Procesor Intel 3.5GHz, 8 MB, BOX (BX80637I73770K)
- Częstotliwość taktowania procesora: 3.5 GHz
- Liczba rdzeni: 4 rdzenie
- Odblokowany mnożnik: Tak
- Typ gniazda: Socket 1155
- Zobacz pełną specyfikację
Intel Core i7
Linia procesorów Intel Core i7 jest polecana do szczególnie wymagających zastosowań. Procesory z tej linii mogą być wyposażone w cztery, sześć lub nawet osiem rdzeni, a modele i7 Extreme nawet w dziesięć rdzeni. Jednostki te dysponują najczęściej sporą pojemnością pamięci podręcznej i doskonałymi parametrami użytkowymi, co czyni je odpowiednim wyborem do komputerów biznesowych, gamingowych, a także do urządzeń służących do projektowania i obróbki multimediów.
Odblokowany mnożnik
Procesor dysponuje odblokowanym mnożnikiem, co oznacza, że można swobodnie podkręcać jego wydajność. Jednostka z odblokowanym mnożnikiem może uzyskać, dzięki podkręcaniu, o wiele wyższe poziomy taktowania niż standardowo, a to przekłada się na wzrost jej wydajności. Procesory z odblokowanym mnożnikiem są polecane szczególnie do topowych konfiguracji gamingowych i do najbardziej wymagających zastosowań.
Wersja opakowania BOX
Procesor w opakowaniu BOX znajduje się w fabrycznym pudełku producenta. Wiele modeli procesorów w opakowaniu tego typu jest wyposażonych również w chłodzenie. Do procesora w opakowaniu BOX dołączana jest także szczegółowa instrukcja instalacji oraz naklejka na obudowę komputera. Opakowanie BOX to najbogatsza opcja przy zakupie procesora.
Wstęp
Zapraszamy do zapoznania się z recenzją procesora Intel Core i7 3770k wyprodukowanego przez firmę Intel, która działa z powodzeniem na rynku procesorów już od 1968 roku. Obecnie jej rywalem zarówno na rynku konsumenckim jak i profesjonalnym jest głównie firma AMD (Advance Micro Devices). Produkt kierowany jest zarówno do wymagających graczy oraz grafików, programistów oraz całej grupy osób, które potrzebują w swoim zastosowaniu wielordzeniowych konstrukcji.
Przedstawienie produktu
Procesor dostarczany jest w dość sporym (jeśli wziąć pod uwagę wielkość samego procesora) opakowaniu, na którym przeważa niebieska kolorystyka. Standardowo w opakowaniu znajdziemy procesor wraz z firmowym chłodzeniem Intela, na które nałożona jest już firmowo pasta termoprzewodzącą.
Intel Core i7 3770k to 4 rdzeniowy procesor wyposażony w technologię HT, dzięki której w systemie jest widziany jako 8 rdzeniowa jednostka. Przeznaczony jest dla podstawki LGA1155, wykonany został w 22nm procesie produkcyjnych, bazuje na architekturze Ivy Bridge. Standardowo jego zegar bazowy pracuje z częstotliwością 3.5GHz, która w trybie Turbo jest w stanie wzrosnąć do 3.9GHz. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że mnożnik procesora jest odblokowany przez co jego podatność na podkręcanie jest bardzo wysoka. Przy zastosowaniu płyty głównej z dobrą sekcją zasilania opartej na chipsecie Z68/Z77/P67 osiągnięcie taktowania rzędu 4.5GHz nie powinno stanowić większego problemu. Oczywiście zdarzają się sztuki, które nie radzą sobie z takimi częstotliwościami, jednak są to jednostkowe przypadki. Ponadto jednostka posiada dwukanałowy kontroler pamięci, który jest zdolny pracować z częstotliwością 1600MHz. Całości towarzyszy 6MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.
Ponadto konstrukcja została wyposażona w zintegrowany układ graficzny Intel HD4000, którego standardowa częstotliwość pracy to 650MHz mogąca wzrosnąć do 1150MHz dzięki zastosowanej przez Intela technologii Dynamic Frequency. Zastosowanie zintegrowanego chipu graficznego to bardzo dobre rozwiązanie dla osób nie nastawiających się głównie na granie w gry, jednak potrzebujących wysokiej wydajności procesora, którego dodatkowo będą jeszcze mogli podkręcić. Dzięki temu nie będą oni musieli kupować oddzielnej karty graficznej, lecz będą mogli korzystać z wbudowanego układu zdolnego (przy zastosowaniu odpowiedniej płyty głównej) wyświetlić obraz na dwóch monitorach. TDP całego układu zadeklarowane przez Intela to 77W.
Model Intel Core i7 3770kk pozwoli na komfortową rozgrywkę w praktycznie wszystkie, dostępne obecnie na rynku gry. Bez problemu można na nim odpalić wszystkie produkcje na najwyższych detalach w rozdzielczości Full HD, korzystając przy tym oczywiście z odpowiednio wydajnej karty graficznej. Produkt może bez problemu pracować z konstrukcjami tak wydajnymi jak GTX680/Radeon HD7970 GHz Edition, a po podkręceniu nawet z HD7990/GTX690/GTX Titan nie ograniczając w żadnym stopniu ich wydajności.
Oczywiście nie należy tutaj zapominać o tym, że procesor świetnie sprawdzi się w programach graficznych typu Adobe Photoshop, Blender oferując użytkownikom szybkie renderowanie projektów graficznych oraz konwersję filmów.
Analiza rynkowa
Spośród procesorów w cenie powyżej 1000 złotych zdecydowaliśmy się na rekomendacje tego modelu ze względu na jego uniwersalność oraz świetne możliwości podkręcania. Jest on połączeniem wysokiej wydajności zarówno w grach jak i zastosowaniach profesjonalnych wymagających do szybkiego działania więcej niż 4 rdzeni.
Dodatkowym atutem jest zaimplementowanie układu graficznego zapewniającego możliwość komfortowego korzystania z komputera w przypadkach kiedy niepotrzebna jest dedykowana karta graficzna. Intel HD4000 nie jest układem, który zapewni bardzo wysoką wydajność w grach stąd też dla graczy będzie on z pewnością mało ważny, jednak może im się przydać w przypadku awarii dedykowanej karty graficznej. Dzięki temu komputer nie będzie musiał stać w tym czasie unieruchomiony. Dlaczego nie wybraliśmy w tym miejscu procesora ze stajni AMD? Odpowiedź padła już wcześniej. Core i7 3770k jest układem o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Niektóre aplikacje wykorzystują w swoim działaniu więcej niż 4 rdzenie i tam 8 rdzeniowe procesory AMD FX będą prezentować podobną wydajność, jednak w programach i grach, w których ważniejsza jest wydajność pojedynczego rdzenia (a takich jest obecnie najwięcej) , i7 3770k będzie procesorem zdecydowanie lepszym. Ponadto procesory Intela charakteryzują się zdecydowanie niższym poborem energii w porównaniu do procesorów AMD FX.
Rekomendacja
Polecamy ten produkt najbardziej wymagających graczom, profesjonalistom (graficy, programiści), którzy potrzebują najwyższych osiągów oraz overclockerom. Zapewni bezproblemowo bardzo wysoką wydajność w grach nie będąc „kulą u nogi” (po podkręceniu) nawet dla najwydajniejszych obecnie kart graficznych dostępnych na rynku. Programiści i graficy również będą zadowoleni z bardzo szybkiej pracy w większości obecnie wykorzystywanych aplikacji.
Poza grami i zastosowaniami profesjonalnymi równie dobrze sprawdzi się w domowym zastosowaniu takim jak oglądanie filmów w jakości Full HD, przeglądanie Internetu, praca w pakiecie Microsoft Office, jednak do zastosowania domowego równie dobrze można kupić procesor za zdecydowanie mniejszą kwotę bez odczucia różnicy.
- Częstotliwość taktowania procesora 3.5 GHz
- Liczba rdzeni 4 rdzenie
- Odblokowany mnożnik Tak
- Typ gniazda Socket 1155
- ZALETY:
- + Duża moc obliczeniowa, 77W
- WADY:
- - niestety cena
- ZALETY:
- + Bardzo stabilny
- + Wydajny
- + Intel :)
- + Mega chłodzenie dołączone w pudełku, można zrobić zawody kto dalej nim rzuci
- + Potencjał do podkręcania, z 3,9GHz na stabilne 4,4 oraz 5GHz na jakiś czas do testów bez większych problemów :)
- WADY:
- - Cena(?) Ale przy tej wydajności warto.
- - Słaby glut termo-przewodzący między rdzeniem a IHS, przez co temperatury strasznie skaczą i są wysokie
- - Więcej nie zauważyłem przez ponad 3 lata
wydajny szybki i nie prądożerny
czasami minus czasami nie... ale procesor ma wbudowany energy saver czyli gdy się go nie używa zmniejsza mnożnik do 16x(oszczędza energie lecz zmniejsza wydajność) oczywiście można to wyłączyć...
- ZALETY:
- + 8 wątków
- + odblokowany mnożnik
- + łatwo się podkręca
- + szybki
- + wydajny
- + cena
- + nie je dużo prądu
- WADY:
- -lekkie zwiechy przy dużym obciążeniu
- -czasami minus czasami nie... ale procesor ma wbudowany energy saver czyli gdy się go nie używa zmniejsza mnożnik do 16x(oszczędza energie lecz zmniejsza wydajność) oczywiście można to wyłżczyć...
- ZALETY:
- + Szybki
- + wydajny.
- WADY:
- - Cena. No i w tej chwili starość... ;)
- ZALETY:
- + działa bez zarzutu
- + utrzymuje dobre temperatury
- + zintegrowana karta graficzna potrafi uratować sytuację ;)
- WADY:
- - opakowanie - zdziwiłem się, że tak drogi sprzęt jest na wierzchu opakowania, przykryty jedynie cienkim kawałkiem plastiku - przy takim koszcie spodziewałem się lepszego zabezpieczenia
- ZALETY:
- + Zaje***** moc procesora
- + Do 4.0 można lekko podkręcić na radiatorze dołączonym w zestawie
- WADY:
- - Przelicza tylko ~5mh/s
- - Cena mogła by być mniejsza, ale dla tego procesora warto dać te 1300zł
- ZALETY:
- + stabilność
- + łatwość instalacji
- + wydajność
- + solidność konstrukcji
- + odblokowany mnożnik (literka "K") = możliwość podkręcania (OC-overlocking)
- + daje radę na boxowym chłodzeniu (temperatura nie przekracza 50 stopni)
- WADY:
- -drogi
- -mała różnica wydajności między tym modelem a innymi modelami z rodziny i7
- ZALETY:
- + Stabilność
- + Temperatury pracy
- + Obsługa PCIe gen3
- + Dobry do overclockingu
- + Cena
- WADY:
- - Na razie brak
- ZALETY:
- + Wydajność
- WADY:
- - Cena mogła by być niższa
Lepiej od razu kupić jakieś chłodzenie bo BOX to klasycznie porażka :)
- ZALETY:
- + wydajna bestia
- + cena/jakość
- WADY:
- - BOXowe chłodzenie głośne nawet przy minimlanych obrotach. Radzę od razu zmienić w biosie obroty wentylatora bo przy maksymalnych jest tragedia.
- ZALETY:
- + wydajność
- + możliwości OC
- + wydajność/cena
- + na tyle mocny, że nawet w grach się trochę nudzi
- WADY:
- - Brak
- ZALETY:
- + cena/wydajność i jeszcze raz wydajność
- + łatwość OC
- + idle 30 stopni
- + 56 jeszcze nigdy nie przeskoczyłem
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + Bardzo wydajny
- + Mały pobor prądu
- + Niskie temperatury pracy przy boxowym systemie chłodzącym
- WADY:
- - Niestety Cena jest nadal bardzo wysoka chociaż Morele oferuje najniższą cenę na rynku taniej nie znalazłem.
- ZALETY:
- + wydajność
- + zintegrowana grafika HD4000 (bez rewelacji, ale jako zastępcza jest ok)
- + boxowe chłodzenie starczy do zwykłej pracy
- WADY:
- - z boxowym chłodzeniem nie nadaje się do OC
Wart swojej ceny, jeżeli ktoś potrzebuje 8 wątków (gry zadowolą się 4 rdzeniami bez HT).
- ZALETY:
- + bardzo bardzo wydajny
- + stabilny
- WADY:
- -brak
- ZALETY:
- + Odblokowany mnożnik
- + z intel turbo boost kręci sie na 4,0 Ghz bez OC
- + możliwość łatwego przetaktowania na 4,6
- WADY:
- - Temperatury
- - dołączony wentylator nie pozwala na OC procesora a normalne temp. to 43 -60 stopni w stresie 70 -80 zalecam dokupienie wentylatora do tych procesorów
- ZALETY:
- + Bardzo niskie TDP
- + Liczba Rdzeni
- + Możliwość podkręcenia
- + Niezła zintegrowana grafika
- + Tranzystory TriGate
- + Kontroler PCIe 3.0
- WADY:
- - Naprawdę wysokie temperatury przy podkręceniu
- - Nierozwijany już typ gniazda.
- ZALETY:
- + w produkcji muzyki trudny do \"zajechania\"; pociągnie wszystkie potrezbne pluginy w sesji + całą rzeszę kolejnych
- WADY:
- - w grafice to wciąż jeszcze za mała moc do płynnego preview z fx w 1080p; ale do tego służą już specjalistycne karty graf.. może za 10 lat wystarczy już sam procek..?
- ZALETY:
- + możliwość podkręcenia
- + stabilność
- + wydajność
- + szybkość
- + mała temperatura przy dobrym chłodzyniu
- WADY:
- -chłodzenie box-owe
- ZALETY:
- + tani
- + wydajny
- + wystarczający dla każdego gracza
- + by coś poczuć trzeba się przestawić z HDD na SSD
- WADY:
- - niestety starszy socket więc TDP 77W
- - wizualnie nie robi żadnego wrażenia
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Procesor Intel 3.5GHz, 8 MB, BOX (BX80637I73770K) możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Przepraszamy, czat na żywo w tej chwili jest już nieczynny. Jeśli masz jakieś pytanie lub problem, napisz do nas wiadomość lub odwiedź nasze centrum pomocy.
Czat na żywo jest do Twojej dyspozycji codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek: 9:00-17:00
Chodzi mi o CISZĘ i o moc obliczeniową. Aby utrzymać stabilną pracę komputera, temperatura wewnątrz obudowy musi pozostawać odpowiednio niska. Przy zamkniętej, termo-szczelnej obudowie po jakimś czasie elementy w środku uległyby stopieniu. Do wyprowadzenia ciepła służą najczęściej wentylatory, które, niestety, hałasują. dlatego im mniej ciepła wydzielanego w obudowie, tym wolniejsze (cichsze) wentylatory można stosować. Moje wentylatory maja dodatkowe ręczne sterowanie obrotów. A boksowe chłodzenie procesora leży gdzieś w piwnicy, na procku kręci się niezła Noctua.
Pozdrawiam,
Grzegorz