Acer TravelMate X5 – recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Acer TravelMate X5 – dane techniczne oraz cena
- Acer TravelMate X5 – dostępne konfiguracje
- Acer TravelMate X5 – wygląd
- Acer TravelMate X5 – matryca
- Acer TravelMate X5 - klawiatura i touchpad
- Acer TravelMate X5 – wydajność
- Acer TravelMate X5 – wady i zalety
- Acer TravelMate X5 – podsumowanie, czy warto?
Do czynienia mamy z urządzeniem ważącym mniej niż kilogram. Zapewnić ma wszechstronne działanie wszędzie, nie tylko przy biurku. Poza kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą, producent zdecydował się także na zastosowanie nowoczesnych podzespołów, a także kilku przydatnych dodatków.
Acer TravelMate X5 – dane techniczne oraz cena
Laptop występuje na rynku w kilku konfiguracjach sprzętowych, dzięki czemu możemy dostosować swój wybór do zadań, jakie mają być na sprzęcie realizowane. Zanim jednak zakupimy konkretny model, warto sprawdzić, w jaki sposób został wykonany i jak radzi sobie z obsługą konkretnych programów. Na początek jednak trochę spraw technicznych.
Acer TravelMate X5 – dostępne konfiguracje
Producent podkreśla, że model X5 to nowoczesny ultrabook, który ma zadowolić przede wszystkim osoby często pracujące w podróży. Kompaktowe wymiary, niewielka waga, sposób przygotowania konstrukcji – wszystko to ma zapewnić komfortową obsługę mobilną. To samo tyczy się niskonapięciowych podzespołów, pozwalających na obsługę najważniejszych programów biznesowych, a także wielu narzędzi multimedialnych.
Warto nadmienić, że laptop korzysta z procesorów z serii Intel Whiskey Lake-U, które wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni i wątków, w porównaniu z urządzeniami poprzedniej generacji. Zapewnia to lepsze dostosowanie się do wymagań stawianych przez programy wykorzystujące wiele wątków.
Oczywiście ostateczna wydajność zależna jest od tego, na jaką konfigurację się zdecydujemy. Opcje są dwie. Osoby będące w stanie zapłacić więcej powinny zainteresować się jednym z modeli Acer TravelMate X5 i7-8565U. Zamontowany procesor czterordzeniowy i ośmiowątkowy jest jednym z lepszych układów niskonapięciowych ósmej generacji, toteż możemy liczyć na naprawdę solidną wydajność podczas obsługi wielu programów, nie tylko tych biznesowych.
Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita aż do poziomu 4600 MHz. Do tego dodać należy również 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W.
Laptopy Acer TravelMate w morele.net
Przedstawiona specyfikacja techniczna potwierdza to, o czym była już mowa. Model Acer TravelMate i7 zapewnia więcej niż przyzwoitą wydajność, która powinna zadowolić większość klientów biznesowych. Procesor nie powinien mieć problemów z obsługą nawet bardziej wymagających narzędzi graficznych czy też projektowych. Co ważne, bardzo dobrze wypada on testach diagnostycznych. Pod uwagę warto wziąć zwłaszcza te przeprowadzone w programie Cinebench R15 – w trybie jednowątkowym uzyskał on średnią na poziomie 174 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła 572 punkty.
Jeśli chcecie wydać nieco mniej, powinniście zainteresować się konfiguracjami Acer TravelMate X5 i5-8265U. Tu także mamy do czynienia z procesorem czterordzeniowym i ośmiowątkowym, który jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi ono 1600 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi maksymalnie do poziomu 3900 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji jest pamięć podręczna o pojemności 6 MB. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.
Pomimo słabszych parametrów, różnica między modelem Acer TravelMate X5 i5 a i7 nie jest duża. W testach Cinebench R15, układ uzyskał kolejno 157 i 549 punktów. Oznacza to, że powinien on zapewnić zbliżoną wydajność podczas obsługi wspomnianych wcześniej programów i narzędzi.
Pracę procesorów wspiera szybka pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. W sklepach oferowane są modele laptopów zawierające 8 GB lub 16 GB pamięci. Do tego dochodzi również dysk twardy SSD M.2 PCIe, który zapewnia znaczące przyspieszenie działania systemu operacyjnego. Jego pojemność wynieść może 256 GB lub 512 GB.
Jak można się było domyślać, ultrabook Acer TravelMate X5 nie korzysta z dedykowanej karty graficznej. Ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Do analizy jej wydajności przejdziemy w dalszej części tekstu.
Acer TravelMate X5 – wygląd
Nie da się ukryć, że zdecydowanie największym atutem omawianego sprzęt jest jego ultramobilny charakter. Kompaktowe wymiary i waga poniżej kilograma sprawia, że okaże się on niezwykle przydatny w podróży, a także w restauracji, w parku i wielu innych miejscach. Jego obsługa okaże się bardzo wygodna.
Analizując specyfikację sprzętu, można stwierdzić, że jego wytrzymałość mechaniczna nie jest zadowalająca. W rzeczywistość jest jednak inaczej. Obudowa została bowiem wykonana z aluminium i magnezu, co przełożyło się na bardzo dobrą sztywność konstrukcji, a także na odporność na wpływ czynników zewnętrznych. Ogólna jakość wykonania sprzętu jest bardzo wysoka – wszystkiego elementy zostały prawidłowo spasowane, dlatego laptop wygląda bardzo solidnie. Choć klapa ekranu może zostać wygięta, potrzebne jest do tego użycie sporej siły. Jeśli chodzi o jednostkę centralną, spisuje się ona bez zarzutów – nie musimy martwić się skrzypieniem czy też odkształceniami podczas intensywnego pisania na klawiaturze. Na pochwałę zasługuje także wykonanie zawiasów, które pracują w sposób płynny, zapewniając utrzymanie ekranu zawsze w stabilnej pozycji.
Laptop może podobać się także ze względu na swój elegancki, minimalistyczny design. Producent postawił na ciemną kolorystykę, która bardzo dobrze pasuje do specyfiki sprzętu. Jeśli chodzi o zestaw portów, jest on mocno standardowy. Wielu użytkowników narzeka, że zabrakło w nim miejsca na czytnik kart pamięci.
Acer TravelMate X5 – matryca
Czternastocalowy ekran stanowi doskonałe połączenie mobilnego charakteru z wygodną przestrzenią roboczą, która pozwala na wygodną pracę w wielu oknach. Co ważne, każda konfiguracja została wyposażona w panel Full HD, wykonany w technologii IPS. Jej parametry techniczne prezentują się bardzo przyzwoicie. Maksymalna luminancja wynosi 300 cd/m2, jeśli natomiast chodzi o odwzorowanie barw, możemy liczyć na 85% pokrycia palety sRGB i 63% palety AdobeRGB. Wszystko to składa się na jedną z lepszych matryc w tym przedziale cenowym. Zapewni ona wygodną pracę nie tylko przy standardowych programach biznesowych, ale również wielu narzędziach graficznych i projektowych.
Kolejną dobrą informacją jest fakt wykorzystania matowej powłoki, dzięki której możliwa staje się praca na zewnątrz (w zacienionych miejscach) i przy odsłoniętym oknie. Śmiało można stwierdzić, że pod tym względem laptop spełnia najważniejsze kryteria.
Acer TravelMate X5 – klawiatura i touchpad
Każdy model laptopa wykorzystuje klawiaturę typu chicklet. Dzięki usunięciu panelu numerycznego, klawisze wyróżniają się odpowiednim rozmiarem. Odstępy między nimi także są odpowiednie, dlatego szybkie pisanie bezwzrokowe okaże się jak najbardziej możliwe. Przyczepić można się wyłącznie do pomniejszonych klawiszy strzałek, a także do umieszczenia między nimi klawiszy Pg Up oraz Pg Dn – taki układ może utrudniać pracę.
Co jednak najważniejsze, klawisze wyróżniają się wyczuwalnym skokiem i dobrą reakcją. Przekłada się to na wysoki komfort pisania, a także stosunkowo ciche działanie klawiatury. Jak przystało na nowoczesnego ultrabooka, X5 został wyposażony w podświetlenie klawiszy. Uwagę warto zwrócić także na dobrze wykonany touchpad. Płytka jest całkiem duża, jak na laptopa 14-calowego. Jej powierzchnia jest śliska, dzięki czemu operowanie kursorem nie jest utrudnione. Na pochwałę zasługuje także praca zintegrowanych przycisków. Co ważne, pod klawiaturą (niedaleko prawej krawędzi laptopa) umieszczony został czytnik linii papilarnych, który zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych danych. Dodatek ten z pewnością okaże się bardzo przydatny.
Acer TravelMate X5 – wydajność
Zamontowanie procesorów Intel Whiskey Lake-U sprawiło, że możliwości oferowanych urządzeń są naprawdę szerokie. Zarówno układ i7, jak i i5 zapewni komfortową obsługę wielu programów, nie tylko tych biurowych. Dzięki temu, możemy śmiało stwierdzić, że model X5 jest sprzętem bardzo wszechstronnym.
Specyfikacja Acer TravelMate X5 wskazuje na wykorzystanie zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics 620. Ze względu na wykorzystanie pamięci współdzielonej, jej możliwości są mocno ograniczone. Nie możemy więc liczyć na dodatkową moc w rozbudowanych programach projektowych czy też sprawną obsługę nowych gier. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów diagnostycznych. Karta uzyskała 1717 punktów w programie 3DMark 11 Performance GPU oraz 43057 punktów w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics.
Jeśli chodzi o obsługę gier, test Acer TravelMate X5 wykazał, że laptop poradzi sobie wyłącznie z produkcjami wiekowymi, a także takimi, które wyróżniają się dość niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.
Acer TravelMate X5 – zalety i wady
Omawiany laptop z pewnością przypadnie do gustu osobom poszukującym sprzętów ultramobilnych, wyróżniających się niewielką wagą. Niespełna kilogramowe urządzenie od firmy Acer doskonale sprawdza się w trybie mobilnym, zapewniając przy tym całkiem przyzwoitą wydajność, zapewnianą przez niskonapięciowe podzespoły.
Kolejną zaletą laptopa jest wysoka jakość wykonania obudowy. Wykorzystanie aluminium i magnezu przełożyło się nie tylko na niewielką wagę, ale również na zadowalającą sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Do tego należy dodać minimalistyczny, bardzo elegancki design. Po stronie zalet umieścić można również przyzwoitą matrycę IPS, a także dobrze wykonany osprzęt.
Recenzja Acer TravelMate X5 musi wskazać również na wady sprzętu. Te zaś związane są między innymi z brakiem czytnika kart pamięci. Ważniejsze wydaje się jednak to, że laptop miewa problemy podczas pracy na wysokich obrotach – generowane temperatury znacząco rosną, dochodzi również do wahań wydajności procesora. Użytkownicy narzekają także na dość krótki czas pracy na baterii.
ZALETY
- Niewielka waga, kompaktowe wymiary
- Ultramobilny charakter
- Wysoka jakość wykonania obudowy
- Atrakcyjny design
- Niskonapięciowe procesory Intela i szybka pamięć RAM typu DDR4
- Przyzwoita matryca IPS
- Dobrze wykonany osprzęt
WADY
- Brak czytnika kart pamięci
- Laptop bardzo nagrzewa się przy sporym obciążeniu. Dochodzi również do wahań wydajności procesorów
- Krótki czas pracy na baterii
Acer TravelMate X5 – podsumowanie, czy warto?
Jeśli poszukujecie nowoczesnego, bardzo lekkiego ultrabooka za stosunkowo nieduże pieniądze, model TravelMate X5 może okazać się ciekawym wyborem. Jest nie tylko lekki, ale i bardzo wytrzymały. Do tego dochodzą całkiem przyzwoite podzespoły oraz dobrej jakości matryca.
Komentarze (0)