32 czy 64 bit? Jaką wersję Windows wybrać? Który lepszy? Oto szczegóły

| 3 Komentarze
W tym poradniku wyjaśniamy, na czym polega różnica między systemami operacyjnymi 32-bitowymi a 64-bitowymi.

Programy operacyjne od Windows występują w dwóch różnych wersjach - jako systemy operacyjne 32 i 64-bitowe. Różnica w ilości bitów przekłada się znacząco na funkcjonowanie systemu, dlatego warto znać różnice pomiędzy systemami i wybrać odpowiedni do swoich potrzeb.

System 32 a 64 bit – różnica

Najważniejsze różnice pomiędzy systemami przedstawiamy w poniższej tabeli. Sprawdź wszystkie możliwości obydwu wersji.

Ilość bitów określa sposób, w jaki procesor przetwarza informacje. Procesory 32-bitowe są w stanie obsłużyć 4 GB pamięci, natomiast 64-bitowe mogą obsługiwać aż 192 GB pamięci. W architekturze 32- bitowej żaden proces nie może zajmować więcej niż 2 GB, w przypadku 64-bitowych systemów procesy mogą być znacznie większe.

Polecane systemy operacyjne

Co ważne, w systemach 64-bitowych jest dużo więcej powierzchni na programy i aplikacje i nawet jeżeli przekroczymy fizyczne 4 GB, to nadal mamy miejsce do zapisu. Sprawia to, że Windows 64-bitowy jest po prostu znacznie wydajniejszy, szybszy i stabilniejszy. W tym samym czasie może wykonać dwa razy tyle operacji, co system 32-bitowy. Jednakże jest on też trochę bardziej obciążony przez zachodzące w nim procesy.

Nie jest to jednak obecnie żaden problem, głównie ze względu na podzespoły montowane w komputerach. Nawet najtańsze konfiguracje dostępne w sklepach są w stanie „uciągnąć” wymagania, jakie stawia system Windows 64. Za rozwojem sprzętowym poszedł więc również rozwój oprogramowania. Wybór 64-bitowej wersji systemy Windows najczęściej będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie ma się nad czym zastanawiać, jeżeli stoisz przed wyborem systemu Windows – lepiej będzie wybrać wersję 64-bitową.

Uwaga!

Coraz więcej producentów gier w wymaganiach sprzętowych wspomina o konieczności posiadania systemu Windows o architekturze 64-bitowej. Entuzjastom wirtualnej rozgrywki jedynie system 64-bitowy pozwoli na zabawę przy wszystkich produkcjach. Należy oczywiście pamiętać o pozostałych elementach konfiguracji, jak odpowiedni procesor, pamięć RAM oraz karta graficzna. Nawet Windows 8 uruchomi wiele gier, choć coraz częściej pojawiają tytuły wyłącznie dla najnowszej wersji systemu Windows.

System Windows 32 – do czego?

Systemy 32-bitowe nadają się przede wszystkim dla mało skomplikowanych zadań, a także wtedy, kiedy nie będziemy instalować na komputerze wielu programów i aplikacji. Można je zastosować w przypadku procesorów, które działają w strukturze 32-bitowej. Są to modele jednordzeniowe, które jednak obecnie bardzo rzadko występują na rynku. Warto nadmienić, że jeżeli chcemy uruchomić aplikację 16-bitową, to nie uda nam się to, gdy posiadamy system Windows 64-bit.

System Windows 64 – do czego?

System 64-bitowy zda egzamin wtedy, kiedy potrzebujemy wydajnego systemu i dużej ilości fizycznej pamięci. Taka wersja systemu Windows przyda się do obsługi wielowątkowych programów, które korzystają z zaawansowanych obliczeń matematycznych.

Wersja 64-bitowa nada się również w sytuacji, gdy obsługujemy programy do obróbki video i audio, a także programy kryptograficzne i arkusz kalkulacyjny. Nie można zapomnieć również o grach – obecnie większość produkcji wymaga użycia systemu 64-bitowego. Taki system operacyjny powinien być instalowany w przypadku posiadania 64-bitowego procesora. Sprawdzi się doskonale zarówno, jako Windows 8, jak i Windows 10.

 

Dowiedz się więcej

Niektóre starsze komputery nadal pracują na systemach 32-bitowych. Zarówno Windows 8, jak i Windows 10 można zainstalować, wybierając jedną z dwóch wersji systemu. Każdy z nich będzie działał bardzo dobrze. Oczywiście nowszy system wprowadza dodatkowe udogodnienia, jednak wielu użytkowników nadal korzysta z funkcjonalności Windows 8.

Który system jest lepszy, system 32 czy 64 bity?

Należy podkreślić, że zarówno 32, jak i 64-bitowe systemy pozwalają na bezproblemowe korzystanie z komputera. Widać to nawet wśród starszych wersji systemu Windows (np. Windows 7, czy Windows 8).

Wybór systemu powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem procesora, co sprawia, że obecnie systemy 32-bitowe są bardzo rzadko wykorzystywane. Na większą ilość bitów powinni postawić przede wszystkim ci, którzy wymagają od systemu wyższej wydajności. Jeżeli mamy powyżej 4 GB pamięci, to z pewnością zainstalowanie 64-bitowej wersji systemu będzie konieczne. Prościej i praktyczniej będzie zainstalować system 64 bitowy.

Warto wiedzieć!

Wiele programów oferuje zarówno wersje 32-bitowe, jak i 64-bitowe. W teorii nadal system 32-bitowy jest bardzo funkcjonalny i pozwoli na pracę przy wielu aplikacjach. Należy jednak pamiętać, że to wersja 64-bitowa spełni jeszcze więcej możliwości i dziś jest po prostu standardem, który znacznie usprawnia korzystanie z komputera. Jeżeli posiadamy odpowiedni sprzęt, wybór 64-bitowej wersji systemu Windows 8, czy Windows 10 będzie strzałem w dziesiątkę.

32 a 64 bit. Jak sprawdzić, jaki mam system operacyjny?

Chcąc sprawdzić, jaka wersja systemu Windows jest zainstalowana na naszym komputerze, musimy przejść do panelu sterowania. Następnie należy odnaleźć i kliknąć w sekcję system i zabezpieczenia, a także wybrać kategorię system. Na ekranie wyświetlą się najważniejsze informacje o posiadanym sprzęcie i oprogramowaniu, w tym również typ systemu i procesora. Ponadto dla każdego systemu Windows przypisano charakterystyczny interfejs. Windows 8 wyróżniał się kafelkowym menu, zlokalizowanym na całym ekranie. Natomiast w przypadku Windows 10 taki design przyjęły jedynie poszczególne elementu paska menu Start. Zarówno Windows 8, jak i ten najnowszy prezentują atrakcyjny, a przede wszystkim komfortowy wygląd interfejsu.

Udostępnij
4,9
7 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Sprawia to, że system **Windows 32** jest po prostu znacznie wydajniejszy, szybszy i stabilniejszy.
W tym samym czasie może wykonać dwa razy tyle operacji, co **system 32-bitowy.**

Chyba wkradł się błąd
Nawet podwójny błąd, bo nieprawda, że system 64 bitowy wykonuje dwa razy tyle operacji co 32-bitowy.
Autor słabo zna temat. Obok kilku oczywistych błędów przeoczył istotny dla niektórych element, jakim jest możliwość uruchamiania 16-bitowych aplikacji. Na 64-bitowym systemie zrobić się tego nie da (chyba że przez emulację).
Specjalista Morele | 10:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.