Płyta główna MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI
- Chipset płyty: AMD X570
- Gniazdo procesora: Socket AM4
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Bluetooth, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
ATX - popularny standard do uniwersalnych zastosowań
Płyta główna w pełnowymiarowym standardzie ATX pasuje do obudów komputerowych typu Full Tower oraz Midi Tower. Jej odpowiednio duże wymiary zapewniają sporo przestrzeni na wszelkie podzespoły, jak również na liczne gniazda rozszerzeń oraz sloty i złącza. To popularny wybór zarówno do komputerów biurowych, jak i również domowych i dla graczy.
Poznaj możliwości procesorów z socketem AM4
Płyta główna z socketem AM4 jest kompatybilna z konsumenckimi procesorami AMD z serii Ryzen począwszy od serii Ryzen 1000 aż do Ryzen 5000, procesorami AMD Athlon oraz 7. generacją serii A. Socket AM4 współpracuje z szybkimi pamięciami DDR4, zapewnia obsługę magistrali PCIe 4.0 oraz natywną obsługę SuperSpeed USB 10 Gb/s.
Wykorzystaj pełną moc najnowszych procesorów Ryzen z chipsetem AMD X570
Ten model płyty głównej został wyposażony w chipset AMD X570, który zaprojektowano specjalnie z myślą o procesorach AMD Ryzen, aby wykorzystać pełnię potencjału tych wydajnych procesorów. Dzięki wsparciu dla magistrali PCIe 4.0 ta płyta główna zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Najwyższa przepustowość dzięki pamięci DDR4
Ten model płyty głównej jest kompatybilny z pamięcią RAM w standardzie DDR4. Obecnie jest to najczęściej wybierany standard pamięci RAM, a szczególnie w odniesieniu do nowych i wydajnych konfiguracji. Standard DDR4 pozwala na uzyskanie o wiele wyższej przepustowości pamięci RAM, co ma niebagatelny wpływ na wydajność komputera.
4 sloty pamięci RAM - idealne rozwiązanie dla wymagających użytkowników
Na płycie głównej znalazło się miejsce na cztery sloty na pamięć RAM, dzięki czemu będzie możliwe zastosowanie nawet czterech kości pamięci RAM w konfiguracji z tą płytą główną. Ilość potencjalnie zamontowanej pamięci nada się nie tylko do pracy biurowej czy codziennej rozrywki, ale i również do wydajniejszych jednostek przeznaczonych do gier lub zasobożernych aplikacji.
Najwyższa jakość dźwięku
Ten model płyty głównej został wyposażony w zintegrowany chipset dźwiękowy 1220, który zapewnia bardzo wysoką jakość dźwięku. Płyta główna ze zintegrowanym chipsetem dźwiękowym może być dobrą alternatywą dla zakupu odrębnej karty dźwiękowej. To ekonomiczne rozwiązanie, które jednak zagwarantuje bardzo dobre parametry i świetnie sprawdzi się nie tylko podczas pracy przy komputerze, ale też w trakcie słuchania muzyki.
Pełnowymiarowe gniazdo PCI Express x16
Na tej płycie głównej znajduje się jedno gniazdo rozszerzeń PCI Express x16, do którego można podłączyć, na przykład, wydajny układ graficzny. To rozwiązanie, które sprawdzi się w większości konsumenckich, domowych i biurowych konfiguracji. Pojedyncze gniazdo PCI Express x16 jest obecne w wielu płytach głównych z różnych przedziałów cenowych.
Korzystaj z najszybszych dysków dzięki dwóm złączom M.2
Korzystaj z szybkich i nowoczesnych dysków SSD podłączanych do złącza M.2. Na tej płycie głównej znajdują się dwa sloty M.2, a dzięki temu możliwe będzie podłączenie do niej dwóch dysków SSD o dowolnej pojemności. Dyski podłączane są krawędziowo, bezpośrednio do płyty głównej, ich wymiary są zminimalizowane, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele miejsca wewnątrz obudowy.
Standard USB 3.2 Gen 1
USB 3.2 Gen 1, wcześniej nazywane również USB 3.0 lub USB 3.1 Gen 1, które zapewnia szybki transfer danych nawet do 5 Gb/s. Ten popularny i rozpoznawalny standard złącza znajdziemy w większości laptopów czy też komputerów stacjonarnych. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie również do nowszych lub starszych standardów tego złącza.
Uniwersalny port USB 2.0
Choć USB 2.0 jest już starszą generacją tego złącza to wciąż jest niezwykle często stosowany we współczesnych komputerach. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie tego wtyku również do nowszych standardów tego interfejsu, a maksymalna przepustowość na poziomie 480 Mb/s wystarcza do podstawowych zastosowań.
Szybkie, symetryczne złącze USB-C 3.2 Gen 2
Płyta główna posiada interfejs USB 3.2 Gen 2 ze złączem typu C, które zapewnia szybki transfer danych nawet do 10 Gb/s. Ten coraz bardziej popularny i rozpoznawalny standard złącza znajdziemy w wielu laptopach czy też komputerach stacjonarnych. Do charakterystycznych cech należy również możliwość włożenia wtyczki dowolną stroną dzięki symetrycznej konstrukcji.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych z technologią RAID
Płytę główną wyposażono w kontroler RAID, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie na niej macierzy. To popularne rozwiązanie, które bywa wykorzystywane celem tworzenia kopii zapasowych i zabezpieczania danych, ale też po to, by połączone dyski oferowały większą przestrzeń wspólną i były odporniejsze na ewentualne awarie.
Obsługa Multi-GPU
Ten model płyty głównej to idealny wybór, jeśli planujesz zbudować wydajną konfigurację z więcej niż jednym układem graficznym. Płytę wyposażono w opcję łączenia kart graficznych, dzięki czemu zwiększysz wydajność graficzną swojego komputera. Rozwiązane to jest często wykorzystywane przez entuzjastów płynnej rozgrywki oraz w wydajnych stacjach roboczych.
Karta sieciowa z jednym portem LAN 10/100/1000
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szybkiego łącza internetowego o przepustowości do 1 Gb/s. Ostateczna prędkość transmisji danych będzie zależała od parametrów sieci.
Obsługa łączności WiFi 5
Korzystaj z popularnego standardu bezprzewodowej łączności Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), który zapewnia wysoką przepustowość połączenia i przyjemność z użytkowania. Dzięki tej zintegrowanej funkcji nie ma potrzeby dokupywania dodatkowej bezprzewodowej karty sieciowej do naszego komputera, aby móc łączyć się z Wi-Fi.
Wygodna łączność Bluetooth
Płyta główna posiada zintegrowaną opcję komunikacji bezprzewodowej za pośrednictwem sieci Bluetooth. Ta technologia może być szczególnie istotna, gdy mamy zamiar korzystać z bezprzewodowych peryferiów takich jak słuchawki, klawiatura lub mysz, które ją obsługują. Dzięki temu nie musimy dokupywać dodatkowych akcesoriów, by cieszyć się wygodnym, bezprzewodowym rozwiązaniem pozbawionym kabli.
Szybki standard USB 3.2 Gen 2
Płytę główną wyposażono w złącze USB 3.2 Gen 2, wcześniej nazywane również USB 3.1 lub USB 3.1 Gen 2, które zapewnia szybki transfer danych nawet do 10 Gb/s. Ten popularny i rozpoznawalny standard złącza znajdziemy w większości laptopów czy też komputerów stacjonarnych. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie również do nowszych lub starszych standardów tego złącza.
Pełna ostrych i wyrazistych linii podkreślających wspaniały kolorystyczny design, doskonała równowaga pomiędzy wyglądem a wydajnością dzięki zastosowaniu udoskonalonego systemu radiatorów, radiatorom Frozr Heatsink, technologii Core Boost, złączom Lightning Gen4, zainstalowanym fabrycznie osłonom We/Wy i podświetlenia Mystic Light.
- Obsługa drugiej i trzeciej generacji desktopowych procesorów AMD Ryzen™ / Ryzen™ z kartą graficzną Radeon™ Vega oraz drugiej generacji procesorów AMD Ryzen™ z kartą graficzną Radeon™ zgodnych z podstawką Socket AM4
- Obsługa pamięci DDR4
- Wyjątkowo szybkie wrażenia w grach: zgodność z PCIe 4.0, 4x złącze Lightning Gen4 x4 M.2 z wbudowanym systemem chłodzenia M.2 Shield Frozr i obsługą technologii StoreMI oraz wsparcie dla technologii AMD Turbo USB 3.2 GEN2
- Radiatory Frozr Heatsink: Radiatory współpracują z opatentowanym wentylatorem, w którym zastosowano dwurzędowe łożyska kulkowe po to, aby zapewnić najlepszą wydajność, niezbędną dla zapalonych graczy i prosumentów.
- Możliwość ustawienia dowolnego napięcia rdzenia procesora: Ulepszona konstrukcja radiatorów, technologia Core Boost, 8+4-pinowe złącze zasilania CPU, system Game Boost i DDR4 Boost
- System Mystic Light: 16,8 miliona kolorów podświetlenia i 29 efektów świetlnych. Technologia MYSTIC LIGHT EXTENSION obsługuje zarówno tradycyjne taśmy świetlne RGB, jak i taśmy RAINBOW LED.
- System dźwiękowy Audio Boost 4 z technologią NAHIMIC 3: generowanie dźwięku o jakości studyjnej, która pozwala uzyskać wyjątkowe wrażenia audio
- Aplikacja Dragon Center: Całkowicie nowe oprogramowanie, które integruje wszystkie dotychczasowe narzędzia MSI, takie jak: GAME MODE, VOICE BOOST, LIVE UPDATE i AMBIENT LINK z przyjaznym interfejsem użytkownika
- Chipset płyty AMD X570
- Gniazdo procesora Socket AM4
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Bluetooth, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)
- Standard płyty ATX
Zacznę od najważniejszego - płyta działa świetnie z procesorem R9 3900X i pamięciami 3200CL16 - jest stabilnie i chłodno. Zarówno sekcja zasilania jak i chipset nie osiągają 70 stopni bez OC - żeberkowa konstrukcja radiatorów ma w tym duży udział. Wentylator jest prawie cały czas wyłączony (MSI jako jedyna firma oferuje taką funkcjonalność - u konkurencji wentylator ZAWSZE działa i do tego na wysokich obrotach - jeden z powodów wyboru akurat tej płyty). Mimo wszystko wentylator nigdy się nie włącza (jedynie przy boocie na chwilę - przy parogodzinnych sesjach gamingowych dalej stoi w miejscu). W ramach testu sprawdziłem również możliwości OC - procesor osiągał 4.2 GHz na wszystkich rdzeniach przy 1.35V, a pamięci da się podkręcić do 3766CL17 przy 1.4V (i to nie są pamięci B-DIE - te pewnie kręcą się jeszcze lepiej). Przy podkręcaniu poprzez narzędzie AMD Ryzen Master i podkręcanie konkretnych bloków w chipletach byłem w stanie osiągnąć wyniki: 4.45GHz, 4.35GHz, 4.2GHz, 4.2GHz (odpowiednio kolejne CCX'y) przy napięciu 1.35V. Niedługo te wyniki mają się jeszcze poprawić (MSI współpracuje z AMD nad nowymi biosami, które mają w tym pomóc).
Jako, że płyta jest oparta na nowej konstrukcji to będzie wspierana jeszcze przez długi czas, dlatego osiągi z czasem pewnie się nawet poprawią (widać to było w poprzednich generacjach płyt MSI pod procesory AMD) oraz pewnie otrzymają wsparcie dla następnej generacji procesorów AMD (jeśli AMD zdecyduje się zostać przy podstawcce AM4 - chwilowo trzymają się tej wersji).
Przechodząc do podświetlenia - podchodziłem z dużym dystansem do Mystic Light, gdyż czytałem wiele negatywnych uwag co do jego działania. Jednak chyba jest to gruba przesada, bo wszystko działa tak jak powinno - paski LED synchronizują się z podświetleniem, które płyta główna sama w sobie posiada(!). Efektów jest wiele, działają płynnie i ustawienia są zapamiętane, więc nie ma problemów z ustawianiem ich cały czas na nowo.
Co do reszty funkcjalności:
Kartę WiFi sprawdziłem tylko dla samego potwierdzenia, czy działa. Przy moim internecie ~300Mb/s osiąga prędkości ~270Mb/s w niewielkiej odległości od routera, więc myślę, że jest nieźle.
Karta dźwiękowa jest dużo lepsza od mojej poprzedniej (przesiadka z 3'ciej generacji intela - kontroler Realtek® ALC892 na płycie MSI X79A-GD45 (8D)).
PCIe 4.0 nie mam jak przetestować, ale widziałem wiele recenzji tej płyty i utrzymuje prędkości - na przyszłość na pewno się przyda.
6 portów sata w zupełności przeciętnemu użytkownikowi wystarczy.
Wszystkie kondensatory (a przynajmniej te, które widać) są z górnej półki - japońskie, więc powinny wystarczyć nawet na więcej niż potrzeba.
VRM 4*2 + 2, czyli odpowiedni nawet do 16-rdzeniowego ryzena (chociaż polecałbym kupić droższe modele dla takiego potwora).
Przycisk "flash BIOS" ulokowany na tylnym panelu - możliwe, że się przyda na ostatnią serię procesorów od AMD pod AM4.
Z minusów... ciężko wiele znaleźć - w końcu to jedna z tańszych płyt X570, więc nie wymagajmy nagle nie wiadomo czego.
- Clear CMOS powinien być ulokowany w innym miejscu (znajduje się pod kartą graficzną - ale przecież większość użytkowników nawet nie wie, że coś takiego na płycie jest...).
- Niepotrzebny (?) wtyk 4pin obok 8pin do zasilania CPU - sam wtyk 8pin jest w stanie dostarczyć bodajże 384W co i tak jest przesadną wartością.
- Diody do debugowania zamiast panelu wyświetlającego kod błędu.
***
Zdjęcia nie są najwyższej jakości, ale zrobione dla zasady i faktu, że ktoś może zobaczyć jak ta płyta będzie wyglądała w obudowie (w rzeczywistości wygląda zdecydowanie lepiej niż na zdjęciach z telefonu) - tak wiem, niedługo wymienię tę kartę na jakąś lepszą i będzie dużo lepiej :)
- ZALETY:
- + Cena (w stosunku do innych płyt X570)
- + Żeberkowa konstrukcja radiatorów (co za tym idzie niskie temperatury)
- + CICHY i PÓŁPASYWNY wentylator na chipsecie (który bez użycia PCIE4.0 raczej się nie uruchomi)
- + Dobre możliwości OC procesora i ramu
- + Topologia Daisy-Chain (lepsze działanie przy użytych 2 slotach na pamięć ram)
- + Obsługa ramu do 128GB 4400MHz
- + Dobrej jakości karta dźwiękowa (Realtek ALC1220)
- + Dobra karta sieciowa (Realtek RTL8111H (1GbE))
- + Obecność modułu WiFi (z obsługą do 433Mb/s)
- + Czytelny i łatwy w obsłudze BIOS
- + Podświetlenie LED za płytą główną
- + Mystic Light - przejrzystość i funkcjonalność
- + 2 złącza 3-pin i 2 złącza 4-pin do akcesoriów LED RGB
- + Obsługa USB 3.2
- + Dual Mode Bluetooth 2.1
- + 2.1+EDR
- + 3.0
- + 4.0
- + BLE
- + 4.2
- + MSI Dragon Center + Nahimic 3
- + Przycisk "flash BIOS" na panelu tylnym
- + Preinstalowana fabrycznie osłona złączy Wejścia/Wyjścia
- + Czytelna instrukcja (nawet nowicjusz da radę wszystko dobrze podłączyć)
- + (subiektywne) Wygląd - czysto i bez rzucających się w oczy napisów SUPER ULTRA GAMING 200FPS z subtelnym podświetleniem RGB
- WADY:
- - Umiejscownienie Clear CMOS (przy grubych kartach graficznych może być problem z dostępem)
- - Obecność wentylatora (jak każda płyta X570 w tej cenie)
- - Użycie diod zamiast panelu wyświetlającego kody błędów (jak każda płyta X570 w tej cenie)
Technologie, którymi dysponuje produkt są również całkiem użyteczne; mowa tutaj o takich jak: DDR4 Boost; EZ Debug LED; Game Boost; Gaming LAN; Mystic Light.
Bardzo zależało mi też na częstotliwości pracy pamięci RAM; płyta oferuje OC nawet 4400MHz przy maksymalnej obsłudze aż 128 GB - przy zastosowaniu odpowiednich kości rozgrywka zmienia się diametralnie.
Aktualnie korzystam z karty graficznej MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8G i dopiero przy zestawieniu, które oferuje płyta główna MSI można zaobserwować jak duży potencjał uruchamia taki zestaw.
Warto wspomnieć o obsłudze 2-Way CrossFireX; może przyda się w przyszłości.
Audio przy chipsecie Realtek ALC1220 w 7.1 wraz z zastosowaniem technologii Audio Boost 4 brzmi wybornie. Sprzedałem swoją zewnętrzną kartę dźwiękową, bo dzięki MSI już jej nie potrzebuję.
Cieszę się też, że w końcu nie muszę używać zewnętrznych adapterów bluetooth oraz wi-fi. W końcu znalazłem płytę główną, która oferuje świetną jakość tych usług w niedużej cenie.
Płyta główna oferuje mnogość złącz wewnętrznych oraz tych na panelu tylnym - oferuje wszystko, co potrzebne nawet najbardziej wymagającym klientom.
W montażu nikt nie powinien mieć problemów; instrukcja bardzo intuicyjna, a płyta CD ze sterownikami dołączona do płyty wszystko opisuje jasno i klarownie. Update'y przez Dragon Center to przyjemność.
Płyta główna oferuje świetną jakość w niskiej cenie zarówno pod względem technicznym jak i wizualnym. Jestem niesamowicie wdzięczny, że wybrałem akurat ten produkt.
- ZALETY:
- + Shield Frozr
- + Chłodzenie na chipsecie
- + Radiator dla dysku m.2
- + Obsługa szybkich pamięci RAM
- + Całkiem spore możliwości OC
- + Sekcja zasilania
- + Chipset X570
- + + Mnogość złącz
- + Realtek ALC1220 w 7.1 wraz z zastosowaniem technologii Audio Boost 4
- + Bluetooth oraz WI-FI
- + Design
- + Łatwość montażu
- + Dragon Center
- + Jakość/cena
- WADY:
- - Brak
Jest to jedna z najtańszych płytych głównych x570, ale wcale nie czuje się jako "ten gorszy klient". Dbałość o detale jest na najwyższym poziomie.
Zamontowanie procesora Ryzen 9 3900X nie sprawiło żadnego problemu. Podstawka procesora jest umieszczona na tyle daleko od pamięci RAM, że po zamontowaniu chłodzenia wodnego nadal jest miejsce.
Pamięć RAM po automatycznym podkręceniu do 3766CL16 działa stabilnie i bez zarzutów. Interfejs BIOS/UEFI który umożliwia overclocking jest prosty i intyicyjny, a jeśli ktoś czuje się ekspertem w tych sprawach to może osobiście wybrać każdą wartość napięcia, taktowania itp.
Kupując tę płytę stawiałem również na oświetlenie RGB. Są po dwa wejścia różnych typów RGB więc mając na uwadze podłaczanie większej ilości świecidełek musimy liczyć się z zakupem dodatkowego modułu (na szczęście w bardzo przystępnej cenie). Oświetlenie zrobiło na mnie duże wrażanie. Kolory są rzeczywiste, a różnych efektów jest masa.
Ważną częścią płyty był wbudowany moduł WiFi. Połączenie się nie zrywa, oraz umożliwia wykorzystanie pasma 5GHz. Mocno zdziwiłem się (oczywiście pozytywnie), że płyta posiada również wbudowany bluetooth!
Karta dźwiękowa jest dużo lepsza od mojej poprzednej, którą dokupywałem oddzielnie. Brakuje mi tylko wbudowanego w oprogramowanie MSI korektora dźwięku z różnymi profilami. Czasem przydaje się trochę większy bas przy słuchaniu muzyki.
Chłodzenie chipsetu i dysku SSD jest wydajne i nie słychać go.
W tym przedziale cenowym nie znajdziecie lepszej płyty głównej.
- ZALETY:
- + Cena
- + Jakość
- + Przejrzysty overcloacking
- + Dużo miejsca na chłodzenie wodne do procesora
- + Design
- + Karta WiFi i Bluetooth
- + Czytelna instrukcja
- + Chłodzenie SSD M2
- WADY:
- - Chłodzenie chipsetu na górze płyty głównej może uniemożliwić instalacje chłodzenia na górze obudowy
- - Mała ilość wejść RGB
Początkowo wydawało mi się że wentylatory dziwnie się zachowują, ale pomógł update BIOSu. Z nowym (7C37v12) pracują równo i cicho. Jeśli dostaniecie egzemplarz z początku produkcji warto zwrócić na to uwagę.
Jeśli używacie maszyn wirtualnych, albo np emulatora Androida, to domyślnie wirtualizacja w BIOSie jest wyłączona. BIOS - Advanced Mode - OC - CPU Features - SVM Mode (ustawić na Enabled, trochę się naszukałem)
Info dla użytkowników Linuxa: sprawdźcie czy wasza dystrybucja działa z nowymi procesorami AMD ZEN 2. Ja, dla Fedory 30 ściągałem instalator z live-respins z sierpnia i nie miałem żadnego problemu z działaniem. Wszystko śmiga idealnie, nie ma problemu z WiFi, audio itd. Debian 10 działa bez problemu, Ubuntu 18.04 LTS chyba też.
Realtek ALC1220 gra całkiem fajnie. Wbudowany Bluetooth to fajny dodatek, może się przyda :)
Dodaję tabelkę z benchmarka, bo wyniki z 32GB Corsair Vengeance i dyskiem Force MP510 znacznie lepsze niż np na xda-developers w teście 3700X :D Póki co nie podkręcałem, ale czekam na CoolerMaster Masterliquid 240, wtedy się zobaczy.
Po kilku dniach intensywnych testów - działa szybko i stabilnie. Testy obciążeniowe nie wpływają na stabilność. Polecam.
- ZALETY:
- + ZEN2 out-of the box
- + RAM do 4200 Mhz
- + WiFi
- + 2x M.2
- + chłodzenie dysku M.2
- + wsparcie i gadżety od MSI
- WADY:
- - na siłę - uruchamia się kilka sekund
Sądząc po pierwszym zdjęciu będziemy mieli podobną specyfikację, ta karta graficzna to MSI GTX 970 Gaming 4GB? :) Też mam taką w swojej "skrzyneczce" ^.^
Kości też musiałbym dokupić, niedawno zastanawiam się nad Corsairem Vengeance LPX DDR4 16 GB 3200MHz, czy na sam wstęp takie kości wystarczą. Zresztą później dokupi się dodatkowe 16GB by zwiększyć wydajność podczas przetwarzania wideo, plików i innych systemowych operacji heh.
Pozdrawiam :)
Firma MSI jest firmą do której mam zaufanie, zawsze jak były jakieś problemy ze sprzętem, naprawa była natychmiastowa.
Płyta posiada najnowszy chipset X570, wyszedłem z założenia że lepiej dołożyć do nowszego chipsetu i mieć wsparcie na lata, brak problemu z ramem, niż kupić starszy model i coś może średnio działać.
Moja płyta działa wraz z procesorem AMD Ryzen 7 3700X oraz HyperX Predator DDR4 16 GB 3333MHz CL16 ( 2 kości ) oraz ssd Silicon Power 512GB M.2 PCIe Gen3 x4 NVMe 2280 A80.
Płyta ta jest fenomenalna wraz z podzespołami wyżej, bardzo mi się w niej podoba oświetlenie RGB, posiada dużo portów z tyłu komputera, wiatrak na płycie głównej jest niesłyszalny podczas użytkowania. Bios jest bardzo czytelny, łatwo w nim można znaleźć to co jest nam potrzebne. Posiada wiele gniazd na wiatraki, widać że płyta jest solidnie zrobiona, z wytrzymałych komponentów, instrukcje wraz z płytą były jasne i czytelne. Plusem jest także to, iż karta posiada wbudowaną kartę wifi oraz bluetooth przez co nie muszę zajmować 2 usb.
Jest to bardzo przyszłościowa płyta na której w przyszłości chce zamontować Amd Ryzen 3950X.
- ZALETY:
- + *bluetooth oraz Wifi
- + *chipset x570 do procesorów AMD
- + *możliwość montażu szybkich pamięci RAM do 128 Gb
- + *PCI-Express 4.0
- + *Ledy RGB
- WADY:
- - *Brak w tej cenie
W stosunku do chipsetow x3../x4.. wsparcie dla nowych Ryzenów out-of-the-box jest wygodne.
Przy poprzedniej płycie głównej potrzebowałem zaopatrzenia się w oddzielny radiator na M2, tutaj brak tego problemu - radiator przylegający do radiatora chipsetu jest duży i dobrze spełnia zadanie. (w komplecie pre-aplikowany termopad)
Niektórych przeraża wentylator na chipsecie - ale trzeba pamiętać że jest półpasywny - załącza się dopiero przy b. wysokiej temperaturze
W parze z pamięciami 3733 cl17 w profilu XMP pracuje bez problemu.
- ZALETY:
- + 2 złącza M2 PCI-e NVMe (w tym wsparcie dla gen4)
- + panel tylny płyty glownej nie wymaga aluminiowej zaślepki jak w tańszych płytach
- + zlącze SPDIF
- + radiator na dysk M2
- + rozbudowany BIOS
- + wentylator jest półpasywny
- + dobrej jakości audio
- + ogólnie zero problemów w konfiguracji/działaniu
- + WIFI szybsze (433 Mbps) niż obecnie znajdujące się w większości urządzeń 150-300 Mpbs
- WADY:
- - radiator na M2 po przykręceniu zasłania środkową śrubkę obudowy ATX - do odkręcenia płyty potrzebne jest odkręcenie radiatora
Płyta bardzo dobrze współpracuję z Ryzenem 3600XT oraz MSI 2080 Super. Komputer posiada bardzo dobrą wydajność. Nie odnotowałem wysokich temperatur. Posiadam również dwa dyski pod M.2, które również działają bardzo dobrze.
BIOS jest prosty w obsłudze. Można łatwo podkręcić procesor, RAM itd.
Sam wygląd płyty jest przyzwoity, nie rzuca się w oczy, ale jest ładna. Podświetlenie jest trochę mało widoczne, przynajmniej w moim przypadku.
Moduł Wi-Fi działa bardzo dobrze. Stałe połączenie z internetem bez utraty zasięgu.
Płyta główna bardzo dobrze wykonana. Spełnia swoją rolę i jest godna swojej ceny.
- ZALETY:
- + Trwałość
- + Bios
- + moduł Wi-Fi
Co do samej karty, olbrzymim plusem jest złącze PCI-E Gen 4 - znacznie zwiększa szybkość przesyłania danych. Dodatkowo złącze PCI-E jest chronione systemem Steel Armor, co zapobiega zgięciom i zakłóceniom elektromagnetycznym. Chłodzenie karty jest bardzo ciche i samo dostosowuje się do temperatury, co jest olbrzymim plusem.
Kartę warto też kupić z uwagi na chipset, który nawet za wiele lat pozwoli na wymianę procesora Ryzena bez potrzeby wymiany płyty, więc jest to fajna inwestycja.
Osobiście polecam.
- ZALETY:
- + chłodzenie
- + PCI-E Gen 4
- + chipset pod nowe Ryzeny
- + nie trzeba wymieniać po latach
- + ciacha
- + przejrzysty Bios
- + LED
- + WIFI
- + dobra do gier
- ZALETY:
- + wygląd
- + jakość
- + dyskretne podświelenie
- + wi-fi
- + bardzo dobra karta dzwiękowa
- WADY:
- - Troche za długi czas ładowania systemu
najbardziej podoba mi się tył płyty ponieważ ma ona 2 moje ulubione kolory czyli czarny i czerwony
Bardzo dobry produkt idealny do mojej platformy na x3700
Płyta ta bardzo dobry stosunek ceny do jakości
Ma ona najnowsza wersje pci4
Ma duża ilość portów z tylu
bardzo dobra rzeczą jest wbudowany wifi i bluetooth
Bardzo ładny wygląd i co co zawsze chciałem czyli port m2 dzięki czemu mogę jeszcze szybciej odpalać komputer
Płyta spełnia moje oczekiwania na 100%
dobra obsługa szybkich ramów i to aż do 128 gb
Moim zdaniem bardzo dobry produkt 10 na 10
- ZALETY:
- + pci4
- + obsługa ramu do 400mhz
- + Wygląd
- + ilosc portow
- + obsługa led rgb
- + dobry stosunek jakosci do ceny
Płyta MSI MPG X570 Gaming Edge WiFi w mojej ocenie : 9/10 Jest to moja druga płyta główna od MSI i zarazem pierwszy raz mam w posiadaniu platformę pod AMD. Jakość i wygląd jest naprawdę spoko. Moja poprzednia płyta to MSI Z77A-GD55, której używam od 2012 i do dzisiaj mnie nie zawiodła. Mam nadzieję, że i będzie mi długo służyć ;)
Plusy :
-USB C
-wygląd
-jakość
-X570 chipset
-PCIe 4.0
-WiFi może się kiedyś przydać
Co do rzeczy które mogłyby być lepiej rozwiązane to :
-Clear CMOS powinien być ulokowany w innym miejscu
-sekcja mogłaby być lepsza
-przydałoby się troszkę więcej portów USB
-diody do debugowania zamiast panelu wyświetlającego kod błędu
- ZALETY:
- + Chłodzi najlepiej na rynku.
- + wygląd
- + dobra cyrkulacja powietrza
- + kontroler wentylator + argb
- + zabudowana piwnica
- + można spokojnie ogarnąć każdy rodzaj kablologii
- + Dobre chłodzenie
- + Łatwość instalacji
- + Cicha praca
- + Szybki transfer danych.
- + Cicha praca.
- + Nie nagrzewa się.
- + Design.
- + Waga.
- + Fajne boksowe chłodzenie.
- + Dobra wydajność w grach i programach.
- + Dobra cyrkulacja powietrza
- + Piwnica
- + Kontroler na 6 wentylatorów
- + Łatwość obsługi
- + Wystarczająca ilość miejsca
- + Odporność na zachlapania
- + Jakość wykonania
- + Klawisze kierunkowe
- + Design
- + Wygodna i cicha
- WADY:
- - Powoduje wżery na IHS-ie.
- - przy tej cenie?
- - Brak
- - Brak.
- - brak
- - Szyba na froncie
- ZALETY:
- + ładna
- + dużo wejść
- + wifi i bluetooth
- + z******** wygląd uefi
- + tania jak na x570
- + dobra zintegrowana karta dżwiękowa
- + zero problemów z biosem itp. jak na poprzednich podstawkach
- WADY:
- - słaba sekcja zasilania która sie grzeje przy OC
Szkoda tylko że MSI nie daje drugiego radiatora na slot m.2, ale to już szczegół. Ja ze swojej swojej strony, mogę jak najbardziej mogę polecić.
Dobra obsługa sieci przewodowo i bezprzewodowo, przyjemny dla oka design, ilość gniazd zewnętrznych w moim przypadku bardzo zadowalająca.
Jeśli dopatrywać się wad to można by za takową uznać konieczność wypięcia grafiki wpiętej w górny slot gdy chcesz wyjąć/włożyć SSD ze slotu Lightning M.2.
- ZALETY:
- + Idealne dopasowanie do gier
- + najlepszy procesor AMD do 1000 zł
- + cena 950 zł
- + aktualnie najnowsza płyta X570
- + Wifi bluetooth
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Płyta główna MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Obecnie odsprzedałem 3900x i zrobiłem delikatny downgrade na 2700x (dokładnie taki sam pobór energii, więc teoretycznie te same temperatury). W przyszłym roku pewnie kupię albo 3950x, albo 4'tą generację i nie będę zmieniać płyty - ta mi w zupełności wystarcza.
Czy w tej cenie to najlepszy wybór?
Dla moich potrzeb - tak, jest idealna. Jednak dla kogoś kto nie chce się obawiać o temperatury przy OC na mocnym procku - lepiej wziąć ASUSa TUF albo jakiegoś Gigabyte.