AMD A4-9120C – wydajność oraz specyfikacja
Spis treści:
AMD A4-9120C wyróżnia się bardzo niskim współczynnikiem TDP – 6 W. Jego wydanie zostało ogłoszone w pierwszym kwartale 2019 roku, co czyni go świeżynką w ofercie czerwonych. Z drugiej strony układ dysponuje dość niewielką wydajnością i jedynie dwoma rdzeniami bez Hyper-Threading. Czy wielkość i lekkość jednostki jest warta aż tak niskich osiągów? Jej zastosowanie jest dość wąskie, choć grono odbiorców może być dość szerokie.
Polecane procesory AMD
AMD A4-9120C – specyfikacja
AMD A4-9120C – zastosowanie
AMD A4-9120C APU przeznaczone jest do Chromebooków. Tym samym zastosowanie tej jednostki jest w miarę czytelne. Odbiorcami są wszyscy Ci, którzy szukają sprzętu do niewymagającej, codziennej pracy – przeglądania Internetu, odbierania maili, oglądania filmów. Nie powinniśmy mieć problemów z otwieraniem lekkich plików pakietów biurowych.
Z drugiej strony mamy bardzo niskie TDP, dzięki któremu laptop jest w stanie pracować dłużej bez podpięcia do zasilania zewnętrznego. Czyni go to doskonałą propozycją dla komputerów przenośnych służących bardziej jako większe i wydajniejsze tablety.
Znając czerwonych, dla procesora AMD A4-9210C cena zostanie ustalona na dość niskim pułapie, dzięki czemu większość osób będzie mogła sobie bez problemu pozwolić na laptopa służącego jedynie do podstawowych czynności czy zapewniającego rozrywkę podczas dłuższych wyjazdów, gdzie nie mamy możliwości skorzystania z gniazdka sieciowego.
AMD A4-9120C – wydajność
Dla AMD A4-9210C benchmarki nie zostały jeszcze stworzone i opublikowane. Nie do końca więc wiemy, jak sprawuje się nowy układ czerwonych. Nie możemy się jednak spodziewać niesamowitej prędkości czy wydajności. AMD dość mocno postawiło na stabilność i długi czas pracy w zamian za taktowanie czy liczbę rdzeni.
Opisywany tu model jest nieco słabszy nawet od starszego kuzyna – A4-9120 bez oznaczenia C. Szkoda jedynie, że dalej układ jest produkowany w procesie litograficznym 28 nm. Gdyby go nieco uaktualnić, moglibyśmy otrzymać całkiem dobre osiągi we wciąż atrakcyjnej cenie.
AMD A4-9120C – porównanie z innymi modelami
Sprawdźmy więc, co zmieniło się od czasów wydania AMD A4-9120 i jak mocno procesor stracił na swojej wydajności. Warto również zobaczyć, jak układ radzi sobie w porównaniu z Celeronem N3550, który jest uznawany za największego rywala opisywanej tu jednostki.
Niestety nie dysponujemy wynikami benchmarku Cinebench dla procesorów AMD, a szkoda. Wiele by to powiedziało o wydajności najnowszych AMD A4-9120C CPU. Porównując jednak same suche parametry techniczne, dochodzimy do wniosków, że Celeron jest delikatnie mocniejszy. Nie możemy jednak zapominać, że data jego premiery miała miejsce we wrześniu 2016 roku. Z drugiej strony mamy podobne modele od czerwonych. Drugi ze świeżo ogłoszonych procesorów do Chromebooków – A6-9220C jest delikatnie lepszy. Czekamy tylko na cenę obu układów.
AMD A4-9120C – w jakich laptopach?
Jak już wiemy, AMD A4-9120C spotkamy w laptopach typu Chromebook. Na chwilę obecną dwóch producentów planuje wprowadzić do swojej oferty komputery z tym komponentem – Acer i Lenovo. Są to:
- Acer Chromebook 315 z pamięcią RAM 4 GB i dyskiem SSD 32 GB,
- Lenovo 14e Chromebook z pamięcią RAM 4 GB i dyskiem SSD 32 GB,
- Lenovo 14e Chromebook z pamięcią RAM 8 GB i dyskiem SSD 64 GB.
Nie wiemy, jaka będzie ich cena oraz dodatkowo wstawione komponenty. Z niecierpliwością czekamy na premierę.
Znajdziesz w Morele
Płyty główne - Karty graficzne - Procesory Intel - Obudowy - Chłodzenie procesora
Komentarze (0)