AMD Radeon R5 (APU) w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.

| 0 Komentarzy
Zintegrowane układy graficzne z serii Radeon R5 wykorzystywane są głównie w laptopach z niskiej i średniej półki cenowej. Oferują one przeciętną wydajność, która jednak powinna okazać się wystarczająca do obsługi mało wymagających gier komputerowych.

Omawiana karta graficzna występuje najczęściej z trzema procesorami – AMD A8-7410, AMD A10-9600P oraz A10-9620P. Są to układy wyróżniające się średnią wydajnością, dlatego montowane są w urządzeniach o uniwersalnym charakterze.

Jeżeli chodzi o samą jednostkę GPU, wyróżnia się ona przede wszystkim stosunkowo niskim poborem energii. Jej współczynnik TDP mieści się w przedziale od 12 do 45 W. Oczywiście przekłada się na nieco ograniczoną moc obliczeniową. Związana jest ona przede wszystkim z częstotliwością taktowania rdzenia, która w trybie boost wynieść może maksymalnie 800 MHz. Nie jest to wiele, jednak do kilkuletnich gier powinno wystarczyć.

Jak przystało na jednostkę zintegrowaną, Radeon R5 dysponuje pamięcią współdzieloną. Okaże się ona całkowicie nieprzydatna podczas obsługi profesjonalnych programów graficznych i projektowych. Jeżeli więc szukacie laptopa specjalistycznego, powinniście celować w konfiguracje pracujące na kartach dedykowanych.

Polecane laptopy

Testy wydajności

Skoro wiemy już, jak prezentują się dane techniczne omawianej karty, pora przeanalizować wyniki testów przeprowadzonych w programach diagnostycznych 3DMark.

  • 3DMark Ice Storm Standard Graphics – 52687 punkty,
  • 3DMark Ice Storm Extreme Graphics – 37173 punkty,
  • 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics – 61313 punktów
  • 3DMark Performance GPU – 1701 punktów.

Śmiało można powiedzieć, że wypadły one całkiem przyzwoicie, zwłaszcza na poziomie podstawowym. AMD Radeon R5 powinna okazać się wystarczająca w ramach obsługi podstawowych programów.

Do grania

Jest w stanie poradzić sobie również z niektórymi grami. Będą to jednak tytuły wyróżniające się raczej niskimi wymaganiami sprzętowymi. Oczywiście pamiętać należy przy tym, że sama karta graficzna to nie wszystko. Warto decydować się na laptopy pracujące z wykorzystaniem najlepszego z trzech wymienionych układów CPU, czyli A10-9620P oraz z co najmniej 8 GB pamięci RAM.

  • Diablo III – low: 50 fps, medium: 35 fps, high: 30 fps,
  • F1 2014 – low: 55 fps, medium: 35 fps, high: 20 fps,
  • Dirt Rally – low: 65 fps, medium: 25 fps, high: 10 fps,
  • The Sims 4 – low: 100 fps, medium: 35 fps, high: 20 fps,
  • BioShock Infinite – low: 65 fps, medium: 40 fps, high: 30 fps.

Spośród laptopów korzystających z możliwości omawianej karty wymienić należy przede wszystkim takie urządzenia jak HP 17-y020wm oraz Acer Aspire E5. Występują one w konfiguracjach korzystających z dysków SSD ze złączem M.2.

Porównanie z innymi modelami

Na koniec warto jeszcze sprawdzić, jak AMD Radeon R5 (APU) radzi sobie na tle innych zintegrowanych jednostek z tej samej półki jakościowej i cenowej.

AMD Radeon R5, mimo licznych ograniczeń, pozwala na realizację wszystkich podstawowych zadań oraz obsługę wielu gier komputerowych. Zaletą karty jest również to, że występuje w laptopach za stosunkowo niską cenę.

Udostępnij
4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.