AMD czy Intel? Jaki procesor lepszy do gier?
Spis treści:
Czy procesor jest najważniejszym podzespołem komputera, odpowiadającym za wrażenia z gier? Niekoniecznie. Zdecydowanie więcej do powiedzenia ma w tym zakresie karta graficzna, odpowiedzialna za to, by wygenerować obraz a następnie przesłać go do monitora. Nie oznacza to jednak, że podczas gier procesor pozostaje bezużyteczny. Wciąż pozostaje odpowiedzialny za wykonanie niektórych obliczeń, dlatego powinien dysponować przynajmniej przyzwoitą wydajnością. Co jeśli procesor okaże się zbyt słaby? Nasza karta graficzna nie będzie mogła w pełni rozwinąć skrzydeł, ponieważ będzie zmuszona czekać na wynik obliczeń procesora. W ten sposób powstaje tzw. efekt bottleneck - procesor okazuje się być wąskim gardłem w specyfikacji komputera.
W niniejszym materiale postaramy się rozstrzygnąć spór, który w sieci toczy się od wielu lat. Jako że na rynku mamy dwóch wiodących producentów procesorów do komputerów osobistych - Intel i AMD, to między podzespołami ich autorstwa musimy wybierać. AMD czy Intel do gier? Spróbujmy odpowiedzieć na tak postawione pytanie, choć z góry zastrzegamy, że odpowiedź może nie okazać się oczywista i jednoznaczna. To aktualna sytuacja na rynku podzespołów komputerowych i indywidualne preferencje użytkowników, na czele z już zgromadzonym sprzętem, mają tu decydujące znaczenie.
Jaki procesor lepszy - Intel czy AMD?
Na rynku dostępne są różne produkty. Do najbardziej znanych wciąż zalicza się procesory Intel. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się także sprzęty marki AMD. W ofercie obu producentów można znaleźć modele różniące się proponowanym zastosowaniem, parametrami i ceną. Przystępując do zakupu procesora, warto zapoznać się przynajmniej z podstawowymi informacjami na temat tej części komputera. Poniżej znajdziesz opis najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę.
Po pierwsze: rdzenie i wątki. Warto przyjąć zasadę, że im więcej rdzeni i wątków, tym bardziej wydajny procesor. Do komputera domowego i biurowego nadadzą się popularne urządzenia o 4 rdzeniach i 8 wątkach, natomiast dla gracza lepszy będzie sprzęt mający minimum 6 rdzeni i 12 wątków. Drugą ważną rzeczą, której nie powinno się pomijać przy podejmowaniu decyzji, jest częstotliwość taktowania zegara. Bazowe taktowanie większości procesorów wynosi między 3 a 4 GHz i ponad 4 GHz w trybie turbo. Warto wiedzieć, że istnieją modele dające możliwość podkręcania mocy (w przypadku firmy Intel powinny mieć one literę K w nazwie). Wybór takiego sprzętu daje możliwość dostosowania go do różnych zadań. Kolejnym istotnym parametrem jest rozmiar pamięci podręcznej cache. Większa ilość megabajtów, to oczywiście większa wydajność.
Wiele osób zastanawia się nad tym, który procesor lepszy: AMD czy Intel Core? Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od tego, jakie zadania użytkownik będzie przed nim stawiał i jaki ma budżet na zakup tej niezwykle istotnej części komputera. Nie w każdym przypadku droższy procesor o bardziej zaawansowanych parametrach będzie optymalnym rozwiązaniem. Nie ma sensu przepłacać, jeśli urządzenie ma napędzać komputer domowy lub biurowy. Jednak jeśli zamierzasz wykonywać na komputerze zaawansowane prace graficzne lub grać w gry PC, lepiej zainwestować w bardziej solidny sprzęt. Właśnie dlatego, zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jaki model wybrać, odpowiedz sobie na pytanie, jakie będą jego główne zadania. W kolejnych akapitach znajdziesz opis parametrów, którymi powinny cechować się procesory do gier, pracy biurowej i domu.
Co lepsze do gier: AMD czy Intel?
Granie w gry komputerowe niejedno ma oblicze, dlatego po podjęciu decyzji o zakupie procesora do gier, warto przyjrzeć się dokładniej temu, jak i w co gramy. W tym celu zadaj sobie następujące pytania: Jak często grasz? Codziennie czy od święta? Ile godzin dziennie? W jak bardzo skomplikowane gry? Wbrew pozorom, przemyślenie tych kwestii jest niezwykle ważne, ponieważ do rzadszego grania i mniej skomplikowanych tytułów wystarczy słabszy (a co za tym idzie – tańszy) procesor, natomiast zaawansowany gracz będzie potrzebował sprzętu o naprawdę dobrych parametrach.
Kilka lat temu, zastanawiając się nad tym, jaki procesor wybrać do komputera gamingowego, nietrudno byłoby podjąć decyzję. Oczywistym wyborem byłoby któreś z wydajnych urządzeń Intel Core. Jednak od jakiegoś czasu na rynku są dostępne sprzęty AMD Ryzen. Opinie ekspertów są jednoznaczne – to najlepsze procesory AMD do gier jakie kiedykolwiek powstały. Niektórzy pokusili się nawet o opinię, że udało się mocno zbliżyć do analogicznych konstrukcji Intela pod względem zastosowań gamingowych.
Do codziennego, bardzo częstego grania najlepiej wybrać procesor o większej liczbie rdzeni (minimum 6) i wyższym poziomie taktowania. Najlepszym wyborem bez zwracania uwagi na budżet wydaje się Intel Core i9, posiadający nawet kilkanaście rdzeni (w zależności od modelu) i taktowanie na poziomie ok. 3,7 GHz, a 5,3 GHz w trybie turbo. Takie parametry ułatwią również streaming. Nieco tańszy, ale wciąż bardzo dobry jest Intel Core i7 lub bardzo podobny do niego procesor AMD Ryzen 7. Każdy z nich posiada 8 rdzeni i 16 wątków, a bazowe taktowanie to ok. 3,7 GHz. Jeśli jesteś mniej zaawansowanym graczem lub zamierzasz grać weekendowo, możesz zdecydować się na tańszy, ale wciąż wydajny AMD Ryzen 5 czy Intel Core i5. Parametry tych modeli to 6 rdzeni i 12 wątków, bazowe taktowanie wynosi ok. 3 GHz. Podsumowując, jeśli szukasz procesora do gier, warto zdecydować się na któryś z opisanych produktów z serii Intel Core i7 czy AMD Ryzen.
AMD Ryzen 5 czy Intel i5 do gier?
Czy zakup procesora do gier zawsze musi wiązać się z przeznaczeniem na ten cel kilku tysięcy złotych i wyborem wyłącznie spośród najbardziej wydajnych modeli na rynku? Otóż nie. W zdecydowanej większości gracze decydują się na procesory z segmentu popularnego. Dlaczego? Ich wydajność jest w zupełności wystarczająca do absolutnej większości gier komputerowych, niezależnie od tego, w jakiej rozdzielczości gramy. Choć to procesory kosztujące kilkaset złotych, w zupełności poradzą sobie z zadaniami związanymi z obsługą gier komputerowych.
Najpopularniejsze procesory do gier to sprzęty z rodziny AMD Ryzen 5 i Intel Core i5. Co zatem wybrać do gier, AMD czy Intel? Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od aktualnej sytuacji na rynku podzespołów komputerowych. Jako że mówimy o układach legitymujących się zbliżonymi osiągami, należy wziąć pod uwagę to, który zakup okaże się tym bardziej opłacalnym. Pamiętajmy jednak, że często na samym procesorze się nie kończy. Rozsądnym będzie skalkulowanie zakupu z uwzględnieniem właściwej płyty głównej i pamięci RAM o rekomendowanym dla danego procesora taktowaniu. Intel czy AMD? W przypadku zbliżonych wydajnościowo procesorów kierujmy się wydajnością.
Który procesor lepszy - AMD czy Intel Core do pracy?
Wybór procesora do pracy również nie należy do najłatwiejszych. Wszystko zależy od specyfiki zawodu. Do typowych zadań biurowych wystarczy niedrogi sprzęt o co najmniej 2 rdzeniach i 4 wątkach. Natomiast, jeśli Twoja praca wymaga korzystania z bardziej złożonych programów, lepiej zainwestować w bardziej zaawansowany sprzęt.
Jaki procesor: AMD czy Intel nada się do pracy biurowej? Intel Core i3 lub nawet Intel Pentium Gold lub Intel Pentium Silver. Każdy z nich ma 2 rdzenie i 4 wątki, a taktowanie na poziomie ok. 3 GHz. Takie narzędzia z pewnością dadzą sobie radę z obsługą podstawowych programów i przeglądarek internetowych. Są bardzo korzystne cenowo, koszt takiego sprzętu to ok. 300 zł. Decydując się na markę AMD, warto wziąć pod uwagę tańszy i nieco lepszy model AMD Athlon X4 o 4 rdzeniach i 8 wątkach i taktowaniu 3,5 GHz.
Jeśli komputer ma służyć do projektowania graficznego, animowania obrazów czy renderowania i obróbki filmów, procesor powinien być z jak najwyższej półki. Im większa liczba rdzeni i wątków, tym lepiej. Ważnym parametrem w tym przypadku jest również pamięć cache. Takie cechy mają różne modele z serii AMD Ryzen czy Intel Core. Szukając sprzętu do tego typu pracy, warto zwrócić uwagę na najnowszy i najbardziej wydajny w ofercie AMD produkt – AMD Ryzen Threadripper, który może posiadać nawet do 64 rdzeni i 128 wątków, cechuje się taktowaniem na poziomie ok. 4,5 GHz oraz ma aż 288 MB całkowitej pamięci cache. W tym przypadku marka Intel ma trochę mniej pokaźne parametry. Zarówno do projektowania grafik, jak i renderowania filmów nada się wspomniany wcześniej, najbardziej wydajny procesor do gier – Intel Core i9.
Jaki procesor do domowego komputera - Intel czy AMD?
Komputera domowego zazwyczaj używa się do przeglądania różnych stron internetowych, poszukiwania informacji w przeglądarkach, oglądania filmów i seriali czy obsługi e-maila i sieci społecznościowych. Procesor do sprzętu mającego takie zastosowanie nie musi mieć najbardziej zaawansowanych parametrów. Warto jednak zainwestować we w miarę wydajny sprzęt, który w razie nagłej potrzeby umożliwi skorzystanie z nieco bardziej skomplikowanego programu.
Dobre urządzenie do domu to z pewnością któryś z procesorów z serii AMD Ryzen czy Intel Core, np. AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 5, Intel Core i3 lub Intel Core i5.
Znajdziesz w Morele
Obudowy - Chłodzenie wodne - Chłodzenie procesora - Zasilacze Xilence - Dyski SSD
Komentarze (2)