Procesor AMD Ryzen 7 3700X, 3.6 GHz, 32 MB, BOX (100-100000071BOX)
Wyższa wydajność procesora
Wydajniejszy i pobierający zdecydowanie mniej energii elektrycznej, procesor AMD Ryzen 7 3700X firmy AMD został wyposażony w 8 rdzeni fizycznych i 16 wątków logicznych. Podczas standardowej pracy procesora jego taktowanie wynosi 3.6 GHz, natomiast przy trybie przyspieszonym Boost, taktowanie jest w stanie wzrosnąć do nawet 4.4 GHz. Dużym plusem procesora jest jego odblokowany mnożnik i możliwość samodzielnego podkręcenia zegarów. Ryzen 7 obsługuje gniazda Socket AM4.
Układ procesora CPU ma do dyspozycji dwukrotnie większą pamięć podręczną L3 o wartości 32 MB i dwukanałowy kontroler pamięci RAM DDR4 o natywnym taktowaniu 3200 MHz. Szacowane TDP Ryzen 7 to 65W, co oznacza to maksymalną ilość wydzielania ciepła w ciągu zaledwie sekundy, którą trzeba odebrać z procesora. Jego wydajność jest dobra w zastosowaniach wielowątkowych, jak i 1-wątkowych.
Niezastąpiony w grach komputerowych
Procesory AMD Ryzen 7 3700X trzeciej generacji idealnie sprawdzają się w grach komputerowych, dzięki swojej najwyższej wydajności. Procesor korzysta z nowoczesnych rozwiązań architektury Zen 2. Wykorzystuję swój pełny potencjał nie tylko w grach PC, lecz także w profesjonalnej pracy na komputerze, przekazując całą swoją moc na najtrudniejsze w danym momencie procesy. Jeszcze sprawniejsze chłodzenie wentylatorem Wraith Prism stworzonym z myślą o osobach, dla których bardzo ważna jak najcichsza praca komputera.
Dzięki chłodzeniu wentylatora CPU wzbogaconego o kolorowe podświetlenie RGB LED przez system Wraith Prism wentylator skutecznie może schłodzić Twój procesor, co jest ważne szczególnie podczas intensywnego grania w najnowsze, wymagające produkcje gier czy kreatywnej pracy zawodowej jak na przykład grafik komputerowy.
Sprzęt dla wymagających graczy
Ten sprzęt jest w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagających graczy. Dzięki wysokiemu taktowaniu rdzeni obsługuje sprawnie i bezbłędnie każdą grę komputerową, różne programy i wiele innych procesów komputerowych. Technologia produkcyjna, w której wykorzystana została litografia 7nm, umożliwia jeszcze lepsze zwiększenie wydajności procesora CPU, co pozwala na stabilniejszą i szybszą pracę urządzenia pod nawet bardzo wysokim obciążeniem.
Trzecia generacja układu Ryzen 7 wspiera najnowszy chipset AMD X570. Idealny procesor do grania w gry komputerowe, a także profesjonalnej pracy zawodowej, projektowania i wielu innych trudnych zadań. Bardzo cicha, a w tym samym czasie wyjątkowo stabilna praca i rozrywka na każdym poziomie obciążenia. Chipset płyty głównej obsługuje interfejs PCle 4, co sprawia, że działanie procesora jest kilkukrotnie szybsze, a znakomita przepustowość pamięci zagwarantowana.
Miej kontrolę nad procesorem
Dzięki specjalnemu narzędziu AMD Ryzen Master Utility, który przeznaczony jest do modyfikacji taktowania, możesz sam przejąć kontrolę nad pracą zamontowanego układu procesora CPU, od dostosowania jego taktowania na wyższe, aż do innych parametrów, aby jak najlepiej spełniał Twoje oczekiwania względem siebie.
Czy denerwuję Cię nawracające spowolnienie działania Twojego dysku? Nie masz czasu, by czekać w nieskończoność na jego szybsze i lepsze działanie? Teraz możesz to zmienić poprzez nowy procesor AMD Ryzen 7 i specjalną technologię AMD StoreMI. Dzięki tej technologii znacznie bardziej przyspieszysz pracę swojego dysku SSD bądź też HDD. Pozbędziesz się denerwujących opóźnień, a Twój system operacyjny będzie uruchamiał się przynajmniej dwa razy szybciej, tak samo jak Twoje ulubione gry komputerowe.
Podkręć taktowanie jednym kliknięciem
Zwiększaj wydajność swojego procesora wtedy, kiedy tylko tego potrzebujesz. Podkręcisz taktowanie dosłownie jednym kliknięciem, przez naciśnięcie tylko jednego przycisku. AMD Ryzen 7 to idealnie wyważona konstrukcja procesora dla wszystkich osób bez wyjątku, począwszy od graczy komputerowych, po twórców czy pracowników kreatywnych. Dobrym atutem jest jego niski pobór energii elektrycznej, co oznacza lepszą sprawność i stabilność sprzętu.
Architektura Zen 2 została wyprodukowana w 7-nanometrowej litografii, po czym zastosowano ją w procesorze Ryzen 7, aby zdecydowanie zwiększyć szybkość i o wiele stabilniejsze działanie procesora CPU w każdych warunkach, nawet tych najbardziej wymagających. AMD GameCache została zaprojektowana w celu jak największego zmniejszenia opóźnień pamięci Cache, po to, by uzyskać większą liczbę klatek na sekundę w najlepszych czy najnowszych tytułach gier komputerowych.
- Częstotliwość taktowania procesora 3.6 GHz
- Liczba rdzeni 8 rdzeni
- Odblokowany mnożnik Tak
- Typ gniazda Socket AM4
- Wynik Benchmark 22607
- ZALETY:
- + Bije na głowę konkurencję jaką jest intel pod względem wydajnościowym i multitaskingiem
- + Cena
- + Chłodzenie w zestawie uprzednio pokryte pastą termoprzewodzącą
- WADY:
- - Brak
Obecnie to stwierdzenie troszkę zalatuje banałem, bo przecież wszyscy wiedzą, że Ryzen 7 3700X jest „niesamowity”, lecz czułem się w obowiązku podkreślić ten fakt.
Komputera używam głównie do obróbki wideo (BD Rebuilder), a ten procesor – w połączeniu z resztą wyposażenia – skrócił cały proces co najmniej czterokrotnie (!). Jestem totalnie pod wrażeniem. Organoleptycznym punktem odniesienia są dla mnie i7 szóstej i siódmej generacji.
Jeżeli chodzi o gry, to się nie wypowiem, bo nie gram w ogóle; w tym temacie odsyłam do Internetu.
Nie widzę żadnych, ale to żadnych minusów: procesor nie grzeje się, pracuje stabilnie, dobrze współpracuje z pozostałymi podzespołami. Mój ulubiony „torture test” – 32-godzinną sesję BD Rebuilder (obróbka materiału UHD na najwyższych ustawieniach, a to zajmuje dużo czasu) – przeszedł bez zająknięcia, pracując cały czas na najwyższych obrotach.
Dla zainteresowanych, oto moja pełna konfiguracja: płyta główna Gigabyte X570 Aorus Pro; procesor Ryzen 7 3700X; pamięć RAM 2 x Kingston Fury DDR4, 16 GB, 3466 MHz, CL19 (HX434C19FB/16); karta graficzna Gigabyte GeForce GT 1030 Silent 2 GB DDR5; zasilacz be quiet! Dark Power Pro P11 550 W; chłodzenie SilentiumPC Grandis 2 XE1436; 2 x M2 (oba Plextor, o pojemności 256 GB i 512 GB), 2 x SSD ADATA SU800 256 GB; 3 x HDD Toshiba 2 GB; Pioneer BDR-S09XLT.
Całość siedzi w obudowie Fractal Design R5 Blackout Edition. Wentylatorów jest łącznie 8 (osiem): 2 x Fractal Design DYNAMIC X2 GP-14 BLACK z przodu, 2 x SilentiumPC Sigma Pro 120 PWM oraz 1 x SilentiumPC Sigma Pro 140 PWM na chłodzeniu procesora, 2 x SilentiumPC Sigma Pro 120 PWM u dołu obudowy (wtłaczanie) oraz 1 x SilentiumPC Sigma Pro 140 PWM z tyłu (odprowadzanie).
Dla wyjaśnienia z mojej strony:
1) Porównuję do i7 szóstej i siódmej generacji, bo z nimi miałem bezpośrednio do czynienia. Z generacją ósmą i dziewiątą nie miałem okazji się pobawić - wiem tylko z analiz, że 3700X na ogół wypada od nich lepiej. Wolałem więc w porównaniu wykorzystać moje własne doświadczenia. A jak wypadnie konfrontacja z generacją dziesiątą, tego jeszcze nie wiemy.
2) Moje doświadczenie jest takie, że procesor 3700X chodzi mocno i stabilnie, choć nie przeczę, że czytałem opinie użytkowników, którym zdarzyło się kupić model fabrycznie uszkodzony, co objawiało się m.in. chwiejną pracą, wahaniami napięcia, problemami z RAM-em itp. Jeżeli już, to problemy (i to spore) widzę w BIOS-ach płyt głównych, na czele z moją - Gigabyte X570 Aorus Pro (zapraszam do recenzji).
3) Przepraszam, jeżeli "przesłodziłem"; jestem po prostu pod wrażeniem mocy tego potworka.
Pierwszym plusem jest stockowe chłodzenie, naprawdę wygląda i jest masywne, świetnie spasowane, niebo a ziemia między stockiem od Intela. Kwestią sporną dla wielu będzie podświetlenie, dla mnie jak najbardziej na plus, tym bardziej że serio wygląda niesamowicie. Jedynym minusem jest to że jest stosunkowo głośne, wcześniej miałem Spartana 3 od SP i nawet na pełnych obrotach był bardziej cichy.
Co do samego procesora to jest świetnie, do grania na ultra w FHD poezja, rzadko kiedy wykorzystany w 60 procentach. Z temperaturami w połączeniu z dołączonym chłodzeniem jest również bardzo dobrze, pod pełnym obciążeniem przez przeszło pół godziny temperatury nie przekroczyły 67 st. Dodam że użyłem osobną pastę Thermal Grizzly Kryonaut.
Ogólnie jestem bardzo zadowolony, procesor wart każdej złotówki, niesamowicie cieszy to że w końcu można grać w najnowsze tytuły bez bottlenecka ze strony CPU.
- ZALETY:
- + Bardzo wydajny procesor
- + mozliwos podkręcenia
- + dobre stockowe chłodzenie w zupełności wystarczy w grach
- + dobrze współgrają z ramami z 3200mhz
- WADY:
- -Jak ktoś chce mieć ramy powyżej 320pmhz to musi w internecie poszukać jakie współgrają z tym procesorem bo nie wszystkie chcą śmigać na wyższych taktowaniach
- -nie wiem czy to wina samej płyty (a używam x570 ) czy też procesora ale na m2 po włączeniu sprzętu chwilę trzeba poczekać aby wyświetliło się logo od płyty dopiero później szybko się włącza system.
- ZALETY:
- + Fajna wydajność
- + Ok temperatury na Fortisie 3
- WADY:
- - Wysokie napięcia
Mimo podstawowego taktowania 3.6ghz to w rzeczywistości boost działa doskonale i w rzeczywistości procesor ma ciągle 4.3ghz a pod obciążeniem spada do 3.9ghz więc w rzeczywistości ani przez chwile nie ma 3.6. Mistrz ceny do wydajności. Nie można być niezadowolonym z tego potworka.
- ZALETY:
- + świetny boost podbijający częstotliwość
- + piękne i wydajne chłodzenie
- + diabelnie wydajny
- + wydajność do ceny nie do pobicia przez intela
- + niski pobór prądu
- + obsługa starych płyt głównych na chipsetach b350
- + 16 wątków
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + Cena do wydajności
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + Bardzo dobra wydajność jak na tą cenę
- + Cisza
- + Na płytach ATX jest wystarczająco miejsca na wysokoprofilowe kości RAM
- + Dosyć łatwa instalacja
- + W zestawie dołączony splitter i tubka z dosyć dobrą pastą termoprzewodzącą
- + co nie zawsze można spotkać.
- WADY:
- - Wentylatory z łożyskami hydraulicznymi faktycznie dbają tu o ciszę
- - ale łożyska takie nie lubią pracy w pionowej pozycji
- - warto pamiętać
- - że taki wentylator może po jakimś czasie stanąć gwałtownie sam z siebie
- - bez uprzedzenia.
- ZALETY:
- + Stosunek jakości do ceny
- + Wydajność
- + Dołączone chłodzenie boxowe
- + Niskie temperatury przy dobrym chłodzeniu
- ZALETY:
- + Niezłe fabryczne chłodzenie
- + Porównywalny w grach do Intela
- + ale we wszystkim innym go kosi
- WADY:
- - Nie osiąga zegarów boost określanych przez specyfikację (w moim przypadku wyciąga 4350 MHz
- - niewielka różnica ale jednak)
Oczywiście problem może też być spowodowany tym, że siedzi się na stockowym coolerze w kiepskim obiegu powietrza i pod obciążeniem procek wchodzi od razu na >75C. Przy takiej temperaturze Ryzeny 3XXX schodzą z taktowaniem na obecnych BIOSach.
- ZALETY:
- + Kompatybilość z pierwszą generacją płyt głównych b350
- + Przepięknie wygląda
- WADY:
- - Życie nie jest tak kolorowe
- - jak rgb tego wentylatora
- - Odrobinę głośniejsza praca od Ryzen 5 1600
- - garść inwektyw poszła podczas montażu chłodzenia
- - przy metalowych zatrzaskach
- ZALETY:
- +bardzo wydajny we wszelkich zastosowaniach
- +ciche chłodzenie boxowe
- +stosunek cena-wydajność bardzo dobry
- WADY:
- -zbyt wysokie domyślne napięcia
Chłodzenie boxowe dość głośne. Należy w biosie poprawić ustawienia wentylatora. Obecnie ustawiłem, aby powyżej 75 stopni nie wchodził na więcej niż 50% obrotów.
Ogólnie chłodzenie z wyglądu i konfiguracji RGB jest świetne, wydajność tego chłodzenia jest średnia, a kultura pracy wentylatorów jest kiepska.
- ZALETY:
- + Wydajność
- + Kultura pracy
- WADY:
- - Głośność chłodzenia boxowego
- ZALETY:
- + Jakość wykonania
- + Łatwość montażu
- + Węże w oplocie
- + Możliwość zarządzania podświetleniem
- + Cena
- + Szybki transfer
- + Temperatura pracy
- + Sekcja zasilania
- + Fajnie się kręci.
- + Niskie temperatury pracy
- + Wielozadaniowość (gry
- + programy)
- WADY:
- - Głośne wentylatory
- - Ciut za głośna blokopompka
- - Nie zauważyłem
- - Brak obsługi RGB/ARGB
- - Cena mogłaby być niższa.
Kompilacja i budowanie idzie szybko, za podobna platforme intela musialbym zaplacic ~50% wiecej.
Jesli planujesz komputer obok siebie, to zalecam wymiane zalaczonego chlodzenia, bo przy obciazeniu zalaczony wiatrak jest slyszalny (u mnie Dark Rock 3 rozwiazal problem).
Nie uzywam do grania. Planuje wymienic na 16 rdzeni gdy nieco stanieja.
- ZALETY:
- + Wydajnosc
- + Cena
- + Dolaczone chlodzenie
- + Dobra kompatybilnosc
- WADY:
- - Slyszalny wiatrak
- - Brak sensownego OC
- - Brak zintegrowanej grafiki
idealny do prac graficznych/gier/programowania/edycji/montażu filmów
jeżeli ktoś szuka procka tylko do gier to proponuje tylko ryzen 5 3600 (nie brać 3600x to jest prawie to samo a się strasznie przepłaca) nie warto brać 3700x jeżeli chce się tylko grać na nim.
- ZALETY:
- + wydajny
- + chłodzenie (nie korzystam ale fajny dodatek jeżeli ktoś się zastanawia jakie chłodzenie kupić)
- + wszystko co potrzeba
- WADY:
- - cena (lecz w porównaniu z intelem to jest nic)
- ZALETY:
- + Wydajność
- + Cena
- + Moc
- + Moc i moc
- WADY:
- - Dla mnie brak
- ZALETY:
- + Wydajność. Szczgólnie w wielowątkowych zadaniach.
- + Fajny thermal management
- + dzięki większemu chipowi niż w przypadku intela.
- + Wsparcie chipsetu x570
- + który miażdży.
- WADY:
- - Chyba brak.
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Procesor AMD Ryzen 7 3700X, 3.6 GHz, 32 MB, BOX (100-100000071BOX) możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Przepraszamy, czat na żywo w tej chwili jest już nieczynny. Jeśli masz jakieś pytanie lub problem, napisz do nas wiadomość lub odwiedź nasze centrum pomocy.
Czat na żywo jest do Twojej dyspozycji codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek: 9:00-17:00
Sporo słabszy od i7 9700 k
Nie pracowałem na I10 więc ciężko mi się odnieść czy będą lepsze od Ryzenów 3 generacji.