AMD Radeon R5 M430 w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.
Premiera R5 M430 miała miejsce w maju 2016 roku, jest to więc karta stosunkowo nowa. Charakteryzuje się dość uniwersalnym zastosowaniem, dlatego znaleźć ją możemy zarówno w laptopach biznesowych, jak i przeznaczonych do szeroko pojętego użytku domowego. W każdym przypadku jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca do obsługi podstawowych programów i gier mało wymagających pod względem technicznym.
We wszystkich modelach laptopów, omawiana karta występuje w wersji z 2 GB pamięci typu DDR3. Można więc powiedzieć, że pewien poziom przyzwoitości został osiągnięty. Potwierdzają to zresztą testy wydajności, do których jednak dojdziemy za chwilę.
Polecane laptopy
Z istotnych danych technicznych warto wspomnieć również o tym, że R5 M430 została przygotowana w oparciu o proces technologiczny 28 nm, a także, że obsługuje ona bibliotekę DirectX w wersji 12.
Testy wydajności
Jak więc karta AMD Radeon R5 M430 radzi sobie w praktyce? Najlepiej sprawdzić to poprzez testy przeprowadzone w programach diagnostycznych 3DMark.
- 3DMark Ice Storm Standard Graphics – 42396 punkty,
- 3DMark Cloud Gate Standard Graphics – 5493 punkty,
- 3DMark Cloud Gate Standard Score – 4744 punktów
- 3DMark Performance GPU – 1689 punktów.
Osiągnięte rezultaty potwierdzają, że omawiana jednostka plasuje się mniej więcej w środku stawki kart o uniwersalnym charakterze. Mogą pojawić się problemy podczas obsługi programów specjalistycznych, jednak do codziennego użytku będzie wystarczająca.
Do grania
Jej moc obliczeniowa pozwoli nam również na uruchomienie wielu gier komputerowych, także tych z 2017 roku. Pamiętać należy jednak o tym, że karta graficzna to nie wszystko – zadbać trzeba także o dobór odpowiedniego procesora i pamięci RAM.
Jeżeli chodzi o układy CPU, Radeon R5 M430 montowana jest przeważnie z modelami niskonapięciowymi, spośród których na plus wyróżnia się przede wszystkim procesor z serii Kaby Lake, czyli i7-7500U. Gwarantuje on więcej niż przyzwoitą wydajność, która w grach okaże się bardzo przydatna. W przypadku pamięci RAM, warto decydować się na kości typu DDR4 o pojemności co najmniej 8 GB. Przedstawiona konfiguracja pozwoli nam na uruchomienie gier pokroju:
- Farming Simulator 17 – low: 65 fps, medium: 45 fps, high: 20 fps,
- FIFA 17 – low: 70 fps, medium: 50 fps, high: 35 fps,
- Overwatch – low: 42 fps, medium: 30 fps, high: 20 fps,
- Diablo III – low: 70 fps, medium: 45 fps, high: 35 fps,
- Titanfall 2 – low: 40 fps, medium: 30 fps, high: 20 fps.
Karta AMD Radeon R5 M430 montowana jest w ogromnej liczbie urządzeń, jednak konfigurację pozwalającą na obsługę wymienionych wyżej gier posiadają takie modele jak Dell Inspiron 3567, Lenovo V310 oraz Lenovo ThinkPad L470. Ich cena waha się od 3 do nawet 5 tysięcy złotych.
Porównanie z innymi modelami
Przed wystawieniem ostatecznej oceny, warto sprawdzić jeszcze, jak R5 M430 wypada na tle innych jednostek, również ze średniej półki jakościowej i cenowej.
AMD Radeon R5 M430 to przyzwoita karta ze średniej półki jakościowej. Zestawiając ją z niskonapięciowym procesorem Intel Kaby Lake i pamięcią DDR3, otrzymujemy laptopa, który bez większych problemów poradzi sobie z obsługą programów biznesowych, multimedialnych, a także sporą liczbą gier komputerowych, także tych, których premiera miała miejsce w 2017 roku. Wszystko to sprawia, że opisana wyżej karta jest warta zainteresowania, zwłaszcza że występuje w ogromnej liczbie konfiguracji sprzętowych.
Znajdziesz w Morele
Laptopy Asus - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy gamingowe
Komentarze (0)