Płyta główna MSI MAG B550 TOMAHAWK
- Chipset płyty: AMD B550
- Gniazdo procesora: Socket AM4
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Nie
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
Sięgnij po płytę główną renomowanej marki
Płyta główna jest podstawowym elementem komputera, który umożliwia jego sprawne i niezawodne działanie. Potrafi połączyć kilka urządzeń w pojedynczy system i za sprawą osadzonych na niej podzespołów odpowiada za liczne procesy zachodzące w Twojej maszynie. Płyta główna MSI MAG B550 TOMAHAWK to sprzęt, który będzie idealnie pasował zarówno do obudowy komputerowej typu Full Tower, jak i Midi Tower.
Pełnowymiarowy standard ATX oraz stosunkowo duże rozmiary produktu sprawiają, że bez trudu podłączysz do niego niezbędne komponenty (np. gniazda rozszerzeń, przeróżne podzespoły i złącza). Sprzęt jest wyposażony w pamięć DDR4, a dzięki skoordynowanemu działaniu z socketem AM4 jest kompatybilna z procesorami AMD Ryzen. Interesujący może okazać się fakt, iż Socket AM4 dysponuje 1331 pinami do Twojej dyspozycji. Za sprawą tych udogodnień korzystanie ze sprzętu jest niezwykle łatwe i przyjemne.
Sprzęt o wysokich standardach
Dzięki dużej liczbie rozmaitych funkcji płyta z łatwością spełni Twoje oczekiwania. Jest idealnym zakupem zarówno dla profesjonalnego gracza, jak i dla osoby, która wykorzysta go do biurowej pracy lub domowego użytku. Urządzenie jest doskonale kompatybilne z pamięcią RAM w standardzie DDR4, co umożliwia sprawną i zorganizowaną pracę w każdej sytuacji i sprawia, że wydajność działania produktu niebywale wzrasta.
Z kolei z pomocą zintegrowanego chipsetu dźwiękowego Realtek ALC 1200 z łatwością skonfigurujesz oddzielną kartę dźwiękową bez konieczności wydawania dodatkowych pieniędzy. Jest on gwarantem wysokiej jakości brzmień, kiedy puścisz muzykę na głośnikach czy różnego typu słuchawkach. Dzięki niezwykle dobrym parametrom słuchanych dźwięków dostaniesz możliwość cieszenia się wysokiej jakości rozrywką lub komfortowego wykonywania obowiązków w swojej pracy.
Bezpieczeństwo i wysoka funkcjonalność
Za sprawą technologii RAID, której kontroler jest zamontowany w płycie głównej, dostajesz możliwość stworzenie na niej tzw. macierzy Raid. Jest to rozwiązanie, które odgrywa dużą rolę nie tylko w temacie tworzenia kopii zapasowych i zabezpieczania danych, ale również sprawia, że możesz połączyć dyski. Dzięki temu otrzymujesz więcej przestrzeni wspólnej do wykorzystania. Dodatkowo czyni je to bardziej odpornymi na ewentualne awarie, sprawiając, że możesz bezpiecznie korzystać ze sprzętu.
Ponadto, tego typu model płyty głównej jest idealnym zakupem dla osób, które planują skonfigurować ze sobą więcej niż jeden układ graficzny. Za sprawą możliwości łączenia kart użytkownik może znacząco zwiększyć wydajność graficzną swojego komputera i dostosować go do pracy wedle swoich potrzeb i standardów. Produkty z serii MAG są znane ze swojej niebywałej wytrzymałości, funkcjonalności i trwałości.
Prestiż i styl w Twoim zasięgu
Kupując urządzenie, które ma doskonale znieść częste użytkowanie przez wiele następnych lat, wielu kupujących przykłada dużą wagę do renomy jego producenta. Na ogromną korzyść firmy MSI przemawia jej wieloletnie doświadczenie na rynku oraz zaangażowane w pracę nad ich produktami grupy wyspecjalizowanych inżynierów i zespołów badawczo-rozwojowych. Firma przeprowadza gruntowne testy modułów pamięci popularnych marek (np. Crucial, Corsair, Kingston lub G.Skill) w ekstremalnych warunkach działania. Chce tym samym zapewnić klienta o stabilności, wydajności i wysokiej jakości pracy sprzętu.
Tę płytę główną charakteryzuje na przykład znacznie zwiększona wydajność w stosunku do poprzednich modeli, które dostarczał ten producent. Dzięki temu urządzenie jest w stanie sprostać niemal każdemu zadaniu, które przed nim postawisz niezależnie od tego, w jaki sposób będziesz z niego korzystać.
Szeroka gama parametrów technicznych
Płyta główna jest wyposażona w wiele różnego typu udogodnień, które umożliwiają jej sprawną pracę w wysokim standardzie. Posiada np. dwa pełnowymiarowe gniazda rozszerzeń PCI Express x16, co umożliwia połączenie ze sobą dwóch kart rozszerzeń. Za sprawą zintegrowanej karty sieciowej 10/100/1000 otrzymujesz możliwość korzystania z szybkiego internetowego łącza, które może oferować Twoja sieć osiedlowa. Nie są to jednak wszystkie karty sieciowe, których użyto do zbudowania tego urządzenia. Dużą rolę odgrywa też karta 10/100/1000/2500. Daje ona możliwość z korzystania z szybkich internetowych transferów.
Produkt ma też dwa złącza M.2, które dają możliwość podłączenia dwóch dysków SSD o dowolnej pojemności. Posiada porty USB 3.2 drugiej generacji, symetryczne złącze USB-C oraz fazowy system zasilania, który jest zgodny z Duet Rail Power System.
- Chipset płyty AMD B550
- Gniazdo procesora Socket AM4
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Nie
- Standard płyty ATX
- Problemy z pierwszym uruchomieniem - nie widzi dysku SSD, po przekręceniu go jeszcze raz (na 100% był OK) widzi dysk, ale nie widzi kostki RAM, po uruchomieniu ponownym widzi wszystko, 2 dni później nie widzi dysku.
- RAM (F4-4000C18D-64GTZR) działał na timingach i napięciu z profilów XMP, ale z napięciem max 3800Mhz (ustawianym manualnie)
Asus miał w zasadzie identyczne problemy i ostatecznie skończyło się zwrotem zakupionego dysku M.2, na życzenie klienta, działa na SATA (nie dał sobie wytłumaczyć)
- Gigabyte najpierw w ogóle nie wstawał (nie przechodził POSTA), poszedł na reklamację, wysłali nową płytę, i ta w ogóle nie podawała napięcia.
Teraz co w samym MSI:
- XMP działa bez zarzutu (4000Mhz, CL 18-22-22-42, 1.40V)
- Wszystko zaskoczyło od kopa (z resztą na poprzedniczce - X470 Gaming Pro Carbon AC również zero problemów)
- Dobre temperatury sekcji zasilania - przy teście Prime 95 odnotowałem max 72 stopnie w obudowie Cooler Master Cosmos C700P Black edition z układem "komina" - tu jednak zwrócę uwagę, że nawet droższe konstrukcje MSI tego nie oferują i jeśli chodzi o chipset B550, to poważnie traktowałbym tylko Tomahawka.
Może brzmię jak fanatyk, ale takie są fakty, nie mówię, że wszystkie asrocki, gigabyte czy asusy tak będą miały, ale z mojego doświadczenia wynika, że lepiej to omijać. Żeby nie było tak słodko, MSI też dało ciała z jedną rzeczą, która działała w poprzedniej płycie (X470 Gaming pro Carbon) - mianowicie Mflashem. Zamówiłem płytę z aktualizacją biosu, lecz w międzyczasie wyszedł nowszy - mam go już na pendrive, wkładam do USB, odpalam w biosie Mflash i co? Reset (OK) i czarny ekran (NIE OK). Będę to diagnozował jeszcze, może być kilka przyczyn (display port w monitorze jest najbardziej prawdopodobny, niezresetowany bios), ale czuje że uda się to załatwić. No i USB mało z tyłu, plus jeszcze jednego konektora USB 3.0 brakło - mam 2 USB w obudowie niesprawne, ale wiedziałem na co się piszę. Działa z Świetnym Ramem, ryśkiem 5800X, i GTX 1080Ti - więcej mi nie trzeba.
Jedno na co radze zwrócić uwagę składającym - jak macie dysk SSD M.2 SATA (!) to gniazdo do niego jest U GÓRY pod prockiem, nie jak w wielu przypadkach na dole.
- ZALETY:
- + Autentycznie najmniej problematyczna płyta na ten chipset
- + kompatybilność z RAM
- +
- + cena
- +
- WADY:
- - mało usb
- - M-FLASH nie działa na displayporcie.
Na minus: podłączenie dwóch dysków SSD NVME powoduje ograniczenie przepustowości.
Wybrałem tą płytę z uwagi na PCIe x16 4.0, na którym mój Radeon osiąga pełną wydajność. Nie spodziewałem się tak solidnej płyty w tej cenie. Polecam.
- ZALETY:
- + Dużo slotów i funkcjonalności
- + Dobra karta dźwiękowa
- + Software
- + Tryby podświetlenia i sterowania ARGB
- WADY:
- - Nadpisywanie podświetlenia podzespołów innych producentów bez możliwości łatwego wyłączenia tej opcji
- ZALETY:
- + MSI
- + Jakość wykonania
- + Chłodna
- + Duża ilość złączy
- + Podświetlenie
- + Dobry software
- WADY:
- - Cena regularna jest za wysoka
- ZALETY:
- + podświetlenie jest bardzo nieinwazyjne. nawet nie szukałem jak wyłączyć(a jestem raczej uczulony to wszelkie ledy)
- + zintegrowana zaślepka!
- + pozostałe zalety są w opisie producenta więc nie ma co wymieniać :)
- WADY:
- - mam problemy z dostaniem się do biosu. NIe wiem czy to kwestia połaczenia z kartą graficzną (RX7600)) czy jakiś inny problem, ale gdy mam podpięty mój monitor po hdmi to się nie otwiera(czarny ekran). muszę używać innego z DP albo telewizora. Może to nie problem płyty, ale piszę, bo może komuś też się trafi taki problem.
Po 8 miesiącach użytkowania żadnych uwag krytycznych.
- ZALETY:
- + stabilność
- + możliwość zamontowania Ryzenów serii 5000
- + bardzo dobre chłodznie podzespołów
- + PCIe w wersji 4.0
- + dźwięk zupełnie wystarczający do gier
- WADY:
- - w tej cenie brak
- ZALETY:
- + Wykonanie
- + Sekcja zasilania
- + Szybka karta siecowa
- + Zadawalająca karta muzyczna
- + RBG 5V i 12V
- + Radiatory do m.2
- WADY:
- - Ograniczenie predkosci szyby PCIe przy montażu 2 dysków m.2
Przy zakładaniu i podpinaniu wszystkiego nie było z nią problemu u totalnego laika.
Zakupiłam ją na promce ale i w normalnej cenie bardzo dobra w stosunku co do jakości i wydajności.
Ja zastosowałam do Ryzen 5 5600x.
- ZALETY:
- + nie jest problematyczna
- + ledy nie są wkurzające dla oka
- + stosunek jakość cena na plus
- WADY:
- - na tę chwilę nie widzę
- ZALETY:
- + Stabilna praca na wymagających podzespołach w zadaniach gdzie wymagana jest kilkugodzinna praca pod przy pełnym wykorzystaniu mocy obliczeniowej
- WADY:
- - Delikatne mocowanie dysków m.2, które łatwo urwać
- ZALETY:
- + brak zbędnych nadmiarów kabla pomiędzy kolejnymi dyskami
- WADY:
- - trochę za krotki w przypadku większych obudow
- - gdzie odleglośc od zasilacza do dysków jest większa
- ZALETY:
- + dobra sekcja zasilania
- + dużo portów(optyczne audio, USB-C na przód na na tył)
- + radiatory na oba dysk m.2
- + dobre audio
- WADY:
- - nieintuicyjne(dla mnie) UEFI
- - niestandardowe zamki na DDR, kości wchodzą z dużym oporem
- ZALETY:
- + Możliwość wyłączenia RGB
- + Stosunek ceny do jakości
- + Łatwy do obsługi BIOS Uefi
- WADY:
- - Brak
- ZALETY:
- + stabilność
- + podświetlenie
- + łatwość konfiguracji
- + złącze m2 z dedykowanym radiatorem
- WADY:
- - problem ze sprzętowym raid'em dla dwóch dysków HDD
- ZALETY:
- + Dobre temperatury
- + Bardzo prosty BIOS
- + Kompatybilność RAM
- + Dwa sloty na M.2
- + Cena (wtedy kiedy ja kupowałem, czyli 680)
- + Fajna sekcja zasilania
Dużo gniazd, jakość materiałów również na duży plus, gniazdo na dysk M2 z dodatkowym radiatorem.
Bez przesadnego RGB, które można wyłączyć switchem na płycie.
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Płyta główna MSI MAG B550 TOMAHAWK możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Przepraszamy, czat na żywo w tej chwili jest już nieczynny. Jeśli masz jakieś pytanie lub problem, napisz do nas wiadomość lub odwiedź nasze centrum pomocy.
Czat na żywo jest do Twojej dyspozycji codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek: 9:00-17:00
jedno pod procesorem, z dłuższym radiatorem i jedno na dole płyty z krótszym?
Planuję zakupić dwa dyski ssd m.2 256gb i 1tb
Małe sprostowanie odnośnie portów M.2 - jeden jest NVME PCIE 4, drugi jest SATA (chodzi o prędkości i kompatybilność).
Odnośnie najnowszego obecnie BIOSu (AGESA 1.2.0.0) - nie występuje już problem ze stockowymi ustawieniami procka - nie dobija już do 90 stopni (Ryzen 5800X), a działo się to na wszystkich płytach wszystkich producentów (chyba, że ktoś trafił golden sampla Ryzena, to tego nie miał, google mówi jednak że ogromna ilość użytkowników miała z tym problem).
Jeśli ktoś (na wszelki wypadek to opiszę) nadal ma problemy z temperaturami na Ryzen 3 (seria 5000) proponuję by (po oczywiście upewnieniu się, czy chłodzenie dobrze siedzi) ustawił PPT na 110-120W. Po sprawdzeniu szeregu róznych sugerowanych ustawień wyszło, że jest to njamniejszy cios w wydajność, za to ogromny cios w temperatury i maksymalna temperatura na 110W to 76 stopni (na syntetycznym obciążeniu multicore, Prime 95 small FFT).
Ogólnie odnośnie samej płyty nadal jestem pod wrażeniem, i jedyne co mocno daje się we znaki to ilość USB - tu z pomocą kupiłem HUB od D-linka.