AMD A9-9420 - wydajność oraz specyfikacja techniczna. Czy warto?

| 0 Komentarzy
Mobilny układ A9-9420 od ponad dwóch lat montowany jest w laptopach różnego typu – czy nadal jest wart zakupu?

Na wstępie warto zaznaczyć, iż obecnie znajdziemy go przede wszystkim w urządzeniach multimedialnych, a także przystosowanych do użytku domowego. Co ważne, są to laptopy z reguły tanie, gwarantujące przy tym przyzwoitą obsługę systemów operacyjnych i podstawowych programów. Przy wsparciu zintegrowanej karty graficznej AMD Radeon R5 , gracze mogą liczyć na dobrą wydajność podczas wirtualnej rozgrywki w starszych produkcjach.

Polecane karty graficzne

AMD A9-9420 – specyfikacja

Oto najważniejsze informacje o omawianym procesorze. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia ze starszym sprzętem, który jednak nadal potrafi zaskoczyć funkcjonalnością.

  • Seria – AMD Bristol Ridge
  • Litografia – 28 nm
  • Liczba rdzeni – 2
  • Liczba wątków – 2
  • Bazowa częstotliwość taktowania – 3.00 GHz
  • Częstotliwość taktowania turbo – do 3.60 GHz
  • Pamięć podręczna L2 – 1 MB
  • TDP – 10-25 W
  • Zintegrowana jednostka GPU – AMD Radeon R5

Warto wiedzieć!

Procesor AMD A9-9420 to sprzęt, który cechuje się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Pomimo, że znajdziemy go na pokładzie tańszych laptopów, możemy liczyć na bardzo dobrą funkcjonalność w przypadku wielu programów oraz świetne działanie systemu operacyjnego. Komputery wyposażone w omawiany układ, mogą stanowić rewelacyjne urządzenia biurowe.

AMD A9-9420 - zastosowanie

Jak widać w specyfikacji, procesor A9-9420 przygotowany został na bazie starej litografii 28 nm. Samo to wskazuje, iż mamy do czynienia z urządzeniem wiekowym, które okaże się przydatne głównie podczas obsługi programów podstawowych.

Analiza kolejnych parametrów tylko to potwierdza. Mamy bowiem do czynienia z układem dwurdzeniowym i dwuwątkowym, którego taktowanie wynosi 3000 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3600 MHz w trybie turbo. Układ nie posiada pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a na poziomie drugim wynosi ona zaledwie 1 MB.

AMD A9-9420 jest procesorem niskonapięciowym – pobieranie niewielkie ilości energii to obecnie jego największa zaleta. Oczywiście nie oznacza to, że jest obecnie bezużyteczny. Po prostu należy mieć na uwadze to, że nie poradzi sobie z bardziej zaawansowanymi zadaniami, związanymi na przykład z obsługą programów graficznych.

Jeżeli chodzi o zintegrowana kartę graficzną, jest nią AMD Radeon R5. Obsługuje ona bibliotekę DirectX 12, a taktowanie jej rdzenia wynosi 800 MHz. Biorąc pod uwagę jej mocno ograniczone możliwości, należy podkreślić, że poradzi sobie ona wyłącznie z bardzo wiekowymi grami.

Uwaga!

Gracze nie będą zachwyceni możliwościami procesora AMD A9-9420 w połączeniu z kartą AMD Radeon R5. Trudno spodziewać się płynnego działania nowych gier, chociażby na średnich, a nawet niskich detalach. Takie zestawienie sprawdzi się jednak w starszych produkcjach. Laptopy wyposażone w te układy spełnią swoje zadanie w przypadku użytku biurowego i pozwolą na chwilę przerwy przy mniej wymagających grach.

AMD A9-9420 – wydajność

Chcąc sprawdzić, jakie są naprawdę możliwości omawianego procesora, warto rzucić okiem na wyniki uzyskiwane przez niego w różnego rodzaju programach diagnostycznych. Dobrym pomysłem okaże się również prześledzenia, jak zachowuje się podczas realizacji konkretnych zadań.

Pod uwagę weźmy chociażby platformę Cinebench R15. Po przeprowadzeniu testów na różnych konfiguracjach sprzętowych, ostateczny średni rezultaty układu AMD A9-9420 zatrzymał się na poziomie 81 punktów w trybie jednowątkowym i 134 punktach w trybie wielowątkowym. Są to wyniki skromne, jednak pokazujące, że powinien poradzić sobie z obsługą podstawowych programów – pakietu biurowego, odtwarzaczy multimedialnych, przeglądarek internetowych etc.

Pomimo tego, że AMD A9-9420 montowany jest przeważnie w laptopach tanich, na rynku znajdziemy również modele korzystające z dedykowanych kart graficznych. Wybór najczęściej pada na jednostki AMD Radeon 520 oraz 530. Nie są to co prawda super wydajne karty, jednak rozszerzają nieco możliwości komputerów – na przykład o obsługę nieco nowszych gier, takich jak chociażby Team Fortress 2, FIFA 18 czy też Overwatch.

AMD A9-9420 i inne modele

Procesorów z tej samej kategorii co A9-9420 jest wiele, dlatego warte dokonać porównania, by przekonać się, czy omawiany model nadal jest wart zainteresowania. W zestawieniu znalazł się jeden układ od AMD i jeden od Intela.

Porównanie procesorów

Procesor AMD A9-9420 znajduje się na niskiej półce jakościowej, w podobnym miejscu co 3-4-letnie układy Intela z serii Pentium. Wszystko to potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, iż okażę się przydatny wyłącznie w ramach standardowego użytku. Warto zauważyć, że w przypadku procesora marki Intel mamy do czynienia z czterordzeniowym i czterowątkowym sprzętem.

AMD A9-9420 – w jakich laptopach?

W ten sposób przeszliśmy do wskazania konkretnych modeli laptopów, w których znaleźć można omawiany procesor. Tak jak mówiliśmy, będą to przede wszystkim sprzęty multimedialne i do użytku domowego.

Szczególną popularnością wśród użytkowników cieszy się seria Lenovo IdeaPad 320-15AST (80XV00WMPB). Co ważne, wiele modeli jest wyposażonych w dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon 530, która pozwoli na uruchomienie kilku ciekawych gier. Do tego należy dodać również pamięć RAM typu DDR4 oraz dysk twardy HDD bądź SSD (w zależności od konfiguracji). Wybrać możemy ilość RAM, pojemność dysku, a także rodzaj ekranu – na rynku dostępne są bowiem modele z matrycami HD, HD+ i Full HD. Ceny laptopów mieszczą się w przedziale od 1347,16 do 2107,62 zł.

Jeżeli szukacie taniego sprzętu do użytku domowego, laptopy z procesorem AMD A9-9420 mogą okazać się dobrym wyborem, zwłaszcza ze względu na niski poziom poboru energii. Osoby oczekujące czegoś więcej powinny natomiast rozglądać się za czymś innym – co najmniej za procesorami czterowątkowymi, których możliwości są po prostu szersze (mowa tu o obsłudze bardziej zaawansowanych programów biznesowych i multimedialnych oraz gier).

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.