Akcesoria do okapów – co warto kupić? jak wybrać?
Akcesoria do montażu okapu kominowego
Sposób montażu okapu zależy od możliwości technicznych oraz od wybranego modelu urządzenia. Najłatwiej i najszybciej można zamontować urządzenia, które pracują w trybie pochłaniacza (nie są podłączone do kanału wentylacyjnego). Te okapy wystarczy przykręcić do ściany lub zabudować w szafce, podłączyć do gniazdka i wyposażyć w filtry. Nieco trudniej jest w przypadku okapów, które chcemy przyłączyć do wentylacji.
- Najważniejszą kwestią jest podłączenie urządzenia zgodnie ze sztuką i przepisami. Okap powinien być podłączany jedynie do oddzielnego kanału wentylacyjnego, który może być wyprowadzany na dach lub przez ścianę budynku na zewnątrz. W zabudowie wielorodzinnej mogą pojawić się trudności w tym zakresie. Wszelkie wątpliwości najlepiej rozwiać poprzez kontakt z zarządcą obiektu. Podłączenie okapu do kanału wentylacyjnego w ten sytuacji może być niemożliwe, szczególnie w przypadku mieszkań w starych budynkach.
- Niezbędne akcesoria do montażu okapu to przewody, ewentualne złączki i kolana. Jeśli kanał wentylacyjny znajduje się za okapem lub ponad nim, wystarczy jedynie krótki odcinek kanału (o okrągłym lub płaskim przekroju). Jeśli kanał wentylacyjny znajduje się dalej lub na przeciwległej ścianie, niezbędne będzie poprowadzenie przewodu na tym odcinku. Niektóre przewody do okapu są niezbyt estetyczne, można wówczas zastosować osłony.
- Przy montażu okapu przydadzą się również opaski zaciskowe.
Okapy do zabudowy wymagają również odpowiedniej szafki, w której zmieści się ich cała konstrukcja. W salonach meblowych można zamówić szafki dedykowane pod okapy standardowych szerokości, ale okap można również zamontować w zwyczajnej szafce wiszącej. Najczęściej wymaga to zdjęcia dolnej części obudowy i przykręcenia okapu do wnętrza szafki. Okapy do zabudowy mogą mieć głębokość szafek wiszących (na przykład 35 cm) lub element wysuwany, który pozwoli na efektywniejsze pochłanianie pary wodnej i zapachów.
Akcesoria eksploatacyjne do okapów kuchennych
Zarówno okapy, które pracują z podłączeniem do kanału wentylacyjnego, jak również te, które pracują w roli pochłaniacza powinno się regularnie czyścić oraz dbać o sprawną filtrację. Akcesoria, które warto mieć pod ręką to:
- Filtry węglowe do okapu – niezbędne w okapach, które nie są podłączone do komina. Ich zadaniem jest pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Powietrze, które przechodzi przez sprawny filtr węglowy, jest odświeżone. Filtry węglowe należy systematycznie wymieniać. Ich sprawność może być różna w zależności od konkretnego produktu oraz od tego, jak często gotujemy.
- Filtry metalowe do okapu – najczęściej aluminiowe. To na nich zbiera się większość tłuszczu. By okap funkcjonował sprawnie, filtr metalowy należy systematycznie czyścić. Zazwyczaj filtry tłuszczowe (metalowe) można myć w zmywarce.
- Zapasowe żarówki – niemal każdy okap zapewnia również oświetlenie. W zależności od wybranego modelu urządzenia, oświetlenie może funkcjonować w oparciu o żarówki halogenowe, diody LED lub inne, bardziej ozdobne i designerskie rozwiązania. Warto zaopatrzyć się w zapasowe źródło światła, gdyby zaszła konieczność jego wymiany.
- Preparaty do czyszczenia okapu – mogą mieć różną postać. Najczęściej spotykane są: pasty, mleczka, płyny i ściereczki. Ich zadaniem jest odpowiednia pielęgnacja okapu. Preparat należy dobierać do okapu uwzględniając materiał, z jakiego zostało wykonane urządzenie. W sklepach można znaleźć chusteczki do polerowania stali nierdzewnej lub środki nabłyszczające do szklanych elementów okapu. Warto wybierać produkty sprawdzone, znanych producentów i zawsze testować je punktowo przed zastosowaniem na całej powierzchni urządzenia.
Jakie jeszcze akcesoria do okapów można znaleźć w sklepach i jak je dobrać?
Kluczową kwestią powinna być kompatybilność rozwiązań. Producenci okapów często podają informacje na temat akcesoriów, które pasują do ich urządzeń. W razie wątpliwości, warto zasięgnąć rady sprzedawcy.
W sprzedaży można znaleźć wiele elementów dodatkowych, które nie zawsze są niezbędne, ale mogą przydać się podczas montażu i użytkowania urządzenia. Są to między innymi:
- Ramki montażowe do okapu – nie są niezbędne, ale ułatwiają montaż. Ramki te nie są jednak uniwersalne, przed zakupem należy koniecznie sprawdzić, czy ramka będzie odpowiednia do wybranego okapu.
- Piloty zdalnego sterowania – bywają przydatne, choć nie są niezbędne. W nowszych okapach rozwiązanie to jest często standardem.
- Akcesoria wyciszające – najczęściej w formie obudowy na przewód elastyczny okapu. Zdecydowanie redukują hałas, jaki jest wytwarzany podczas przepływu powietrza przez kanał. W sprzedaży można również spotkać zestawy wyciszające, które składają się z obudowy na przewód oraz ze specjalnych nakładek, które wyciszają silnik okapu.
- Zewnętrzne silniki do okapu – pomysłowe rozwiązanie, które pozwala uczynić pracę okapu niemal bezgłośną. Silnik można zamontować w oddzielnym pomieszczeniu (na przykład w przylegającej do kuchni spiżarni lub schowku) lub nawet na zewnątrz budynku. Nie jest to rozwiązanie uniwersalne, należy dopasować model silnika doposiadanego okapu. Sporym mankamentem jest również dość wysoka cena takiego rozwiązania.
Wszelkie akcesoria do okapów warto wybierać z troską o ich dobrą jakość. Filtr węglowy nieznanego producenta może okazać się nieskuteczny, a preparat czyszczący pochodzący z niepewnego źródła może nawet zniszczyć powierzchnię okapu. Kluczową kwestią, jaką należy brać pod uwagę przy wyborze akcesoriów montażowych do okapu powinna być ich niezawodność, nawet kosztem nieco wyższej ceny. O ile filtr czy pilot do okapu łatwo wymienić, jeśli okażą się wadliwe, o tyle poprawki samego montażu są kłopotliwe i kosztowne.
Komentarze (0)