Procesor Intel Core i9-9900K, 3.6 GHz, 16 MB, BOX (BX80684I99900K)
- Częstotliwość taktowania procesora: 3.6 GHz
- Liczba rdzeni: 8 rdzeni
- Odblokowany mnożnik: Tak
- Typ gniazda: Socket 1151 (Coffee Lake)
- Wynik Benchmark: 18379
- Zobacz pełną specyfikację
Kompatybilne tylko z chipsetami Z370, Z390, H310, B360, H370, B365
Do procesorów Intel Core 8 i 9 generacji pasują jedynie płyty główne posiadajace chipsety Z370, Z390, H310, B360, H370.
Intel Core i9
Linia procesorów Intel Core i9 obejmuje wyłącznie jednostki o wysokiej wydajności. Są one dedykowane do najbardziej wymagających zastosowań. Procesory Intel Core i9 mogą być wyposażone w osiem, dziesięć, a nawet dwanaście rdzeni, dzięki czemu doskonale radzą sobie w zaawansowanych pracach. Mają również do dyspozycji co najmniej kilkanaście MB pamięci podręcznej L3 i oferują bardzo wysokie poziomy taktowania. Jednostki Intel Core i9 są dedykowane do topowych konfiguracji dla profesjonalistów oraz graczy.
Socket 1151 (Coffee Lake)
Procesor należy do serii Coffee Lake i jest kompatybilny wyłącznie z płytami głównymi, które wyposażono w gniazdo LGA1151 Coffee Lake. To kluczowa informacja, dla zweryfikowania kompatybilności procesora i płyty głównej. W sprzedaży są bowiem obecne zarówno płyty z podstawką LGA1151, jak i LGA1151 Coffee Lake, a gniazda te różnią się pomiędzy sobą liczbą pinów. Procesory Coffee Lake są kompatybilne wyłącznie z gniazdem 1151 Coffee Lake.
Mikroarchitektura Coffee Lake
Procesor bazuje na nowoczesnej architekturze Cofee Lake, która korzysta z unowocześnionego 14 nm procesu technologicznego i oferuje liczne usprawnienia w porównaniu z architekturą Kaby Lake. Procesory te dysponują nawet dwukrotnie wyższą pojemności pamięci podręcznej niż układy poprzedniej generacji, mają zwiększoną liczbę rdzeni i wątków oraz zapewniają wysoką wydajność do większości zastosowań.
Zintegrowany układ graficzny: Intel UHD Graphics 630
Procesor został wyposażony w zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 630, który będzie odpowiednio wydajny do większości podstawowych zastosowań. Zintegrowana grafika Intel UHD Graphics 630 jest polecana szczególnie do komputerów biurowych, domowych i multimedialnych. Układ ten oferuje taktowanie do 1150 MHz oraz dysponuje 184 jednostkami cieniującymi, a przy tym jest to rozwiązanie energooszczędne i budżetowe. Wybierając procesor ze zintegrowaną grafiką nie trzeba inwestować w odrębną jednostkę graficzną lub można odłożyć jej zakup w czasie.
Bez załączonego chłodzenia
Procesor jest oferowany bez fabrycznego chłodzenia, dlatego konieczny będzie zakup oddzielnego zestawu chłodzącego. Takie rozwiązanie pozwala na dopasowanie parametrów chłodzenia do specyfiki procesora, komputera i do potrzeb użytkowych – można zdecydować się na chłodzenie powietrzem lub cieczą.
Sugerowane produkty:
Odblokowany mnożnik
Procesor dysponuje odblokowanym mnożnikiem, co oznacza, że można swobodnie podkręcać jego wydajność. Jednostka z odblokowanym mnożnikiem może uzyskać, dzięki podkręcaniu, o wiele wyższe poziomy taktowania niż standardowo, a to przekłada się na wzrost jej wydajności. Procesory z odblokowanym mnożnikiem są polecane szczególnie do topowych konfiguracji gamingowych i do najbardziej wymagających zastosowań.
Obsługa pamięci RAM DDR4-2666
Wysoka wydajność tego procesora idzie w parze z adekwatną wydajnością pamięci RAM, jaką można będzie zastosować. Procesor ten jest bowiem kompatybilny z pamięcią RAM DDR4 o taktowaniu do 2666 MHz, a pamięci tego typu stosowane są w wydajnych urządzeniach do pracy, multimediów oraz gier.
TDP 95
Współczynnik TDP dla tego modelu procesora lokuje się na poziomie 95 W, co oznacza, że jest to jednostka o dobrej wydajności i raczej standardowym zapotrzebowaniu na chłodzenie i energię. Procesor ten sprawdzi się więc w większości zastosowań, jak praca, projektowanie, korzystanie z multimediów oraz gier. Współczynnik TDP (Thermal Design Power) na poziomie 95 W to dobry kompromis pomiędzy wysoką wydajnością i energooszczędnością procesora.
Wersja opakowania BOX
Procesor w opakowaniu BOX znajduje się w fabrycznym pudełku producenta. Wiele modeli procesorów w opakowaniu tego typu jest wyposażonych również w chłodzenie. Do procesora w opakowaniu BOX dołączana jest także szczegółowa instrukcja instalacji oraz naklejka na obudowę komputera. Opakowanie BOX to najbogatsza opcja przy zakupie procesora.
Najwyższa możliwa wydajność
Niezależnie od tego, czy jesteś graczem, streamerem, grafikiem czy projektantem – procesor Intel Core i9-9900K sprawdzi się w każdej sytuacji. Osiem fizycznych rdzeni i szesnaście wątków przekładają się na doskonałą wydajność, dzięki której możliwości Twojego komputera zostaną znacząco rozszerzone. Wykorzystaj wysoką częstotliwość taktowania do obróbki wideo w rozdzielczości 4K, tworzenia zaawansowanych modeli 3D i obsługi wszystkich najnowszych gier komputerowych. Wszystko to gwarantuje nowy układ i9!
Chcesz więcej?
Procesor został wyposażony w odblokowany mnożnik, dzięki czemu każdy jest w stanie dodatkowo zwiększyć jego możliwości, dostosowując go tym samym do realizowanych zadań. Bezpieczeństwo procesu overclockingu zapewnia lutowany odpromiennik ciepła, który niezwykle skutecznie odprowadza ciepło do układu chłodzenia. Do tego dochodzi nowoczesne oprogramowanie, które przeprowadzi Cię przez cały proces podkręcania i zapewni zaawansowane funkcje kontrolne. Jest to platforma stworzona dla najbardziej wymagających użytkowników.
Najlepsze gamingowe doznania
Twój komputer nie radzi sobie z obsługą nowych gier? Po zamontowaniu procesora Intel Core i9-9900K zmieni się to diametralnie! Osiem rdzeni, szesnaście wątków i pamięć podręczna na poziomie 16 MB pozwalają na obsługę wszystkich nowych gier typu AAA. Procesor poradzi sobie z najwyższym możliwym obciążeniem i realizacją wielu zadań jednocześnie.
Skuteczny rozwój
14-nanometrowy proces technologiczny został w przypadku procesorów Intel Coffee Lake-S dodatkowo usprawniony. Pozwoliło to uzyskać nie tylko wyższą wydajność, z której skorzystać można w grach i w ramach rozmaitej pracy specjalistycznej, ale również doskonałą efektywność energetyczną. Układ Intel Core i9-9900K spełnia swoje zadania w każdych warunkach. Niezależnie od tego, czy uruchomisz nową grę, film w rozdzielczości 4K czy wiele zaawansowanych programów projektowych. Zawsze możesz liczyć na stabilną wydajność na najwyższym poziomie.
- Częstotliwość taktowania procesora 3.6 GHz
- Liczba rdzeni 8 rdzeni
- Odblokowany mnożnik Tak
- Typ gniazda Socket 1151 (Coffee Lake)
- Wynik Benchmark 18379
Nowe Ryzeny są bardzo szybkie z uwagi na większą liczbę rdzeni (w stosunku do Intela przy tej samej cenie) I jednocześnie mają poprawioną architekturę, przy której wypadają b. dobrze wydajnościowo na jeden rdzeń. W aplikacjach rządzą, w grach różnica jest na poziomie ok 10-12% do Full HD, I ok. 5-6% powyżej tej rozdzielczości. Zatem czemu wybrałem? Otóż w grach i9 nadal wypada lepiej, a biorąc pod uwagę fakt, że można go podkręcić, procesor starczy mi na kolejne 4-5 lat. Wiem, że kolejne generacje konsol będą miał AMD, ale nie wierzę, że Intel sobie odpuści ten rynek i nie będzie go wspierał. i7 4770k mam od 5 lat I nadal daje radę, choć już czuć, że karta graficzna nie robi swojego. Jeśli chodzi o aplikacje, to nie używam ani blenderów, ani cinebenchów, zipy sporadycznie, a jeśli chodzi o obróbkę wideo, to tu wchodzi coś takiego jak QSV. Nie każdy o tym mówi przy porównywaniu i9 9900k I R9 3900x, ale trzeba jednak o tym wspomnieć. To zintegrowany układ graficzny, który przejmuje na siebie obliczenia przy kodowaniu I dekodowaniu wideo H.264, w nowszych procesorach H.265 oraz jeszce kilku innych. Obróbka wideo ze sprzętowym wsparciem jest dużo szybsza niż programowa Ryzena z wykorzystaniem 12 rdzeni. Dodam, że kolejna generacja Intela i9 z 10 rdzeniami, nie będzie miała już zintegrowanej karty graficznej. Będą miały je słabsze modele. Jedyny minus kodowania jest słabszy obraz, ale nie jest to tak odczuwalne, Jeśli ktoś miałby ochotę na streamowanie, to QSV również wspiera to. Płyty oparte na z390 nie są tak nowoczesne jak te z x570, ale PCI Express gen4 będzie pewnie wchodził powoli, a za jakiś czas I tak go zastąpi gen.5, który jest już opracowywany, również przy współpracy z AMD. Ilość portów usb na płytach z z390 w zupełności wystarczy, a plusem jest to, że nie mają wiatraczków, które na obecnych X570 są różnie umiejscowione, czasem pod kartą graficzną. Poza tym procesor I9 może być ciut tańszy przy obecnych brakach Ryzenów, w tym również płyty (średnio o ok 200-300zł).
- ZALETY:
- + Nadal najwydajniejszy jeśli chodzi o zadania single core
- + po włączeniu automatycznego oc wbija 5.1-5.2 GHz
- + temperatury: 30-40C w spoczynku
- + 60-80C w stresie
- WADY:
- - mógłby być tańszy ;)
Informacje o 5GHz na stocku niektóych mogą wprowadzać w błąd, ponieważ jest to tylko dla obciążonych jednocześnie 2 rdzeni, gdy mamy obciążone wszystkie 8 wówczas ta wartość będzie wynosić 4.7GHz.
Po OC wydajność dużo nie wzrasta, więc do gier te 4.7GHz jak najbardziej wystarcza, przy dobrym chłodzeniu można bawić się w OC, ale tak jak wspomniałem daje to niewielkie przyrosty mocy przynajmniej w grach.
Znacznie wyższy wzrost w testach wielowątkowych, sięgający nawet 50% (CPU-Z Benchmark i7 8700~3800pkt, i9 9900K~5800pkt).
Wyższa wydajność jest okupiona wyższymi o 10°C temperaturami oraz większym zużyciem energii. I7 8700 dobijał do 110W, i9 potrafi tą wartość podwoić w trakcie stresu.
Procesor polecam głównie posiadaczom płyt Z370/Z390, jeżeli ktoś składa nową platformę, warto rozważyć zakup płyty Z490 oraz i7 10700K (ten sam procesor na nowszej podstawce) lub Ryzen 7 5800x.
- WADY:
- - gorący
- ZALETY:
- + wydajność
- + stabilne 5.0 GHz przy napięciu 1.32 na Corsair H115i
- + gdy widzę 5.0GHz to lepiej się czuję...
- + opakowanie.... jest cudne... ten woreczek i pudełko... klasa! wiesz za co płacisz...
- WADY:
- - Cena... Ale jest adekwatna do jakości produktu premium.
PS. Od kilku lat używam 1800X w programach Adobe (z Windows 7 potem 10) i jeszcze nie widziałem blue screen'a. Drugi komp działa od wielu lat na starym i7-4771 i też bez problemu. W tym roku planuje zrobić Hachintosha z i9-9900K. Niestety w tej potrzebie AMD wychodzą na razie znacznie gorzej niż Intel i to będzie główny powód wyboru tego procka. Mam nadzieję, że tylko...na razie tak jest.
- ZALETY:
- + wydajność
- + podkręca się bez problemu na 5GHZ (a nawet wyżej)
- + świetnie wykorzystuje 8 rdzeni w grach
- + dobry do obróbki wideo
- + obowiązkowy zakup do szybkich kart graficznych
- + razem z RTX2080Ti poprostu potęga :)
- WADY:
- - cena (wiadomo)
- - na razie więcej nie znalazłem
PS: edycja video w 4k jak marzenie
- WADY:
- - Procesor dostałem w kartonowym pudełku z wykupioną usługą montażu komponentów zamiast tego diamenciku z miniaturki
Pierwszą ważną rzeczą w tym procesorze to chłodzenie. Procesor potrafi wygenerować około 90 c przy Dark Rock Pro 3 250w TDP bez zbijania taktowania, co oznacza że jest to procesor pożerający dużą ilość prądu dając w zamian dużą wydajność. do grania brał bym i7 która, aż tak się nie grzeje, a osiąga w grach podobne wyniki. Co do renderingu i pracy procesor sprawuje się Świetnie.
- ZALETY:
- + Wydajność
- + Moc
- WADY:
- - Wysoka cena
- - Wysokie temperatury
- - Łasy na prąd
- ZALETY:
- + Możliwość stabilnego OC na 5.0GHz
- + Mój egzemplarz wskoczył na 5.2GHz
- + jednak temperatury nie pozwalały na dłuższe wykorzystywanie
- + W grach nie ma lepszych (chyba że i9-9900KS)
- + Dzięki wielowątkowości można bez problemu wykorzystywać do wielu programów na raz
Turbo do 5Ghz, sam osobiście podkręciłem procesor do tego taktowania na stałe, uważam że w pełni wystarczające osiągi.
Procesor mimo podkręcenia nie grzeje się. Ma bardzo dobrą wydajność i w mojej ocenie na 2-3 lata nie ma co myśleć o zmianie.
- ZALETY:
- + Wydajność
- + Niskie temperatury
- WADY:
- - Mógłby być trochę tańszy w odniesieniu do konkurencji
Procesor nie dość że jest dostarczony w opakowaniu które spokojnie może pełnić funkcję ozdoby na szafce to jeszcze całość była zapakowana w szmacianym czarnym woreczku ;)
- ZALETY:
- + wydajność
- + potencjał OC
- + 8 rdzeni/16 wątków
Intel to intel, co tu pisać.
Przecież jak ktoś sięga po ten procek to wie co potrafi.
A i niestety rzeczywiście praca jeśli chodzi o temperatury większe niż i7.
Może nawet dojść do 95stopni przy prime albo mocnym obciążeniu i stress testach.
Ale nie przekroczył 95 u mnie. Max ma bodajże 110.
Obecnie chodzi z płytą AsRock z390 gaming 6 i pamięci hyperx i bez problemu od pierwszego uruchomienia.
Świetny procesor. Szkoda tylko, że taka wysoka cena.
Produkt bardzo ładnie zapakowany.
- ZALETY:
- + Świetny procesor
- + Ładnie zapakowany
- WADY:
- - Wysoka cena
- ZALETY:
- + Cena
- + ale chyba nikt się nie spodziewał niskiej ceny za taki procesor
- + Wydajny
- + Nie grzeje się
- WADY:
- - Cena jest jednak dość wysoka
Wady - grzeje się, skubaniec, niewielki potencjał OC.
- ZALETY:
- + Super szybki
- + 16 wątków pomaga w aplikacjach
- WADY:
- - Cena
- - Wymaga potężnego chłodzenia (Rock Pro 4 lub coś podobnego)
- ZALETY:
- + Brak zalet spełnia swoje zadanie i to tyle
- WADY:
- - Nie wyróżnia się na tle konkurencji wręcz przeciwnie zostaje w tyle.
Dobrze się czujesz? ;)
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Procesor Intel Core i9-9900K, 3.6 GHz, 16 MB, BOX (BX80684I99900K) możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.