AMD Ryzen Threadripper 2970WX – wydajność i specyfikacja
Spis treści:
Procesor został wypuszczony na rynek w trzecim kwartale 2018 roku i od samego początku wzbudził wiele emocji. Sporo rdzeni i duża moc obliczeniowa, a do tego Threadripper 2970WX cenowo również wygląda całkiem atrakcyjnie. Niecałe 6 tysięcy złotych za możliwość obsługi 48 wątków równocześnie? To niezła gratka dla użytkowników, którzy szukają układów do pracy komercyjnej lub wymagającej przetwarzania wielu zadań równocześnie.
Najczęściej wybierane procesory AMD
AMD Ryzen Threadripper 2970WX – specyfikacja
AMD Ryzen Threadripper 2970WX – zastosowanie
O zastosowaniu Threadrippera 2970WX mówi już sama jego nazwa. Standardowo oznaczenie X oznacza możliwość wyższego podkręcenia procesora, niż wynikałoby to ze specyfikacji producent. Oznaczenie W jednak ma się kojarzyć z tzw. workstation. Sami czerwoni stwierdzili, że ten model przeznaczony jest jedynie do wykonywania skomplikowanych obliczeń numerycznych czy odpalania wielu maszyn wirtualnych.
Rezultat widać gołym okiem. Dla AMD Ryzen Threadripper 2970WX benchmark UserBenchmark wyniósł 229% dla tego właśnie zastosowania. Naturalnie w przerwie w pracy będziemy mogli pograć w dowolną pozycję na rynku gier, ale nie ma co to ukrywać – procesor nie został do tego stworzony.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku standardowych zastosowań domowych. Oczywiście sprzęt z tym układem spełni wszystkie nasze oczekiwania, ale czy ktoś kupuje procesor za 6 tysięcy złotych, by przeglądać Internet i otwierać pocztę?
AMD Ryzen Threadripper 2970WX – wydajność
Jak można się spodziewać, wydajność układu w pracy wielordzeniowej jest niesamowita. Układ zajmuje 7 miejsce w ogólnym rankingu wydajności według UserBenchmark. Podobne wyniki uzyskujemy według Cinebench R15. W trybie Multi-Core procesor może poszczycić się 4324 punktami.
W szybkości pracy ustępuje jedynie swojemu silniejszemu koledze, o którym wspominaliśmy na początku. Jedynym modelem niebieskich, który jest w stanie konkurować wydajnością jest Intel Core i9-7980XE. Cała reszta pozostała daleko w tyle.
Nieco inaczej sytuacja jednak wygląda przy obróbce wideo. W pewnym momencie spora liczba rdzeni zaczyna przeszkadzać – szczególnie jeśli mamy do czynienia z obliczeniami niewymagającymi wielowątkowości w aż takim stopniu. Tym bardziej potwierdzamy, że Ryzen powinien być używany w świadomy i umiejętny sposób, a do zastosowań domowych raczej się nie sprawdzi.
AMD Ryzen Threadripper 2970WX – porównanie z innymi modelami
Porównanie to naturalnie będzie w dużej mierze sztuczne. Zakładamy pełne obciążenie procesorów, a w przypadku Ryzena Threadrippera 2970WX nie musi tak być. Niemniej, ciekawe może okazać się porównanie Threadripper 2970WX vs i9 9900K, który w wynikach benchmarków wypada dość blado, ale co ciekawe lepiej radzi sobie właśnie z obróbką wideo.
Porównanie Threadripper 2970WX vs 2990WX nie jest zaskakujące. To praktycznie ten sam procesor, ale z różną liczbą rdzeni. Poza tym praktycznie niczym się nie różnią, co widać zwłaszcza w porównaniu wyniku Cinebench w trybie jednowątkowym. Podobnie sprawa wygląda z pojedynkiem Threadripper 2970WX vs 2950X. Drugi z nich jest naturalnie słabszy, choć nieco lepiej radzi sobie przy pracy w Single-Core, co wynika z wyższego taktowania w trybie Turbo.
AMD Ryzen Threadripper 2970WX – w jakich komputerach?
Nie ma co ukrywać – dla AMD Ryzen Threadripper 2970WX płyta główna jest droga. Chcąc skompletować dobrej klasy sprzęt, musimy się nieco wykosztować. Szczególnie polecamy zestaw składający się z:
- płyty głównej Gigabyte X399 AORUS XTREME,
- karty graficznej Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti Gaming OC 11GB,
- pamięci RAM Skill Trident Z DDR4, 32 GB.
Bardziej wymagający użytkownicy mogą dokonać zamany na płytę główną Asus ROG Zenith Extreme Alpha i kartę graficzną Gainward GeForce RTX 2080 Ti Phoenix 11GB.
Znajdziesz w Morele
Chłodzenie procesora - Wentylatory komputerowe - Obudowy - Zasilacze modularne - Dyski SSD
Komentarze (0)