
- WADY:
- - BIOS Jest praktycznie czarno-szaro-biały, trochę mało przejrzysty jak dla mnie, zlewa się wszystko. Wolałem wygląd jaki oferowały płyty typu MSI 990X-GD55.
- - Obejrzałem wszystkie płyty na stronie MSI pod Ryzena i okazuje się, że MSI wymyśliło, że tylko bodajże najdroższa płyta X370 Titanium, ma przycisk resetu BIOSU- na panelu tylnym i na samej płycie. Wszystkie inne mają zworkę na środku płyty głównej... Jak się chce zresetować BIOS, to za każdym razem trzeba z latarką- bo wszystko jest czarne na płycie wcelować czymś w zworkę by zrobić zwarcie i trzymać tak przez 10s...
- - Jak reszta płyt ma problemy z RAM-em, nie mogłem ustawić więcej niż 2666 ramy 3600mhz, może uda się to zrobić ręcznie, podobno AMD ma naprawić ten problem w przeciągu 2 miesięcy.
Na brzegach płyty rozmieszczono odpowiednie złącza w optymalnych miejscach. Można podłączać wiele wentylatorów. Płyta główna nie posiada żadnych zbędnych bajerów.
Oferuje wiele możliwości np. sterowanie wentylatorami posiadającymi tylko 3-pinowe złącza czy bootowanie systemów przez USB 3.0.
Bios oferuje wiele możliwości i jest bardzo przejrzysty i prosty w obsłudze. Karta dźwiękowa rzeczywiście oferuje bardzo czysty dźwięk w dwie strony. Z głośników jak i z mikrofonu.
Płyta główna działa bardzo stabilnie, nie sprawiała żadnych problemów. Jedyną wadą jaką zauważyłem to bardzo mała ilość złącz SATA. Raptem 4 złącza do tego dziwnie rozmieszczone. 2 wlutowane pionowe i 2 poziomo. Trochę to nie wygodne i z mojego punktu widzenia bez sensowne. Jeśli będę chciał dokupić kolejne dyski twarde będę musiał dokupić jeszcze kontroler SATA.
Ponieważ wszystkie gniazda już zajęte. Jestem bardzo zadowolony z płyty głównej. Wyjątkowe zaufałem firmie MSI jednak co do oprogramowania do przegięcie, jest bardzo nieczytelne.
- ZALETY:
- + Wygląd
- + Stabilność
- + Chłodzona sekcja zasilania
- + Dużo złącz
- + Czytelny bios uefi
- + Rozmieszczenie slotów rozszerzeń
- WADY:
- - oprogramowanie od MSI
- ZALETY:
- + Elegancki wygląd
- + Idiotoodporna
- + Mocna i dobrze chłodzona sekcja zasilania
- + PCI-E Armor dzięki któremu karta nie będzie się wyginać
- + Bardzo dobre umiejscowienie złącza PCI-E x16 oraz portu M.2, przez co karty z 2-slotowym chłodzeniem nie zasłaniają innych złączy PCI-E czy też PCI
- + Wsparcie dla RAID
- + USB-C
- + Intuicyjny BIOS...
- WADY:
- - ...choć szaro-bury :(
- - Brak stwierdzonych większych wad ;)
Dedykowany procesor pod płytę idealnie z nią współgra oraz istnieje łatwa możliwość podkręcenia procesora. Zarówno dla tych bardziej zaawansowanych jak i początkujących informatyków płytka jest łatwa w montażu. Jeżeli ktoś będzie składał komputer samodzielnie - NIE MA SIĘ CZEGO BAĆ. MSI postarało się o prostą i czytelną instrukcję dotyczących wszystkich podłączeń (dysku , cd-room itd.). Dodatkowym atutem jest wygląd płyty. Czarny kolor z podświetloną dioda dookoła (kolor - biały/żółty) - MEGA POZYTYWNE ZASKOCZENIE.
Polecam każdemu kto potrzebuję dobrego sprzętu w przystępnej cenie.
- ZALETY:
- + cena
- + wygląd
- + łatwość montażu
- + czytelna i łatwa do zrozumienia instrukcja dotycząca płyty głównej
- + łatwa możliwość podkręcenia sprzętu zarówno procesora dedykowanego pod płytę jak i kości RAM
- WADY:
- -brak
POLECAM!
- ZALETY:
- + Jak niżej pod tym samym podpisem
- WADY:
- - MSI dopiero chyba na końcu udostępniło oficjalne najnowsze BIOSy z agesa 1006 i uploadują BIOSy na swojej stronie od najdroższej płyty do najtańszej.
- ZALETY:
- + Solidnie i estetycznie wykonana, dobrze prezentuje się w obudowie.
- + 4 sloty na pamięć RAM.
- + Dobrze chłodzona sekcja zasilania CPU.
- + slot m.2 działa w trybie SATA i NVMe.
- + 2 wyjścia na podwójne gniazda USB 3.0.
- + Dobre wsparcie producenta odnośnie BIOSu.
- + USB 3.1 w wersji A i C na panelu IO.
- + Przemyślany układ pinów wyjściowych na PCB.
- + W sumie 6 wyjść PWM/DC na wiatraki, pięknie konfigurowalnych w oprogramowaniu płyty.
- WADY:
- - Tylko 4 sloty SATA.
- - Nadal słaba kompatybilność DDR4 z procesorem RYZEN. Przy składaniu zestawu trzeba "z głową" kupować RAM, najlepiej modele z listy przetestowanych kompatybilnych konkretnych zestawów pamięci.
- ZALETY:
- + duża ilość portów USB
- + zaawansowany i intuicyjny BIOS
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + *Wsparcie (Comiesięczne aktualizacje)!
- + *Tania!
- + *Prostota w konfiguracji
- + *Profile XMP! Jednym kliknięciem 3200MHz CL14 !
- + (Trzeba pamiętać o ramie z listy kompatybilnych na stronie MSI)
- + *Dobry interface biosu i oprogramowanie
- + *Na budżecie, ale stabilna przy rozsądnym OC (R7 1700 @3,7MHz - więcej nie próbowałem).
- + *Lekko podświetlana
- WADY:
- - *Kondensatory nie najwyższych lotów, potrafią od czasu do czasu piszczeć (Choć aktualizacje biosu to znacznie ograniczyły)
- - *Długi czas POST i dużoo bugów w pierwotnej wersji
- - *ctrl+C, ctrl+V wersji dla intela (nawet w niektórych podpowiedziach w biosie początkowo widniała nazwa INTEL)
Dokładnie te :)
Procesor r5 1400, odpalił od razu po montażu, bez aktualizacji.
- ZALETY:
- + oc do 3.8ghz (nie próbowałem wyżej).
- + ram działa na 2993 z obniżonymi opóźnieniami z 16 do 15 cl.
- WADY:
- -hmm, po nieudanym oc wyskoczył mi black screen i przez 30 min nie mogłem włączyć pc. Po przekładaniu kabli, dwukrotnym wyjęciu baterii zadziałało.
- -Dosyć długie odpalanie się pc (samo włączenie się płyty trwa z 5-10s, POST 5s. Na mojej starej płycie z LGA 1155 trwa to o połowę krócej.
- - czerwona lampka led na prawo od kości ram ??
Oc zrobiłem normalnie 1.3v + 3.8ghz - po wejściu do windowsa od razu black screen.
Specem oc nie jestem, bo głownie to podkręcałem athlona II x4 szyną oraz i5 2400 (mnożnik + bclk), i żadnych problemów nie było.
Jedyny problem jaki mam, to pamięć HyperX która wg producenta dla 2666mhz powinna miec CL15 u mnie przy Ryzenowym 2667mhz uruchamia się z CL16
- ZALETY:
- + UEFI Click bios 5
- + częste aktualizacje biosu
- + stabilna praca
- WADY:
- - Oprogramowanie MSI rewelacyjne to nie jest
- ZALETY:
- + Fajnie wyglądajece UEFI
- + Ciekawy wygląd
- + USB typ C USB 3.1 i slot m2 i to głównie przemawia
- + W niskiej cenie dostajemy bardzo dobra plyte
- ZALETY:
- + Po najnowszej aktualizacji w pełni kompatybilna z pamięcią ram
- WADY:
- - Brak
- ZALETY:
- + Pełen ATX
- + Przyzwoite UEFI z nawet rozbudowaną sekcją OC
- + 2 sloty PCI: jak znalazł na wewnętrzny tuner TV i kartę WiFi
- + USB 3.1
- + przyzwoita sekcja zasilania
- WADY:
- - bolączki wieku dziecięcego przy starszych rewizjach BIOSu
- ZALETY:
- + Wygląd
- + Minimalistyczna ilość LED'ów
- + Chłodzone fazy zasilania
- + Możliwość OC
- + Stabilność działania
- + Wzmocniony port PCI-E x16
- WADY:
- - Kompatybilność z pamięciami RAM
- ZALETY:
- + 4 banki ram
- + jakość wykonania
- WADY:
- - coś nie chciało zgrać, ale to taki malutki minusik :)
- ZALETY:
- + przejrzyste UEFI
- + wygląd
Aktualizacja biosu, daje dużo korzyści w podkręcaniu RAM'u. Bez problemu można podkręcić ram taktowany na 3000Mhz, do wartości 3266mhz, nie zmieniając żadnych napięć itp. Przedtem ciężko było uzyskać stabilne 2933Mhz. A jak wiadomo Ryzeny lubią szybkie pamięci.
- ZALETY:
- + Cena
- + Oferowane opcje w tym przedziale cenowym
- WADY:
- - Na razie nie zauważono
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Płyta główna MSI B350 PC MATE możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Przepraszamy, czat na żywo w tej chwili jest już nieczynny. Jeśli masz jakieś pytanie lub problem, napisz do nas wiadomość lub odwiedź nasze centrum pomocy.
Czat na żywo jest do Twojej dyspozycji codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek: 9:00-17:00
Nigdzie nie mogłem znaleźć takiej informacji
Jeśli tak to jak przetaktowało pańskie podzespoły?
Jeśli chodzi o samą płytę to mogę napomnieć, że biosy tej płyty, i tomahowk są identyczne różnią się tylko kolorem motywu...(i diadami i wygląda, że jeszcze tylko ceną lol) Nie wiem tylko, które płyty pod Ryzena mają te full wypas funkcje sterowania napięciami, czy wszystkie x370, czy tylko najdroższe typu crosshair. Bo z tego co przeczytałem, niektórym osobą przy ręcznym ustawianiu pamięci pomogło zwiększenie napięcia SOC, a moja płyta jak i reszta chyba b350, ma tylko opcje sterowania napięciem procesora, NB i DRAM i analog. Także bieda w tej materii. Chociaż sam procesor podkręca się normalnie, bez problemów. Dzisiaj już się poddaję z RAMem wypróbowałem wszystkie możliwe ustawienia i nic nie działa by ustawić RAMy wyżej niż 2667. Trzeba czekać na kolejną odsłonę BIOSu. Ktoś na forum global MSI w wątku pcmatea pisał że na początku maja ma być kolejny bios do tomahowka, być moze też do tej płyty.
I czy próbowałeś przy podnoszeniu MHz zwiększyć napięcie i podnieść opóŹnienia o 2-3 w górę?
A spróbuj obniżyć napięcie jak i opóźnienia i podnieść taktowanie, może pomoże :).
I mam prośbę, jak wejdą jakieś nowe Biosy i naprawią ten problem to byś mnie poinformował?
Z góry dzięki :)
Ale mam większy problem nie mam zasilania na USB.
Mianowicie jak uruchamia się komputer to jest wszystko ok ale podczas próby instalacji systemy zasilanie w portach USB znika we wszystkich.
Próbowałem wersie biosu vr.oo i vr.30 wykorzystałem już chyba wszelkie ustawienia biosu i nic mam 2 takie płyty i w obu to samo.
Jakieś jeszcze pomysły.
Ale nic mi to nie dało wciąż.... Jeśli chodzi o OC procka to udało mi się mojego 1600x ustawić na 3975MHz przy ustawieniu napięcia 1,3625, opcjonalnie 3 mode cpu load line calibraion i 4ghz dla 1,4v. Natomiast nie udało mi się uzyskać stabilnego 4,1GHz przy maksymalnym napięciu 1,425v