Ranking alkomatów 2024. Jaki alkomat kupić?
Spis treści:
- Ranking alkomatów 2024 - TOP 10
- Xblitz Unlimited
- BACscan F-30
- Xblitz Hero
- Alcofind Pro X-5
- PROMILER iSOBER 30
- PROMILER AL 8000 PLUS
- Overmax AD-06
- Alcofind PRO X-3
- Sentech AL5500
- Tracer X101
- Parametry alkomatów
- Ile kosztuje dobry alkomat?
- Które alkomaty nadają się do użytku?
- Popularni producenci alkomatów
Z tego artykułu poznasz dziesięć niezawodnych modeli alkomatów, które spełnią Twoje oczekiwania. Co więcej, poruszymy też kwestię parametrów i podstawowych funkcji tych urządzeń – jeżeli nosisz się z zamiarem zakupu tego urządzenia, gorąco polecamy lekturę tego tekstu.
Polecane alkomaty
Ranking alkomatów 2024 - TOP 10
Zastanawiasz się, jaki alkomat wybrać? Poniżej przygotowaliśmy dziesiątkę modeli z różnych segmentów cenowych, które naszym zdaniem będą idealnym wyborem. Stawiając na jeden z nich, dokonasz trafnego i szybkiego badania zawartości alkoholu w Twoim organizmie. W ten sposób zyskasz pewność, czy jesteś w stanie siąść za kółkiem lub wykonywać inne czynności, które wymagają absolutnej trzeźwości. Zapoznaj się z dziesięcioma poniższymi modelami alkomatów.
Xblitz Unlimited
Alkomat półprzewodnikowy, który mieści się w segmencie cenowym poniżej 100 złotych. Będzie więc fantastycznym wyborem dla osób, które korzystają z tego urządzenia rzadko, jednak chcą posiadać je na stanie. Jego minusem może być dłuższy czas potrzebny do rozpoczęcia pomiaru, ale w segmencie tanich alkomatów stanowi on prawdziwą perełkę. Jego zakres pomiaru mieści się w przedziale 0.0 - 2.0 ‰, z dokładnością do 0.01 ‰. Dużym plusem są również kompaktowe rozmiary – z powodzeniem zmieści się nie tylko w schowku samochodowym, ale również w kieszeni spodni. Zaczynając swoją przygodę z alkomatami, warto postawić na tę propozycję od Xblitz.
BACscan F-30
Dla osób, które poszukują urządzenia droższego, z lepszym sensorem, proponujemy alkomat BACscan F-30. Jest to alkomat z czujnikiem elektrochemicznym, który w testach sprawuje się lepiej niż półprzewodnikowy. F-30 to również prosta i szybka obsługa oraz wysoka dokładność każdego pomiaru. Sprzęt ten posiada również mocną obudowę, 12 miesięcy darmowej kalibracji i masę dodatkowych akcesoriów (łącznie z bateriami). Za kwotę około 250 złotych dostajemy alkomat, który spełni również bardzo wysokie oczekiwania.
Xblitz Hero
Druga propozycja od Xblitz na naszej liście to zdecydowanie mocniejszy sprzęt niż model Unlimited. Cenowo mamy tu kwotę niemal trzykrotnie wyższą, jednak ma to swoje uzasadnienie. Hero to podręczny alkomat wyposażony w lepszy sensor – elektrochemiczny. Samo to sprawia, że nie tylko oferuje on lepszą dokładność, ale jest także znacznie szybciej gotowy do działania. Hero z pewnością nie należy do segmentu „entry level” – jego wykonanie jest zbliżone do alkomatów stosowanych między innymi przez policję. Szukając urządzenia znacznie bardziej profesjonalnego, warto jest rozważyć zakup Xblitz Hero.
Alcofind Pro X-5
Podręczny alkomat elektrochemiczny Alcofind Pro X-5 zdecydowanie zasługuje na swoją nazwę. Złośliwi mogą stwierdzić, że „Pro” to zaledwie powód by wywindować cenę pod niebiosa, ale w tym przypadku naprawdę mamy do czynienia z klasą topową. To doskonała rekomendacja nawet dla najbardziej wymagających użytkowników indywidualnych. Jego sensor wykorzystuje platynę, by dokonane pomiary cechowała najwyższa precyzja. Wrażenie obcowania z klasą premium mamy tu na każdym kroku – producent nie zapomniał nawet o podświetleniu ustnika, co stanowi spore ułatwienie w zaciemnionym otoczeniu. Poszukując alkomatu z najwyższej półki, Pro X-5 będzie fantastyczną rekomendacją dla każdego.
PROMILER iSOBER 30
Kolejny alkomat dla najbardziej wymagających użytkowników. Cena w wysokości około pół tysiąca złotych z pewnością nie jest niska, ale to urządzeni broni się swoimi funkcjami. Jest to jeden z najdokładniejszych alkomatów elektrochemicznych dostępnych na rynku. Oferuje zakres do 4,00 ‰ z precyzją 1‰ ± 0,07‰. To fantastyczny wynik, który wiele mówi nam o tym urządzeniu. Jego dużą zaletą jest szybki czas potrzebny do osiągnięcia pełnej gotowości. Po uruchomieniu jest on gotowy do działania w kilka sekund. Na uwagę zasługuje również tryb pasywny, który pozwala na detekcję alkoholu w napoju, którego jeszcze nie wypiliśmy. Jego jedynym minusem jest cena – jeżeli jesteś w stanie ją zaakceptować i oczekujesz najlepszego dostępnego urządzenia, postaw na alkomat PROMILER iSOBER 30.
PROMILER AL 8000 PLUS
Drugi model filmy PROMILER na naszej liście. AL 8000 PLUS to wersja alkomatu między innymi z ulepszonym oprogramowaniem. Przełoztyło się to na większa optymalizację jego pracy oraz skuteczniejsze przeprowadzanie pomiarów. Urządzenie pracuje w klasycznym zakresie 0-4‰. Za stabilne i wiarygodne pomiary odpowiada wykonany w najnowszej technologii PRO X+ sensor elektrochemiczny o zwiększonej odporności na czynniki mogące mieć wpływ na niepoprawne wyniki analizy pobranych próbek. Kolejny reprezentant wysokiej półki alkomatów, który spodoba się każdej wymagającej osobie.
Overmax AD-06
Podręczny alkomat elektrochemiczny w cenie poniżej 200 zł – brzmi nieźle? Zalet jest jednak znacznie więcej! Alkomat Overmax AD-06 oferuje szeroki zakres pomiaru, małe rozmiary, powiadomienia dźwiękowe i szybki czas niezbędny do użycia urządzenia. AD-06 jest gotowy do pracy po zaledwie 5 sekundach od włączenia. Co więcej alkomat utrzymuje w swojej pamięci nawet do 50 wcześniejszych pomiarów. Ten podręczny alkomat przekona do siebie osoby, które poszukują nieco tańszych alkomatów z najczulszym rodzajem sensora.
Alcofind PRO X-3
Alkomat, który może się podobać – Alcofind PRO X-3 nie można odmówić tego, że ma bardzo elegancki wygląd. Za kwotę około 300 złotych, otrzymujemy w tym przypadku sprzęt z oferujący wysoką jakość pomiarów. Ten nowoczesny sprzęt może lekko odstaje od najdroższych propozycji w naszym zestawieniu, jednak pamiętajmy, że nie każdy użytkownik chce wykladać wysoką kwotę za alkomat.
Sentech AL5500
Kolejny elegancki alkomat, odrobinę tańszy od powyższej propozycji alkomat Alcofind. Sprzęt ten jest w zasadzie gotowy do użytku po wyjęciu z opakowania – alkomat jest wstępnie skalibrowany przez producenta. Na stanie mamy tu sensor półprzewodnikowy, jednak odpowiednio zabezpieczony. Mowa tu o systemie HSPT, który poprawia dokładność wyników oraz sprawia, że sensor staje się mniej podatny na uszkodzenia spowodowane wysoko stężonymi oparami. To prosty w obsłudze sprzęt, który został odpowiednio wyceniony. Gorąco polecamy!
Tracer X101
Budżetowa opcja na naszej liście, której cena oscyluje w okolicy 100 złotych. Jego cena sprawia, że nie mamy tu do czynienia z niezwykle dokładnym sprzętem. Pomiary odbiegają od rzeczywistych, ale pamiętajmy o jego zalecie: niskiej cenie. Poszukując alkomatu, który będzie swoistą wskazówką co do poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu, X101 powinien spełnić Wasze oczekiwania. Pamiętaj jednak, że nie jest to sprzęt nawet ze środkowej półki. Rekomendujemy go osobom, które bardzo rzadko go potrzebują i potrafią przyjąć wysoki margines błędu.
Parametry alkomatów
Jeżeli szukasz dla siebie właściwego alkomatu, to zapewne zdarzyło Ci się przynajmniej raz stanąć w obliczu pytania padającego niezwykle często po zakrapianych imprezach – „kiedy mogę prowadzić?”. Wtedy być może ktoś znajomy podsuwa alkomat czy alkotest i za chwilę wątpliwości zostają rozwiane. Czy jednak na pewno? Jakim urządzeniom zaufać bez wahania? Co sprawia, że Twój wynik jest wiarygodny i pozwala wsiąść „za kółko”? Trzeba mieć na względzie wiele aspektów, bo okazuje się, że wybór odpowiedniego alkomatu, to nie do końca oczywista sprawa.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj sensora, który jest sercem każdego alkomatu. W przypadku modeli przenośnych mamy do czynienia z dwoma rodzajami: elektrochemicznym oraz półprzewodnikowym. Te pierwsze są lepszym rozwiązaniem, podczas gdy drugie spotykamy najczęściej w alkomatach tańszych. Jeżeli jednak zależy nam na dokładności pomiaru, nasz wybór powinien skupić się jedynie na urządzeniach z sensorem elektrochemicznym. Nie wspominamy o alkomatach spektrofotometrycznych z prostych względów – nie są to alkomaty przenośne. Ich cena i gabaryty sprawiają, że znajdują jedynie profesjonalne zastosowanie (np. na posterunkach policji lub w szpitalach).
Alkomat elektrochemiczny to urządzenie powszechnie stosowane podczas kontroli drogowych, jednak każdy może się w nie zaopatrzyć. Ich główną przewagę nad czujnikami półprzewodnikowymi stanowią właśnie te aspekty, na które należy zwracać szczególną uwagę. Mowa przede wszystkim o podatności na czynniki zewnętrzne, zależności wyników od baterii przyrządu, skali i powtarzalności pomiaru, żywotności sensora czy częstotliwości, z jaką powinna zostać wykonana kalibracja alkomatów. To od tych parametrów zależy zarówno cena, jak i jakość.
Ile kosztuje dobry alkomat?
Zakup odpowiedniego urządzenia, oferującego miarodajne wyniki, to koszt już około kilkuset złotych. Jeżeli pytanie „Ile mam promili?” nie jest Twoim chlebem powszednim, to być może wystarczy okazyjnie zakupiony alkomat jednorazowy. Tego rodzaju sprzęt powinien jednak posiadać dokładność rzędu 0,1 promila. W innym wypadku może okazać się, że odczytany wynik przekracza dopuszczalny błąd, a wtedy spotka Cię niemiłe zaskoczenie podczas kontroli. Niewątpliwym plusem natomiast jest cena – alkotest to koszt zaledwie kilku, do kilkunastu złotych.
Na niższej półce cenowej znajdziesz głównie alkomaty półprzewodnikowe o słabej żywotności i niewielkiej dokładności. Wymagają one również częstej kalibracji. Nie należy jednak od razu się zrażać, ponieważ tego typu urządzenia mogą być przydatne w niektórych sytuacjach, a sporadyczny użytek nie zniszczy ich zbyt prędko. Do kilkuset złotych można znaleźć dobry przyrząd z sensorem półprzewodnikowym lub przeciętny alkomat elektrochemiczny. Ten drugi cechuje lepsza dokładność, jednak jakość dość wyraźnie idzie tutaj w parze z ceną.
Przy okazji kosztów nie sposób pominąć dodatkowych funkcji. Warto rozejrzeć się wśród ofert, aby znaleźć produkt, który potrafi więcej niż jedynie dokonać pomiaru i przekazać wynik. Dodatkowe kilkadziesiąt złotych pozwoli trafić na alkomaty pamiętające pomiary, emitujące sygnał dźwiękowy podczas pomiaru, posiadające ustnik oraz informujące o żywotności, liczbie pomiarów czy stanie baterii. W pewnych sytuacjach przydatna może okazać się funkcja przeprowadzania pomiarów pasywnych – to idealne rozwiązanie, kiedy badany odmawia współpracy.
Pamiętaj o odczekaniu około 20 minut po wypiciu ostatniej porcji alkoholu, zanim rozpoczniesz badanie alkomatem. Jest to spowodowane koniecznością wchłonięcia alkoholu do układu krwionośnego – dopiero po tym czasie wyniki można uznać za miarodajne.
Które alkomaty nadają się do użytku?
Jak zostało już wspomniane powyżej, kluczowa podczas doboru alkomatu jest jego dokładność. Jeżeli wynik pomiaru może różnić się od faktycznego stanu o co najmniej 0,1 promila, to używanie tego typu sprzętu jest związane z ryzykiem. Warto mieć na względzie jakość posiadanego przyrządu, podczas zadawania sobie pytania „Ile mogę wypić?”. Szczególnie istotne będzie to w przypadku używania alkomatu jednorazowego lub taniego miernika z sensorem półprzewodnikowym. Kiedy chcesz mieć całkowitą pewność, że możesz wsiąść za kierownicę, zaufaj atestom.
Urządzenia spełniające normę EN 15964 używane są przez służby mundurowe, a zatem wydają się wiarygodnym i pewnym rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć niepewności i ewentualnych błędów. Jeżeli dodatkowo alkomat spełnia normy dyrektyw Unii Europejskiej – posiada certyfikat CE – to nie ma już niemal żadnych powodów do obaw. Prawie pewne jest, że spełni on swoją funkcję. Oczywiście warto mimo wszystko zaufać także parametrom. Może okazać się, że najlepszy alkomat w przystępnej cenie nie ma wszystkich certyfikatów, a mimo to podaje wiarygodne wyniki.
Przed zakupem przeanalizuj również, w jakich warunkach będziesz wykorzystywać urządzenie. Alkomaty półprzewodnikowe potrzebują dużej mocy, zatem mogą być niemiarodajne, kiedy bateria słabnie lub temperatura na zewnątrz spada. Ponadto niektóre pokarmy czy dym papierosowy także mogą sprawić, że sensor nie wykona pomiaru właściwie. Jest to główny powód faktu, że analizując, jak porównywane są ze sobą topowe alkomaty, ranking zawsze zdominowany będzie przez urządzenia elektrochemiczne. To im przede wszystkim warto zaufać.
Popularni producenci alkomatów
Wybór marki, której można zaufać, to istotny krok w dokonaniu dobrego zakupu. Koniec końców powierzasz nabytemu urządzeniu bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i innych uczestników ruchu, a w najlepszym wypadku jedynie własne prawo jazdy. Wybór alkomatów jest niezwykle szeroki i łatwo zabłądzić w całym morzu ofert. Kiedy interesuje Cię tani alkomat, to wybierz przyrząd marki Tracer, która produkuje sprzęt idealny do użytku od czasu do czasu, co będzie świetnym rozwiązaniem, jeżeli nie planujesz eksploatować go ponad jego żywotność.
Sięgając po droższe urządzenia, trafisz chociażby na alkomaty AlcoForce, Datech czy Amii. Alkomat jednego z tych wytwórców bez wątpienia posłuży przez dłuższy czas, nawet jeżeli wymagał będzie sporadycznej kalibracji. Z całą pewnością można liczyć na solidne wykonanie i wiarygodne pomiary. Odpowiednie elektrochemiczne sensory zapewnią właściwą dokładność i nie pozwolą na zaburzenie wyniku przez czynniki zewnętrzne. Gdy wymagasz dobrej jakości w przystępnej cenie, to właśnie na tych producentach warto się skupić.
Chcąc zakupić najpopularniejsze – więc pewnie także najbardziej wiarygodne – urządzenie, trafisz bez wątpienia na alkomat Promiler, Santech czy FITalco. Choć w pewnych względach niewiele odbiegają od produktów wspomnianych wcześniej, to zaufanie klientów musi mieć swoje źródło, którym bez wątpienia są lepsze parametry, zwłaszcza w średniej i górnej półce cenowej. Chcąc wydać co najmniej kilkaset złotych, rozważ przyrządy tych marek, a z pewnością się nie zawiedziesz. Jak widać, wśród szerokiej oferty alkomatów każdy może znaleźć coś dla siebie.
Znajdziesz w Morele
Wideorejestratory - Uchwyty na telefon - Radia samochodowe - Ładowarki samochodowe - CB Radia
Komentarze (3)