Android 11 trafia na TV
Spis treści:
Wiele osób zastanawia się co to Android TV. Śpieszymy się z odpowiedzią. To nic innego niż system operacyjny, przeznaczony na telewizory Smart TV, przystawki do telewizorów oraz na pomniejsze urządzenia klienckie do strumieniowania. System ten zastąpił w 2014 Google TV, które wcześniej sprawowało rolę systemu operacyjnego na telewizory w portfolio amerykańskiej firmy. Dostępne na Android TV aplikacje sprawiają, że nasz telewizor staje się centrum rozrywki. Netflix, HBO Max, Amazon Prime czy Dinsey+ to tylko niektóre, najpopularniejsze serwisy streamingowe dostępne na Android TV 11 i nowszych wersjach. Ponadto poza filmami i serialami na powyższych platformach, dzięki przystawce Android TV możemy oglądać filmy na YouTube, słuchać muzyki na Spotify, przeglądać internet na Puffin Cloud Browser czy grać w proste gry znane ze smartfonów takie jak Red Ball 4. Android w telewizorze jest możliwy, a system nie jest zarezerwowany wyłącznie dla telefonów.
Polecane telewizory
Android TV 11 – kiedy wprowadzono nowszą wersję?
Android TV nieustannie się rozwija. Google dba o to, aby każda kolejna wersja systemu spełniała najśmielsze wymogi klientów. Niemalże cały czas dostępne są mniejsze lub większe poprawki systemu dostosowane do aktualnych możliwości technologicznych. Jedną z przełomowych wersji był Android TV 11.
Kiedy Android 11 został wprowadzony na rynek? W sierpniu 2020 roku, w środku największego zaognienia pandemii koronawirusa, Google stając naprzeciw sytuacji, w której wielu z nas było zamkniętych we własnych domach, udostępnił jedenastą odsłonę Android TV, która znacznie ulepszyła działanie systemu i przez długi czas była aktualną wersją oprogramowania. Aktualizacja Android 11 w nowszą wersję została przeprowadzona rok później, gdy następcą 11 został Android TV 12, który został oddany użytkownikom w listopadzie 2021 roku.
Android 11 – co nowego dała aktualizacja użytkownikom telewizorów z Androidem?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, jedenastka była przełomową wersją systemu z logiem zielonego robota. Co nowego Android 11 dał swoim użytkownikom? Przede wszystkim poprawie uległa wydajność i responsywność systemu. Dzięki temu nawet słabsze urządzenia potrafiły dać wymierne efekty działania, poprzez ulepszenie zarządzania pamięcią. Niezwykle ważne były również nowe funkcje prywatności, które zwiększyły bezpieczeństwo korzystania z systemu, chociażby przez jednorazowe uprawnienia dla aplikacji.
Niezwykle wygodne dla użytkowników było wprowadzenie trybu cichej aktualizacji. Tryb cichy sprawił, że powiadomienia z aktualizacji nie przeszkadzają już w oglądaniu w telewizji czy graniu. Auto Low Latency Mode zminimalizował opóźnienia. Wprowadzony został również tryb testowy dla deweloperów, a testowanie aplikacji stało się znacznie łatwiejsze. Dodano także obsługę kontrolerów Nintendo Switch Pro oraz Steam. Na system zawitała ponadto nowa wersja Tuner Framework z obsługą Media CAS.
Jak zmienić wersję Androida na nowszą?
Praca systemu na aktualnej wersji jest kluczowa w jej płynności i wydajności, dlatego niezwykle ważne jest, aby regularnie aktualizować system operacyjny. Podstawowym pytaniem dla użytkowników jest więc: jak zmienić wersję androida na nowszą? To nic trudnego, choć sposób aktualizacji może się nieco różnić w zależności od konkretnego modelu urządzenia.
Zazwyczaj należy przejść do ustawień urządzenia, a następnie do informacji. W tej zakładce powinna znajdować się aktualizacja systemu. Natomiast tak jak wspominaliśmy, miejsce aktualizacji może różnić się od telewizora, więc warto w wyszukiwarkę wpisać: „aktualizacja android + nazwa producenta”, aby znaleźć dokładne informacje na ten temat. Warto nie zapominać o aktualizacji systemu i nie odkładać jej na później. Niezaktualizowane urządzenie może być awaryjne i oglądanie na nim treści bywa utrudnione.
Jaka jest najnowsza wersja Androida TV?
Skoro tak ważne jest, aby mieć pobraną aktualną wersję systemu, warto wspomnieć, która wersja jest najnowszą dostępną dla użytkowników. Choć to jedenastka święciła prym przez większość 2020 i 2021 roku to naturalną koleją rzeczy jest postęp i musiała w końcu zostać zastąpiona. Tak stało się pod koniec 2021 roku, gdy na rynek trafiła jeszcze nowsza wersja systemu Android TV 12.
Jednak to nie ona jest aktualnie najnowszą wersją Androida. To miano możemy przypisać dostępnemu od grudnia 2022 roku Android TV 13, który tak jak poprzednie wersje systemu wprowadził wiele nowych rozwiązań. Takie jak np. umożliwienie użytkownikowi regulacji rozdzielczości dla urządzeń źródłowych HDMI, a także ich częstotliwości odświeżania. Ponadto ważną zmianą było ulepszenie opcji oszczędzania energii czy dodanie możliwości wstrzymania odtwarzania w chwili zmiany urządzenia podpiętego kablem HDMI.
Android TV 10 wciąż pozostaje najpopularniejszą wersją?
Android TV 11 tak jak został zastąpiony, tak samo również zastąpił poprzednią wersję systemu – Android TV 10. Jubileuszowa, dziesiąta wersja systemu Google na telewizory była przez długi czas bardzo popularna wśród użytkowników. Choć pomiędzy 10, a 11 minęło zaledwie osiem miesięcy, to dziesiąta wersja jeszcze na długo była użytkowana przez wielu posiadaczy telewizorów z androidem. Najnowsze dostępne badania rynku wskazują jednak, że to jedenasta odsłona systemu jest obecnie najpopularniejszą, a 10 wraz z 12 zajmują pozostałe dwa miejsca na podium. Dzieje się tak w dużej mierze przez brak możliwości zainstalowania nowych wersji systemu na starszych urządzeniach.
Znajdziesz w Morele
Uchwyty do telewizorów - Projektory - Odtwarzacze multimedialne - Telewizory Hisense - Telewizory Lin
Komentarze (0)