Aktualizacja nawigacji za darmo – jak to zrobić?

| 0 Komentarzy
Regularne wgrywanie map do nawigacji jest kluczowym procesem przy częstym podróżowaniu. Jak to zrobić?

Czy wgrywanie map do nawigacji GPS jest darmowe? Jakie są sposoby na zaktualizowanie GPS-u? Czy możesz mieć stały dostęp do aktualnej mapy samochodowej Polski lub całej Europy? W poradniku postaramy się wyjaśnić, jakie modele nawigacji samochodowych są dostępne na rynku. Wyjaśnimy, czy warto korzystać z fabrycznego GPS-u w aucie, zewnętrznego urządzenia czy aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Polecana nawigacja GPS

Rodzaje nawigacji samochodowych

Wiele nowych samochodów opuszcza salony z fabryczną nawigacją GPS. To coraz popularniejsze rozwiązanie, które jednak nie wyparło stosowania niezależnych urządzeń do nawigowania. Zanim przystąpimy do aktualizowania map do nawigacji GPS, warto wiedzieć, że wiele zależy od tego, jaką nawigację posiadamy.

  • Nawigacje GPS fabryczne – w zależności od tego, jaką posiadamy licencję, nawigacja tego typu może być wyposażona w opcję darmowych aktualizacji dożywotnio lub na jakiś czas. Rozwiązanie wówczas może wydawać się proste, ale wszystko zależy od producenta samochodu. W większości przypadków oficjalny serwis ASO chętnie pomoże przy aktualizacji, ale taka pomoc może słono kosztować. Decydując się na aktualizację samodzielnie, najlepiej zacznij poszukiwania od strony producenta, która powinna zawierać przystępne instrukcje obsługi do wszystkich modeli nawigacji. Często można tam też znaleźć pliki z aktualnymi mapami.
  • Zewnętrzne nawigacje samochodowe – GPS samochodowy w postaci niezależnego urządzenia nawigującego to wciąż często spotykane rozwiązanie. Jest ono najwygodniejsze, jeśli nie posiadamy nowego telefonu komórkowego lub zależy nam na niezakłóconym dostępie do telefonu podczas podróży. W chwili zakupu urządzenie nawigujące mogło być wyposażone w bieżące mapy, ale po czasie prawdopodobnie się one zdezaktualizowały. Aktualizacja map w tym wypadku jest możliwa, ale niekoniecznie darmowa. W przypadku tego typu urządzeń, podobnie jak przy fabrycznych zestawach GPS, poszukiwania aktualizacji najlepiej rozpocząć na stronie producenta, gdzie można zapoznać się z polityką dotyczącą aktualizacji poszczególnych modeli. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto spróbować połączyć nawigację z Internetem i wyszukać aktualizację automatycznie. W innym wypadku podpięcie urządzenia do komputera może wywołać oprogramowanie, które pomoże przejść nam przez proces aktualizacji.
  • Aplikacje do nawigacji na smartfona – to coraz popularniejsze rozwiązanie, które bywa chętnie wybierane przez użytkowników samochodów bez fabrycznej nawigacji. W tym wypadku aktualizacje zależą od użytkowanej aplikacji, mogą odbywać się automatycznie i być darmowe lub wymagać ponoszenia określonych kosztów. Wszystko zależy od naszych preferencji i wymagań wobec nawigacji. Darmowe aplikacje często posiadają mniej funkcji i wymagają stałego dostępu do Internetu (co może być problemem przy podróżach zagranicznych), rekompensując to szeroką bazą użytkowników i zawsze aktualnymi mapami. Płatne rozwiązania to gwarancja jakości i możliwość przetrzymywania map drogowych całych kontynentów w pamięci urządzenia, bez dostępu do Internetu.

Uwaga!

Po znalezieniu odpowiedniego oprogramowania z mapą, warto wrócić do instrukcji obsługi i sprawdzić jaką drogą najłatwiej przeprowadzić aktualizację. Zazwyczaj jest to umieszczenie pliku na nośniku USB (PenDrive) lub karcie pamięci SD, a następnie umieszczenie go w samochodzie. Aktualizacja może rozpocząć się automatycznie, lub musi zostać wywołana przez menu w samochodzie.

Wgrywanie map do nawigacji GPS – jak zaktualizować stare mapy?

W zależności od tego, czy wybrana nawigacja posługuje się automapą, czy jest to nawigacja Here czy produkt innej firmy, proces postępowania może być różny. Zawsze warto jednak uprzednio sprawdzić, jaką wersję mapy lub oprogramowania już mamy. Zorientujemy się, jakiej dokładnie aktualizacji potrzebuje nasza nawigacja.

  • Urządzenia GPS oraz nawigacje fabryczne sprzed kilku lat może być trudno zaktualizować. W przypadku niektórych urządzeń, które znikają już z rynku, producenci nie inwestują już w przygotowywanie plików do aktualizacji. Dotyczy to szczególnie tanich nawigacji mniej znanych marek, dlatego warto wybierać nawigacje wiodących producentów.
  • Warto sprawdzić, czy pliki z aktualizacjami nie są ogólnodostępne na stronie producenta. Tak jest na przykład w przypadku nawigacji opartych na systemie Here – pliki można pobrać z sieci i w każdej chwili zaktualizować urządzenia. Pamiętaj jednak, aby dopasować dane do swojego modelu samochodu (zwłaszcza jeśli GPS jest wbudowany do pojazdu) i modelu nawigacji.
  • Niektóre nawigacje fabryczne aktualizują się automatycznie – takie rozwiązania można znaleźć już w wielu samochodach (głównie w modelach Audi oraz BMW). Jeśli zapewni się nawigacji dostęp do szybkiego internetu LTE lub Wi-Fi, pakiet danych z najważniejszymi zmianami zostanie pobrany w trakcie jazdy lub postoju. Będziesz więc zawsze na bieżąco z aktualnymi mapami.

Warto wiedzieć!

Jeśli nasze urządzenie nie dysponuje opcją automatycznej nawigacji, być może wystarczy dokupić aktualną mapę Polski lub Europy od oficjalnego dystrybutora i samodzielnie wgrać na urządzenie. Alternatywą jest korzystanie z licznych programów ułatwiających aktualizowanie map lub… zmiana nawigacji na inną.

Jaka nawigacja jest najmniej kłopotliwa przy aktualizacji?

To pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć jeszcze przed zakupem urządzenia lub wówczas, gdy planujemy jego wymianę. Dziś szczególnie dobrze sprawdzają się:

Regularne wgrywanie map do nawigacji samochodowych – zalety

Stały dostęp do aktualnych map samochodowych niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki zaktualizowanym trasom możesz być pewny, że GPS nie wyprowadzi Cię w pole. Bądź spokojny o to, że urządzenie przygotuje optymalną drogę do celu. Oczywiście wiele zależy od ustawień nawigowania, a więc tego, czy trasa ma być „jak najkrótsza” pod względem kilometrów lub „jak najszybsza” (więcej kilometrów, lecz ich pokonanie zajmuje mniej czasu). Reasumując, mamy pewność, że żadne niespodzianki drogowe nas nie spotkają w trakcie jazdy.

Aktualna mapa samochodowa wgrana do nawigacji często przekłada się też na komfort jazdy. Co prawda, korzystając ze starej mapy, możesz też spokojnie dojechać do celu, ale chyba nie zamierzasz przez znaczną część trasy zmierzać po bocznych dróżkach, których stan nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Mając więc wgrane bieżące mapy, możesz liczyć na jazdę po najnowszych obwodnicach, które regularnie są budowane przy bardziej ruchliwych obszarach.

Zyskujemy też informacje o nowych miejscach, gdzie występują fotoradary lub czasowe kontrole prędkości. Jest to bardzo cenna funkcja, która przydaje się przede wszystkim w trakcie jazdy po nieznanych nam trasach. Dzięki temu wiemy, w których miejscach warto zdjąć nogę z gazu i uniknąć przykrych konsekwencji. Oczywiście bezpieczeństwo jazdy jest najważniejsze, ale na niektórych obszarach ograniczenia co do prędkości mogą być trudne do zaakceptowania przez kierowców.

Aktualizacja nawigacji samochodowych to temat, który powraca jak bumerang tuż przed sezonem wakacyjnym. Wiele osób jest wówczas zainteresowanych nie tylko mapą Polski samochodową, ale też mapami innych krajów. Na szczęście nie brak sposobów na zaktualizowanie nawigacji GPS, jak również aplikacji do nawigowania.

5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.