3G, 4G i LTE - czym różnią się od siebie?

| 0 Komentarzy
Od wybranej technologii internetowej zależy zasięg oraz prędkość działania internetu.

Czym różni się sieć 3G od 4G?

3G, 4G, LTE, a ostatnio wywołujące coraz więcej kontrowersji 5G to nazwy wciąż wywołujące u wielu osób dreszcz niepewności. Czym tak naprawdę są? To technologie bezprzewodowe, które umożliwiają globalny dostęp do sieci, a co za tym idzie, nieograniczoną internetową komunikację. Niezależnie od tego, czy korzystasz z internetu w smartfonie, czy w domu – na komputerze lub tablecie – jesteś podłączony do jednej z tych technologii. Czym się one od siebie różnią? I co powinieneś o nich wiedzieć? Przeczytaj nasz artykuł, by zorientować się w temacie.

Polecane smartfony

Warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się czegoś na temat samego nazewnictwa i genezy. 2G, 3G, 4G czy 5G należy rozumieć jako skrót adekwatnej generacji. Każda z nich gwarantowała coraz lepszy zasięg, coraz wyższą jakość połączeń oraz przesył danych. Wszystko jednak zaczęło się od sieci 1G, którą wdrożono w latach 80. ubiegłego stulecia, opartej na technologii analogowej. Jej następczyni, sieć 2G nie tylko zwiększyła zasięg i jakość połączeń oraz SMS-ów, lecz także umożliwiała transmisję danych o prędkości do 50 kb/s.

Dziś prędkość technologii 2G nie ma racji bytu, ponieważ nie jest w stanie zagwarantować odpowiednio wysokiego transferu danych. Wszak z sieci korzystają obecnie nawet dzieci. Kolejna generacja, czyli internet 3G to obecnie opcja bardzo popularna, bo pokrywa ponad 90% powierzchni kraju. Uznano jednak, że nie do końca ta technologia spełnia pierwotne założenia. Miała być znacznie bardziej wydajna, a koszty instalacji niższe. W ten sposób doszło do powstania czwartej generacji, która daje o wiele większe możliwości niż 2G czy 3G.

Sieć komórkowa 4G to przesył danych na poziomie nawet 300 Mb/s, choć wartość ta zależy od wielu czynników i nie zawsze osiągalna. Mimo to jest technologią, która zapewnia bardzo wygodny transfer i niezwykle szeroki zasięg. A to oznacza, że korzystanie z internetu nie należy do zajęć uciążliwych, bo nic się nie zawiesza ani nie zacina. Często przy okazji sieci 4G mówi się o technologii LTE. Czym jest i jaki może mieć zasięg LTE? Jakie modemy LTE dostępne na rynku są najlepsze i czy rzeczywiście warto w nie zainwestować? To niełatwe pytania wymagające porządnego przeanalizowania.

Czy 4G jest tym samym co LTE?

Niektórzy używają nazw 4G i LTE wymiennie, ale w ten sposób popełniają błąd. LTE (skrót od angielskiego Long Term Evolution) to bowiem nazwa standardu przesyłu danych, z których korzystają sieci 4G. Innymi słowy, jest to sama prędkość, z jaką transmitowane są dane w technologii czwartej generacji. 4G to zatem pojęcie zdecydowanie szersze niż LTE. Z kolei to drugie ma jeszcze kilka swoich odłamów. Mowa o LTE Ultra oraz Volte LTE. Czym się od siebie różnią i co gwarantują podłączonego pod nie użytkownikowi?

Technologia LTE zapewnia mobilnemu internetowi prędkość porównywalną lub wyższą od stacjonarnego. Znacznie bowiem udoskonalono w niej wiele parametrów, takich jak chociażby wydajność. Pomiędzy technologią 3G a LTE istnieje ogromna przepaść. Projektanci trzeciej generacji nie byli w stanie przewidzieć tak ogromnego, a przy tym ekspresowego wzrostu zainteresowania internetem mobilnym. Dlatego też, mimo że 3G była krokiem milowym w procesie upowszechniania dostępu do internetu z dowolnego miejsca na ziemi, okazała się zbyt słaba.

Po raz pierwszy technologię LTE wdrożono w roku 2004, w Japonii. Z założenia pomysłodawców i projektantów miała być pozbawiona wszelakich wad, jakie można znaleźć u jej poprzednik ów. Okazało się jednak, że i tutaj pole do popisu jest o wiele większe. Jeden z pomysłów stanowi proponowana przez sieć PLAY technologia LTE Ultra, która powstała na bazie sieci 4, 5G.

Wykorzystana w niej agregacja co najmniej dwóch pasm częstotliwości, przekłada się na trzykrotny wzrost przepustowości. Co to oznacza? Rozszerzenie zasięgu sieci LTE przy jednoczesnym wzroście prędkości transmisji danych do 262 Mb/s (32,75 MB/s), a więc szybszy streaming treści multimedialnych  i znacznie lepszy zasięg wewnątrz budynków. Z kolei Volte LTE to lepszy zasięg dzięki wykorzystaniu sieci 2G, 3G i 4G, silniejsze przenikanie sygnału do budynków oraz ekspresowe realizowanie i jakość dźwięku połączeń. Możesz też bez problemu korzystać z internetu podczas wykonywania telefonów.

Jak działa sieć LTE?

W Polsce zasięg LTE dociera niemal wszędzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy występuje on na obszarze Twojej miejscowości, wystarczy, że zajrzysz na mapę zasięgu danych operatorów telefonii komórkowej. To szczególnie przydatne dla osób, które myślą o internecie LTE w wersji stacjonarnej. W dużych i średnich miastach raczej nie ma z tym problemu, jednak w mniejszych miejscowościach mogą wystąpić pewne utrudnienia. Niekiedy też zdarza się i tak, że wymagana jest instalacja nawet kilku anten albo zakup routera LTE.

Jak działa technologia LTE? Otóż wysokie prędkości, jakie oferuje, są osiągane dzięki wykorzystaniu zdecydowanie większego spektrum na każde połączenie licznych bloków antenowych i bardziej efektywnego kodowania wysyłanych i odbieranych danych. Aby zbudować sieć LTE, wymagane są różne elementy, czyli anteny w stacji bazowej, nazywane eNodeB, sieć transportowa wraz z radioliniami, światłowody i routery IP, połączenie z internetem i sieciami zwane Gateway oraz kontroler zarządzający mobilnością i baza danych zawierająca informacje dotyczące indywidualnych subskrypcji.

Proces ten odbywa się to w następujący sposób: kontroler zarządzający (Mobility Management Entity) ustanawia połączenie i kontroluje przesyłanie sygnałów z terminalem. Korzystając z LTE, wszystkie Twoje dane są wysyłane i odbierane w formie pakietów IP przez stację bazową. Wtedy też sieć radiolinii, światłowodów i routerów przesyła dane z anten i stacji do bramy sieciowej (Gateway). A stąd transfer jest kierowany do celu, czyli np. maile trafiają do konkretnych odbiorców. Jako użytkownik, nie odczujesz jak skomplikowany to proces i z jak wielu etapów się składa, zanim wysłane przez Ciebie dane dotrą do wybranego odbiorcy.

Na telefon z jaką technologią warto się zdecydować? 3G czy 4G LTE?

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym co wybrać: LTE czy 3G, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czego poszukujesz i jak wysokie są Twoje wymagania. W nowoczesnych smartfonach wbudowana jest opcja automatycznego przełączania na najlepszą dostępną technologię internetową. Stąd niekiedy możesz zobaczyć na ekranie swojego telefonu, że obecnie jesteś w sieci 4G LTE, po czym, przechodząc czy przejeżdżając zaledwie kilka kilometrów dalej, możesz już znajdować się w strefie 3G. Najlepiej więc wybrać telefon, który obsługuje wszystkie możliwe technologie.

Aby wzmocnić sygnał sieci działającej w technologii trzeciej generacji, warto zainwestować w modem 3G, który zapobiegnie zwalnianiu internetu. Niekiedy przeszkodą do dobrego odbioru będzie odległość od anten, z czym router 3G z łatwością powinien sobie poradzić. O wiele mniejszy problem stanowi połączenie z technologią 4G, dająca Ci nie tylko znacznie większą prędkość, ale też niezwykle szeroki zasięg, także wewnątrz budynku. Dzięki temu internet dociera do Ciebie, gdziekolwiek się znajdujesz, nawet jeśli oddzielają Cię od anteny dość grube ściany.

Na pytanie o to, która technologia sprawdzi się lepiej i udostępni lepszy sygnał internetu w telefonie, odpowiedź brzmi: 4G LTE lub najnowsza opcja budząca spory niepokój wielu Polaków, czyli smartfony z 5G. Ta ostatnia technologia daje naprawdę ogromne możliwości, po pierwsze zapewnia masową łączność pomiędzy urządzeniami, zwaną Internetem Rzeczy, obejmująca łączenie miliardów urządzeń bez ingerencji człowieka. Po drugie to ultraniezawodna łączność o niskich opóźnieniach, dzięki której różnorakie operacje mogą odbywać się zdalnie (np. przeprowadzenie zabiegów czy operacji na odległość).

bulb-learn-more-section-icon

Pomysły na prezenty

Tablety dla dziecka

4,7
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.