Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 3 2300X – wydajność oraz specyfikacja

AMD Ryzen 3 2300X to propozycja czerwonych, która została zapowiedziana już w czerwcu 2018, ale do tej pory data premiery nie jest znana. Przeznaczona jest dla użytkowników domowych oraz graczy, którzy rozrywką zajmują się amatorsko. To odpowiedź czerwonych na najnowsze propozycje Intela skierowane dla średniego i niskiego segmentu.

To czterordzeniowy procesor o taktowaniu bazowym 3,50 GHz, który doskonale sprawdza się w domach przy codziennym zastosowaniu. Dużą zaletą jest również dla AMD Ryzen 3 2300X z pewnością będzie też cena modelu, która nie jest niestety obecnie znana. Zakładamy jednak, że nie powinna przekraczać 500 złotych. Ryzen 3 1300x vs 2300X różnią się jedynie taktowaniem. Nie zmieniono wielkości pamięci L3 czy TDP.

Polecane procesory AMD

AMD Ryzen 3 2300X – specyfikacja

AMD Ryzen 3 2300X – zastosowanie

To następca znanego i popularnego AMD Ryzen 3 1300X. Głównym zastosowaniem tego procesora jest użytek domowy. Bez problemu poradzi sobie z obsługą poczty, przeglądarki internetowej czy odtwarzacza filmów. Jeśli szukamy taniego, ale dobrze sprawującego się układu, to Ryzen 3 2300X będzie wyborem idealnym.

Powinien również zadowolić część graczy. Ci profesjonalni, którzy dodatkowo potrzebują uruchamiać streaming i liczą każdą klatkę, z pewnością będą szukać czegoś droższego i wydajniejszego. Z tym modelem jednak bez trudu uruchomimy takie gry komputerowe jak:

  • Wiedźmin 3,
  • Deus Ex: Mankind Divided,
  • Total War: Warhammer.

Trzeba jednak uważać na maksymalne detale graficzne, by rozgrywka była płynna. Nie radzimy również uruchmiać dodatkowo wielu procesów.

Z pewnością jednak nie jest to układ do wykonywania skomplikowanych obliczeń numerycznych wielowątkowych czy uruchamiania stacji wirtualnych. Renderowanie skomplikowanych obrazów 3D zajmie nieco czasu, jeśli więc będziemy musieli Ryzena 3 2300X do tego wykorzystać, uzbrójmy się w dużą dawkę cierpliwości.

AMD Ryzen 3 2300X – wydajność

Z pewnością wydajność tego Ryzena nie może być porównywana z wydajnością, jaką osiągają Threadrippery. Nie jest to jednak ta półka cenowa. Ryzen będzie konkurował z Intel Core i3 i z Intel Core i5 siódmej, może ósmej generacji.

Dla Ryzena 3 2300X benchmark Cinebench R15 pokazuje wynik 560 punktów dla Multi-Core. Są to jednak nieoficjalne pomiary. Nie znamy wyników dla trybu Single-Core. Oznacza to, że faktycznie jest to tańsza odpowiedź czerwonych na procesory i3 czy i5.

Ryzen 3 2300X w Passmarku z kolei osiąga 8547 punktów, co również potwierdza wyniki pozostałych benchmarków. Musimy jednak pamiętać o oznaczeniu X przy nazwie procesora. Oznacza ono, że możemy skorzystać z funkcji XFR, która zapewnia nam nawet kilkaset dodatkowych megaherców po podkręceniu.

AMD Ryzen 3 2300X – porównanie z innymi modelami

Porównajmy ze sobą Ryzen 3 2300X vs i3 8100, który uważany jest chyba za jednego z największych konkurentów opisywanego modelu, choć dzieli je prawie rok. Warto też sprawdzić, jak układ wypada przy swoim nieco nowszym kuzynie.

Jeśli porównywać wydajność procesorów o takiej samej liczbie rdzeni, procesory Intel zawsze rozłożą procesory AMD na łopaki. Tak też się stało w pojedynku Ryzen 3 2300X vs i3 8100. Warto jednak zauważyć, że u czerwonych mamy do dyspozycji jeszcze tryb turbo i dodatkowe podkręcanie ze względu na technologię XFR. Różnicę zauważymy również w cenie. Intel jest z reguły ponad 25% droższy. Ciekawie się jednak prezentuje porównanie Ryzen 3 2200G vs 2300X. W tym przypadku również mamy rok różnicy w wydaniu układu, ale wyniki wydajnościowe wcale nie są dużo wyższe. Musimy jednak przyznać, że model 2200G posiada wbudowaną jednostkę graficzną.

AMD Ryzen 3 2300X – w jakich komputerach?

Procesor nie należy do najwyższej półki i obecnie ma status bardziej niskobudżetowego układu. Warto wykorzystać tę zaletę i zbudować na nim zestaw całkiem dobry, a przede wszystkim tani.

Standardowo do tego typu Ryzenów proponuje się płytę MSI B350M GAMING PRO, ale możemy też wykorzystać tańszego Asusa PRIME A320M-K. Do zastosowań domowych wystarczy karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC  4GB, ale jeśli chcemy mieć pewność, że bez problemów zagramy w ulubioną grę, bezpieczniej będzie zainwestować w Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB.

Jako kości pamięci RAM możemy wybrać Corsair Vengeance LPX DDR4 16 GB o częstotliwości 3000 MHz lub nieco droższą o wyższym taktowaniu. Cena takiego zestawu wraz z niewymienionymi tu komponentami nie powinna przekroczyć 2,5 tysiąca złotych.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Obudowy - Zasilacze - Płyty główne - Dyski SSD - AMD Ryzen 5

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.