Procesor AMD Ryzen 5 1600 AF, 3.2 GHz, 16 MB, BOX (YD1600BBAFBOX)
- Częstotliwość taktowania procesora: 3.2 GHz
- Liczba rdzeni: 6 rdzeni
- Odblokowany mnożnik: Tak
- Typ gniazda: Socket AM4
- Wynik Benchmark: Brak danych
- Zobacz pełną specyfikację
Niezawodny procesor
Procesor Ryzen 5 1600 AF to idealny wybór dla każdego, ponieważ ma wiele bezkonkurencyjnych zalet. Jego cena na pewno przyciąga, ale zastanawiasz się, czy łączy się z jakością sprzętu? Zapewniamy Cię, że jak najbardziej. Firma AMD zawsze staje na wysokości zadania, a urządzenia wychodzące spod ich rąk są renomowane w świecie komputerowców.
Procesory produkowane w ich firmie są bardzo trwałe i mocne, a do tego gwarantują najwyższą moc pracy bez utraty wydajności. To ich znak rozpoznawczy. Poradzą sobie nawet w najbardziej wymagających zadaniach. Pasjonaci komputerowi, zawzięci gracze czy twórcy treści bardzo często stawiają procesory tej firmy jako oczywisty wybór. Samo to już sugeruje, że procesor tej marki musi zawsze stawać na wysokości zadania, a także być gotowy na wszelkiego rodzaju wyzwania stawiane przez użytkowników.
Istotne funkcje procesora
Jest to kolejny procesor, przy którym wykorzystano architekturę Zen, dzięki czemu masz pewność, że energia jest tutaj wykorzystana w stu procentach. Dodatkowo stabilność tego urządzenia oraz jego wydajność są zachowane i w pełni funkcjonalne. Nic tutaj Cię nie zaskoczy. Procesor wyposażony jest w cztery jednostki zmiennoprzecinkowe, cztery stałoprzecinkowe, ale też w dwie jednostki adresujące, a CPU jest w stanie przetwarzać aż cztery instrukcje na cykl zegara.
Usprawniony proces produkcji tego urządzenia umożliwia uzyskanie bardzo wysokiej wydajności urządzenia. Przyspieszono tutaj pamięci podręczne L2 i L3 i zwiększono parametr IPC, a efekty widać od razu w skuteczności działania tego sprzętu. W procesorze AMD Ryzen 5 1600 AF znajduje się też algorytm predykcji, który bardzo szybko przewiduje operacje potrzebne do obsługi wielu programów. Dzięki temu wszystkie Twoje zabiegi są o wiele płynniejsze i szybsze.
Technologie dla wymagających
Dzięki technologii AMD SenseMI procesor zwiększa swoją moc obliczeniową, wykorzystując do tego inteligencję maszynową. To urządzenie zadowoli nawet tych najbardziej wymagających użytkowników i z łatwością umożliwi im granie, streaming czy tworzenie treści graficznych bez choćby minimalnego spadku wydajności. Dzieje się tak dzięki wbudowanym w nim 8 rdzeniom i 16 wątkom, które odpowiadają za stabilność urządzenia.
Dzięki Socket AM4, w które wyposażony jest procesor, weryfikujesz kompatybilność urządzenia z płytą główną. Podstawka wyposażona jest w 1331 piny oraz obsługuje pamięć DDR4. Firma AMD i tym razem dołącza do procesora fabryczny, podstawowy zestaw chłodzący, dzięki czemu nie musisz martwić się zakupem odpowiedniego i dodatkowego systemu chłodniczego dla procesora. Ten system chłodniczy zapewnia odpowiednią i płynną pracę urządzenia bez utraty wydajności i to za każdym razem.
Profesjonalny i wydajny procesor
Firma AMD produkuje także sprzęt ze średniej półki cenowej. Są to urządzenia niestandardowe, ale zarazem bardzo uniwersalne i odpowiednie dla każdego użytkownika. Wszystkie parametry i funkcje są tutaj perfekcyjnie dopracowane, a dzięki tak rozsądnym cenom, są to urządzenia dostępne dla wielu klientów. Zarówno dla tych, którzy szukają takich urządzeń do własnego domu czy biura, jak i dla osób poszukujących bardziej profesjonalnych wyzwań dla sprzętu.
Procesor Ryzen 5 1600 AF oferuje bardzo wysoką sprawność przy najbardziej skomplikowanych zadaniach. Jeżeli wydaje Ci się, że jego wydajność jednak jest za mała, to procesor dysponuje odblokowanym mnożnikiem, więc w każdej chwili możesz ją sam podkręcić. Dzięki podkręceniu wydajności masz możliwość uzyskać jeszcze wyższy poziom taktowania, co przekłada się na jeszcze większą wydajność, prędkość i moc.
Niezawodność w każdej dziedzinie
Jeśli szukasz wydajnego procesora w odpowiedniej cenie, to ten model jest zdecydowanie dla Ciebie. Procesor bardzo wpływa na całą wydajność, prędkość i pracę bez zakłóceń w Twoim urządzeniu. Nieważne, czy używasz komputera/laptopa do grania, tworzenia grafik lub wideo, czy po prostu oglądasz na nim filmy. Procesor Ryzen sprawdzi się w każdej z tych dziedzin. Produkt został stworzony po to, by spełniał najśmielsze oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających klientów.
Gamerzy, tak samo jak i twórcy oczekują od komputera bardzo szybkiej reakcji na polecenia oraz brak zakłóceń podczas streamingu czy renderowania filmów. Gwarantuje to ten procesor, dzięki temu, że jest bardzo wydajny, a jego system chłodzenia nigdy nie zawodzi. Nadaje się on dla graczy, streamerów i grafików, więc tym bardziej będzie nadawać się również dla amatorów, którzy niezbyt wiele wymagają od swoich komputerów.
- Częstotliwość taktowania procesora 3.2 GHz
- Liczba rdzeni 6 rdzeni
- Odblokowany mnożnik Tak
- Typ gniazda Socket AM4
- Wynik Benchmark Brak danych
Wydajnościowo wypada świetnie zarówno w grach jak i przy kompilowaniu programów.
- ZALETY:
- + 6 rdzeni i 12 wątków
- + odblokowany mnożnik: łatwo podkręcić do 3,8 GHz
- + sprawne chłodzenie w pudełku
- + bardzo dobra wydajność w różnorodnych zastosowaniach za rozsądne pieniądze.
- + platforma AM4 ma dostawać nowe procesory aż do 2020
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + wydajność wielowontkowa,
- + 6 rdzeni 12 wątków
- + lutowany IHS
- + niskie temperatury (w grach około +-50 stopni na Fortis 3)
- + cena
- WADY:
- - trochę słabszy na jednym rdzeniu w porównaniu z Intelem
- ZALETY:
- + 6 rdzeni, 12 wątków
- + Cena!
- + TDP 65W
- + Niemożliwy do zajechania
- + Świetny potencjał OC
- + Masywny cooler w zestawie
- + Wydajność, która wciąż rośnie
- + Bardzo przyszłościowy
- WADY:
- - Nie stwierdzono ;)
i5 podwyższysz taktowanie o 1,2 Ghz a Ryzena (czy to 5 czy 7) o 0,6-0,8 Ghz
Po 30 minutowym rozgrzewaniu koparką Monero (Minergate) 12 wątków 100% nie przekracza 80°C.
Max RPM 2000, min RPM 800, średnio 1200-1300 RPM. Nawet na 2000 nie ogłusza. Poniżej 1000 RPM niemal niesłyszalny z 20-30cm. Nie zmieniałem pasty termoaktywnej.
Po obciążeniu 11 wątków 100% nadal da się korzystać z komputera. Chociaż da się go zawiesić instalując Windows 10 na dysku hdd 5400.
Żadnych problemów z Linuxem kernel 5.1 Zen Archlinux.
To jest "nowa" wersja AF 12nm, jak Ryzen 5 2600 lub Intel Core i7 4770.
ASUS Prime B450M i 2*8gb Corsair Venegance LPX. Linux ale testowałem też na Windows 10 Trial.
Muszę go jeszcze przetestować w kompilowaniu/budowaniu aplikacji z AUR.
- ZALETY:
- + Cichy i wydajny wentylator
- + Nareszcie zrezygnowali z "kanciastych" chłodziarek z "dźwignią"
- + Dobra cena
- + 6 rdzeni i 12 wątków
- + 12nm AF
- + Nawet w najgorszych warunkach znośne temperatury
- + Niewielkie obciążenie
- + To jak r5 2600 lub i7 4770
- WADY:
- - Szkoda że nie robią 6 rdzeniowców APU (z grafiką zintegrowaną)
Skompilowałem właśnie Codelite + dysk SSD i … minęło 40 minut. Niby szybko ale liczyłem na więcej.
Zmieniłem też chłodzenie na be quiet! Shadow Rock LP … max 42°C idle (przeglądanie internetu lub pisanie) przy 50% wentylatora albo 35°C przy 75%. Niby spadek z 55°C na 42°C to dużo ale nadal nie mogę powiedzieć by boxowe chłodzenie było złe. Nadal mnie zastanawia jak to jest, że wentylowane obudowy mają dokładnie te same temperatury.
Jedno jest pewne → za 420zł to zakup na lata. Przy 500zł brałbym ryzena 5 2600.
- ZALETY:
- + Cena
- + Chłodzenie boxowe które wydala do 3,7-3,8 ghz na bezpiecznych temperaturach (zależy też od obudowy i jej przepływu powietrza)
- + Wydajność wielowątkowa (do programów)
- + Wydajność w grach
- WADY:
- - Hałas chłodzenia
- - Wydajność jednowątkowa gorsza niż u Intela nawet w tańszych modelach
- ZALETY:
- + Cena
- + Wydajność
- + Uniwersalny chipset
- WADY:
- - Za tani
- ZALETY:
- + Fenomenalna wydajność w aplikacjach
- + Gra, przeglądarka+20 zakładek i kilka innych programów jednocześnie i nie czuć żadnego spadku wydajności
- + Future Proof (intel wkrótce wypuszcza sześcio-rdzeniowe procesory skierowane do mainstream więc w przeciwieństwie do Bulldozera w tym przypadku możemy się spodziewać że gry i aplikacje pisane będą pod wielordzeniowe procesory)
- + Całkiem dobre chłodzenie boxowe, bardzo ciche i można na nim kręcić do 3.7-3.8 bez problemu.
- + Niższy koszt platformy niż i5
- WADY:
- - W starszych grach np GTA5, które nie wykorzystują więcej niż 4rdzeni
- - wypada słabiej niż wysoko podkręcony i5 ale różnica nie jest znów taka wielka i nie wpływa widocznie na jakość rozgrywki.
Ale to może dzieje się tak bo ryzen jest chłodny i dlatego ni musi być wydajny, ale bardziej cichy
- ZALETY:
- + lut
- + stosunek cena/wydajność
- + wielofunkcyjność
- + bardzo dobry boxowy cooler
- + wielordzeniowość i wielowątkowość
- WADY:
- - ?
Proc działa razem z MSI X370 GAMING PRO (7A33-007R) oraz z pamięciami "Corsair Vengeance LPX, DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15 (CMK16GX4M2B3000C15)"
pamięć działa z prędkością 2933 MHz , więc prawie max tych ramów .
Co do oc się nie wypowiem gdyż obecnie max load jaki maiłem przy normalnym użytkowaniu to 90%( jak odpalałem kilka maszyn witalnych ) więc nie kręcę ,ale większość tych CPU na 3,8 GHz może pomykać .
Po ostatniej wpadce Intela z błędami Spectre i Meltdown procesory AMD Ryzen to jedyny słuszny zakup !!
- ZALETY:
- + zimny
- + chłodzenie jak na boxowe bardzo dobre i dosyc ciche
- + można bez problemy podkrecac .... lecz po co ? Wiekszość gier na grafice R9 270x nawet 30 % procesora nie obciąza
- + bardzo dobry do wirtualizacji
- + wydaje mi sie ze ma wiecej lini PCIE niz konkurencja intela
- + brak podatności na Intel Meltdown
- WADY:
- - nie ogrzeje w zimę :) taki żart
- ZALETY:
- + mam duży radiator za 300zł ale najpierw wypróbowałem ten z boxa i jeśli ktoś nie chce bawić się w overclocking, podkręcanie to boxowy zapewnia dobre chłodzenie i ciszę,
- + przyrost mocy w benchmarkach mierzących ilość operacji/czas mamy nawet 3,5x względem X965,
- + podczas przeglądania internetu, itp. dużo tańsze procesory są wystarczające do płynnej pracy, natomiast X5 poradzi sobie świetnie np. do wirtualizacji, dużych obliczeń w Excelu, CAD, ale też w grach typu cywilizacja widać, że tura komputera wykonuje się odczuwalnie szybciej,
- + świetna cena jak na ten potencjał (moc + możliwość kręcenia; mam mobo na chipsecie B).
- WADY:
- - cena zawsze może być niższa,
- - jeśli nie grasz w gry, albo obciążasz procesor zadaniami typu wirtualizacja, arkusze duże, CAD, itp. to zapewne wystarczy tańsza jednostka, np. serii 3.
- ZALETY:
- + 6 rdzeni / 12 wątków logicznych
- + bardzo dobry boxowy cooler
- + bardzo wydajny w nowych grach
- + zdecydowanie bardziej przyszłościowy od procesorów 4-ro rdzeniowych Intela
- + dobry stosunek wydajność/cena
- + brak większych problemów z podkręcaniem RAM (2666 MHz 15 CL podkręciłem na 2933 MHz 14 CL)
- WADY:
- - słabszy w grach (zwłaszcza starszych) od i5 8400
To akurat wróżenie z fusów. FXy, poprzednia „mocarna” wersja procesorów od AMD także w grach wcale nie wypada dobrze a statystycznie gry nie wykorzystują jego planowego „potencjału” bo to słabe i tyle. W Ryzenach będzie podobnie, tak działa marketing AMD. Za rok-dwa okaże się, ze te procesory będą kiepskie w grach.
Ryzeny w żadnych grach nie wypadły źle, aby realnie nazwać rozgrywkę niegrywalną. A i5 Intela już w niektórych tytułach, jak wyżej wskazany Assasyn, wypadają tak, że grać się prawie nie da :P
Masz rację co do i5 Kaby Lake, z nimi faktycznie Ryzeny dają sobie spokojnie radę. Jednak i5 Coffee Lake są znacznie mocniejsze od Kaby Lake zarówno w zastosowaniach wielowątkowych, jak i jednowątkowych. Pokonują porównywalne cenowo Ryzeny w praktycznie wszystkich grach, z tym, że faktycznie w starych dystans jest między nimi duży, a nowych czasami prawie się zaciera (tak jak w wspomnianym AC:O).
Wydaje mi się, że jeśli ktoś kupuje nowy sprzęt pod gry, to raczej do grania w nowe gry, niż w stare. I jak sam zauważyłeś, w nowych różnice się zacierają. Gdyby Ryzeny w starych grach prezentowały na tyle niski poziom, że by rozgrywka była nieprzyjemna, to można by się zastanawiać, ale tak naprawdę w żadnej starej grze te procesory nie wypadły źle - więc moim zdaniem to nie problem.
Natomiast w mojej poprzedniej wypowiedzi chciałem tylko zauważyć, że to właśnie obecne Intele (no chyba i5 7600k nie można nazwać starym procesorem...) zaczęły się szybciej w nowych grach krztusić, niż Ryzeny, a tutaj taki @Dave mówi, że w nowych za 1-2 lata Intele będą wypadać lepiej co już okazuje się totalną bzdurą. Innymi słowy uprawia czyste bajdurzenie...
Przykład z NOWEJ gry: https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_assassin_s_creed_origins_problemy_w_egipcie?page=0,12
Nie neguję jednak, że faktycznie opóźnienia cache są piętą achillesową Ryzenów.
Porównajcie sobie jak pojawił się i7-2600k jakie GPU miał do wykarmienia a jakie teraz ma zadanie taki i7-8700k.Taki i5-8600k pięknie się prezentuje i może chodzić nawet na 5.3Ghz ale co z tego jak ma tylko 6wątków.
Rok 2018 przyniesie wiele odpowiedzi i okaże się ,że nawet i7-8700k będzie dobijał do maksymalnych swoich możliwości tylko ,że w takim układzie i5-8600k dawno się skończy i same gry tak uwielbiane przez wszystkich pokarzą ,że w tych czasach lepiej będzie mieć na wiele lat więcej wątków niż wysoki zegar taktujący.
- ZALETY:
- + 6R/12W
- + Wydajność/cena (cała platforma)
- + Bardziej przyszłościowy niż Kaby/Skylake
- + Możliwość podkręcenia nawet na tańszych płytach (min. chipset B350)
- + Lutowany IHS więc niskie temperatury (~68 stopni C)
- + Dobre chłodzenie boxowe
- WADY:
- - Kiedy tylko spadną ceny płyt głównych z chipsetem z370 i pojawią się B360 i H310, coffee lake będzie jedynym słusznym wyborem
Nie liczyć tego wyżej procesor jest na prawdę dobry. W grach radzi sobie dobrze. Jeśli ktoś widzi różnice między 100fps, a 130fps (nie mówiąc o użytkownikach monitorów 144Hz+) to można brać Intela. Lecz jeśli wystarczy ci minimum 60fps, a chcesz mieć procesor lepszy w wielu innych zastosowaniach to bez problemu można wybrać AMD.
- ZALETY:
- + wydajność w grach jak i w programach użytkowych
- + obecnie dość niska cena
- + ciężko go obciążyć w 100%, render, przeglądarka, gra Ryzen dalej tylko 70%
- WADY:
- - w moim przypadku temperatura, ale to po prostu wina tej konkretnej sztuki, a nie całej serii procesora
- ZALETY:
- + wysoka wydajność
- + 6 rdzeni/12 wątków
- + niezły undervolting i oc
- + potencjalnie dobry zakup przyszłościowy
- WADY:
- - stockowy cooler jest dość głośny
- - wibracje na coolerze
Dam znać w odpowiedzi na ile udało mi się go podkręcić ;)
- ZALETY:
- + 6 rdzeni / 12 wątków, procek się chilluje przy zaawansowanych programach typu Unity, Blender, Intellij, etc.
- + Śmiga w grach, zero spadków fps, co na moim starym i5 było bardzo częste
- + Dobry cooler, 54 C w stresie (bez OC)
- + Łatwość instalacji (PGA jest niesamowicie łatwe w montażu)
- + CENAAAA!
- + Naklejka w zestawie, hehe.
- + Nie wiem jak z OC, ale po wypowiedziach znajomych - genialnie!
- WADY:
- - Nie zauważyłem!
Niedługo i tak wymieniam chłodzenie na Fortisa 3 + Kryonaut więc uda mi się go trochę lepiej podkręcić bo temperatury dochodzące do 85 C to nie jest najlepszy wynik jak na 3.7 GHz. No ale czego się po stockowym chłodzeniu spodziewać i marnej jakości pasty niestety. Co nie zmienia faktu że nadal jest to bardzo opłacalny cooler, 10000x lepszy niż intelowy ;) ale dużo na nim nie podkręcicie, chyba że macie sporego farta!
Zamontowałem Fortisa 3 i pastę Be Quiet! DC1 (Kryonauta niestety nie było, ale bq! trzyma równie dobre temperatury a jest tańszy)
No i temperatury są o niebo lepsze, 3.9 GHz na +0.075V (nie próbowałem zmniejszać napięcia, póki co działa wyjątkowo stabilnie, później się jeszcze pobawie)
śmiga po pół godzinnym teście AIDA64 - max 69C co jest genialnym wynikiem w porównaniu do stockowego coolera (dla przypomnienia, 3.6 GHz dochodziło do 85 C na aidzie!)
na jakiej płycie go kręciłeś, napisz plx jakie pamięci zakupiłeś do tego CPU?
MOBO: ASUS PRIME B350-PLUS
RAM: Corsair LPX 2x8GB 3200MHz (CMK16GX4M2B3200C16)
RAM udało mi się podkręcić na 2933 MHz na AGESA 1004, czekam na oficjalną AGESA 1006 i dam znać :)
Zestaw: Płyta główna Gigabyte GA-AX370-Gaming K5; Procesor AMD Ryzen 5 1600, 3.2GHz, 16MB; Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16; Karta graficzna Gigabyte Radeon RX 570 AORUS 4GB GDDR5; Zasilacz SilentiumPC Vero L2 600W; Obudowa Evolveo R04; Dysk Toshiba P300 + Dodatkowe 3 lata gwarancji; Dysk SSD ADATA SP550; Klawiatura A4 Tech KD-600L; System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 32/64-bit BOX; Montaż komponentów + Instalacja systemu operacyjnego
Uwagi: Obudowa Evolveo R04 przyszła bez czytnika kart ale była rekompensata cenowa przy zakupie klawiatury; karta graficzna padła przy trzecim uruchamianiu wymieniona bezproblemowo
- ZALETY:
- + Działa i ma działać.
- WADY:
- - Brak
- ZALETY:
- + Tanie 6 rdzeni i 12 wątków
- + Edycja wideo, konwersja, rendering to sama przyjemność
- + Streaming oraz nagrywanie jednocześnie w wysokiej jakości
- + Procesor na lata
- + Platforma z długim wsparciem
- WADY:
- - Za taką cenę brak.
Świetny potencjał tych rdzeni i wątków w żadnej grze użycie nie przekroczyło 50% Programy działają bardzo szybko
- ZALETY:
- + Nudzi się jak kolega napisał niżej w BFie 1 czy Wiesiu 3 max 50%
- + Niska cena
- + Świetna wydajność
- + Zimny (bo lut huehueuhueuh)
- + Boxowe chłodzenie bez OC daje radę
- + Kochane 6 rdzeni i 12 wątków
- + Rozkurwia intela w programach
- + w grach praktycznie nic nie traci
- WADY:
- - słaby pojedynczy rdzeń, ale tak naprawdę praktycznie w niczym to nie przeszkadza
- - Jakieś dziwne udziwnienia w pamięci podręcznej
Być może ktoś wymieniał stockowe chłodzenie na inne w celu obniżenia słyszalności wentylatora i jest w stanie podzielić się doświadczeniem?
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Procesor AMD Ryzen 5 1600 AF, 3.2 GHz, 16 MB, BOX (YD1600BBAFBOX) możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Przepraszamy, czat na żywo w tej chwili jest już nieczynny. Jeśli masz jakieś pytanie lub problem, napisz do nas wiadomość lub odwiedź nasze centrum pomocy.
Czat na żywo jest do Twojej dyspozycji codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek: 9:00-17:00
tych Vengance LPX 3200MHz jest kilka.
z płyty pod b350m
pewnie już za późno, ale u mnie te korsarze 3200mhz śmigają na 2933 MHz czyli nie tak źle jak na AGESA1004. Czekamy na najnowszą 1006 :)
CMK16GX4M2B3200C16) czarne ver 4.iles tam B-die tak zwane i bez problemu działają odrazu na cl14 3200 tylko napięcie dałem 1.39V na płycie MSI X370 GAMING PRO CARBON
Pozdrawiam