Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaki system Smart TV wybrać? Tizen, WebOS, Android TV, Smart Hub

| 3 Komentarze
Możliwości Smart TV znacznie wykraczają poza definicję tradycyjnego telewizora. Czym właściwie jest Smart TV?

Współcześnie oferowane telewizory to znacznie bardziej zaawansowane urządzenia niż sprzęt, który można było nabyć jeszcze kilka lat temu. Zakrzywione ekrany, łączność z Internetem, dostęp do gier i aplikacji, a także wysoka rozdzielczość to cechy charakteryzujące nowoczesne telewizory Smart TV. Tego rodzaju urządzenia można śmiało nazwać centrum multimedialnym, a co więcej – ich funkcjonalności i dostęp do rozmaitych aplikacji sprawiają, że w niektórych sytuacjach są w stanie zastąpić nawet komputer. Do czego jeszcze można je wykorzystać? Czy warto kupić urządzenia typu Smart? Podpowiadamy w niniejszym poradniku.

Polecane telewizory Smart TV

Co warto wiedzieć o Smart TV?

Przed podjęciem decyzji o zakupie Smart TV warto dowiedzieć się, czym tak właściwie charakteryzują się tego typu urządzenia. Mianem Smart TV określa się „inteligentne” telewizory, które poza standardowymi funkcjami odbioru telewizji naziemnej, satelitarnej czy kablowej pozwalają także na korzystanie z różnego rodzaju usług dostarczanych przez Internet. Odbiorniki telewizyjne typu Smart wyposażone są w dedykowane systemy operacyjne, dzięki którym na wspomnianych urządzeniach można uruchamiać gry oraz inne aplikacje – nie tylko do odtwarzania muzyki czy dźwięku, ale również przeglądarki internetowe, komunikatory czy planery.

Funkcje urządzeń Smart TV nie ograniczają się jednak do odbierania programów telewizyjnych oraz korzystania z dostarczanych przez producentów aplikacji. Ich możliwości są znacznie większe i obejmują m.in. sterowanie telewizorem za pomocą głosu lub urządzenia mobilnego typu smartfon i tablet, przesyłanie materiałów multimedialnych pomiędzy wspomnianymi mobilnymi sprzętami a telewizorem, a także kontrolowanie urządzeń domowych.

Aplikacje dostępne na telewizor Smart TV zależne są od producenta konkretnego urządzenia, a także zainstalowanego na nim systemu operacyjnego. Smart TV pracować może na oprogramowaniu: Tizen TV, WebOS TV, Android TV i innych.

  • Tizen TV – to system operacyjny wykorzystywany przez telewizory Samsung. Stanowi on podstawę platformy Smart Hub, będącej bazą dla kilkuset aplikacji, które można użytkować na urządzeniu. Wśród najpopularniejszych należy wymienić: YouTube, Ipla, Netflix, Player czy Eleven Sports. Tizen TV zapewnia bezproblemową pracę inteligentnych telewizorów, pozwala na ich połączenie ze smartfonami i tabletami (nie tylko marki Samsung) i wykorzystanie np. do przesyłania treści multimedialnych.
  • WebOS TV – stanowi oprogramowanie dedykowane telewizorom LG. WebOS TV wyróżnia prosta i intuicyjna obsługa, a także szybkość działania. To jeden z lepszych i bardziej lubianych przez użytkowników telewizyjnych systemów operacyjnych. Niestety pod względem liczby oferowanych aplikacji WebOS wypada nieco gorzej niż np. Tizen. Nie brakuje tu jednak najważniejszych programów, a więc popularnych serwisów VOD, YouTube’a czy przeglądarki internetowej. Warto też dodać, że WebOS TV (tak jak i inne systemy Smart) są nieustannie aktualizowane, a przez to użytkownicy telewizorów LG mogą liczyć na coraz więcej możliwości.
  • Android TV – spotkać można go na telewizorach Philips (choć niektóre odbiorniki tego producenta mogą być wyposażone w system SAPHI), Sony czy Sharp. System Google dla telewizorów daje dostęp do dużej bazy aplikacji oferowanych w ramach dobrze znanego Sklepu Play. Użytkownicy Android TV z łatwością mogą korzystać z najpopularniejszych aplikacji VOD, YouTube, a także sporej bazy gier na telewizor.

Do czego służy adapter Smart TV?

Technologia Smart TV dostępna jest w nowszych i wydajniejszych odbiornikach telewizyjnych. Nie oznacza to jednak, że posiadacze starszych urządzeń nie mogą cieszyć się z możliwości, jakie dają inteligentne telewizory. Rozwiązaniem tego problemu są tzw. przystawki i boxy do Smart TV. Dzięki tym prostym i niewielkim urządzeniom można w łatwy sposób zmienić stary telewizor w nowoczesny i funkcjonalny sprzęt. A wszystko to za kwotę rzędu 100-700 zł. Poszczególne odtwarzacze multimedialne do Smart TV różnią się zainstalowanym systemem operacyjnym, ilością pamięci, a także mocą obliczeniową. Smart TV Box podłącza się do telewizora za pomocą gniazda HDMI, a akcesoria te do komunikacji z siecią wykorzystują moduł bezprzewodowy lub kabel Ethernet.

Kupując adapter do Smart TV, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na oferowaną przez urządzenie bazę aplikacji, sposób łączności z Internetem, obecność dodatkowych złączy np. portu USB, a także maksymalną rozdzielczość. Do najpopularniejszych modeli przystawek Smart TV należą m.in. Xiaomi Mi Box, Google Chrome Chromecast, a także Apple TV.

Jaki Smart TV wybrać? Który system Smart jest najlepszy?

Wiesz już, jakie są opcje systemów Smart. Pozostaje jednak pytanie, jaki Smart TV wybrać? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Bardzo często też za zakupem przeważać będą inne parametry techniczne urządzenia, o których wspomnimy poniżej. W końcu dla większości przeciętnych użytkowników nie będzie stanowiło większej różnicy, czy na telewizorze będzie Android TV, Tizen TV, czy też WebOS. Jest to raczej kwestia przyzwyczajenia – dlatego jeśli zmieniasz odbiornik, na którym miałeś już jeden z wymienionych systemów operacyjnych, to rozsądną decyzją może być wybór telewizora z tym samym Smart TV.

Podczas wyboru systemu Smart TV warto zwrócić uwagę na dostępność aplikacji, które są dla Ciebie najważniejsze, oraz na kompatybilność z innymi urządzeniami w domu, takimi jak smartfon czy głośniki inteligentne. Ponadto, warto sprawdzić, czy dany system jest aktualizowany regularnie i czy producent oferuje wsparcie techniczne.

Czym kierować się podczas zakupu telewizora Smart TV?

Zakup telewizora Smart TV nie należy do prostych, przede wszystkim ze względu na mnogość tego rodzaju sprzętu. Szeroka gama oferowanych przez producentów rozwiązań dotyczy nie tylko przekątnej ekranu, rodzaju matrycy czy rozdzielczości, ale również dodatkowych elementów, takich jak np. komunikacja z Internetem czy liczba i rodzaj złączy.

  • Przekątna ekranu – to parametr określający wielkość ekranu telewizora. Przekątną wyświetlacza należy dobrać do wielkości pomieszczenia, a konkretniej do odległości, jaka będzie dzieliła urządzenie od oglądających. Minimalna odległość od telewizora w przypadku ekranu o przekątnej do 32 cali wynosi 1 m, z kolei dla telewizorów o przekątnej od 40 do 49 cali jest to już 1,6 m. Zalecana odległość może się też różnić w zależności od rodzaju matrycy i rozdzielczości.
  • Rodzaj matrycy – w przypadku telewizorów Smart TV oferowane są przede wszystkim odbiorniki z matrycą LED lub OLED. Podświetlenie LED jest trwałe i w stosunku do tradycyjnych matryc LCD pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Z kolei nowsze i wydajniejsze matryce OLED są cieńsze i oferują obraz o znacznie wyższej jakości. Kompromisem między telewizorami Smart TV LED a OLED będą z kolei urządzenia z matrycą QLED.
  • Rozdzielczość – im większa, tym wyraźniejszy i bardziej szczegółowy obraz. Telewizory typu Smart wyróżniają się zazwyczaj wysoką rozdzielczością na poziomie Full HD (1920 x 1080), 4K Ultra HD (3840 x 2160) lub nawet 8K (7680 x 4320).
  • Kształt ekranu – nowoczesne telewizory Smart TV można kupić jako urządzenia wyposażone w tradycyjny płaski ekran lub znacznie bardziej zaawansowane technologicznie odbiorniki z zakrzywionym wyświetlaczem oferującym głębsze wrażenia z oglądania telewizji. Warto jednak pamiętać, iż płaski ekran zapewnia lepsze kąty widzenia i jest bardziej uniwersalny. Ekran zakrzywiony sprawdza się lepiej w niewielkim gronie użytkowników, gdy każdy może usiąść naprzeciwko odbiornika.
  • Klasa energetyczna – ustala się ją na podstawie współczynnika efektywności energetycznej urządzenia i może wynosić od A (największa efektywność) do G (efektywność najmniejsza). Warto pamiętać, że od 2021 roku pojawiły się nowe etykiety klas energetycznych, w związku z czym w sklepie nie spotkamy się już ze specyfikacją, na której telewizor Smart TV ma klasę A++ czy nawet A+++.
  • Wi-Fi – moduł Wi-Fi pozwala na bezprzewodową komunikację telewizora z Internetem oraz innymi urządzeniami w sieci lokalnej. Dzięki Wi-Fi można swobodnie przesyłać dane oraz treści multimedialne np. pomiędzy smartfonem a telewizorem Smart TV.
  • Złącza – dobrej jakości telewizor typu Smart powinien być wyposażony w kilka portów HDMI pozwalających na podpięcie dodatkowych urządzeń, a także w inne złącza np. USB czy wyjście słuchawkowe.

Czy warto kupić telewizor Smart TV?

W obecnych czasach odpowiedź na to pytanie jest raczej prosta. W końcu system Smart TV to już praktycznie standard we wszystkich współczesnych modelach telewizorów. Jak zostało wspomniane wcześniej, odbiorniki telewizyjne Smart TV pozwalają na znacznie więcej niż tradycyjne rozwiązania – łączą w sobie funkcjonalność telewizora oraz komputera. Fani nowoczesnych wydajnych urządzeń niewątpliwie będą zachwyceni proponowanymi przez producentów rozwiązaniami.

Czy jednak użytkownicy, którzy w ogóle nie korzystają z tego typu nowoczesnych technologii (np. niektóre osoby starsze), powinni inwestować w Smart TV? Oczywiście można zdecydować się na telewizor bez systemu operacyjnego, aczkolwiek należy mieć na uwadze, że obecnie ta opcja nie wpływa znacząco na koszt urządzenia. Co więcej, już teraz coraz trudniej znaleźć telewizor (zwłaszcza gdy mowa o większych modelach), który nie został wyposażony przez producenta w Smart TV. Na podsumowanie warto zapoznać się z listą zalet i wad.

Zalety i wady telewizorów Smart TV

  • - Mają dostęp do olbrzymiej bazy różnego rodzaju aplikacji np. serwisów VOD, YouTube, Netflix, Ipla czy Player;
  • - łączą w sobie cechy odbiorników telewizyjnych oraz komputerów, za ich pomocą można korzystać z mediów społecznościowych czy też wysyłać wiadomości e-mail;
  • - wyposażone są w przeglądarki zdjęć, odtwarzacze muzyczne, a także przeglądarki internetowe;
  • - zazwyczaj telewizory Smart TV mogą pracować w sieci przewodowej, jak i bezprzewodowej.
  • - Do płynnego działania potrzebują szybkiego łącza internetowego;
  • - niektóre aplikacje oferowane w ramach Smart TV wymagają wydajnego sprzętu, w który wyposażone są lepsze i zarazem droższe modele;
  • - w przypadku telewizorów typu Smart brak jednego spójnego systemu – urządzenia różnych firm pracują na różnych systemach operacyjnych, przez co niektóre aplikacje dostępne są tylko na wybranych modelach;
  • - niekiedy występują trudności w połączeniu telewizorów jednej marki z urządzeniami mobilnymi pochodzącymi z oferty innego producenta.
4,9
5 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Ile zapłacił Samsung za te bzdury...
Bzdury wypisujcie. Od kiedy android nie daje gwarancji na działanie aplikacji. Niech się odezwa ci posiadacze telewizorów marki samsung czy LG (3-4 letnich) którzy po dokonaniu aktualizacji zalecanej przez producenta stracili aplikacje "YouTube" najczęściej przez nich używana.
I nie tylko you tube tylko wiele więcej zniklo
Specjalista Morele | 18:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.