Agrowłóknina - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Agrowłóknina i agrotkanina to w praktyce dwie zupełnie różne klasy produktów.

Choć to agrotkaniny używane są częściej, nazwa agrowłóknina przylgnęła do obu typów produktów i często jest używana również w odniesieniu do agrotkaniny. Czy to ma znaczenie? Tak, bardzo duże, ponieważ oba te produkty mają zupełnie różne zastosowania.

Agrowłóknina czy agrotkanina?

Agrowłókninę od agrotkaniny różni gramatura, co jest spowodowane zupełnie innym splotem. Samo to byłoby tylko własnością techniczną, gdyby nie fakt, że zmiana gramatury poważnie rzutuje na właściwości użytkowe – agrotkanina jest materiałem zdecydowanie bardziej wytrzymałym. Częściej niż nazwy „agrotkanina” używa się określeń „mata szkółkarska” lub „mata ściółkująca”. Tak naprawdę jednak różnice idą dalej i najłatwiej będzie je zrozumieć po prostu przyglądając się konkretnym zastosowaniom. Nazwy „agrowłóknina” i „agrotkanina” będą stosowane zamiennie, tak samo jak w ofertach producentów tych akcesoriów.

Polecane akcesoria ogrodnicze

Agrowłóknina na chwasty

Agrowłóknina tego typu jest bardzo mocnym materiałem o maksymalnej wytrzymałości. Gramatura wynosi 50-100 g/mi to wystarcza, aby chwasty nie mogły się przebić na jej powierzchnię. Jest to najpopularniejszy rodzaj agrowłókniny, ponieważ używany jest jako agrowłóknina pod truskawki, agrowłóknina pod tuje i inne iglaki, a także jako podłoże pod korę, kamienie i grys.

Na agrotkaninie naniesione są wyraźne wzory niedużej grubości. Pozwalają one łatwo zaplanować miejsca na kolejne sadzonki, dzięki czemu agrowłóknina dokładnie przykrywa podłoże, zostawiając jedynie miejsce na pożądane rośliny. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala zatrzymywać wilgoć w glebie o wiele skuteczniej niż klasyczne ściółki, ogranicza migrację i szkody spowodowane przez szkodniki glebowe i oczywiście eliminuje niemal do zera wszystkie chwasty.

Agrowłóknina zimowa

Gramatura tego materiału mieści się w przedziale 30-50 g/m2. Biały kolor włókniny ogranicza wpływ promieniowania słonecznego. Ten typ agrowłókniny pozwala ochronić delikatne rośliny przed bezpośrednim chłodem oraz wysuszeniem spowodowanym przez mroźne wiatry. Ochronę w postaci pasów, rękawów lub mat agrowłókninowych stosuje się na różach, warzywach zimujących (por, pietruszka, szpinak i sałata), winorośli, wrzośców itd. Bardzo ważne jest, aby taką włókninę dokładnie przymocować do podłoża, żeby całe rośliny były zasłonięte, a w przypadku rękawów delikatnie obwiązać roślinę na całej wysokości.

Agrowłóknina wiosenna

Jest, podobnie jak zimowa, biała, ale ma niższą gramaturę (15-30 g/m2). Agrowłóknina wiosenna oddycha, więc nie hamuje wzrostu młodych roślin, ale jednocześnie chroni je i przed przymrozkami, i przed zbyt silnym ogrzaniem przez słońce. Kiedy kłaść taką agrowłókninę? W przypadku świeżego siewu natychmiast po jego wykonaniu, a w przypadku roślin ozimych dopiero, kiedy temperatura ustabilizuje się na poziomie średniej dobowej 5°C.

Kolory agrowłókniny i ich znaczenie

Żeby łatwiej można było od razu odszukać dobrą agrowłókninę, producenci stosują zunifikowany system oznaczania kolorem różnych produktów. Technicznie rzecz biorąc, nic nie stoi na przeszkodzie, aby maty były wykonywane z tworzyw o innej barwie, jednak ze względu na pełną funkcjonalność i łatwość rozpoznania produktu stosuje się utarty schemat.

  • Agrowłóknina czarna: agrowłóknina ściółkowa. Na czarnej tkaninie naniesione są niewielkiej grubości zielone linie, które wyznaczają równe grządki, jednak nie są wykonane z innego materiału.
  • Agrowłóknina biała: jest to agrowłóknina ochronna zimowa lub wiosenna. Biała barwa pozwala skuteczniej zapobiegać chwilowemu przegrzaniu roślin spowodowanego bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych, które są odbijane od białej powierzchni.
  • Agrowłóknina zielona i agrotkanina brązowa: zwykle są nieco cieńsze niż agrowłókniny czarne tego samego producenta, ale to nie jest regułą. Ich powstanie przede wszystkim było wymuszone rozbudową pojęcia estetyki ogrodu – brązowa mata sprawdza się lepiej pod korę, natomiast zielona w zamyśle ma imitować trawnik, z czym jednak radzi sobie przeciętnie.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o agrowłókninach?

Okazuje się, że agrotkaniny i agrowłókniny to proste materiały, ale wokół ich stosowania może powstać kilka niejasności, które trzeba rozwiać, ponieważ niewłaściwe zastosowanie agrowłóknin może spowodować szkody w ogrodzie czy uprawie.

  • Agrowłóknina jaki kolor: do ściółkowania czarna, zielona lub brązowa, jako ochrona przed chłodem wyłącznie biała (cieńsza lub grubsza).
  • Kiedy kłaść agrowłókninę: ściółkującą zaraz po siewie, a w przypadku roślin zimujących po ustaleniu średniej dobowej temperatury na poziomie 5°C. Ochronną – po zakończeniu prac w terenie i kiedy temperatura spadnie poniżej określonego poziomu (dla większości roślin około 5°C średnio na dobę).
  • Jaka agrowłóknina na skarpę? Dokładnie taka sama jak do innych zastosowań, za to w razie potrzeby ciaśniej zamocowana, aby się nie zsuwała. Należy również pamiętać, aby agrotkanina nachodziła na szczyt skarpy.
  • Jak mocować agrowłókninę? Za pomocą dedykowanych akcesoriów: szpilek przy mocowaniu tymczasowym, kotwic na dłużej lub na stałe. Zimową dodatkowo można na brzegach docisnąć kamieniami, aby zapewnić większą powierzchnię przylegania.
  • Jak nawozić przy agrowłókninie? Agrowłóknina nie przeszkadza we wchłanianiu nawozów – można je dostarczyć na jej powierzchnię, a i tak przenikną do gleby. Wszystkie prace przeprowadza się więc zgodnie z ogólnym kalendarzem.

Podsumowanie

Agrowłókniny i agrotkaniny mogą bardzo pomóc w prowadzeniu efektownych i wydajnych ogrodów lub upraw, jednak trzeba je stosować odpowiednio. Sam wybór nie jest trudny – o wiele bardziej skomplikowane jest zaplanowanie użycia agrotkaniny, więc całą sprawę należy przemyśleć jeszcze przed podjęciem decyzji zakupowej. Przy kupowaniu warto zostawić niewielki błąd pomiaru i kupić o 5-10% agrotkaniny lub agrowłókniny więcej.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.